Reklama:

Jiří Orság - rozhovor

Ronnie.cz > Powerlifting > Vzpírání

Jiří Orság se narodil 5. 1. 1989 a v současné době je zcela jistě největším talentem našeho vzpěračského sportu. V roce 2007 získal pro naši republiku po více než deseti letech cenný kov z MS. Poprvé startoval na ME již v 16 letech. Od září loňského roku je zařazen jako profesionální vzpěrač v Centru sportu Ministerstva vnitra ČR. Jiřího výkony z konce roku 2008 napovídají, že by mohla být jeho poslední sezóna mezi juniory velmi úspěšná, a rozhodně jsou velkým příslibem do budoucnosti.

Začneme povídáním, jak ses vlastně dostal ke vzpírání? Kdo Tě k němu přivedl a jak dlouho se mu věnuješ?

Poprvé jsem držel činky v ruce v březnu 2000. Můj nevlastní otec se totiž zná s místním trenérem, který mu tehdy řekl, aby mě dovedl, ať vzpírání zkusím. To víš, moc se mi nechtělo, bylo mi 11 let a navíc jsem byl takový stydlín a ani pořádně nevěděl, co to činka je. Přesně si pamatuji, jak jsem seděl na lavičce a sledoval velké chlapy, kterak zvedají nad hlavu obrovské činky a koukají po mně. Pak jeden přišel a vyzval mě, ať si to jdu také zkusit. Dostal jsem do ruky malou, desetikilovou osu a zkoušel trh. Tréninky mě ze začátku příliš nebavily, ale tamní lidé byli super a líbilo se mi, jak mě hned přijali mezi sebe. Také tam chodilo pár lidí v mojí věkové skupině, takže mě nakonec vzpírání docela rychle chytlo. Letos to bude 9 let, co jsem začal.

Věnoval ses někdy i jiným sportům? Nebo bylo vzpírání první volbou?

Já byl vždycky strašný lenoch. Žádné sporty mě nebavily, protože mi nešly. Míče mě neposlouchaly, tedy alespoň co se kombinace nohou a míče týká, a vytrvalostní sporty, to také nebylo nic pro mě. Což vlastně platí dodnes. Vzpírání bylo prvním sportem, který mě chytil, rychle jsem se s činkami skamarádil.

Byl jsi od začátku velkým talentem, nebo ses s činkami musel nejdříve trochu poprat?

Jak už jsem řekl, skamarádil jsem se s činkami docela rychle. Základy techniky jsem okoukával od ostatních, snažil se je napodobovat a vcelku rychle jsem si techniku osvojil. I když musím přiznat, že ji nemám nijak excelentní ani dnes. Především trh, který mi nikdy nebyl příliš blízký a nejspíš ani nebude. Nadhoz mám docela v pohodě zvládnutý, jsem typický „nadhozář“.

Vzpomínáš si na své první závody? Po jak dlouhé době ses odhodlal vystoupit na soutěžní pódium? Jaký to byl tenkrát pocit?

První klání si pamatuji moc dobře, protože jsem na něm byl po cca 14 dnech, co jsem se seznámil s činkami. Bylo jím mistrovství Zlínského kraje, kde jsem závodil za mladší žáky a zvládal okolo 32 kg v trhu a 47 kg v nadhozu. Byl jsem strašně nervózní, protože si zatím ještě činka dělala nad hlavou, co chtěla. Umístil jsem se druhý, což bylo pro mě obrovským úspěchem a motivací, abych více trénoval, protože asi měsíc poté probíhalo MČR. V něm jsem se již zařadil mezi starší žáky, protože v té době republika mladších žáků neexistovala. Opět jsem se radoval z druhé příčky. Myslím, že jsem trhal kolem 40 kg a nadhazoval přes 50 kg.

Býváš na závodech nervózní? Jak napjatou soutěžní atmosféru prožíváš?

Nejdříve pro mě byla nervozita běžnou součástí každé soutěže, ale rychle jsem si zvykl a teď už vnímám závod s klidnou hlavou. Dělám si z toho legraci a je mi jedno, jestli závodím nějakou ligu nebo mistrovství světa. Jsem odmalička flegmatik, takže mě jen tak nic nerozhodí.

Vraťme se ještě k začátkům. Změnil se hodně Tvůj přístup k tréninku za ty roky? Jak jsi trénoval tehdy a jak nyní? Dělal jsi typické začátečnické chyby?

Změnil se dosti razantně. V době, kdy jsem ještě chodil do školy, ať už základní nebo střední, nebylo tolik času na trénink. Učení mi nikdy nešlo do hlavy, takže když jsem se fakt musel něco naučit, trénink jsem tak nějak „urychlil“, nebo jsem se na něj úplně vykašlal. Pokud jsem trénoval, tak jenom jednofázově a hodně stereotypně. Trh, nadhoz, dřepy, výtahy. Prostě pouze základ, protože na nic jiného mi nezbyl čas, navíc občas něco málo ve fitku. Po maturitě je všechno jinak, nastoupil jsem do Prahy pod Centrum sportu MV, kde můžu trénovat dvoufázově a hlavně se nemusím soustředit na nic jiného než na trénink.

Co výživa? Dáváš si pozor, co a kdy jíš? Hlídáš se, nebo se neomezuješ a bereš, co je po ruce? :)

Stravu se snažím hlídat až teď, po příchodu do Prahy. Na škole jsem na nic podobného opravdu neměl ani čas, ani podmínky. Jedl jsem, co bylo. Tady si vařím sám a vzhledem k tomu, že pocházím ze statku, jím hodně hovězího a vepřového, protože jej mám zadarmo, což je super.

Jak často nyní trénuješ? Jak se mění intenzita Tvého tréninku během roku?

Trénuji dvoufázově od pondělí do pátku s výjimkou čtvrtka, kdy zařazuji většinou jen jednu fázi.

Vkládáš někdy doplňkové cviky, řekněme kladky a podobně, v rámci své přípravy? Z jakých cviků se většinou skládá Tvůj trénink?

Doplňkové cviky jsou samozřejmě součástí tréninku, ale pouze v objemové přípravě. Patří mezi ně přítahy v předklonu, široká kladka, bench-press, předkopávání... Většinou je provádím v rámci kruhového tréninku. Základními cviky pro vzpěračský trénink jsou samozřejmě trh a nadhoz, pozvedy, výtahy, dřepy vpředu i vzadu, předklony s činkou, výrazy z beden, výrazové tahy...

Co doplňkové sporty? Láká Tě něco kromě vzpírání?

Nevyhýbám se asi žádným jiným sportům, rád se zapojím do čehokoliv, i když mi to zrovna dvakrát nejde. Jsem pro každou legraci. Jediné, na co mě nikdo nenaláká, je běhání, od kterého jsem měl úlevy i na škole. Učitelé chápali, že pro silového sportovce vážícího skoro 120 kg se stehny přes 75 cm není běhání to pravé. Takže když se běhalo, využíval jsem toho a místo běhání jsem chodil trénovat.

Pasivně v televizi sporty sleduješ?

Vzhledem k tomu, že se na televizi téměř nedívám, nesleduji ani žádné sporty. Musím podotknout, že mi televize nechybí.

Zbývá Ti čas na Tvé koníčky a zájmy?

Moc času mi na nic jiného nezbývá, ale když se nějaký najde, rád si zaplavu, jezdím na kole, docela mě baví volejbal a podobné pinkání. Jinak je mým velkým koníčkem počítač. Hry hraji ale jen občas, spíše jsem se začal trochu věnovat tvorbě grafiky. Je to příjemné odreagování od činek. Bez internetu bych se už asi neobešel. Jsem na něm doslova závislý.

Co na Tvé zaměstnání říká okolí? Jak reagují lidé na profesionálního vzpěrače? Setkal ses někdy se špatnou reakcí?

Lidé berou mou práci různě. Někdo mi fandí, někdo mě zrazuje, ale tak je to asi všude. Setkal jsem se se spoustou špatných reakcí, většinou však od lidí, kteří nikdy neměli s žádným sportem co do činění, takže jejich názor snad ani z mého pohledu nelze brát vážně. Kdo to nezažil, nepochopí.

Máš podporu v rodině?

Nebýt rodinné podpory, nejspíš bych se vzpíráním dávno skončil. I když nikdy nikdo z naší rodiny nedělal sport na vrcholové úrovni, všichni mi fandí a já jsem za to moc vděčný. Je to pro mě hodně důležité.

Máš vystudovanou střední policejní školu. Přemýšlel jsi někdy, co budeš dělat po skončení vzpěračské kariéry?

Zatím jsem nad tím ještě nijak vážně nepřemýšlel, ale nejspíš bych chtěl k nějaké bezpečnostní složce, bezpečnostní agentuře, nebo něco podobného. Možná k policii, kdyby to vyšlo. Rozhodně bych se rád věnoval něčemu, co by mělo souvislost s mým oborem, což je bezpečnostně právní činnost. A pokud by to šlo, tak se zároveň věnovat trenérství.

Získal jsi medaili na MS juniorů. Řekni nám, jaký pocit provázelo dostat se tak vysoko?

Zažiješ nepopsatelně úžasný pocit. Vybojoval jsem svou první medaili z MS a doufám, že nebyla poslední. Měl jsem tam obrovskou podporu domácího publika, rodiny a známých. Vytvořili skvělou atmosféru, a když bylo všechno završeno medailí, měl jsem obrovskou radost.

Na co se letos připravuješ a jaké plánuješ výkony?

Letošní rok bude hodně náročný, protože mě čeká nejen MS a ME juniorů, ale i mužů, takže se budu připravovat celý rok. První soutěž absolvuji v dubnu a poslední až v listopadu. O výkonech mám jistou představu a snad se mi ji podaří naplnit. Chtěl bych letos končit sezónu s výkonem alespoň 175 kg v trhu a 225 kg v nadhozu. Nemám zrovna skromné cíle, ale myslím, že nejsou neuskutečnitelné.

Čeho bys chtěl do budoucna ve vzpírání dosáhnout?

Můj nynější největší dlouhodobý cíl je získat titul mistra Evropy a světa a dostat se na OH do Londýna. Chtěl bych se zúčastnit alespoň jedné olympiády a umístit se do desítky, udělám pro to maximum. Olympiáda je snem téměř každého vrcholového sportovce a já si říkám, že když se na ni mohli dostat ostatní, můžu i já. Svoje cíle zasazuji hodně vysoko, ale pomáhá mi to se zlepšovat. Jsou pro mě motivací, kterou potřebuji.

Děkuji za rozhovor, nezbývá než popřát hodně štěstí nejen ve sportovním, ale i osobním životě. Ať se Ti vyplní všechny Tvé sny!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

03.02.13:23Lifting - Zdarec, já jsem z Karolinky. Na Vsetínsku je nás Orságů ja..
01.02.23:52hawkeye - Zdarec všichni nevíte odkud pochazí Jiří já se jmenuju tak..
30.01.09:57Lifting - Kecal bych, kdybych tu vykládal, že je moje tělo úplně v p..+1
29.01.20:57CIZOPASNIK - moc se ve vzpirani nevyznam ale je mi jasne ze je to docel..+1
29.01.20:46c87 - mna by zaujimalo co na to hovori tvoje telo, kedze to uz r..
29.01.18:55Jasme - hezký rozhovor a přeju hodně štěstí a hlavně pevné zdraví ..
29.01.15:53Lifting - nazdar, na závodech mám nejvíc 166 v trhu a 215 v nadhozu...
29.01.12:13CIZOPASNIK - uf, 225 v nadhozu neni maly cil :) kolik nazvedal nejvic n..
28.01.12:37Douglas - Pekny rozhovor. *79* Doufam, ze ti v Londyne budu drzet pa..
28.01.10:16Kafe - Juro,kdo jinej, kdyz ne ty! jen tak dal! *79*
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra