Reklama:
Složením NEJLEPŠÍ multivitamín 1+1 ZDARMA!
39 účinných látek: vitamíny, minerály, extrakty, probiotika i enzymy. Více zde.

Miroslav Koprnický - rozhovor s několikanásobným světovým medailistou v silovém trojboji

4.705 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Miroslav Koprnický je český rodák žijící v Kanadě. Na poslední soutěži letos v říjnu na Mistrovství světa v silovém trojboji mužů a žen s vybavením v Kanadě získal zlato v kategorii do 105 kg v masters IV za výkony 155 kg na dřepu, 125 kg na bench-pressu a 200 kg na mrtvém tahu, což dělá v součtu pěkných 480 kg. Soutěžil zde i v kategorii RAW, kde rovněž na tomto světovém šampionátu bral zlato. Nazvedal paradoxně více kilogramů, zde se podařilo 162,5 kg na dřep, 127,5 kg na bench-press a 197,5 kg na mrtvý tah, v součtu 487,5 kg. Obě soutěže totiž odzávodil RAW, to znamená bez podpůrných dresů, což pro něj v soutěži v dresech byla trochu nevýhoda, ale i tak se s ní popasoval.

Se svou rodinou obývá malebné městečko Brantford nedaleko Niagarských vodopádů. Jedná se o velmi úspěšného trojbojaře kategorií masters na mezinárodní úrovni, je mnohonásobný medailista, nyní již masters IV (nad 70 let) a je členem Canadian Powerlifting Union. Miroslav drží i několik kanadských rekordů. Již od mládí sportuje a věnuje se činkám, závodit však začal až v padesáti letech. Stále je v kontaktu s českými závodníky, nejvíce s Jaroslavem Šoukalem. Když je na mezinárodních soutěžích potřeba, pomáhá i s koučováním. Mimo trojboj a činky obecně je vášnivým rybářem. Zároveň je velkým fanouškem fotbalu a hokeje.

Připravila jsem pro Vás rozhovor s tímto zajímavým člověkem, který ukazuje, že silový trojboj je sport pro všechny věkové kategorie.


Jak dlouho se věnujete silovému trojboji? Kdo vás k němu přivedl?

To vyplynulo přirozeným způsobem. Já začal posilovat v šestnácti letech kvůli zlepšení fyzické kondice. Dřep, bench-press a mrtvý tah byly vždy základem mého tréninku. K silovému trojboji mě nepřivedl nikdo. Já jsem v podstatě samotář a začal jsem soutěžit až v pokročilém věku. Soutěže jsme brali s manželkou Dášou jako výlety do exotických destinací.

Během těch více než dvaceti let na závodních pódiích, po mnoha absolvovaných soutěžích, co vás u trojboje stále drží?

To je jednoduché. Silový trénink je nezbytnou součástí mého života. Když nemůžu trénovat, tak nejsem ve své kůži. Člověk, aby u liftu vydržel, musí být tak trochu blázen. Nejlépe to vystihl ve své gratulaci k mému úspěchu na MS 2022 kamarád Petr Slanička těmito slovy: "Dědek si nedá pokoj!" A o tom to je.

Jaké události vás vedly k přesunu do Kanady? Jak náročné byly začátky v cizí zemi?

Proč jsme odešli do Kanady, je těžké dnešní mladé generaci vysvětlit. Těm, co se dokázali přizpůsobit vůli strany, se v Československu špatně nežilo. My ale na to nervy neměli. Začátky v Kanadě byly samozřejmě těžké, ale základní pomoc jsme od státu dostali. Pak už bylo jen na nás, abychom se ve společnosti uplatnili.

Od Jardy Šoukala vím, že střídavě žijete i na Floridě. Lze říci, na jakém místě trávíte čas raději?

To už je takový zaběhnutý způsob života kanadských seniorů. Říkají nám "snow birds", sněžní ptáci. Jezdí na Floridu přežít nebo si zkrátit dlouhou kanadskou zimu. My jsme raději doma v Brantfordu v Ontariu. Náš syn bydlí nedaleko v Hamiltonu a dcera, zeť a vnouček trochu dál, v Nova Scotia. Kilometrů tak najezdíme tisíce.

Na obou místech máte domácí posilovnu. Jaké je jejich vybavení? Proč netrénujete ve veřejných gymech?

V současné době mám tři domácí posilovny. Doma, na Floridě a u dcery na Nova Scotia. Vybavení je jednoduché a účelné. Lavice s univerzálními stojany jak na bench-press, tak i na dřepy. Doma a na Floridě trénuji v bezpečnostním rámu. Na Floridě se mi podařilo získat dřepové stojany nastavitelné pro šířku úchopu činky. To bylo nezbytné pro náš společný trénink s Jardou Šoukalem. Jarda drží činku na široko a to není v běžných veřejných posilovnách možné. Museli jsme jen sehnat kvalitní Titan osu. Moje osy by Jardův dynamický dřep nepřežily.

Jak aktuálně vypadají vaše tréninky, jsou tam výraznější změny proti tréninkům v minulosti?

Můj způsob tréninku se za poslední tři roky podstatně změnil. Dříve jsem trénoval pondělí, středa, pátek po dobu dvou a půl hodiny. Teď potřebuji více času na regeneraci. Trénuji pouze v pondělí a ve čtvrtek, a to tři hodiny. Základem každého tréninku je dřep, bench-press a tahy.

Dal by se nějak popsat rozdíl mezi kanadskými a českými závodníky a jejich přístupem k tréninkům? Jsou zde hodně odlišné tréninkové metody? Podporuje Kanada trojboj více?

O metodách tréninku kanadských lifterů vám nemůžu poskytnout informace, protože nejsem členem žádného oddílu, u nás ve městě žádný není. Canadian Powerlifting Union se v posledních letech zaměřila na školení koučů a na mezinárodních závodech je to opravdu znát.

Jaký máte recept na to trénovat a soutěžit i ve vyšším věku?

Přistupovat k tréninkům a závodům velice opatrně. Všeho s mírou. Je to někdy těžké rozhodnutí, ale nezbytné. Udržet si zdraví co nejdéle je hlavní věc.

Závěrem bych chtěla pogratulovat k výsledkům z říjnového mistrovství světa, dvojnásobné zlato je veliký úspěch. Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů.


Použité fotografie:
IPF powerlifting
archiv závodníka


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIMV podcast: Roubík a Šindelář o kauz...
Hockey1000 (13:31) • Se to řeší hlavně na Facebooku Ronnie, Lukáš Roubíka a na Youtubu pod tím videem. Soudě...
magazínIMV podcast: Roubík a Šindelář o kauz...
Muriel (13:10) • Neverím že tu nieje žiadny koment haters a fandovia Fílu kde sú? nejaké tie kecy o ALeš...
magazínNick Walker 4,5 týdne před Arnold Cla...
Zodiak411 (10:41) • Viděl jsem už na IG foto, kdy to lidi zpozorovali :D Nicméně, že to provedl deadliftem...
magazínNick Walker 4,5 týdne před Arnold Cla...
LeToucan (10:20) • Už asi 2 týdny, on sám však tvrdí že si to `zbrousil` u mrtvého tahu :D
magazínNick Walker 4,5 týdne před Arnold Cla...
Zodiak411 (08:09) • Evidentně se Nick začal zabývat křečáky. Na pravé noze už je vidět, že má něco málo pry...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie