Reklama:
100 % Whey Protein - akce 2250 g + 400 g
Vybírejte z 12 příchutí! Více zde.

Arnold Strongman Classic 2023 - výsledky

3.984 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Máme za sebou další ročník Arnold Strongman Classic, které se těší pověsti nejtěžší strongmanské soutěže světa. Pět soutěžních úkolů bylo rozděleno mezi pátek a sobotu 3. a 4. března a spolu se závody v kulturistice se nesporně jednalo o nejsledovanější událost v rámci celého Arnold Sports Festivalu. Pokud byste se podívali do startovního pole, které čítalo deset jmen, nenašli byste mezi nimi ani jednoho z vítězů předcházejících ročníků. Nestartoval Martins Licis, Hafthor Bjornsson ani Brian Shaw, a tak bylo dopředu jasné, že Arnold Strongman Classic letos získá nového šampióna.

V desítce závodníků, kteří si na titul brousili zuby došlo k jedné změně. Kanaďan Maxime Boudreault upadl na ledu (není známo, jestli nesl koledu), zlomil si holenní kost a musel odstoupit jak z Arnold Strongman Classic, tak z dubnového World's Strongest Man. Sáhlo se tedy mezi náhradníky, mezi kterými byl první na řadě Američan Kevin Faires. Pokud jde o mě, nejvíc zvědavý jsem byl asi na Mateusze Kieliszkowského, kterého v Columbusu po vynechané sezóně 2022 čekal další comeback.

The Strongman competitors at the 2023 Arnold Strongman Classic. The competition kicks off today at 11:00am EST. Watch for free at roguefitness.com/arnold-strongman-classic or the Rogue Fitness YouTube channel.

Zveřejnil(a) Rogue Fitness dne Pátek 3. března 2023
Startovní pole Arnold Strongman Classic 2023

Jak to tedy vypadalo? Co se disciplín týče, až na jednu novinku to bylo klasické Arnold Strongman Classic. Posuďte sami:

  • Wheel of Pain
  • Austrian Oak Log Press
  • Elephant Bar Deadlift
  • Unspunnen Stone Throw
  • Timber Frame Carry

Wheel of Pain

První disciplínou prvního dne bylo nechvalně známé "kolo bolesti", odkazující na film Barbar Conan. Jedná se o monstrózní konstrukci, kterou je nutné otáčet dokola. Kdo za 60 vteřin dojde nejdál, vyhrál. Oproti Conanovu kolu, které bývá k vidění i na českých soutěžích, není tuto konstrukci nutné nadzvednout, stačí jí "jen" otáčet, což znesnadňuje osm velkých sudů naplněných částečně pískem, na kterých celá konstrukce leží. Písek v sudech má za následek, že závodníci mohou zapomenout na jakoukoli pomoc setrvačnosti, jakmile se jim podaří kolo dát do pohybu.

Vedení se po první disciplíně ujal senzačně Mateusz Kieliszkowski, který v ní exceloval i v minulosti. Jako jediný dokázal ujít více než 30 metrů, vítězství ovšem nezískal snadno. Hned za ním se srovnali Trey Mitchell a Mitchell Hooper. Trey ztratil na Mateusze přibližně metr a Mitchel na Treye jakbysmet.

Austrian Oak Log Press

U Log Pressu se tentokrát nejednalo o maximální výkon na jedno opakování, ale o maximální počet opakování za 90 vteřin. Vlastně tedy skoro takový CrossFit, jenže se 175kg nebo 195kg kládou - jak se kdo cítil. Těžší kláda byla jednoznačně cestou k vítězství, protože úspěšně dokončené opakování se 195 kg bylo ohodnoceno 100 body, zatímco 175 kg nad hlavou mělo závodníkům vynést bodů pouze 10.

Všechny zde předstihl Trey Mitchell, který dokázal dostat těžší kládu do propnutých paží čtyřikrát, o druhé místo se podělili Mitchell Hooper a Bobby Thompson se třemi zdvihy.

Elephant Bar Deadlift

V sobotu přišel jako první na řadu mrtvý tah na maximální váhu na prodloužené ose Elephant Bar. Ta díky svému prohnutí usnadňuje úvodní fázi pohybu, pokud na ni ale naložíte přes 400 kilo, buďte si jistí, že vám její pružnost a nestabilita může přinést i nemalé problémy. Letos naštěstí Elephant Bar svou pověst trhače hamstringů nepotvrdil.

Na "mrtvole" to bylo extrémně vyrovnané. Potenciálních kandidátů na vítězství bylo mnoho, nakonec všechny úctyhodným výkonem 447 kg překonal Bobby Thompson. Mitchell Hooper zaostal o pouhé 2 kg a třetí místo získal za 436 kg "World's Strongest Gay" Rob Kearney.

Unspunnen Stone Throw

Čtvrtá disciplína byla tou, kterou jsem v začátku článku avizoval jako pro Arnold Strongman Classic netradiční. Hod přibližně 84kg kamenem Unspunnen, respektive jeho repliky. Kámen Unspunnen pochází ze Švýcarska, kde se poprvé objevil na počátku 19. století, kdy byl použit v rámci slavností Unspunnenfest, které měly pomoci zmírnit napětí mezi znepřátelenými alpskými městy. Kámen má relativně pohnutou historii a v průběhu let byl několikrát ztracen, nalezen, provrtán, nahrazen, nebo třeba ukraden separatistickou skupinou Bélier. Tradičně se jím hází do dálky a tak tomu bylo také na Arnold Strongman Classic. Kámen zvednout nad hlavu, pár metrů na rozběh a pak ho hodit co nejdál do písku, kde byla změřena vzdálenost.

Mateusz Kieliszkowski zde potvrdil, že to s kameny umí, ať už se jedná o říční kameny, Atlasovy kameny, anebo třeba právě švýcarský Unspunnen. Jeho 3,47 metru stačilo na první místo v disciplíně a stříbro zde ukořistil Tom Evans, který na Arnold Strongman Classic platil s ohledem na své závodní zkušenosti za zelenáče.

Timber Frame Carry

400kg dřevěná ohrada a vzdálenost 11 metrů. Aby to nebylo zase "tak jednoduché", tak opět po nakloněné rampě do kopce, jak je na AC zvykem. Kdo to nezvládnul do 30 vteřin, což se nakonec povedlo pouze třem závodníkům, zapsal si alespoň ušlé metry.

Jestli jste někdy viděli běžet s ohradou Mateusze Kieliszkowského, muselo Vám být jasné, že zde bude favoritem. Favoritem byl a taky to potvrdil. Ohradu dopravil až na vrchol rampy za pouhých 8,35 vteřin. Kevinu Fairesovi stejná cesta trvala 13,31 vteřin, Mitchellu Hooperovi 14,61 vteřin a zbytek startovního pole zapisoval pouze metry. 

Ačkoli se Mateusz Kieliszkowski dokázal na Arnold Strongman Classic vrátit k závodění ve velkém stylu a odnesl si první místo ze tří z pěti disciplín, na celkové vítězství to nakonec nestačilo a patří mu tak druhé místo. O titul ho připravil zejména tradičně slabší mrtvý tah, a hlavně Log Press, který býval v minulosti jeho silnou disciplínou. Tentokrát si na kládě připsal až 5. místo, což se dá přisoudit jeho problémům s tricepsem, které si v minulosti vyžádaly i operaci.

Novým šampiónem Arnold Strongman Classic se tak senzačně stal Kanaďan Mitchell Hooper, který s titulem obdržel i pěkných 80.000 dolarů, tedy přibližně 1,76 milionu korun. Gratulujeme!

Příště se podíváme na soutěže o nejsilnější muže Evropy a světa, které jsou obě naplánovány na duben.

Arnold Strongman Classic 2023 - výsledky
pořadí jméno země body
1. Mitchell Hooper Kanada 41,5
2. Mateusz Kieliszkowski Polsko 37,5
3. Bobby Thompson USA 29,5
4. Trey Mitchell USA 29,0
5. Tom Evans USA 25,5
6. Pavlo Nakonechnyy Ukrajina 24,5
7. Tom Stoltman Skotsko 24,5
8. Rob Kearney USA 21,0
9. Kevin Faires USA 20,0
10. Luke Stoltman Skotsko 20,0Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie