Reklama:
EXKLUZIVNĚ: Lean Whey Protein 1+1!
Od výrobce nejprodávanějších proteinů na světě. Více zde.

Lukáš Pepř: "Chci se stát nejsilnějším mužem světa."

10.488 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

[Text: Tomáš Lengal] Vážení fanoušci silových sportu a strongmanů obzvlášť! Přinášíme Vám exkluzivní rozhovor s kometou letošní strongman sezóny Lukášem Pepřem! Ještě než se pustíme do vlastního rozhovoru, máme pro Vás několik základních údajů o Lukášovi. Narodil se 12. dubna 1999 v Prostějově. V patnácti se přestěhoval do Brna a začal dělat silový trojboj. Jeho dosavadní maximálky jsou: dřep 410 kg, mrtvý tah 370 kg, bench-press 260kg, Log Lift 194 kg (národní rekord). Na začátku letošního roku byl Lukášovi výkonným výborem Českého svazu silových sportů na základě jeho výkonnosti výjimečně přiznán statut profesionála.

Lukáši, tvůj vstup do světa strongman sportu by se dal nazvat jako nevídaný. Přihlásil ses na poslední chvíli, nicméně o tvé příslušnosti k profesionálům nikdo nepochyboval. Vždyť tvoje výkony mluvily jasnou řečí. Trápit tě celý rok v amatérské divizi by asi pro nikoho nedávalo smysl. Ostatně hned v prvním závodě sezóny, na MČR v Aši, jsi zvítězil a stal se mistrem České republiky, což jsi o chvíli později potvrdil i v Oseku. Mám takový pocit, že jsi tím překvapil asi nejen sebe, ale hlavně všechny soupeře a celou strongman komunitu!

Děkuji mnohokrát. Jak říkáš, sám jsem vůbec nevěděl, do čeho jdu a jak mi disciplíny půjdou. Takže překvapení to rozhodně bylo.

Někteří kluci pro takový úspěch trénují řadu let a ty přijdeš, vidíš a zvítězíš! Přičteme-li k tomu i tvůj fantastický rekord v Log Liftu, který jsi zapsal ještě před MČR v Aši, pomalu to vypadá, že za dva tři roky vyhraješ World's Strongest Man! Jaké jsou vlastně tvoje absolutní cíle v tomto sportu?

Znovu moc děkuji, snad mě nepřechválíš! (úsměv) Co se týče cílů, tak jsi jeden z nich už zmínil. Závody, jako jsou Arnold Classic, WSM a Giants Live, to jsou akce, na kterých bych se jednou velmi rád ukázal. Stejně asi jako každý strongman bych chtěl dosáhnout absolutního vrcholu, stát se nejsilnějším mužem světa. Samozřejmě netvrdím, že tohle do dvou let dokážu, bude to dlouhá cesta, ale byl by to pro mě ten největší úspěch a budu se snažit ze všech sil tohoto cíle dosáhnout. Samozřejmě za předpokladu, že zůstanu zdravý.

To tedy není vůbec malý cíl! Máš představu, jak toho dosáhnout? Teď nemyslím čistě výkonnostně, ale v kontextu nemalých nákladů, které jsou s tímto sportem spojené?

Tuším, že představu úplně nemám. (smích) Řekl jsem si, že tento rok chci odzávodit doma v ČR, abych se ujistil, že na to mám, a příští rok bych rád "do světa", ale tím myslím spíše Polsko a okolní státy, popřípadě uvidíme, jaké budou možnosti.

Máš už nějakého sponzora? Hádám, že po těchto úspěších ti zvoní nepřetržitě telefon s nabídkami sponzoringu.

No, po pravdě telefon ještě nezazvonil. (úsměv) Jediná spolupráce, kterou mám, je tady v Brně s Mráz léčí, za což jsem vděčný.

Trénuješ v brněnském SPC gymu, který se právě přestěhoval do nových prostor, kde se potkáváš s dalšími profíky Tomášem Sikorou a Ondřejem Fojtů. Slyšel jsem, že nemáš trenéra a že dokonce ty sám trénuješ některé další strongmany.

Ano, trénuji se sám, protože to vyjde levněji. Pomáhám Dominikovi Ponocnému (strongman amatérské divize) a trénuji i další strongmany, například slovenského borce Maroše Štefaňáka.

To je nezvyklé, přece jen ze strongmanů ještě tolik zkušeností nemáš. Mluví za tebe výsledky?

To rozhodně, začalo to původně s Dominikem, toho jsem trénoval ještě za časů trojboje. Přišel s tím, že by chtěl zkusit strongmany, ale zároveň ode mě nechtěl odejít, takže jsme to zkusili. Domča se hodně zlepšoval, to přineslo další zájem ze strany kluků a ty teď trénuji.

Od patnácti let už soutěžíš v silovém trojboji, ale už v sedmnácti jsi v jednom rozhovoru uvedl, že bys chtěl do profíků ve strongmanech. Co tě k tomu vedlo?

Ano, od patnácti jsem dělal trojboj, i když prvních pár let to bylo hodně neprofesionální. Strongmani mě vždy fascinovali. Pamatuji si, jak jsem prvně viděl videolog Čestmíra Šímy, a byl jsem z toho úplně unešený. Od té chvíle jsem věděl, že to jednou chci dělat.

Kde a kdy jsi ve strongmanech debutoval?

Úplně první závod byl tuším v roce 2016 ve Šternberku. Kamarád tenkrát přišel s nápadem, že půjde závodit, a ptal se, jestli to nezkusím také. Já do té doby žádnou disciplínu nezkoušel, bylo to hodně spontánní.

Kolika závodů v amatérech ses zúčastnil?

Tohle byl jediný, který jsem absolvoval, a po pravdě už si ani nepamatuji umístění. (Lukáš se tam umístil na 15. místě z 20 startujících, pozn. red.) Já měl tenkrát velký cíl zapsat v RAW trojboji přes 1000 kg a potom se naplno vrhnout do strongmanů.

Podařilo se těch 1000+ kg zapsat?

Bohužel nikoli a dost mě to frustrovalo. Poslední dva roky jsem býval dost často zraněný a hodně lidí mi prorokovalo, že již nikdy nic nezvednu. Mně už se ale na strongmany nechtělo dále čekat a řekl jsem si, že tento rok už do toho půjdu. Jsem stále v juniorském věku a možnost zapsat 1000+ kg bude ještě na podzim na mistrovství světa GPC v Trnavě. Ať už to ale dopadne jakkoli, tak vím, že se chci věnovat hlavně strongmanům.

Fanoušky by určitě zajímalo, jak trénuješ. Zkus popsat svůj normální tréninkový cyklus.

Trénuji stylem těžký-lehký týden s tím, že v těžkém týdnu chodím disciplíny podle toho, na jaké závody se připravuji. Každý trénink začínám základním cvikem, ať už v lehkém, nebo těžkém týdnu. Vše ostatní je top secret. (smích)

Chápu. Odpočíváš někdy?

Trénuji jen 4x týdně, takže ano. Navíc chodím tady v Brně do kryokomory. Já měl vždy rád zimu a rád se otužuji, navíc jsou tam super lidi i majitel. Tahle forma regenerace mi dělá asi nejlépe. Občas jdeme s přítelkyní na procházku, ale žádno dlouhé trasy. (úsměv)

Vážíš 175 kg. Nemáš s tím problémy, případně je tohle tvá optimální váha, nebo plánuješ ještě přidávat?

Už od puberty jsem takový... těžší. A po pravdě to vůbec neřeším. Problémy nemám a zatím se cítím v pohodě. Kdo ví, možná se v budoucnu dostanu i přes 200 kg, ale není to můj cíl, můj cíl je být silný a zároveň dynamický, nikoli nejtěžší.

Jak to máš s jídlem a doplňky?

Stravuji se poměrně jednoduše. Každý den si vařím a jím většinou to samé dokola, ale nijak se neomezuji. Po tréninku si zajdu docela často na burger nebo žebírka. Co se týče doplňků, tak řeším vlastně jen minerály a vitamíny, které mi chystá přítelkyně, jinak používám jen protein a občas nakopávač.

Prozradíš své oblíbené jídlo a typ proteinu?

Těch oblíbených jídel je mnoho. Od burgerů až po sushi. Co mě nikdy neomrzí, je prostě BBQ, křidýlka, stehýnka, žebírka atd. Protein mi stačí klasický, obyčejný.

Tebe čekají letos ještě dva důležité závody v Česku, a to v Golčově Jeníkově a doma v Brně. Chtěl bys něco vzkázat fanouškům?

Ano, aby určitě přijeli fandit. Mám pocit, že jsem letos ještě neřekl poslední slovo.

Přeji ti, Lukáši, ať se všechny tvé sny a cíle splní, a děkuji ti za rozhovor.

Já děkuji a těším se na další závody!


Foto:
Český svaz silových sportů


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie