Reklama:
Pro svaly a sílu:
Creatine 500 g + 300 g ZDARMA
Nejvyšší kvalita ověřená rozborem. Více zde.

Pavla Kladivová: Do Francie už se nikdy nevrátím

Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Česká zápasnice Pavla Kladivová, se kterou jste se u nás mohli již mnohokrát setkat v tréninkových videích (MMA, boj na zemi, cage wrestling, bare knuckle box), má za sebou premiéru ve francouzské organizaci Hexagone MMA, a záběry z jejího zápasu proti Francouzce Else Hemat, který proběhl 10. února v Dijonu, oblétly svět bojových sportů. Bohužel však ne kvůli sportovnímu výkonu, ale kvůli kontroverznímu rozhodnutí rozhodčího, které nemá v MMA obdoby. Zaznívají slova jako křivda, nespravedlnost, krádež za bílého dne nebo zářez. Po zápase, který pro Pavlu skončil prohrou na technické KO ve druhém kole, byl podán oficiální protest, který má nyní na stole Francouzská federace MMA.

Co se vlastně v Dijonu stalo? Přinášíme Vám obsáhlé ohlédnutí Pavly Kladivové, v němž se vrací nejen k samotnému spornému momentu, který změnil běh zápasu, ale i k dalším nestandardním praktikám a amatérismu, s nimiž se během svého krátkého působení v Hexagone MMA setkala.

[text: Pavla Kladivová] Už jsem velká holka. Mám za sebou desítky výjezdů všude možně po světě s mnoha sporty. Některé byly lepší, jiné trochu slabší. Ale to, co se nám teď stalo ve Francii, to jsem si nedovedla představit ani v nejdivočejších snech.

Pominu veškerou divnokomunikaci s organizací Hexagone MMA, která tomuhle předcházela. Pominu i ty zmatky kolem toho, že nám hodně znepříjemnili dělání váhy, a to, že jsme neměli k dispozici žádnou kontrolní váhu až do oficiálního vážení a podobné "drobnosti", a vrhnu se rovnou na den zápasu. Žádné instrukce, jen buďte v tolik a tolik na hale. Ok. Došli jsme na halu v požadovaný čas a… a nic. Hledali jsme někoho, kdo se nás ujme, ptali se na poučení od rozhodčích. Trenérovi MMA v den odletu vážně onemocněl člen rodiny, a tak nemohl se mnou a my si chtěli s kluky projít pravidla, protože ani jeden z nich není ani trenér a už vůbec ne rozhodčí MMA. Podle mě je povinnost si tohle projít, standardně je obecné poučení a ještě si rozhodčí chodí za zápasníky, které následně bude rozhodovat, aby s nimi prošel své případné instrukce, které může během zápasu dávat. "Frantíci" nás ale odpálkovali a pak už dělali, že neumí anglicky, a úplně se s námi přestali bavit.

Našli jsme daleko pryč od ostatních šatnu s mým jménem. Úplně otevřená okna, strašná zima. Nedalo se tam být. Našli jsme cutmana, který byl jediný fakt v poho, aby nám udělal tejpy. Chudák taky mrznul. (Cutman je osoba, která se stará o vázání bandáží a ošetřování zranění, např. tržných ran, krvácení, otoků, vzniklých během zápasu, pozn. red.)

Gala začala a před námi měly jít tři zápasy na prelims a dva zápasy na hlavní kartě. Nějak nám zapomněli říct, že mezi předzápasy a hlavní kartou bude půl hodiny pauza (to jsme tedy ještě nějak zjistili, když se nic nedělo), ale hlavně nám jaksi zapomněli říct, že odpadl jeden zápas z hlavní karty před námi. Najednou prostě do klece naběhl týpek, co byl na kartě přímo před námi. Ten zápas k našemu zděšení trval asi minutu. Všechno šlo strašně rychle. Najednou si pro mě přišli, že jdeme na to. Aha… Nikdo mi ani nekontroloval rukavice a už jsem byla v kleci. Po cestě na mě klucí řvali, ať si dávám bacha, že bude kopat, a mně hlavou proběhlo, že srandisti, však je to čistá boxerka, co má nějaké fighty před patnácti lety. Nebyla. Nějak nám zapomněli říct, že holka má přes 50 profi zápasů v kickboxu. Aha, no dobře…

Zápas začal. Ze všech zápasů, ve kterých jsem byla, jsem v tomhle jela nejvíc na autopilota. Hned jsem nafasovala pěkný low kick, kdy mi došlo, že kluci nekecali. Mám naštěstí nohy dost okopané, a tak jsem se tím nějak dramaticky nezabývala a další low kicky už čekala, chytala a kontrovala. Po pár vzájemných výměnách se mi soupeřku podařilo dostat na zem. Během chvilky jsem se usadila ve své nejsilnější pozici, krucifixu (u nás známé jako pozice “bába pod kořenem”). Tahle pozice je za mě nejvíc dominantní a nejstabilnější ze všech, které v MMA vůbec můžete vidět. Je extrémně těžké z ní utéct a já jsem v ní jako doma. Jak řekl můj trenér, ve dvě v noci s jedním zavřeným okem bych ji ukončila. Jsem si jistá…

Tak a je to tu, bliklo mi. V hlavě jsem měla slova trenéra - nikam nespěchat, pěkně si to připravit, rozebrat pozici, jít na jistotku. Byla přede mnou více než půlka pětiminutového kola. Hezky jsem si zaklekla pravou ruku soupeřky a střídala pásma úderů z loktů na žebra na kladívka na hlavu. Cílem tohoto je separovat druhou ruku. To se mi po pár úderech povedlo a už jsem se skládala do ideálního set upu na kimuru (páka na ruku). Soupeřka neměla absolutně páru, jak se z té pozice dostat. Na videu je krásně vidět, jak si ruku nabírám, a v podstatě by mi stačilo si ruce spojit a bylo vymalováno. Dvě minuty do konce kola. Luxus největší. Dokážu v téhle pozici upáčit mnohem těžší kluky, než jsem já. Jsem tu jako doma. V hlavě už slavím… Počkej, cože? Rozhodčí mi klepe na záda. Hlavou mi projelo, jestli soupeřka neodklepala, nevzdala to. Že by nějaký dobře mířený loket na žebra něco zlomil? Ale ne, rozhodčí ukazuje, ať se postavíme. Absolutně nechápu nic. Můj roh strašně nedává, hala řve. Ničemu nerozumím… Nějak ze setrvačnosti do konce kola soupeřku ještě dvakrát hodím, ale vlastně nevím, co mám dělat, co se to sakra stalo. Jsem zmatená.

Zvednutí rozhodčím z krucifixu, dominantní pozice na zemi

V minutové pauze v rohu moc nic nevnímám. Chytám jen nadávky a říkám, že nechci. Jasné, teď si člověk řekne, že se má v takové chvíli kousnout, vykašlat se na to. Teď mi mozek funguje jinak a probíhá nějaké racio myšlení. A v tom zápase je to jinak. Když dostanu ránu, která se mnou otřese, nepokakám se. Když soupeřka vyhrává, tak vím, že musím zabrat. Ale tahle situace byla pro mě prostě v tu danou chvíli… nedokážu to popsat. Není to tak, že bych se vzdala, jen jsem cítila strašné zmatení.

Začalo druhé kolo a já slyšela, jak soupeřka těžce dýchá. Měla jsem přemýšlet, a ne se do ní pustit, ale v tu danou chvíli jsem to vyhodnotila jako nejlepší řešení a udělala chybu. Nechtěla jsem tam být, chtěla jsem pryč, hlavně to ukončit. Dostala jsem pěkný úder, při kterém se mi podlomily nohy. Vyčerpání z prvního kola, nekvalitní rozcvičení a zmatenost se projevily naplno. Nic dramatického. Jdu dopředu, ruce mám nahoře, aktivně se bráním. Schytávám ještě pár pěkných úderů, ale pocitově to se mnou nic moc nedělá, a tak přecházím do protiútoku. Ve chvíli, kdy vyhazuji svůj pravý hák směrem k soupeřce, mě stopuje rozhodčí a mává. Strašně se rozčiluju. Zase jsem zmatená a vůbec nechápu, co se děje. Řvu, že tohle je profi zápas, že co to dělá, proč mě nenechá bojovat? Soupeřka se raduje. Jdu na vyhlášení a mám v hlavě totální blackout. Nic nevnímám, jen strašnou zlost. Já! Zlost! Nový pocit! Ptám se, proč se to stalo, proč mě postavil těsně před ukončením z totálně dominantní pozice? Proč se to stalo? Proč? Odpověď se mi ale nedostává. Nikdo se o nás nestará, nikdo s námi nemluví, nikdo neodpovídá na naše otázky. Jen cutman kroutí nevěřícně hlavou a doktoři kontrolují, že jsem v pořádku, a také nechápou. Jdeme si sebrat věci a vracíme se na hotel.

Sestřih zápasu oslavující vítězství francouzské zápasnice

Jdu se umýt a stále jsem zmatená a nechápu, co se to stalo. Píše mi strašně moc lidí z celého světa. Ráno brzy vstáváme. Musíme se dostat na letiště do Paříže. Snažím se usnout, ale nejde mi to. Píšu si s kamarády i lidmi, které vůbec neznám. Někdy v noci mi kamarádka posílá video chvíle, kdy mě rozhodčí staví. Jsou tam slyšet komentátoři. Mezinárodní ostuda, řvou… Víte, v mé hlavě celá ta situace vypadala hrozně, ale když jsem to viděla na videu, udělalo se mi fakt fyzicky špatně. Najednou jsem nemohla dýchat, rozbušilo se mi srdce a do očí vehnaly slzy. Do rána už jsem neusnula, ani náhodou to nešlo.

Rozhodčí moc dobře věděl, co se děje. Ještě se nakláněl, aby viděl, jak nasazuji kimuru… Píšu majiteli organizace, ať mi pošle jeho jméno. Bez reakce. Píšu promotérovi, jestli to viděl, a posílám video. Opět chci jméno rozhodčího. Na Instagramu se kupí zprávy, kde lidé nadávají na organizaci a rozhodčího. Majitel organizace mi píše, že oni s tím nemají nic společného, že rozhodčí nominuje svaz francouzského MMA. Chci jméno trenéra. Bez reakce. Po chvilce dávají do storíčka informaci, že rozhodčí nejsou pod jejich organizací, a na Instagram posílají pasáž, kdy mě soupeřka bije, což rozpoutá úplné peklo. Ven jdou jen fotky, kde já dostávám přes držku. Lidi nejsou blbí a mocně komentují chování organizace.

Některé z komentářů pod instagramovým videem o vítězství francouzské zápasnice

Jsme první v celé historii MMA, koho postavili z krucifixu. To jsem si vždycky přála. Ach jo. Stále nedostávám jméno rozhodčího. Nikdo už nám neodepisuje, nereagují. Francouzská federace MMA (FMMAF) má vyplé komentáře i zprávy a na e-maily chodí automatická odpověď.

Kuba Müller, můj trenér, shodou okolností jeden z nejlepších rozhodčích u nás, sepisuje protest. Musí se podat do 24 hodin po ukončení zápasu. Stále nemáme jméno rozhodčího, ale nevadí. Prý nikdy nic takového nedělá, ale tady do toho jdeme. Zaprvé je patrné, že rozhodčí celou věc neudělal omylem, ale je vidět jasný záměr, a zadruhé, a to je vlastně důležitější, nedostali jsme poučení. To je samo o sobě hrubé porušení pravidel a na to sázíme nejvíc.

Francouzské MMA neodpovídá, Hexagone MMA neodpovídá, nikdo se s námi nebaví. Nejen s námi. André Reinders, který mi tento zápas dohodnul a pod kterým jsem se dlouhá léta připravovala, jim psal hned po zápase co to mělo znamenat. Z jeho stáje se měl u Hexagonu za měsíc představit Filip Macek. Ani jemu do dneška neodpověděli. Francouzské slušné chování v praxi. Filip asi tedy za těchto okolností nenastoupí. Za to díky!

Zjišťuji šílenou oklikou přes další lidi mimo organizaci jméno trenéra. Další šok. Chlapík je bývalý profi zápasník a všechny své zápasy ukončil na zemi. Krom toho má vlastní akademii, kde vyučuje MMA. Znovu píšeme na FMMAF a chceme vědět, kdy a kde získal licenci. A hádejte co. Bez odpovědi. Chci být fér, a tak jméno rozhodčího neuvádím a píšu mu na několika kanálech soukromou zprávu. Chci mu dát šanci mi celou věc vysvětlit, třeba se alespoň omluvit? Bez reakce. Nula…

Píšou mi stále další lidé s podporou, ať hlavně nepolevuji a nenechám to vyhnít, na což podle mnohých organizace spoléhá. Nenechám. Ne kvůli červenému nebo zelenému políčku na Tapology, ale z principu. Miluju sport, miluju MMA, ale tohle není sport, to je podlé zlo, manipulace a jasné a cílené podváděni a to jde prostě proti mému základnímu vnitřnímu přesvědčení, to prostě nedávám. Ano, přišla jsem o spoustu peněz. Ano, mám tam to červené pole, ale nejdůležitější je spravedlnost.

Aktuálně čekáme na výsledek protestu. Šance, že nám ho uznají a výsledek zápasu anulují, je zcela upřímně dost malá. Jedinou cestu tedy vidíme v šíření videa. Ať si každý udělá na onu organizaci a rozhodčího obrázek sám. A že s rozhodčími nemá Hexagone nic společného? Mohl vydat oficiální prohlášení, kde by se od výsledku například distancoval, nebo napsat, že s rozhodnutím jako organizace nesouhlasí. Místo toho dávají ven fotky, kde to vypadá, že jsem si v zápase ani neškrtla, a vyzdvihují soupeřku jako bojovnici, která je první, kdo porazil českou zápasnici.

Hexagone je nejvíce aktivní na Instagramu. Pokud mě chcete podpořit, můžete šířit video, které je u mě na profilu, a označovat organizaci, FMMAF a rozhodčího Luca Hernandeze (Facebook a Instagram) a jeho klub. Možná jim to dojde a možná taky ne. Ale jedno je jisté. Boj se zlem rozhodně má smysl.
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

19.02.07:08DAVID.LOPAN - Na to se dá napsat jen že to je hnus. Jasně jsi v prvním k..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZdeněk Vrána a Kamil Říha - trénink z...
synthrax (12:29) • A tak Kamčo mohl jsi mě trošičku zmínit, co si budeme *2* *2*
magazínSkandál na závodech v Británii. Micha...
jari (22:57) • Kdoví, co to bylo za individua, co se do něj pustili. Navíc on tam měl partnerku, není...
magazínMistrovství Čech mužů a žen 2024 - vý...
Lukas82 (10:50) • Spousta českých závodníků vyhrála profikartu, ale do profi si zatím netroufají a zůstáv...
magazínMistrovství Čech mužů a žen 2024 - vý...
Kebab (08:54) • Tipuju že dokud si nezaplatí poplatek za reálnou kartu, aby byl profesionál, tak jí sic...
magazínMistrovství Čech mužů a žen 2024 - vý...
Pburáň (07:14) • Mohu se zeptat jak jsou nastavena pravidla pro start? On může závodník co vyhrál a chvá...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie