Skladem všech 8 variant! Více zde.

Movember Trapbar Cup 2023 - reportáž

2.485 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Na svatého Martina, tedy 11. 11., se v kladenském Fit Effectu Kladno konal již třetí ročník charitativně zaměřených závodů v trapbaru z dílny Lukáše a Míši Beranových neboli týmu Movember Trapbar Cupu. Letošní startovka čítala přes 80 přihlášených závodníků, v den závodů se dostavilo celkem 56 závodníků v 9 kategoriích. Pár závodníků se těsně před závody zranilo, pár odpočívalo po dlouhé závodní sezóně v silových sportech, několik postihla nemoc a pár muselo do práce. I těmto závodníkům od pořadatelů patří velké díky a respekt, že podpořili myšlenku závodů #zvedejapomahej, svým startovným přispěli na týmový účet u nadace Muži proti rakovině.

První dvě kategorie závodů patřily ženám, kterých se sešlo celkově deset a byly rozděleny do dvou váhových kategorií, a to do 80 a nad 80 kilo. Bylo vidět, že všechny závodnice si soutěž užívaly, vytvořily si navzájem skvělou podporu a kulisu. A výkony, které ženy předvedly, stály taky za to! V kategorii do 80 kg zvedla neuvěřitelných 210 kilo Martina Malzová a vytvořila tak i světový rekord v trapbaru žen do váhové kategorie 65 kilo v asociaci WDC. V druhé kategorii dominovala Jana Roubalová, která zatáhla 220 kilo a slíbila, že příští rok se pokusí atakovat světový rekord v některé z oficiálních váhových kategorií. Absolutní vítězkou v přepočtu pomocí koeficientu Wilks se stala Martina Malzová.

Po této kategorii následovala smíšená skupina závodníků, kde byly spojeny tři různé kategorie, a to juniorů, mužů do 70 kg a masters. I zde to bylo velice zajímavé a napínavé. Za zmínku stojí několik soubojů. Začneme u juniorů, zde byli celkem čtyři závodníci, z toho tři bez závodních zkušeností a jeden již ostřílený závodník Jan Lacina. Ten si závody přijel maximálně užít, podpořit myšlenku závodů a vzdal se přímého hodnocení v kategorii juniorů, čímž všem nováčkům přenechal stupně vítězů a zajistil jim neuvěřitelný zážitek na prvních závodech. V kategorii junioři zvítězil Václav Bystřinec úspěšným pokusem na 220 kilo. Za zmínku patří i výkon nejmladšího závodníka Petra Lněničky mladšího který zvedl krásných 115 kilo a zazávodil si tak i s tátou, který závodil v kategorii masters. Další kategorie v tomto flightu byla muži do 70 kilo. Ačkoliv zde byli pouze dva závodníci, byl to neskutečný boj kladenského Václava Bartoše proti Petrovi Kalivodovi. Oba dva úspěšně zvedli neuvěřitelných 290 kilo a rozhodla až rovná třístovka, kterou zvedl pouze Petr Kalivoda. V tento okamžik byl i hlavním adeptem na možného celkového vítěze v přepočtu koeficientem Wilks.

A jako další byli v této skupině masters. Zde obhajoval vítězství z loňského ročníku Václav "Méďa" Nedvěd a jeho soupeři byli Petr Lněnička starší, Bedřich Jochim a Petr Gažko. I zde jsme se dostali na 300 kilo plus. Vítězství nakonec obhájil s pokusem 340 kilo Václav Nedvěd díky menší tělesné váze, než v den závodu navážil Bedřich Jochim, který také zvládl zatáhnout 340. I v kategorii masters byl vyhlášen absolutní vítěz v přepočtu Wilks koeficientem a stal se jím Petr Gažko. Tento ostřílený závodník v klasickém mrtvém tahu při tělesné váze v den závodu 82 kilo zvedl krásných 300 kilo. I čtvrtý závodník s kategorie masters Petr Lněnička zvedl 300 kilo, ale hlavně si splnil sen, jak již bylo uvedeno výše, a to společným závodem se svým synem.

Závod kategorií do 80 kg a do 90 kg byl spojen dohromady. V U80 se sešlo 7 siláků, kde prvenství obhajoval závodník Tomáš Gutvirt, který je kladenskému trapbaru věrný od začátku. Své prvenství potvrdil i letos, ale komplikovat mu to přijel Denis Kovačík z Chrámu síly, který shodně vytáhl 300 kg, ale v den závodu navážil více. Kategorie U90 čítala 8 závodníků, kde se na prvních místech opět objevili závodníci z Chrámu síly. Václav Keřtof zatáhl 340 kg a druhý skončil Kovačík, ale tentokrát Patrik, který zatáhl 330 kg.

Kategorie do 105 kg byla typicky nejobsazenější. Závodit přijelo 12 borců, kteří se chtěli poprat o prvenství. Přátelskou rivalitu a boj o první místo mezi Milanem Čandou a Lukášem Čálkem na poslední chvíli přijel rozčísnout Patrik Kohout, opět z Chrámu síly. Patrik vytáhl shodně s Milanem Čandou 360 kg, ale byl v den závodu lehčí, tak bral první místo další borec z Chrámu síly.

V kategorii open bojovalo 8 závodníků v čele s Petrech Klichem, který obhajoval loňské absolutní vítězství. Loni zvítězil s váhou 410 kg, což mu zajistilo i absolutní vítězství, a odvezl si nový trapbar. Letos na vítězství stačilo "jen" 400 kg, ale vytáhl je také Josef Hojdar, který v den závodu navážil méně.

Boj o absolutní vítězství byl velmi zajímavý. Souboj o nový trapbar byl nakonec velmi těsný, na Wilks přepočet zvítězil závodník nejlehčí kategorie do 70 kg Petr Kalivoda. Průběžné pořadí nebylo závodníkům k dispozici, díky tomu ze sebe každý musel vydat co nejvíce. Letošní ročník byl věnován jednomu z organizátorů a velkému podporovateli Vladimíru Černínovi, který před závodem bohužel zemřel. Na týmový účet u nadace Muži proti rakovině jsme vybrali celých 74.000 korun a chvíli jsme si užívali prvního místa v tabulce skupin. #buddobrypriteli

Movember ještě neskončil. Pokud by měl někdo chuť podpořit nadaci, která se zaměřuje zejména na mužské zdraví, může poslat příspěvek v libovolné výši.

Děkujeme všem sponzorům, kteří věnovali ceny pro závodníky, finance na závod samotný. Děkujeme všem divákům, kteří se přišli na soutěž podívat, a děkujeme také všem, kdo se na závodě podíleli.

Beranovi, Michaela a Lukáš

P.S.: Jak se závod vydařil, se můžete podívat na připojeném videu od našich BeStrong nebo ve fotogalerii od Martina Zavadila, který také závodil.