Reklama:
Zbývá už jen 81 ks kusů!
100 % Whey Protein + 500 g zdarma, vyberte si z 11 příchutí dříve, než dojdou zásoby! Více zde.

Ohlédnutí za sobotním turnajem
K-1 v Jokohamě

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Poslední březnovou sobotu druhé největší japonské město znovu žilo bojovými sporty. V Jokohamě totiž odstartoval úvodním turnajem nový ročník K-1, jedné z nejpopulárnějších sportovních soutěží v Japonsku. Turnaj, který provázela řada změn, přichystal jedno z největších překvapení poslední doby. Keijiro Maeda se k velkému úžasu všech fanoušků po celém světě stal novým šampiónem ve váze do 100 kg a vůbec prvním Japoncem v historii, který dokázal vybojovat titul velké K-1. Během několika minut se tak stal opěvovaným národním hrdinou. Po řadě neúspěšných pokusů japonských bojovníků v minulosti to nakonec dokázal ten, od kterého se to čekalo nejméně. Kdyby někdo před turnajem tvrdil, že vítězem se stane Keijiro, pravděpodobně by se s mnoha souhlasnými odezvami nesetkal. Mezi čtveřicí účastníků eliminace ve složení Gokhan Saki, Tyrone Spong, Melvin Manhoef a Keijiro Maeda těžko někdo mohl favorizovat domácího bojovníka. Koneckonců i bookmakeři z něj udělali černého koně pyramidy a na jeho vítězství vypsali nejvyšší kurz. Cesta japonského bojovníka je o to pohádkovější, vezme-li v potaz, že ještě týden před turnajem měl zápasit pouze v rámci rezervního zápasu. Jenže když do Japonska neodcestoval Chalid Arab, kvůli údajným problémům s vízem, se kterým měl potíže už loni při cestě na turnaj na Havaji, byla potřeba rychle obsadit na poslední chvíli uvolněný post. A tak se Maeda dostal z pozice náhradníka a ve dvou zápasech se probil až na samotný vrchol, na jehož konci si připnul titulový pás pro nového šampióna.

Další změnou, o které jste si mohli přečíst už v předzápasové reportáži, bylo odstoupení Badra Hariho ze zápasu s Erollem Zimmermanem a jeho nahrazení Peterem Aertsem. Hari byl v jokohamské aréně přítomen pouze jako divák a měl příležitost zhlédnout výkon svého příštího soupeře Semmyho Schilta, který se rovněž ocitl na startovní listině jen několik dní před turnajem. Hlavní zápasem večera byl souboj Remyho Bonjaskyho a Alistaira Overeema. Remy bojoval nejen za sebe, ale za všechny bojovníky K-1. Když Overeem, coby MMA bojovník, převálcoval na konci roku finalistu K-1 v zápase podle jeho pravidel, byl to šok a velká rána pro celkovou pověst bojovníků K-1. Druhý nejlepší bojovník uplynulého roku prohrál KO v prvním kole. Nyní bylo ve hře vše. Pokud by Alistair porazil i současného krále K-1, znamenalo by to ztrátu prestiže pro celou K-1. Tím spíš, že Alistair neměl v plánu pokračovat v zápasech pod K-1. Jeho nejbližší plány totiž směřují k návratu do MMA organizace DREAM. Na Remyho bedrech tak s trochou nadsázky ležel osud celé K-1. Jak se s tím vypořádal a jaké výsledky přinesly ostatní souboje? Pojďme se podívat na rekapitulaci sobotních zápasů.


Semmy senzaci nepřipustil

Semmy Schilt, který byl stejně jako jeho egyptský soupeř Hesdy Gerges dopsán na startovní listinu jen několik dní před turnajem, již před časem avizoval, že má nyní ještě větší motivaci k vítězství než dřív. Odkazoval tak na aféru z konce uplynulého roku, kdy se vedení K-1 chtělo pojistit, že do finálové pyramidy definitivně nezasáhne a nepřidělilo mu místo v rezervním zápase, ačkoliv na něj jako trojnásobný šampión měl nesporně právo. Jenže holandský bojovník z Golden Glory je často kritizován pro svůj neatraktivní styl boje, a tak se promotéři v zájmu atraktivnosti turnaje rozhodli dát šanci někomu jinému a nepozvali ho ani jako diváka. To ho však od zápasení neodradilo, ba naopak, zařekl se, že o to více bude k nelibosti organizátorů usilovat o zisk titulu. A v tomto zápase potvrdil, že letošní účast ve finále chce mít jen ve svých rukou. Hesdy Gerges, který v Jokohamě debutoval, si nevybral zrovna ideálního soupeře do prvního zápasu. Přestože je egyptský bojovník v K-1 nováčkem, v Holandsku, kde žije a trénuje, je poměrně známým bojovníkem. Mimo jiné je také současným sparing partnerem Petera Aertse. Na 212 cm vysokého soupeře ale nestačil. Poučen z minula, začal Semmy zápasit ve vysokém tempu a během celého zápasu nepolevoval ze své aktivity. Při svých výpadech sázel tradičně na přední direkt, kterým neustále otravoval soupeře, a frontkicky, kterých během zápasu rozdal také spousty. A to se mu nakonec vyplatilo. Gerges neměl chvíli klidu, a tak zejména ve třetím kole začal ztrácet dech a Semmy měl převahu jasně na své straně, s čímž po zápase souhlasili i rozhodčí, takže se mohl radovat z první letošní výhry.


Geronimo se trápí dál

Karatista vs. boxer, tak by se dal nazvat zápas mezi Ewertonem Teixeirou a Jeromem Le Bannerem. Jerome se spoléhal především na své ruce a snažil se chodit do boxerských výměn. Ewerton ale na jeho hru nepřistoupil a zápasil podle svého. Jeho hlavní zbraní byli round kicky. Během zápasu, který se nakonec protáhl na 5 kol, jich rozdal bezpočet. V zájmu větší atraktivity zápasu je škoda, že se přeci jen neodhodlal trochu více boxovat. Jak v několika výměnách prokázal, jeho ruce dokážou být stejně nebezpečné jako nohy. Po třech vyrovnaných kolech následovalo první nastavované, a když ani to nerozhodlo o vítězi, nastavilo se ještě jedno, jak pravidla zápasu uvádějí, poslední tříminutové kolo. V něm podle mnohých lépe zabodoval Jerome. Z vítězství v poměru bodů 2:1 se ale nakonec k Jeromeho překvapení radoval Ewerton. Francouzský buldok ani tentokrát nedokázal zlomit smolnou sérii nepříliš přesvědčivých výkonů, ačkoliv tentokrát se uvedl mnohem lépe a v očích mnoha diváků byl vítězem právě on.


Junichi si přišel pro další KO

Ewertonův krajan Glaube Feitosa měl o poznání méně práce se svým soupeřem. Junichi Sawayashiki vydržel brazilskému karatistovi vzdorovat půl druhého kola. Přesto příjemně překvapil, když se narozdíl od posledních zápasů rozhodl chodit do výměn a místo neustálého utíkání před svým soupeřem předvedl i několik pěkných kombinací. Feitosa se ale nenechal rozhodit a s ledovým klidem pracoval na své hře. Junichi se za žádnou cenu nechtěl dostat pod tlak a snažil se neustále odpovídat nebo útočit, což se mu se střídavými úspěchy dařilo. Osudným se mu stal až nečekaný zadní kontr, který přesně našel svůj cíl, a po přesném zásahu na bradu se poroučel k zemi. Feitosa si po dvou prohraných zápasech v řadě připisuje další vítězství KO.


Lumberjack se vrátil ve velkém stylu

Když Peter Aerts se svým typickým image holandského dřevorubce nastupoval do ringu, určitě si byl vědom významu tohoto zápasu. Ve svém věku totiž každou prohrou dává svým kritikům, kteří ho už posílají do sportovního důchodu, do rukou argumenty pro tvrzení o jeho nekonkurenceschopnosti proti mladým bojovníkům. Jak jim lépe zavřít ústa, než výhrou nad jedním z nejlepších bojovníků mladé generace? A není pochyb, že jím Eroll Zimmerman je. Zápas, který úvodní výměnou lehce připomněl úvod zápasu mezi Aertsem a Harim, měl přeci jen odlišný průběh. V úvodní části zápasu Erollovy nebezpečné ruce několikrát varovně prosvištěly kolem Peterovy hlavy a několikrát si našly cestu skrz jeho povážlivě nízko držený kryt, ale žádný s úderů Peterem výrazněji neotřásl. Když se 38letý veterán dostal do zápasového tempa dařilo se mu na výbornou kombinovat lowkicky s údery. S postupem času byl možná trochu překvapivě aktivnější právě Aerts, jenomže Erollovy tvrdé kontry byly pořád razantními odpověďmi na jeho výpady, a tak z toho byla vyrovnaná a dost možná nejhezčí podívaná celého turnaje. Peter byl velmi dobře připraven a několikrát dostal svého soupeře do úzkých a často chyběly jeden, dva údery navíc, aby Erolla blíže seznámil s podlahou jokohamského ringu. Navíc se mu dařilo vyhýbat soupeřovým naskakovaným kolenům, takže Erollovou hlavní zbraní zůstávaly převážně jen tvrdé údery doplněné o občasné lowkicky. Těmi se mu občas dařilo soupeře nachytat a držet krok s bodovým ziskem svého krajana, a proto se muselo rozhodovat až v nastavovaném kole, kde byl o fous lepší Aerts a po právu se stal vítězem na body.


Bonjasky uhájil čest bojovníků K-1(?)

Konečně přišla řada i na nejočekávanější souboj turnaje. Jak dává nadpis k této části reportáže tušit, souboj, který měl rozhodnout o nazírání na celou K-1 a její bojovníky, skončil poněkud nejasným výsledkem. Formální stránka věci je zcela jasná – Remy porazil svého soupeře 3:0 na body. Poněkud spornější však zůstává otázka skutečného průběhu zápasu a jeho případný rozpor s oficiálním verdiktem rozhodčích. Alistair Overeem začal zápas ve velkém stylu a vlítl do svého soupeře naskočeným kolenem, jakoby mu tím chtěl říct: „Tohle já dovedu stejně dobře jako ty.“ Remy naopak začal zápas velmi opatrně a nesměle. Jak později uvedl v pozápasovém rozhovoru, za jeho opatrnou taktikou se skrývalo čerstvé zranění kolene. Alistair měl v prvních dvou kolech více ze hry. Naneštěstí pro něj se jeho snažení, někdy až na hranicích pravidel, pravděpodobně ne vždy sektalo s bodovým oceněním rozhodčích. Svého soupeře několikát strhl na zem, stejně tak se mu často dařilo chytat Remyho lowkicky a následně mu podkopávat stojnou nohu. Zde ale podle mého názoru udělal jednu základní chybu. Neustálým „házením“ soupeře na zem sice získal určitou psychologickou výhodu, ale na druhou stranu se tím připravil o možnost dostat soupeře pod souvislejší tlak. Ve chvíli, kdy se mu povedla kombinace a měl šanci a prostor dostat Remyho do úzkých, ho skopnul na zem, čímž se jeho nápor přerušil a oslabil. Kouskovaný průběh zápasu v ten moment rozhodně vyhovoval Remymu. Už to s „létajícím gentlemanem“ vypadalo špatně, když ve třetím dějství přišel zadní hák, po kterém se Alistair posadil na zadek. Ovšem ani potom se Remy příliš nerozjel a zbytek kola povětšinou boxoval z ústupu. Jak se následně ukázalo, onen zadní hák rozhodl celý zápas. V očích bodových arbitrů se stal hlavním argumentem pro přiřknutí vítězství na Remyho stranu.

Otázkou zůstává, nakolik je takové rozhodnutí legitimní a nakolik je jen zoufalým pokusem o záchranu pověsti K-1? Bezesporu je v rozhodování rozhodčích ustálenou zvyklostí hodnotit knokaut jako jeden ze stěžejních momentů zápasu a často může rozhodnout v konečný prospěch bojovníka, který by jinak prohrál na body. Ovšem může to stačit k tomu, aby na základě počítání soupeře vyhrál bojovník 3:0 na body, tedy poměrem, který vyjadřuje jasnou dominanci jednoho ze soupeřů? Tím spíš, když v prvních dvou kolech Remy ztrácel na svého soka a ani v poslední tříminutovce si kromě zmiňovaného zásahu příliš bodů nepřipsal? V mých očích mělo přijít na řadu alespoň nastavované kolo. Alistair šel do zápasů s tím, že nemá co ztratit a může jen získat. A podle mě získal. I když neukořistil skalp šampióna K-1, těžko někdo může tvrdit, že tímto výkonem klesla jeho úroveň. Nicméně se ukázalo, že omezenější pravidla K-1 mu nejsou příliš po chuti, a tak přeci jen může větší seberealizace dosáhnout v zápasech MMA.


Maeda šokoval celý svět, stal se novým šampiónem do 100 kg

A nyní k již zmiňované senzaci, která se udála v rámci eliminační části turnaje. Outsider pyramidy Keijiro Maeda je novým majitelem titulu K-1 do 100 kg. Vše se přitom rozhodlo už v prvních, semifinálových zápasech. Maeda totiž k úžasu většiny diváků sestřelil Melvina Manhoefa hned v úvodu zápasu a ani se pořádně nezapotil. To ve druhém semifinále jsme mohli sledovat o poznání dramatičtější a vyrovnanější zápas. Tyrone Spong a Gokhan Saki předvedli nádherný zápas. Výměna střídala výměnu, vzduchem létaly údery i kopy na obou stranách. Sakiho nepříjemné lowkicky na vnitřní stranu stehna Spong vyvažoval ještě nepříjemnějšími tvrdými údery na spodek. Ani v tomto zápase nebyl po třech kolech znám vítěz, tak se muselo nastavovat. Pokračování vyrovnaného souboje rozsekl až Sakiho kontr, po kterém se Tyrone poroučel k zemi, a i když ihned vstal a byl připraven pokračovat dál, jeho podlamující se kolena dala ringovému rozhodčímu jasný signál, aby ukončil zápas. Saki může slavit těžce vydřenou výhru, jež mu vzala, jak se později ukáže, až příliš sil.

Ve finále s Maedou na něm byla jasně patrná únava z předchozího zápasu. Ta se s přibývajícím časem prohlubovala, čehož náležitě využíval minulým zápasem téměř nepoznamenaný Maeda. Ačkoliv se Saki snažil o aktivní výpady, už neměl tolik sil, aby se mu podařilo dostat soupeře pod tlak. Japonský bojovník dost možná vycítil svou životní příležitost a jal se jí náležitě chopit. Na své poměry začal s velmi útočným stylem a neúnavně chodil do výměn. Jeho turecký soupeř se ale přesto nevzdával a v základním čase ho vyhrát nenechal. Rozhodlo až první nastavované kolo a větší aktivita na straně Maedy. Dva rozhodčí jsou pro Japonce a jeden pro remízu. Zápas tedy končí výhrou 2:0 po extra round a Japonsko může začít oslavovat svého historicky prvního šampióna velké K-1.Zdroj - foto:
oficiální japonský web K-1


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

04.04.01:36Jarack - U OA a Bonjaskyho podle me mela bejt extrarunda,(kolikrat ..+1
03.04.23:56Geroj - Já s Maedou nemám žádný problém, vyhrál zaslouženě, psal j..
03.04.23:04mirio - Já nenadávám, pouze prezentuji svůj názor. *88*
03.04.22:23ygg - Já nechcu tvrdit nic .... jen prostě vyhrál, že ti druzí d..
03.04.21:36mirio - S tebou už přestává mít smysl vůbec diskutovat. Vždy v opo..
03.04.20:26ygg - Co vás proboha zklamalo na fajtech ve stovce? Vždy vyhrál ..
03.04.15:02Geroj - Mě zápas Saki x Spong nevadil, oba dva předvedli špičkové ..
03.04.14:30mirio - Mně ten turnaj tak vytočil (jmenovitě melvin, Spong a Maed..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Majka (11:31) • Píšu e-maily, ale že jste to Vy, můžete rovnou na redakce@ronnie.cz. :) Nezapomeňte tel...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
Zodiak411 (11:05) • S tím gynem je to diskutabilní. Někdy postihují a někdy ne. Ale osobně si myslím, že po...
magazínVýsledky tipovací soutěže: Wings of S...
Zodiak411 (10:32) • Děkuju moc za ceny :) Jsem rád, že mi tip konečně vyšel po dvou letech :) Chtěl bych se...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
xroll (10:17) • A pokud by si nechal gynekomastii odstranit bylo by to ok? Ne každý kdo sype má gynekom...
magazínGP Ostrava 2019 - fotogalerie
ezio (09:00) • Absolutní vítěz kondiční kulturistiky s gynekomastií? rozhodčí a pořadatelé by se měli...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra