Reklama:

Melvin Manhoef: "V životě jsou
důležitější věci než zápasení."

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Přinášíme Vám exkluzivní rozhovor s Melvinem Manhoefem, který se uskutečnil jen několik dní před velkým finále K-1. Melvin se ukázal jako velmi pohodový a vstřícný člověk. Poté, co jsme ho požádali o menší rozhovor, si ochotně udělal čas během intenzivní přípravy na svůj nadcházející duel, kterým byl zápas proti Paulovi Slowinskimu a zodpověděl několik otázek speciálně pro náš web Ronnie.cz.

Melvin patří mezi velké hvězdy K-1 i japonské organizace smíšených bojových sportů DREAM. Díky svému agresivnímu a výbušnému stylu je, navzdory svému relativně nevelkému vzrůstu (177 cm / 84 - 90 kg), postrachem všem soupeřů. Jeho zápasy končí jedině KO nebo submission a vždy jsou zárukou vzrušující a napínavé podívané. Své fanoušky ale na konci září rozesmutnil zprávou o konci své kariéry. Tehdy po prohraném semifinále proti krajanovi Gegardovi Mousasimu, který ho zastavil na cestě za titulem pro vítěze střední váhy DREAMu, prohlásil, že se rozhodl ukončit svou kariéru a chystá se více věnovat své rodině a přátelům. O pár týdnů později se však objevuje na harmonogramu finálového večera K-1, kde zaujal místo v druhém rezervním zápase proti zmiňovanému Slowinskimu. Tam si po prohraném zářijovém zápase náramně spravil chuť. Slowinskimu totiž nedal sebemenší šanci a zápas vyhrál po suverénním výkonu knokautem hned v prvním kole! Nás zajímalo, zdali v kontextu těchto událostí nejsou zprávy o konci kariéry jen fámy a jaké jsou jeho skutečné plány do budoucna. Jestli tato výhra nějak zásadně změní jeho postoje a názory, o které se s námi v tomto rozhovoru podělil, se uvidí v nadcházejícím roce, nicméně podle jeho posledních slov to byl možná na delší dobu jeho konečný zápas!

Melvine, nejdříve bych ti rád poděkoval, že sis našel ve svém nabitém programu čas na rozhovor pro naše stránky Ronnie.cz. Moc si toho vážíme. Jak se teď máš? Jak se cítíš?

Cítím se skvěle, tvrdě trénuji a jsem ve vynikající formě.

Už jsou to bezmála dva měsíce od tvého posledního zápasu na akci DREAMu s pořadovým číslem 6. Byl to zápas v rámci finálového turnaje střední váhy. Bohužel pro tebe nedopadl zrovna ideálně. Tvůj soupeř a krajan Gegard Mousasi tě porazil v semifinále pyramidy, když ti nasadil v prvním kole „triangle choke“ (pozn.: škrtící technika v boji na zemi). Jak to dnes vnímáš, když se vrátíš zpátky k tomuhle zápasu?

Pořád se cítím hrozně, pochopitelně nechci prohrát nikdy a s nikým. Jsem velmi zklamaný sám sebou.

Nedávno jsem četl, že ses rozhodl ukončit kariéru. Je to pravda? Co tě k rozhodnutí vedlo, prozradíš nám důvody?

Po hodně dlouhou dobu jsem byl vysoce zaneprázdněný, celý můj život byl jenom o trénování. Trávil jsem v tělocvičně 24 hodin denně sedm dní v týdnu a nedělal jsem nic jiného, s nikým jsem se nevídal, s nikým jsem si nepokecal. Během mého pobytu v Japonsku, když jsem zápasil na DREAMu 6, mému otci zesnula manželka a já tam v tu chvíli nemohl pro něj být. Po tomhle jsem si uvědomil, že v životě jsou mnohem důležitější věci než zápasení. Musím tu být také pro svoji rodinu.

Je to definitivní rozhodnutí, nebo si jen potřebuješ dát nějaký čas pauzu? Budeme mít v budoucnosti možnost vidět tě znovu zápasit?

Později chci zařadit přestávku, abych si odpočinul a mohl trávit více času se svojí rodinou. Nyní jsem ale dostal šanci zápasit v rezervním zápase na finále K-1, které bude probíhat 6. prosince 2008. Začal jsem tedy intenzivně trénovat jako obvykle. Budu zápasit proti Paulovi Slowinskimu.

Jaké jsou tedy tvoje plány pro nejbližší budoucnost?

Teď budu trénovat a připravovat se na zápas proti Paulovi Slowinskimu.

Máš za sebou spoustu cenných vítězství v K-1, ale také v MMA. Které z nich je pro tebe nejdůležitější a proč?

Výhra nad Sakurabou (pozn.: japonská legenda v MMA). Je jedním z mých vzorů v MMA.

Jednou jsi prohlásil, že máš rád obě soutěže (K-1 i MMA) natolik, že si mezi nimi prostě nedokážeš vybrat. Nicméně jsou to úplně odlišné styly boje. Nemyslíš si, že by to mohlo být tvojí slabinou, protože nemůžeš plně věnovat svoji pozornost na jeden styl jako ostatní fighteři? Nepřekážejí ti dovednosti a zkušenosti z MMA v zápasech K-1 a obráceně?

Techniky v obou disciplínách se vzájemně neovlivňují. Samozřejmě, když chci zápasit v K-1 a pak v MMA, musím úplně všechno změnit, možná v tom je nějaká slabina, ale je v tom také určitá výhoda. Můžu soutěžit v obou disciplínách, které miluju.

Tvůj pravděpodobně nejlegendárnější zápas se uskutečnil proti Cyborgovi v Cage Rage. Vypadalo to, že jste oba byli daleko za hranicemi svých fyzických možností, přesto jsi v sobě dokázal najít vnitřní sílu a vyhrál jsi zápas KO. Než jsi ukončil zápas, měl jsi velké problémy, vypadalo to s tebou bledě, ale nevzdal ses a vyhrál jsi. To je něco, co dělá fightery opravdovými bojovníky. Co je tou silou, která tě v takové chvíli žene k vítězství?

V zápase začnete od jistého okamžiku, kdy už jste opravdu unaveni, bojovat jen podle vlastní intuice. Moje vůle po vítězství mi dala zvláštní sílu pokračovat dál a knokautovat ho.

Byl tohle tvůj nejtěžší zápas v kariéře?

Ne. Byl to těžký zápas, ale ne můj nejtěžší.

Jsi pověrčivý? Pokud ano, máš nějakou věc nebo rituál, který ti přinese štěstí v zápase?

Ne, nejsem pověrčivý. Vidím pověrčivost jako nedostatek sebedůvěry. Když jsme v Japonsku a chystám se zápasit, máme své rituály a obvyklé rutiny. Ale to jsou jen věci, které nás zbaví napětí, cítíme se potom uvolnění a více v pohodě.

Je podle tebe klíčovým faktorem v bojových sportech sebedůvěra? Nebo je potřeba ještě dalších, jako je zápasová strategie, psychická pohoda, dobrá soustředěnost, fyzická připravenost, popřípadě ještě něco dalšího?

Je nutná kombinace všech. Vše musí být v rovnováze a jednotlivé faktory musí být ve vzájemném souladu, protože jsou všechny důležité.

Jaká je tvoje největší motivace do zápasu?

Prostě chci být nejlepší. Chci vyhrát. Dříve jsem vzhlížel k fighterům jako Sakuraba, Ernesto Hoost a Peter Aerts. Chci dosáhnout stejných úspěchů jako oni.

Je v K-1 nebo MMA fighter, s nímž bys rád zápasil a ještě jsi neměl tu možnost?

Rád bych zápasil s Andersonem Silvou.

V Holandsku je MMA a zejména pak K-1 velice populární. Předpokládám, že tam patříš mezi známé osobnosti. Jaké to je, když tě lidé poznají na ulici a chtějí tě pozdravit nebo chtějí tvoji fotografii?

Hodně lidí mě poznává, ale určitě nejsem tak slavný, abych nemohl jít po ulici, aniž by mě lidé oslovovali na každém rohu. V Holandsku lidé takoví nejsou. V soukromí tě neobtěžují.

Kdybys měl teď trochu zrekapitulovat svoji kariéru, je něco, co bys udělal jinak nebo co bys rád změnil?

Kdybych mohl, vzal bych zpět všechny své porážky. Když se na to ale podívám z jiného pohledu, nic bych neměnil, protože to všechno ze mě dělá toho, kým dnes jsem.

Co si myslíš o věčně diskutované otázce – dobří fighteři se rodí, nebo se jimi stávají?

Oboje. Talent tě může dostat docela daleko, ale i bez něj se fighteři mohou probojovat daleko, pokud budou tvrdě trénovat.

Kdo je podle tvého názoru nejlepším bojovníkem v K-1?

V tuhle chvíli to je Badr Hari. Je nejkomplexnějším bojovníkem v celé soutěži. Předtím to byli Ernesto Hoost a Peter Aerts. Nicméně dnes je tam mnohem více soupeřů a úroveň soutěže je vyšší.

Slyšel jsem, že jsi s Badrem Harim dobrý kamarád. V minulosti jste dokonce společně trénovali. Co bys o něm mohl říct? Jaký je v normálním životě?

Pořád spolu trénujeme v Mike´s Gym pod vedením trenéra Mika Passeniera. V normálním životě je příjemným chlapíkem, tvrdě maká a vždycky se spolu hodně nasmějeme.

Kdo je tvým nejoblíbenějším fighterem? Myslím tím kohokoliv v rámci bojových sportů.

Já opravdu nemám žádného nejoblíbenějšího fightera, snad jen mého syna Milliona a samozřejmě vždycky Mika Tysona.

Znáš spoustu fighterů osobně. Je někdo, kdo je tvým dobrým přítelem?

JZ Calvan, Paul Daley a chlapi z American Top Týmu.

Nyní nám, prosím, řekni, kdo je Melvin Manhoef. Známe tě jako velmi nebezpečného, agresivního a výbušného fighera v ringu nebo oktagonu. Ale kým jsi v normálním životě? Jakou máš povahu?

Jsem takový i v běžném životě. Jsem otcem pěti dětí. Nejvíce svého času trávím trénováním a ostatními věcmi, které souvisejí s naším sportem. Tenhle sport je mojí vášní a já miluji zápasení.

Jak trávíš čas, když zrovna netrénuješ nebo nezápasíš? Máš nějaké koníčky?

Když zrovna netrénuji, jsem plně zaměstnán organizováním turnajů v kickboxu společně s mým týmem – Earlem a Sabinem. Také jsme začali s organizací na způsob K-1, ale je to soutěž pro děti, jmenuje se „Kickboxkids Championship“.

Kdybys měl vybrat jednu věc, která je pro tebe v životě nejdůležitější, co by to bylo?

Moje rodina, mé děti a všichni lidé, které miluji.

Chtěl bys něco vzkázat svým fanouškům v České republice?

Děkuji všem svým fanouškům, které tam mám, moc si cením Vaší podpory. Slibuji, že ze sebe budu dál vydávat to nejlepší a válčit v ringu, jak nejlépe umím.

Na závěr bych rád tobě a tvé rodině popřál do budoucna jen to nejlepší a ještě jednou ti děkuji za tvůj čas.

Díky!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

17.12.13:29Geroj - Vypadá to, že ani do budoucna při dalším zájmu nebude prob..
12.12.21:13mirio - Melvin je jeden z mých oblíbených fighterů právě kvůli jeh..
11.12.17:35DoG - Souhlasím.Parádní článek.Jsem rád,že tu článku jako je ten..
11.12.14:44hytuk - Super rozhovor se super fighterem, pokračuj ve výborný prá..+2
11.12.14:32william888 - v pohode by sa mohol venovat aj kulturistike s takou posta..+3
11.12.14:31Luster - Dobrej rozhovor..Melvin je muj velkej oblibenec*79* +4
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Diamond Cup Skopje 2019: komplet...
amoresPE (14:15) • Ten Stanimir Etov vypada velmi dobree. Krizo by mal spozorniet. 🙂
magazínMichael Toscano ladí formu na profi d...
moab (08:38) • Nešlo by zobrazování fotek v galerii vrátit do původní verze? Ta byla sice hrozná (okno...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
ja.va (00:41) • Přiznám se bez mučení, že diskuze pod články na ronnie.cz navštěvuji jen kvůli radám mí...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
Jay32 (22:39) • já to vidím možná trochu jinak. Za prvé nechápu, proč jsou záběry na fotkách a videí po...
magazínFit Parade Pro Grand Prix 2019: výsle...
eraZ (20:40) • Už pri prvotnom pohľade na fotky som mal ten pocit, že Lukáš mal najlepšiu formu. Teraz...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra