Reklama:
POSLEDNÍ KUSY: BCAA Instant Pak za 444 Kč
Extra výhodná cena při přepočtu na množství čistých BCAA. Více zde.

Czech Strongest Man 2022 (profesionálové) - reportáž a fotografie

4.345 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Právě odbíjí čtrnáctá hodina, lační diváci, kterých poslední hodinu přibýval větší a větší počet, se začínají tísnit na všech tribunách okolo závodní plochy. Dlužno říci, že pořadatelé Pavel Cháma a Leoš Kubeš oproti minulým ročníkům počet tribun znásobili dvakrát. I tak je prostě plno. Celkem čtrnáctý ročník závodu v Golčově Jeníkově může začít. Závod Czech Strongest Man 2022 je tu. Jedenáct nejlepších borců české strongman scény nastupuje ke svému závodu.

Sice píšu, že nastupuje špička české profesionální strongman scény, ale musím bohužel konstatovat, že poměrně dost závodníků bylo zraněno a nemohlo dnes nastoupit. Ale jedním dechem mohu dodat, že to je taky ta jediná věc, kterou pořadatelé nemohli ovlivnit. Všechno ostatní jak po organizační stránce, tak po té obecné, bylo připraveno perfektně a do nejmenšího detailu. Počasí, dobrá nálada, bohaté občerstvení, a to jak nápoji, tak specialitkami k jídlu, vše bylo naplánováno skvěle. Tým nakladačů pod vedením zkušeného Tomáše Klemana šlapal jak hodinky. Co víc si přát? Tak snad jen tu brutální podívanou s nadlidsky silnými výkony.

Profesionální borci... Pokud je tak budeme skutečně nazývat, tak vězte, že se nejedná o profesionály jako takové, protože v našich končinách se tímto sportem prostě nedá uživit. Takže je to jen ta sorta závodníků, kteří pokud mají odpracováno ve své běžné pracovní době, mohou závodit v té lepší ze dvou českých lig. Samozřejmě velmi zjednodušeně řečeno. Ale abych neodskakoval od řeči na dlouho, tak tedy profesionální borci se utkali v těchto disciplínách:

  • Log Lift na maximální váhu
  • Truck Pull na 20 metrů s protilanem
  • Car Deadlift
  • Fingal Finger
  • Frame Carry na 2x 20 metrů

Log Lift

Mistrovství České republiky v Log Liftu 2022. Nicméně pro shrnutí zde zmíním, že závod se stal vlastně takovou brněnskou exhibicí. Dělené první místo - a troufl bych si nazvat českou dominanci v této krásné tlakové disciplíně - potvrdil aktuální držitel českého rekordu v Log Liftu Lukáš Pepř, který zvládl tlak o hodnotě 182,8 kg i se zraněným zápěstím, spolu s ním se na stejnou hodnotu dostal i jeho kamarád Ondřej Fojtů, který se neuvěřitelně posunul od loňského ročníku, kdy vyhrál závod amatérský (ve výsledkové tabulce zapsáno "zarovnaných" 180 kg, viz článek MČR v Log Liftu). Třetí místo pak bral opět Brňák Tomáš Sikora, který má Log Lift jako svůj nejoblíbenější cvik, ale který bojuje s nedoléčeným natrhnutým bicepsem. Dlužno říci, že rekord v Golčově Jeníkově nepadl, ale padla maximální zatlačená váha právě na "Jeníkovském dubu", tedy zmiňovaných 182,8 kg. Přestože závodníků začalo celkem jedenáct, v závodě jich pokračovalo pouze deset. Lukáš Patera nastoupil pouze na Log Lift a dále v závodu nepokračoval. O přestávce po druhé disciplíně se pokusil o překonání českého rekordu ve zdvihu obří jednoručky.

Truck Pull

Sněhobílý kamion bez návěsu a protilano na trase dvaceti metrů, to byl další úkol pro závodníky. Dalo by se říci, že osmitunový tahač, a ještě s protilanem, je až příliš snadný úkol pro ty nejlepší borce, co máme, ale v Golčově Jeníkově funguje jiná gravitace, a navíc silnice je za roky závodění značně opotřebovaná. Vloni stejný tahač z malinko jiného místa odtáhnul pouze jediný závodník, Luboš Klinecký. Letos chtěli pořadatelé ne polevit, ale divácky vylepšit reputaci této disciplíny. Letos se nejrychlejším sprinterem stal Jan Pělucha, který prosvištěl trasu za neuvěřitelných 21,73 vteřiny. Druhé místo pro sebe vybojoval Lukáš Pepř s časem 23,1 vteřiny a třetí místo bral obr Luboš Klinecký s časem 23,41 vteřiny.

Car Deadlift

Velmi zajímavá disciplína, při které se na podstavci na páce zvedá osobní automobil. V Golčově Jeníkově navíc byla použita varianta s úzkým a hladkým úchopem po bocích závodníka. Úzký úchop dal čekat velmi nesnadnou disciplínu, navíc když Škoda Octavia druhé generace na závodníky koukala čelem, tedy stranou, kde je její 1,9litrový naftový agregát, tedy velmi těžká součástka... Celá disciplína byla kámen úrazu a postupně si na ní vylámali zuby úplně všichni kromě jediného gladiátora, který využil svých bohatých zkušeností ze zahraničí a jedno opakování udolal. Aby nevzniklo fiasko, ti, kdo nedali ani jedno opakování, tedy 9 závodníků, měli možnost nápravy v pokusech s otočeným autem, tedy kufrem napřed. Mrtvý tah zaslouženě vybojoval Dominik Hušek, který urval ono jedno opakování s motorem napřed. Odhadovaná váha mohla být přes 400 kg. Druhé místo si pojistil Lukáš Pepř s 12 opakováními z té lehčí strany auta. Z té samé strany pak zvládli 10 opakování Jaroslav Šťastný a Ondřej Fojtů, brali tak bronz.

Po vyčerpávajícím souboji s autem a gravitací nastal čas na krátké oddychnutí si, a tak nastoupil Lukáš Patera, který má aktuálně svůj český rekord v jednoručce a který jich třináct svých překonal vlastně nedávno. Lukáš se pokusil postoupit zase o stupínek blíže ke světovému maximu. To, že patří ke světové špičce v jednoručce, je jasné podle čísel. Mateusz Kieliszkowski - 150 kg, Dimitar Savatinov - 143 kg, Lukáš Patera - 140 kg. Až daleko za ním následují velká jména jako Hafthor Bjornsson, Eddie Hall a další. Lukáš se zahřál už na Log Liftu, kde zvládl krásných 160 kg. Na jednoručce se potřeboval trochu připravit, proto prvním pokusem se 120 kg vystřelil ruku vzhůru. Dokonce s takovou lehkostí, že člověk pomalu jímal podezření, že činka musí být lehčí, než má být. Ale když pak bylo vidět dva podavače, jak bojovali s jednoručkou na zemi, aby ji otočili, bylo jasné, že je váha reálná. Druhý pokus 130 kg. Bum a je tam. Není co dodávat. Třetí pokus naložen na 141,5 kg, tedy pokus o nový český rekord. Tady chyběly snad dva centimetry, pokus bohužel neplatný. Po chvilce Lukáš nastoupil na stejnou váhu znovu. Raz, dva, tři.... aj, opět chybělo něco, snad jen milimetry. Každopádně, Lukáši, já vím, že příště už padne minimálně ten Savatinov.

Fingal Finger

"Fingalův prst", který se otáčí. Známe jej z Čáslavi. Tenhle je konstrukčně trochu jiný, je to sloup bez rozšíření a na délku má šest metrů. Váha v páce na začátku nějakých 200 - 220 kg. Samozřejmě čím jste blíž středu, tím je těžší. Jelo se na čtyři otáčky v časovém limitu 90 vteřin. S disciplínou si nejlépe poradil Lukáš Pepř, který čtyřikrát otočil za pouhých 52,32 vteřiny. Hned v závěsu za ním Ondřej Fojtů, který zvládl to samé za 53,99. Třetí místo na disciplíně bral Milan Šulaň, jediný zahraniční, slovenský závodník v poli. Zvládl čtyři otočky za 58,8 vteřiny.

Frame Carry

Ohrada je poslední dobou v České republice hodně populární. Existuje celá řada variant - velké, malé, dřevěné, kovové. V Golčově Jeníkově byla ohrada malinká, a navíc šíleně nízká. Úkolem borců bylo chytit 300 kg vážící ohradu, bez trhaček, jen do rukou, a běžet, co to šlo, 20 metrů tam a 20 metrů zpět. Nebylo to lehké, všichni byli unaveni, ohrada byla poslední, chybělo už tak málo, aby to skončilo. Nejvíce se asi domů těšil Lukáš Pepř, protože jako jediný dokázal uběhnout celou trasu čtyřiceti metrů, a to v čase 25,1 vteřiny. Takhle rychle se nedá běžet ani na šalinu či tramvaj bez zátěže... skvělý výkon, Lukáši. Dále tedy rozhodovaly metry a přísné oko rozhodčího. To zjistilo, že Ondřej Fojtů došel 33,85 metrů daleko a bral tak stříbro. Třetí místo na ohradě patřilo Dominiku Huškovi, který došel 31,31 metrů daleko. Jediné vážnější zranění z celého dne bohužel padlo na této závěrečné disciplíně. Už to vypadalo jen na menší odřeniny nebo potrhané mozoly, což je vcelku normální u tohoto druhu sportu, ale na ohradě nevydržel už tak načatý biceps Tomáše Sikory a po necelých dvou metrech chůze praskl. Tomáši, snad to nebude nějak extra vážné a komplikované a budeš moci brzo zase závodit.

I přes vedro a spalující záři naší nejbližší a životadárné hvězdy zůstalo diváků několik horních stovek a ve špičce kolem tisícovky. Závod byl opět mistrovsky připraven a prezentován, a to jak s ohledem na závodníky, tak diváky. Tam není z dlouhodobého hlediska co vytknout. Strongmani bojovali ze všech svých sil, a i když se ze závodů poslední dobou stává brněnská exhibice, tak si každý divák přišel na své. Zaslouženě své třetí vítězství ze čtyř závodů, které celkově absolvoval, vybojoval Lukáš Pepř. V těsném závěsu mu sekundoval jeho přemožitel z Kolína Ondřej Fojtů. Třetí místo obsadil fantasticky připravený Dominik Hušek, který zažívá výtečný comeback po menší pauze. Tak jako tak bych poblahopřál všem závodníkům, protože závod byl opravdu těžký. Vypíchl bych zde i Jardu Šťastného, který ač normálně bojuje mezi amatéry, tak s profíky se rozhodně neztratil.

Jen krátce ještě dodám, že už teď se těším na příští rok do Golčova Jeníkova, kde by se měl konat závod evropského poháru, k vidění tak bude určitě mnoho zahraničních hostů.

Czech Strongest Man 2022 (profesionálové) - výsledky
p. jméno Log Lift Truck Pull Car Deadlift Fingal Finger Frame Carry body
1. Lukáš Pepř 180 kg 23,10 s 12 op. z. 52,32 s 25,10 s 52,5
2. Ondřej Fojtů 180 kg 23,83 m 10 op. z. 53,99 s 33,85 m 46,0
3. Dominik Hušek 150 kg 24,52 s 1 op. p. 2 op. 31,31 m 38,0
4. Zdeněk Teplárek 150 kg 23,44 s 6 op. z. 82,0 s 28,27 m 34,5
5. Jaroslav Šťastný 150 kg 33,79 s 10 op. z. 2 op. 18,51 m 29,5
6. Jan Pělucha 0 21,73 s 8 op. z. 1 op. 10,88 m 26,0
7. Luboš Klinecký 0 23,41 s 7 op. z. 1 op. 28,06 m 25,0
8. Tomáš Sikora 170 kg 27,85 s 6 op. z. 1 op. 1,57 m 23,5
9. Lukáš Kadlec 0 33,38 s 2 op. z. 2 op. 5,35 m 16,0
10. Milan Šulaň 0 34,07 s 0 58,8 s 9,88 m 15,0
11. Lukáš Patera 160 kg 0 0 0 0 8,0


Czech Strongest Man 2022 (profesionálové) - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie