Reklama:
POSLEDNÍ KUSY: BCAA Instant Pak za 444 Kč
Extra výhodná cena při přepočtu na množství čistých BCAA. Více zde.

Czech Strongest Man 2022 (MČR amatérů) - reportáž a fotografie

5.105 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Czech Strongest Man 2022 (profesionálové) - reportáž a fotografie
Mistrovství České republiky v Log Liftu 2022 - reportáž
a fotogalerie

Už od sobotního odpoledne bylo v Golčově Jeníkově rušno. Náměstí Tomáše Garrigua Masaryka bylo uzavřené a dopravní značení radilo autům vyhnout se a jet okolo. Stále se zde něco šroubovalo, vrtalo nebo přitloukalo. Vznikl tak prostor pro zázemí závodníků, vyrostly stany pro zvukaře a závodníky, objevilo se ohraničení závodní plochy a tribuny. Taková byla předzvěst velké události, ve strongman sportu jedné z největších za posledních třináct sezón. Však i místní si zvykli, že letos už počtrnácté takové přípravy probíhají. V neděli 17. července se zde odehrály celkem tři závody. Hlavní závod profesionálů Czech Strongest Man 2022, samostatná disciplína hodnocená jako Mistrovství ČR v Log Liftu 2022, a také závod Mistrovství České republiky 2022 amatérských strongmanů. Tomu posledně jmenovanému se pojďme podívat na zoubek.

U nás v malé České republice máme rozdělení strongmanů do dvou typů, respektive třech. První je profesionální, druhý je amatérský. Ten třetí je poměrně nový typ, závody začátečníků. Amatérský a začátečnický typ závodů má společného jmenovatele, může se tam přihlásit kdokoliv, kdo chce. Začátečnické závody jsou většinou obsazenější, vyznačují se nižšími váhami. Amatérský typ závodů, to už je těžší závod, vítězové a obzvláště dobří jedinci mohou postoupit do závodů profesionálních. Mezi profíky se běžný jedinec z davu nedostane.

Nedělní ráno patřilo amatérům. Od 9:00 začínal jejich čas. Zápolilo se o nic menšího než republikový amatérský titul. Vítěz loňského ročníku Ondřej Fojtů už závodí mezi profesionály a rozhodně nejen, že drží krok s těmi nejsilnějšími, ale vesměs jim dominuje. Letos nastoupilo celkem 30 borců, kteří chtěli vyhrát. A i přes větší počet závodníků závod utíkal jedna radost. Kromě kamionu probíhaly disciplíny v párech.

Amatérští strongmani se utkali v těchto disciplínách:

  • Truck Pull
  • Log Lift
  • Super Yoke
  • Axle Deadlift
  • Frame Carry

Závody to jednoznačně nebyly lehké, takže pojďme si je přiblížit.

Truck Pull

Tahání kamionu, krásná disciplína, která je divácky velmi atraktivní. Letos pořadatelé povolili protilano, které pomůže při roztažení kamionu. Odhadovaná váha stroje byla zhruba 8 tun, což není moc, ale na zrádných cestách Golčova Jeníkova je lepší protilano mít. Vloni byl jediným závodníkem, který kamion odtáhl, tehdy amatér, dnes již profesionál Luboš Klinecký. Zároveň nezastírám, že obrovskou výhodou je při této disciplíně tělesná výška a váha, v obou případech čím větší, tím lepší. Start závodu nejlépe vyšel Františku Novému, který kamion odtáhl nejrychleji ze všech, a to i když počítám odpolední profesionály. Frantovi se čas na stopkách rozhodčího Pavla Chámy zastavil na hodnotě 19,99 vteřiny. Druhé místo obsadil Vít Rozlivka, který za burácení tribun svých fanoušků a kamarádů zvládl dvacetimetrovou trasu za 20,45 vteřiny. Bronz si uzmul Radek Srb, vzhledem nenápadný, ale velmi silný jedinec.

Log Lift

Kovové klády naložené na 120 kg a časový limit 60 vteřin. Jelo se na maximální počet opakování. Tady musím podotknout, že taková disciplína se stejnou váhou se před pár lety připravovala pro profesionály. Až tak velký progres v tomto sportu je. S kládou si nejlépe poradil Štěpán Bystřinec, který nasázel hned 7 opakování, skvělý výkon. Druhé místo brali společně Matyáš Funiok a Radek Srb se svými 6 opakováními. Třetí místo s 5 opakováními pak zvládli Jarda "Neasy" Svoboda, Martin Homola a Lukáš Tesař.

Super Yoke

Konstrukce Super Yoke se nosí na zádech. Tady v Golčově Jeníkově se nosilo 350 kg na 20 metrů. A našli se tu i tací, kteří se závažím běželi. Nejrychlejším běžcem byl Jakub Kašpar a bral tedy po nepovedeném startu závodu, kdy na kamionu uklouzl, plný počet bodů za čas 12,54. O necelou vteřinu pomaleji zvládl trasu Radek Srb a bral stříbro. Třetím nejrychlejším se stal Vítek Lorenc v čase 14,72 vteřiny. U této disciplíny byla také k vidění jedna kuriozita, kde bylo vidět minimum zkušeností některých borců. Jeden ze závodníků šel Super Yoke bos, podobně jako se to dělá u mrtvého tahu. Tady to ale byla jednoznačně chyba.

Axle Deadlift

Tady mám chuť rozepsat nejdříve správné označení této disciplíny. Jedná se o Axle Deadlift, tedy mrtvý tah s nápravou, kterou je označovaná "tlustá osa", obvykle s průměrem 5 cm nebo i více. Prosím, nekomolit na axel, aksl, aksle a podobné nesmysly. Tento sport vznikl ve spojených státech koncem sedmdesátých let dvacátého století, a tak většina názvů je právě anglicky. Axle osa se vyznačuje kromě těžšího úchopu kvůli svému průměru také nulovým prohnutím, které by mohlo při pozvedu závaží pomoci. Ne, u axle osy jde o hrubou sílu, která musí zafungovat. Na závodě se na čas 60 vteřin pozvedalo 280 kg. Startovní pole bylo plné lepších či horších deadlifterů, dva ale vyčnívali. Oba zvládli stejný počet a dělené první místo tedy obsadili Martin Homola a Dominik Ponocný, oba zvládli 8 opakování. Oba jsou to fantastičtí deadlifteři, ale musím zmínit i chybu, kterou Martin Homola udělal. Neměl dotažený pásek, takže těch 8 platných pokusů s 280 kg vážícím axlem zvládl de facto bez něj. Navíc k devátému pokusu mu chyběl tak centimetr. Další místo obsadil s 5 platnými opakováními Petr Klich.

Frame Carry

Nošení ohrady na 20 metrů. Ohrada vážila 250 kg, což je poměrně lehké, protože začátečníci před pár týdny v Kolíně nosili 240 kg také na 20 metrů. Ale je nutné dodat, že to byla poslední disciplína a borci už měli síly pryč. Disciplína to byla velmi rychlá. Ohrada zase proklatě nízká, takže se s ní sice dobře šlo, protože závodníci nezakopávali o konstrukci ohrady, ale zase se proklatě špatně zvedala. Nejrychlejší čas na 20 metrů uběhl Štěpán Bystřinec s časem 8,64 vteřiny. Druhé místo si vyběhal Dominik Ponocný s časem 9,46. Třetím místem svůj závod zakončil Radek Srb.

Leoš Kubeš s Pavlem Chámou připravili velmi důstojné mistrovství České republiky 2022 pro amatérské strongmany, všechno bylo tak, jak být má. Až na pár utržených mozolů nebo odřenin mezi amatéry nebylo žádné větší zranění. A to je dobře, tak by to mělo, nebo spíš mohlo být vždycky. Servis pro závodníky, podavači a pomahači běhali jako švýcarské hodinky, občerstvení pro diváky bylo skvělé, co víc si přát? Leoši, Pavle, děkujeme.

Po nutném přepočítání výsledků a minimálně dvojité kontrole je to tu. Vyhlášení. Titul mistra republiky si s dostatečnou bodovou rezervou odnesl Radek Srb. Radkovi se sice nepodařilo vyhrát ani jednu disciplínu, ale téměř ve všech se umístil do třetího místa. To ho vystřelilo na celkové vítězství. Radku, krásná práce. Druhé místo vybojoval Štěpán Bystřinec, který zaváhal pouze v jediné disciplíně. Třetí místo Matyáš Funiok, taktéž s výbornými výsledky z celého závodu. A o tom to je, strongman sport je komplexní. Pokud někdo vyniká pouze v nějaké části disciplín, nemá šanci na celkové umístění, strongman musí vynikat ve všem.

Snad se Vám článek četl dobře a už se stejně jako já těšíte na příští ročník do Golčova Jeníkova.

Czech Strongest Man 2022 (MČR amatérů) - výsledky
pořadí jméno body celkem pořadí jméno body celkem
1. Radek Srb 135,5 16. Tadeáš Weiner 69,5
2. Štěpán Bystřinec 126,0 17. Michal Širůčka 68,0
3. Matyáš Funiok 125,0 18. Lukáš Tesař 63,0
4. Vít Rozlivka 121,5 19. Adam Kostura 59,5
5. Dominik Ponocný 114,5 20. Petr Toman 59,0
6. Jaroslav Svoboda 114,5 21. Pavel Šulák 57,0
7. František Nový 107,0 22. Jakub Kašpar 53,0
8. Vítek Lorenc 99,0 23. Ladislav Zoubek 40,5
9. Jakub Navrátil 94,0 24. Oldřich Kučera 37,5
10. Petr Klich 89,5 25. Tomáš Jeřábek 37,0
11. Martin Homola 85,5 26. Kryštof Ptáček 35,0
12. Matěj Svoboda 82,0 27. Marek Kubis 35,0
13. Jan Lacina 79,0 28. Martin Platzer 34,5
14. Martin Horký 76,5 29. Petr Binder 34,0
15. Jakub Macura 69,5 30. Vojtěch Halma 32,5


Czech Strongest Man 2022 (MČR amatérů) - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 95 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie