Reklama:
POSLEDNÍ KUSY: BCAA Instant Pak za 444 Kč
Extra výhodná cena při přepočtu na množství čistých BCAA. Více zde.

Mistrovství České republiky v Log Liftu 2022 - reportáž a fotogalerie

3.109 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Czech Strongest Man 2022 (profesionálové) - reportáž a fotografie

Příznivci krále silových sportů, tedy strongman sportu, si v neděli 17. července 2022 přišli na své. Od 14 hodin začal závod Czech Strongest Man 2022, jehož první disciplína byla hodnocena vlastně dvakrát. Jednou jako součást hlavního závodu, jednou jako samostatné Mistrovství České republiky v Log Liftu 2022.

Právě Mistrovství České republiky v Log Liftu 2022 se budeme věnovat v tomto článku. Diváci nadšeně vítali své favority. "Jeníkovský dub", který celý rok poctivě odpočíval uklizený, zhubl o nějaké to kilčo dolů, což je u dřevěných klád vlastně normální stav. Po vážení před závodem ukázala kalibrovaná váha 132,8 kg. Pořadatelé se zároveň dohodli, že budou nakládat standardní kotouče a nebude se brát v potaz drobná váha přes. Tzn. počítalo se, jako kdyby kláda vážila 130 kg. Samozřejmě s příchodem vyšších vah a potenciálního překonávání rekordu by se vážilo znovu i se závažím a přesně na desetiny. "Jeníkovský dub", na jednu stranu milovaný, na druhou stranu nenáviděný, ale divácky obrovsky atraktivní, začal českou éru dřevěných logů a byl na zakázku vyrobený po vzoru "Rakouského dubu", který je součástí Arnold Strongman Classic. Na závodě začal trápit strongmany se základní váhou 150 kg, respektive 152,8 kg. Do role rozhodčího se letos stejně jako vloni postavil Jiří Vytiska, dnes již bývalý rekordman, který právě na "Jeníkovském dubu" stanovil rekord v roce 2017, a to o hodnotě 180 kg. Jako druhý rozhodčí kontroloval průběh soutěže Pavel Cháma. Každý závodník měl na to, aby dostal kládu nad hlavu, libovolný počet pokusů v časovém limitu jedné minuty. Zakázáno bylo položení logu na hlavu.

Letošní závod byl trochu jiný než minulé ročníky. Proč byla situace jiná? Letos na jaře v Kladně rekord padl, nová hodnota českého Log Lift rekordu je 193,4 kg a jeho držitelem je Lukáš Pepř, který navíc závodil i zde. Jirka Vytiska sice slíbil po hádce s Janem Krasinským, že letos na kládě závodit bude, ale na začátku závodu se divákům omluvil, že ze spousty osobních důvodů nastoupit nemůže. Jan Krasinský pro změnu nedorazil vůbec.

Závod samotný začal chvilku po 14. hodině a jedno se musí nechat, pořadatelé Pavel Cháma a Leoš Kubeš umí zařídit skutečně všechno do posledního detailu, a to včetně počasí. Za posledních pár let jsem v Golčově Jeníkově snad nezažil nic jiného než azuro. Situace se totiž opakovala stejně jako vloni, ještě den před závodem byla zima, vítr a déšť smáčel naši krásnou zem, v den závodu bylo pět léto. Publiku, které přišlo už na dopolední Mistrovství České republiky amatérských strongmanů, a členům týmu, kteří tu byli od rána, začala pokožka bez opalovacího krému nebezpečně rudnout. Ale zpět k závodu samotnému.

Každý z jedenácti borců musel zvládnout pokus na základní váze. Poté mohl libovolně váhu přeskočit. Jak Jirka Vytiska několikrát zmínil, "Jeníkovský dub" dokáže potrápit i na své základní váze. Jirka doslova řekl: "Zvednout tady nějakou váhu není prdel." Celkem čtyři závodníci oněch 150 kg bohužel nezvládli, ale můžu říci jediné, všichni bojovali a jen tak se nevzdali. Protože jsme jen lidé, malé chybky se stávají. Na základním pokusu na 150 kg Dominik Hušek dostal kládu poměrně lehce nad hlavu, na první pohled sice vypadal stabilně, ale až nějakou tu vteřinku poté začal vrávorat a trochu tancovat po platformě. Ono není divu, měl nad hlavou 150 kg, které by běžný smrtelník ani nepozvedl. Jenže píšťalka Jiřího Vytisky pískla a Dominik log odhodil. Bohužel po dohodě Jiřího Vytisky s Pavlem Chámou byl pokus neplatný, jenže Jirka se "upískl", takže Dominik dostal druhou šanci. Při té pak nenechal nikoho na pochybách, že 150 kg je váha, kterou s přehledem dává.

Nicméně pokračovalo se na 160 kg. Zde Lukáš Pepř využil možnosti přeskočit a na pokus nenastoupil. Přes váhu 160 kg se dostali už jen tři další závodníci. Ondřej Fojtů, velmi silný a nadějný mladík, Tomáš Sikora a dále Lukáš Patera.

Na 170 kg začínal Lukáš Pepř, protože předchozí váhu vynechal. Čistým tlakem ukázal jasnou dominanci v Log Liftu. Dále bych mohl o klucích napsat, že pokračoval už jen brněnský oblastní závod. Postoupili Tomáš Sikora a Ondřej Fojtů. Lukáš Patera, který se účastnil pouze Mistrovství České republiky v Log Liftu a následně se pokoušel o rekord ve zdvihu obří jednoručky, na váze 170 kg skončil.

Jeden "Jeníkovský dub", váha 180 kg, respektive 182,8 kg, versus tři borci z Brna. Souboj skončil dvě ku jedné. Kláda zvítězila pouze nad Tomášem Sikorou, kterému se pokus nepovedl. Lukáš Pepř a Ondřej Fojtů pohodlně postoupili dále. Oba dva borci již překonali nejvyšší váhu zvednutou na "Jeníkovském dubu". Ondřej Fojtů předem ohlásil, že dál již postoupit nepotřebuje. Leoš Kubeš přemlouval Lukáše Pepře ke stanovení nového rekordu. I Lukáš měl před sebou ještě vidinu celého závodu, a tak si nechal naložit "pouze" 5 kg navíc, tedy 187,8 kg. Leoš Kubeš stále trval na tom, že pokud bude pokus "lehký", tedy pro Lukáše, tak si nechá naložit rovných 200 kg. Pokus se 187,8 kg se ze začátku opravdu zdál, že jde Lukášovi "na pohodu", jenže při stabilizaci nad hlavou log vyklouzl a spadl Lukášovi za záda, pokus byl tedy neplatný.

Letos máme tedy vítěze dva. Loňský titul putuje od Jiřího Dejmala do rukou brněnských parťáků Lukáše Pepře a Ondřeje Fojtů. Gratulujeme.


Mistrovství České republiky v Log Liftu 2022 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 114 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie