Reklama:
Protein Scitec jen za 333 Kč!
Navíc při koupi 3 kusů mléčná rýže ZDARMA!

World´s Strongest Man 2023 - výsledky

3.431 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Kdo je nejsilnějším mužem světa? Na tuhle palčivou otázku se už od roku 1977 snaží dát odpověď organizátoři soutěže World's Strongest Man. Vrcholné strongmanské klání v minulosti cestovalo různě po světě a hostila ho třeba i Čína, Malajsie, Malta nebo Zambie. V posledních letech se ale uhnízdilo ve Spojených státech a výjimkou nebyl ani poslední ročník, který proběhl ve dnech 19. - 23. dubna v letovisku Myrtle Beach v Jižní Karolíně.

Do soutěže se z jiných závodů probojovalo třicet borců. Třicítku bylo před finále třeba zredukovat na přehlednější desítku, což zajistily první dva dny vyhrazené kvalifikaci. Následoval den odpočinku, a pak už konečně dvoudenní finále, které mělo mezi deseti nejlepšími určit nejsilnějšího muže pro rok 2023. Kvalifikace i finále se skládaly z disciplín, které najdete rozepsané v následující tabulce.

World's Strongest Man 2023 - disciplíny
kvalifikace finále
19. dubna
Loading Race
Deadlift Machine
Log Ladder
20. dubna
Conan's Wheel
Kettlebell Toss
Stone Off
22. dubna
Reign Shield Carry
Knaack Deadlift
Fingal's Finger
23. dubna
Max Dumbbell
Vehicle Pull
Atlas Stones

Kvalifikace

Pro účely kvalifikace byli závodníci rozděleni do pěti skupin po šesti. Místo ve finále měli jisté vždy pouze vítězové jednotlivých skupin, kteří dokázali v úvodních pěti disciplínách získat nejvíce bodů. O dalších pět vstupenek do finále se v rámci každé skupiny utkali borci na 2. a 3. místě, kteří si to rozdali ještě v šesté disciplíně Stone Off - duelu v přehazování Atlasových kamenů. Z prvních míst z kvalifikace postoupili Pavlo Kordiyaka, Oleksii Novikov, Mitchell Hooper, Jaco Schoonwinkel a Trey Mitchell, ke kterým se následně po vyhraných soubojích s Atlasovými kameny připojili Tom Stoltman, Luke Stoltman, Mathew Ragg, Brian Shaw a Evan Singleton.

Finále

Na dvoudenní finále, které následovalo po volném pátku, už se podíváme podrobněji. Skládalo se z šesti tradičních strongmanských disciplín, které jsme zvyklí vídat i na našich domácích soutěžích. Jak si desítka finalistů vedla?

Reign Total Body Fuel Shield Carry

Shield Carry aneb přenášení štítu bylo jednou ze dvou disciplín, do kterých se promítli partneři akce. V případě první disciplíny se jednalo o přenášení 196kilového kovového štítu s logem společnosti Reign, značky energetických nápojů, a to na maximální vzdálenost. Chodilo se tam a zpátky po dvacetimetrové dráze, kterou bylo vždy třeba ujít celou a na jejím konci překročit čáru, což pokaždé signálem potrvzoval dohlížející rozhodčí.

Tenhle "detail" se stal osudným aktuálnímu nejsilnějšímu muži Evropy Pavlu Kordiyakovi, který v jednom kole až za čáru nedošlápl, za což ho rozhodčí potrestali odečtením brutálních 19,8 metrů, tedy téměř celé jedné dráhy. Penalizace stála Pavla první místo z úvodní disciplíny a odsunula ho až na šestou příčku. Nejlépe si při dodržení všech pravidel vedl Kanaďan Mitchell Hooper (64,8 m), který by bez Pavlovy chyby býval zaostal za ukrajinským borcem přibližně o 2,5 metru.

Knaack Deadlift

"There is no reason to be alive, if you can't do deadlift," zní známá věta Jóna Pálla Sigmarssona, mimochodem čtyřnásobného nejsilnějšího muže světa. Organizátoři WSM jsou zřejmě podobného názoru, protože mrtvý tah zařadili jako druhou disciplínu finále. Úkol zněl jasně, za 60 vteřin nasázet co nejvíc opakování, a to s 355 kg na ose. Závaží netvořily standardní kotouče, ale dva velké kovové boxy pro uložení nářadí, které prodává americká společnost Knaack, jejíž jméno proniklo do názvu druhé disciplíny.

Po skvělém startu přidal na "mrtvole" další vítězství Mitchell Hooper, který dokázal jako jediný předvést 8 opakování. O druhé místo se se 7 opakováními podělili hned čtyři borci, včetně například Oleksiiho Novikova nebo Briana Shawa.

Fingal's Finger

Disciplínu Fingal's Finger známe i z českých závodů, na WSM byla ale pojata přeci jen velkoryseji. Závodníci měli minutu na to, aby co nejrychleji převrátili pět na jedné straně ukotvených sloupů se zvyšující se váhou (145, 154, 159, 163 a 172 kg). Do výsledného bodového zisku se spolu s počtem převrácených sloupů počítal i čas, který závodník potřeboval na jejich přetočení.

Na "Fingalu" se strongmanům dařilo. Se všemi pěti sloupy si poradilo šest borců, nejrychleji to ovšem zvládl "Albatross" Tom Stoltman, dvojnásobný nejsilnější muž světa, který ostatním utekl skoro o 3 vteřiny (39,36 vteřin). Třetí disciplínou skončil první soutěžní den finále, zbývající trojka už byla naplánována na neděli.

Max Dumbbell

Neděli otevíral zdvih obřích jednoruček na maximální váhu. Neprobíhalo ovšem žádné nahlašování váhy, na zemi čekalo rozmístěných sedm jednoruček s tlustým madlem (115, 125, 132,5 140, 145, 151 a 155 kg) a závodníci se jimi v jednotlivých pokusech museli prokousat co nejdál.

Na jednoručkách se nejlépe dařilo Evanu Singletonovi a Mitchellu Hooperovi, kteří oba dokázali postupně dostat nad hlavu čtyři činky a zastavili se tedy na 140 kilech. To je mimochodem 10 kilogramů pod stále platným a už relativně vousatým rekordem Mateusze Kieliszkowského, kterému se letos na WSM bohužel nepodařilo postoupit z kvalifikace.

Vehicle Pull

Nastavit správně obtížnost strongmanských disciplín není žádná legrace a v případě tažení či přitahování dopravních prostředků to platí dvojnásob. Stačí nepatrný sklon vozovky, příliš klouzavý povrch nebo nepřízeň počasí a s autem, tahačem nebo letadlem rázem nikdo nehne, což disciplínu divácky i sportovně zabije. Když to ale dáte zase "moc lehké", s disciplínou si hravě poradí celé závodní pole, a to jen s velmi nepatrnými rozdíly, což taky není to pravé ořechové.

V případě tahání přibližně 25tunového autobusu s pomocným lanem na WSM platila spíše druhá varianta, a tak se po soutěži objevily i reakce polemizující s tím, do jaké míry byla takto nastavená disciplína hodná souboje o nejsilnějšího muže světa. No, posuďte sami. S 25metrovou dráhou si kromě po jednoručce odstoupivšího Jaca Schoonwinkela poradili úplně všichni a rozhodoval výsledný čas. Zatímco první Mitchell Hooper ostatním trochu odskočil (30,24 vteřin), hned dalších 6 závodníků vzájemně dělilo pouze 0,56 vteřiny (32,27 - 32,83 vteřin).

Atlas Stones

Překvapení se nekonalo a i tentokrát závody končily Atlasovými kameny. Byla to rychlovka, časový limit pouze 60 vteřin a k tomu pět Atlasových kamenů (150, 160, 180, 200 a 210 kg), které bylo třeba bezpečně usadit na cca 127 cm vysoké podstavce. Pokud strongmany sledujete, nejspíš byste hádali, že na Atlasech vyhrál Tom Stoltman. Měli byste pravdu. Tom všechny betonové koule svižně vyházel nahoru za 32,36 vteřin, ani toto malé vítězství ale nezvrátilo fakt, že oblíbený skotský borec letos nakonec titul nejsilnějšího muže světa po dvou letech ztratil. V celkovém pořadí ho totiž předstihl kanadský závodník Mitchell Hooper, který potvrdil fantastickou formu, která mu zajistila nejen vítězství ve čtyřech z šesti finálových disciplín, ale také titul World's Strongest Man 2023!

World's Strongest Man 2023 - výsledky
pořadí jméno země body
1. Mitchell Hooper Kanada 53,5
2. Tom Stoltman Velká Británie 49,0
3. Oleksii Novikov Ukrajina 41,0
4. Trey Mitchell USA 39,5
5. Evan Singleton USA 39,5
6. Pavlo Kordiyaka Ukrajina 31,5
7. Brian Shaw USA 27,5
8. Luke Stoltman Velká Británie 21,5
9. Mathew Ragg Nový Zéland 18,5
10. Jaco Schoonwinkel (odstoupil) Jihoafrická republika 5,5Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie