Reklama:
100% Whey Protein od Extrifitu v akci 2000 g + 2000 g!
Nejprodávanější v ČR. 4 kila špičkového proteinu za skvělou cenu! Nové příchutě! Více zde.

Alistair Overeem: "V K-1 už nikdy zápasit nebudu."

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

V loňském roce holandský bojovník přezdívaný Demolition Man nastartoval svou kariéru mílovými kroky vpřed. Alistair Overeem se po výhře nad Markem Huntem a dominantním výkonu v nerozhodnutém zápase s Mirkem Crocopem stal hlavní hvězdou těžké váhy japonské MMA organizace DREAM. Ovšem největší úspěch, který ho katapultoval mezi elitu nejen v jeho mateřské organizaci, přišel až v závěru uplynulého roku na společné akci K-1 a DREAM, japonské K-1 Dynamite, když knokautoval v prvním kole korunního prince a vyvrhele K-1 v jedné osobě Badra Hariho. Výhra byla o to senzačnější, že se tak stalo v zápase vedeném Hariho vlastními pravidly, regulemi K-1. Tímto zápasem si vybojoval možnost vyzvat současného šampióna Remyho Bonjaskyho.

V Jokohamě, kde se oba krajané na konci března střetli, visel osud japonské K-1 na vlásku. Co by se stalo, kdyby MMA bojovník porazil i současného krále K-1 v zápase podle jeho vlastních pravidel? Dost možná by tím K-1 ztratila na prestiži a úrovni a jednotliví top bojovníci by navíc přišli o svoji pověst nejlepších fighterů ve svém oboru. Epický souboj, který přesahoval vlastní zájmy obou hlavních aktérů, přinesl poměrně sporný výsledek. Po dvou kolech, kdy se v K-1 schylovalo k pohromě, jelikož Bonjasky na svého aktivnějšího a ofenzivnějšího soupeře ztrácel ve všech směrech, přišel ve třetím kole pravý hák, po kterém byl Alistair počítán. Tento úder se stal klíčovým momentem celého zápasu a Bonjasky díky němu otočil utkání na svou stranu. Alespoň podle rozhodčích, kteří měli po třech kolech osud zápasu ve svých rukou. Alistairova hvězda tak prozatím nevystoupala až na samotný vrchol, jeho kariéře tento zápas přesto pomohl. V očích rozhodčích byl možná poraženým, ale podle názorů velké části diváků tomu bylo naopak. A jak celý souboj viděl sám Alistair? Jaké jsou jeho nejbližší plány? To si můžete přečíst v následujícím rozhovoru speciálně pro Ronnie.cz, který se díky Alistairově ochotě a vstřícnosti podařilo navzdory jeho nabitému programu uskutečnit.

Začal bych tvým posledním vystoupením v japonské Jokohamě, kde jsi zápasil proti Remymu Bonjaskymu. Po dvou kolech, kdy jsi jasně vedl na body, přišel ve třetí části pravý hák, po kterém jsi byl počítán a tento moment následně rozhodl celý zápas. Co si myslíš o rozhodnutí rozhodčích? Jak se zápas vyvíjel z tvého pohledu?

Rozhodčí nepočítali spoustu mých bodů a vyhodnotili první a druhé kolo jako remízu. A potom ve třetím kole, kde jsem bodoval daleko víc, jsem byl počítán do osmi. Následně dali jednomyslným rozhodnutím vítězství v zápase Remymu, ačkoliv každý, kdo náš souboj sledoval a hodnotil ho spravedlivě, došel k závěru, že jsem v každém kole získal více bodů. Podle všech jsem byl aktivnější a útočnější, takže jsem měl zápas vyhrát. Navíc jsem ho také knokautoval ve druhém kole, ale ringový rozhodčí ho nespočítal.

Podle mého názoru jsi udělal jednu chybu, kterou bylo házení a strhávání Remyho na zem. Jelikož ve chvíli, kdy se ti nabízela příležitost dostat soupeře pod tlak, jsi ho strhl na zem, což bylo v daný moment výhodnější pro Remyho, který získal několik cenných vteřin na zotavení. Kdybys mohl, udělal bys něco jinak?

Remy byl úplně vyvedený z míry. V boji se více válel na zemi, než zápasil. Pokud by bylo něco, co bych změnil, tak by to byla větší snaha o knokaut a sestřelil bych ho před limitem, protože to je jediná možnost, jak jsem mohl vyhrát zápas.

Na předzápasové tiskové konferenci jsi dal Remymu sošku Oscara. Opravdu si myslíš, že Remy ve finále K-1 hrál nevolnost, dvojité vidění atd. po nesportovním ataku od Hariho, nebo to byla jen provokace před zápasem?

Každý ví, že to Remy hrál. Jinou věcí je, že Badr byl v tomto případě tím "zlým mužem", za to, co udělal. Nicméně každému je jasné, že Remy simuloval. Ale kdo mu to může dávat za vinu? Spousta lidí by udělala na jeho místě totéž, v sázce bylo hodně peněz.

Před zápasem jsi prohlásil, že nemáš co ztratit a můžeš jedině získat. A já myslím, že jsi získal. Možná jsi neporazil současného šampióna K-1, ale ukázal jsi, že dokážeš být těžkým soupeřem pro kohokoliv a můžeš svést velké souboje jak v zápasech podle pravidel MMA, tak v K-1. Máš nějaké plány s K-1 do budoucna, nebo plánuješ návrat do DREAMU a budeš zápasit pouze v MMA?

Už nikdy nebudu zápasit v K-1. V téhle soutěži se znovu neobjevím. Po zápase a po tom, jakým způsobem sudí rozhodli, jsem si uvědomil, že jsem souboj mohl vyhrát jedině KO a já nerad bojuji v turnajích, které mi dávají takovou nevýhodu. Kromě toho, MMA zůstává mojí vášní.

Předchozí otázka souvisela s častým názorem tvých fanoušků, který hlásá, že bys měl velkou šanci uspět ve velkém finále K-1. Kdyby tě vedení K-1 pozvalo do semifinálových vyřazovacích bojů, přijal bys tuto nabídku?

Ne, po všem, co se stalo, nemám zájem.

V médiích se ale objevily zprávy o odvetě mezi tebou a Mirkem Crocopem. Odvetný zápas by se měl uskutečnit někdy v červenci tohoto roku právě podle pravidel K-1.

Nevím o žádných plánech na zápas podle pravidel K-1 s Mirkem.

Co si myslíš o Mirkově pozápasovém prohlášení, ve kterém sdělil, že jsi ho zasáhl do slabin úmyslně?

Nikdy v mém dosavadním životě jsem nepodváděl. Proč bych to dělal? Vždyť jsem ho mlátil a jasně jsem vyhrával. Po mém nedovoleném úderu do slabin jsem ho nechal utéct z ringu a tím jsem svým způsobem prohrál. Nejsou zde žádné logické důvody, proč bych to dělal úmyslně.

Mohl bys nám prozradit, jaké byly začátky tvé sportovní kariéry? Jak ses dostal k bojovým sportům?

Začal jsem trénovat, když mi bylo patnáct let, kvůli mému bratrovi (můj bratr už také zápasil v Tokiu), abych se naučil kontrolovat svoji energii. Byl jsem velmi zběsilé a neklidné dítě. A také abych se naučil zápasové techniky a mohl se ubránit. Asi o dva roky později jsem nastoupil do svého prvního zápasu podle pravidel K-1, který jsem vyhrál technickým knokautem ve druhém kole.

Jaká je tvá sportovní historie od raných začátků až po současnost? Jak ses vypracoval až na vrchol?

Jak jsem říkal, vše začalo, když mi bylo 15 let, tehdy jsem poprvé zašel na trénink. V 17 letech jsem vybojoval svůj první zápas a o rok později druhý. Od té doby pokračuji v zápasení ve zhruba dvouměsíčních intervalech až do dneška. V 19 letech jsem poprvé zápasil v Japonsku, a když mi bylo 22 let, začal jsem nastupovat v PRIDE (pozn. red.: bývalá japonská MMA organizace). V roce 2004 jsem vyhrál svůj první světový titul v light heavyweight divizi a v roce 2005 jsem se stal evropským šampiónem ADCC (pozn. red.: turnaj v grapplingu a submission). V témže roce jsem se umístil na 3. místě v Pride Grand Prix. Po těžkém roce 2006, který mi zkomplikovaly nějaké osobní problémy, jsem roku 2007 vyhrál titul Strikeforce v supertěžké váze. Posléze jsem začal řádit v DREAMu, kde působím doteď.

Mohl bys popsat svůj tréninkový program, když se připravuješ na zápas? Jak vypadá tvá běžná tréninková rutina během týdne?

To je moje výrobní tajemství, ale v základních obrysech… Trénuji třikrát denně každý den. Denně cvičím v posilovně, několik dní v týdnu cvičím boj vestoje ve stylu K-1 a denně trénuji MMA. Také hodně běhám.

Co se týče tréninku v posilovně, jaké druhy cviků preferuješ? Na jaký typ síly se zaměřuješ?

Toto si nechám pro sebe. Je to můj tajný recept.

Dodržuješ nějaký speciální stravovací program?

Ano, jím hodně. Mám osm jídel během dne, a všechna jsou s vysokým obsahem proteinů a nízkým podílem tuku.

Na zahraničních a koneckonců i na našich fórech se objevily spekulace, že bereš steroidy a momentálně vypadáš více jako kulturista než jako zápasník MMA. Chtěl bys k tomu něco říci?

Když jsem byl v light heavyweight, moje mimosoutěžní váha se pohybovala okolo 100 kg a teď mám 110 kg. Myslím, že lidé budou vždycky hledat něco, na co by si mohli stěžovat. Nejdříve si stěžovali, že nemám žádnou výdrž, teď tohle. Lidé mě vždycky obviňovali z braní steroidů, dokonce i když jsem měl 90 kg. Já samozřejmě chápu, že vždycky budou existovat lidé, kteří mě nebo můj styl boje neuznávají, a jsem s tím smířen. Každý šampión, který má hodně fanoušků, bude mít vždycky také hodně kritiků.

Již nějaký pátek trénuješ ve slavném týmu Golden Glory, takže tvými tréninkovými kolegy jsou hvězdy K-1 jako například Semmy Schilt, Eroll Zimmerman nebo Gokhan Saki. Je některý z nich tvým hlavním sparingpartnerem?

Spáruji se všemi z nich a všichni mají nějaké přednosti, které jsou podle mého názoru prvotřídní, ale nikdy k žádnému bojovníkovi nevzhlížím.

Jsou Semmy, Gokhan, Eroll a další tvými kamarády nebo jste jen tréninkovými partnery či dokonce rivaly?

Jsme dobrými kamarády a týmovými kolegy. Ačkoliv jsme všichni zaměstnáni svými tréninkovými programy, vždycky vypomůžeme jeden druhému, když je to nezbytné.

Co obvykle děláš ve svém volném čase? Jaké máš koníčky kromě sportu?

Ve volném čase rád relaxuji, chodím do kina, hraji počítačové hry, čtu a spím. Mezi mé záliby patří také psychologie a rozvíjení sebe sama ve všech směrech.

Kde jsi přišel k jizvě, která zdobí tvoji levou tvář?

Někdo mě trefil skleničkou do obličeje, když mi bylo 15 let. Bylo z toho 20 stehů.

Byl jsi někdy v České republice?

Ano. Pár let zpátky jsem byl v hlavním městě. Praha je krásné starobylé město.

Kdo je Alistair Overeem v normálním životě?

Pohodový borec, který je oddaný svému sportu a který rád filozofuje o různých věcech.

Když jsi začínal, měl jsi v bojových sportech nějaké vzory?

Měl jsem hodně vzorů. Prvním byl určité můj bratr, dále také Igor Vovchanchyn, Vitor Belfort a samozřejmě Fedor Emelianenko. Mým vzorem byl ale i Mirko Crocop…

Na internetu se objevily zprávy, že Dana White, prezident UFC, tě chce do své organizace, ale ty jsi prohlásil, že chceš zůstat v DREAMu. Otázka zní, uvidíme tě někdy zápasit v UFC?

Momentálně jsem spokojen se Strikeforce a cítím, že tam na mě čeká ještě několik dobrých bitev, než odejdu.

Kde tě tedy uvidíme zápasit příště? V DREAMu nebo Strikeforce?

Můj příští zápas bude ve Strikeforce, kde budu obhajovat svůj titul.

Předpokládám, že tvé ambice v MMA míří na nejvyšší mety.

Chci se stát světovou jedničkou, právě na tom pracuji.

V rozhovoru pro dreamfighters.com jsi prohlásil, že chceš na japonském novoročním turnaji zápasit s Fedorem. Co si o Fedorovi myslíš? Několik bojovníků už ho podcenilo a zaplatili za to. Je stále neporažen.

On je momentálně nejlepším bojovníkem na světě v supertěžké váze, ale každý člověk může být poražen. Fedor má respekt u každého na světě, stejně tak u mě. Ale jednou nakonec přece jen prohraje a já se budu na tento den připravovat.

Který zápas nebo soupeř byl pro tebe nejtěžší?

Každý zápas je dost těžký. Nemohu vybrat jeden z nich a říct, že byl nejtěžším.

Co je podle tvého názoru klíčem k úspěchu v MMA nebo v bojových sportech obecně?

Musíš tvrdě a chytře trénovat, dobře spát, vyhýbat se stresu a jíst dobré a zdravé potraviny, žádnou chemii. Tvé tělo je jako závodní auto, musíš k němu tak i přistupovat!

Pořádáš nějaké tréninkové semináře?

Ano, neustále. Chystám se aktualizovat své stránky alistairovereem.com, abych usnadnil případným zájemcům možnost rezervace seminářů.

Vzkázal bys něco svým fanouškům do České republiky?

Doufám, že si užíváte mé zápasy. Mnohem větší věci se blíží!

Děkuji ti za tvůj čas i ochotu. Přeji hodně štěstí do dalších zápasů!


Foto:
osobní stránky Alistaira Overeema
oficiální web K-1


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

02.06.11:56Bodza - taky Remyho rád, ale vyhrát jsem ho neviděl, ale ani Alist..+1
02.06.01:40Geroj - I pokud připustíme to, že Remy vyhrál, při vší soudnosti n..
01.06.23:47fyschy - Ze všim co řekl o Bonjaskym naprosto souhlasim jeho simula..
01.06.19:21AHOLA - Je to pako *1* Pre mna jasne Remy vyhral a bodka, v k-1 sa..+2
01.06.18:44mirio - Takže nic závadného. Škoda, že neodpověděl.
01.06.18:34Geroj - Bylo tam něco o tom, jestli nechce podat protest proti tom..
01.06.18:21mirio - Tak bylo by to aspoň naprosto upřímné. *1* Můžeš někam..
01.06.14:44Geroj - ty si vůl *24* *24* , co má na to asi říct, ne jsem hrozne..
01.06.14:35mirio - Mám takový pocit, že poměr prestiže se v poslední době obr..
01.06.14:13Luster - ja to myslel z ciste divackyho hlediska), ale jinak mas pr..
01.06.12:37mirio - Podle mně je to naopak správně - podívej se na Manhoefa. R..
01.06.12:32Luster - rozhovor dobrej jako vzdy) akorat me trochu sere, ze zanev..
01.06.12:15Roman_best - jsem moc rád, že zde jsou i takovéto rozhovory..ne jen kol..+3
01.06.10:09ygg - Díky za korespondenční rozhovor a hlavně za tvoji vytrvalo..
01.06.09:11mirio - Pěkný rozhovor, nejvíce mně pobavila ta část o psychologii..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínŠokující zpráva: Zemřel profesionální...
dzordn2 (04:54) • Tipl bych kolem třiceti nebo něco málo přes třicet. Ale přesně jsem to z nějakého důvěr...
magazínŠokující zpráva: Zemřel profesionální...
vlkodav (23:29) • To nejdulezitejsí, věk????
magazínNominace závodníků na mistrovství svě...
LeToucan (21:05) • Počty jsou neuvěřitelný a složení hodně zajímavé (v tom horším slova smyslu) :)
magazínNominace závodníků na mistrovství svě...
Hockey1000 (18:58) • Ty počty lidí jsou až neuvěřitelný*79* (v tom nejlepším slova smyslu)
magazínŠokující zpráva: Zemřel profesionální...
Zodiak411 (14:09) • Chudák. Jen doufám, že se toho nechytne jistý osvícenec a nebude zase psát, jak s ním m...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra