Reklama:
Složením NEJLEPŠÍ multivitamín 1+1 ZDARMA!
39 účinných látek: vitamíny, minerály, extrakty, probiotika i enzymy. Více zde.

Ohlédnutí za strongman sezónou 2022

2.905 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Čím byl letošek zvláštní? Kromě toho, že se lidstvo pomalu dostává z krize covidové, tak se na světě našli lidé, kteří připravili další nemilé překvapení, které ovlivnilo celou Evropu. Válečný konflikt, který ovlivnil naprosto všechny na celém světě a samozřejmě také celou strongman scénu.

Ve světové i domácí strongman komunitě se během roku 2022 děly velice zajímavé věci, u nás doma pak svým způsobem nezůstal kámen na kameni. Nyní je nutné držet za jeden provaz a pokračovat dál tak, abychom si za rok touto dobou mohli říci, že celá komunita udělala vše, co mohla, abychom mohli být silnější.

Světová scéna

První půlrok proběhl tak nějak v normálu. Sice těsně, ale ještě před vypuknutím válečné krize vzešel nový nejsilnější muž Velké Británie pro rok 2022. Zde svoji dominanci z předchozího roku potvrdil Tom Stoltman, který zvítězil velmi přesvědčivě. Následoval už "válečný" Europe's Strongest Man 2022. Závod fantasticky vyhrál perfektně připravený Oleksii Novikov, následovaný Lukem Stoltmanem a bronzovým Konstantinem Janashiou. Čtvrté místo bral na svém debutovém závodě další ukrajinský borec Pavlo Kordiyaka. Obdiv vůči oběma ukrajinským borcům, kteří vycestovali na speciální povolení a po závodě se ihned vrátili domů bránit svoji vlast. Oleksii navíc jako aktivní hlídka prošel ostřelovačským kurzem a účastnil se obrany Kyjeva. Na jaře celkově několik reportů pro naše čtenáře chybělo. Vzhledem k šoku z útoku na Ukrajinu nebyla motivace ke psaní, za to se také omlouvám.

Dalším velkým závodem bylo Arnold Strongman Classic 2022. V Columbusu svedli obrovský boj o první místo Martins Licis, který se radoval z velmi ceněného titulu, a Oleksii Novikov, který jako by chtěl ukázat světu, že Ukrajina bojuje. I celou osvětovou kampaní okolo dokázal, že je velký patriot. Zajímavé také bylo, jak se Tom Stoltman ze zdravotních důvodů propadl až ke konci výsledkové listiny.

Svátek všech siláků, World´s Strongest Man 2022, se opět konal v Sacramentu v americké Kalifornii. Perfektně připravený závod. Navíc se zde potkali celkem čtyři borci, kteří alespoň jeden titul vlastní. Všichni jako favorité obsadili první čtyři příčky závodu. Svůj druhý titul získal s náskokem Tom Stoltman, následovaný Martinsem Licisem, který měl stejný počet bodů jako Oleksii Novikov, ale měl lepší umístění v disciplíně Atlas Stones, která rozhodla. "Brambory" bral matador Brian Shaw.

Poslední ročník WSM ale přinesl jednu zásadní informaci, nový závodník na špici mezinárodní scény Mitchell Hooper vlétl do semifinále závodu jako tornádo a porazil i Briana Shawa. Ve finále pak obsadil 8. příčku. Řeknete si, OK, průměr, ale dlužno dodat, že pro Mitchella to byl první mezinárodní závod a celkově pak pátý strongman závod jako takový. Ve druhé polovině roku se pak stal stálým účastníkem velkých světových závodů. A o to zajímavější je informace, že se začal umísťovat čím dál výše. Myslím, že příští rok o něm budu v hodnocení roku 2023 psát jako o senzačním vítězi některého z velkých závodů.

Podzimní část převážně britských závodů z produkce Giants Live byla z hlediska výkonů velmi zajímavou podívanou. Zde překvapil Pavlo Nakonechnyy, další ukrajinský borec. Svůj závod vyhrál i Mitchell Hooper. Velmi sledovaným závodem bylo také Shaw Classic 2022, které vyhrál Trey Mitchell.

Pro nadcházející rok doufám, že se celková světová krize způsobená ruskou roztahovačností uklidní a my se budeme moci těšit na další velké závody, třeba i na Ukrajině.

Domácí scéna

V České republice se letos stalo hodně věcí, z pohledu strongman scény je asi největší zprávou jedna vlastně čerstvá. Český svaz silových sportů končí! Vzhledem k časové náročnosti jeho současní představitelé upřednostnili svůj zdravotní stav a rozhodli se svou činnost po 10 letech ukončit. Příští rok už nebudou zaštiťovat žádné závody a v průběhu roku kompletně ukončí svou činnost. Tomáši, Michale i ostatní, kdo se na chodu podíleli, díky za skvěle odvedenou práci.

Doma bylo celkově závodů méně než v letech před covidem, i tak si diváci mohli přijít na své. Prim v tomto případě hrály hlavně závody příchozích nebo začátečníků. Velký úspěch měly ale také specializované závody. Ano, mluvím o monstrózně a parádně připraveném Fit Effect Log Lift Cupu 2022, kde se přepisoval poprvé letos český rekord v Log Liftu. Lukáš Pepř ho stanovil o hmotnosti 193,4 kg.

On vůbec letošní rok 2022 byl ve znamení brněnských borců. O vítězství se na většině závodů podělili právě zmiňovaný Lukáš Pepř a mladičký Ondřej Fojtů, který na sebe upozornil vloni v amatérské lize a letos se střemhlav vrhnul na příčky nejvyšší i v profesionální lize. Nejlepší kombinace odhodlání, stravy a tréninku je zřejmě právě v Brně. Jen tak dál. K Log Liftu a Lukášovi Pepřovi bych ještě zmínil, že letos padla i magická dvoustovka. Na Mistrovství světa v Log Liftu v Anglii dokázal nad hlavu dostat 200 kg a vylepšil svůj český rekord, navíc se jeho výkon vzhledem k Lukášovým 23 rokům stal juniorským světovým rekordem v Log Liftu. Je to paráda.

O skvělý koncept se postaral Jirka Žaloudek, který po několika letech vrátil závody na čáslavské náměstí. Pozval polovinu startovního pole z ciziny a polovinu z Čáslavi a okolí. Každý závodník sice bojoval sám za sebe, ale výsledky se sečetly také podle klíče Evropa vs. Čáslav. Individuální závod vyhrál Zdeněk Vávra a z pohledu týmů zvítězila Čáslav.

Amatérskou ligu vyhrál a pro příští rok profíky posílí Vít Rozlivka a profesionální ligu vyhrál Luboš Klinecký. Vše hodnoceno z pohledu ČNFS (České národní federace strongman), a to i z důvodu končící ČSSS. Za ČNFS se letos konaly čtyři amatérské a tři profesionální závody, osmý závod byl právě ten čáslavský. ČSSS spolupořádalo celkem pět závodů (Aš, Brno, Praha, Přelouč a Kolín).

Jak jsem již zmiňoval, doufám, že příští rok bude klidnější z pohledu nemocí i konfliktů a budeme se zase moci soustředit na to, co nás baví, tedy že pořadatelé budou moci připravovat více závodů, že přijdou noví partneři a sponzoři akcí, že objevíme nové závodníky a že ti, co závodí už teď, se stanou legendami českého strongman sportu. A pokud všechno půjde, jak má, tak Vám, našim čtenářům, přineseme další zajímavé reporty z domácích i zahraničních závodů, zajímavé rozhovory s osobnostmi českého i světového strongman sportu a příští rok touhle dobou si přečtete další hodnocení uplynulého roku 2023.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIMV podcast: Roubík a Šindelář o kauz...
Hockey1000 (13:31) • Se to řeší hlavně na Facebooku Ronnie, Lukáš Roubíka a na Youtubu pod tím videem. Soudě...
magazínIMV podcast: Roubík a Šindelář o kauz...
Muriel (13:10) • Neverím že tu nieje žiadny koment haters a fandovia Fílu kde sú? nejaké tie kecy o ALeš...
magazínNick Walker 4,5 týdne před Arnold Cla...
Zodiak411 (10:41) • Viděl jsem už na IG foto, kdy to lidi zpozorovali :D Nicméně, že to provedl deadliftem...
magazínNick Walker 4,5 týdne před Arnold Cla...
LeToucan (10:20) • Už asi 2 týdny, on sám však tvrdí že si to `zbrousil` u mrtvého tahu :D
magazínNick Walker 4,5 týdne před Arnold Cla...
Zodiak411 (08:09) • Evidentně se Nick začal zabývat křečáky. Na pravé noze už je vidět, že má něco málo pry...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie