Reklama:
POSLEDNÍ KUSY: BCAA Instant Pak za 444 Kč
Extra výhodná cena při přepočtu na množství čistých BCAA. Více zde.

Pierre Motal: "Bez toho, aniž bys to zkusil, to nejde."

3.501 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Letos na jaře, tedy konkrétně 7. května 2022 v Čáslavi na závodě Čáslav vs. Evropa, jsem se po nějaké době opět sešel s jedním ze závodníků, Pierrem Motalem z Francie. Potkal jsem se s ním už v roce 2019, také v Čáslavi, ale i v Golčově Jeníkově, vždy jsme prohodili pár slov, ale teď jsme si popovídali trochu víc a domluvili se na rozhovoru. Po závodě Pierre odjel zpátky domů a já začal připravovat otázky.

Dlužno říci, v roce 2019 byl Pierre takový nenápadný mladík, který se rozhodl, tenkrát už jako druhý nejsilnější muž Francie, nabrat zkušenosti na mezinárodních závodech a ty ho zavedly i do České republiky. Mezitím, co jsme se neviděli, se Pierre vypracoval na opravdu silného chlápka, který boduje na velmi zajímavých evropských závodech. Jaké jsou jeho plány? Jak trénuje, kde pracuje? To vše se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Pierre, vím, že tě lidé sledující strongman sport v České republice znají, ale můžeš se jim přeci jen představit?

Jmenuji se Pierre Motal, je mi 34 let. Živím se jako učitel tělovýchovy a sportu na střední škole. Žiji asi hodinu a půl cesty jižně od Paříže. Mám dva syny. Baptistu, kterému je 7 let, a Luise, kterému je 5 let.

Jak dlouho cvičíš a jak ses vůbec dostal ke strongman sportu?

Celkově trénuji více než 16 let. Původně jsem začal s kompletní fyzickou přípravou, to v rámci studia mého oboru. Mezi lety 2010 a 2014 jsem dělal hlavně atletiku. V atletice je velmi důležitá fyzická příprava a ta mě dostala do posilovny. Jelikož mi silové výkony šly, tak jsem se začal o silové sporty více zajímat a strongman byl mezi nimi. Strongman je velmi všestranný sport, musíš být silný, rychlý i obratný a to je to, co mě na tom baví, je to jako volný styl v zápase, musíš prostě zvládat všechno.

Můžeš vyjmenovat svoje úspěchy ve sportu nebo výsledky, na které jsi pyšný?

Jsem pyšný na všechny svoje závody. Účastnit se je důležité. Dát do toho všechno, co jde, je ještě důležitější. Ale bez toho, aniž bys to zkusil, to nejde. Každopádně jsem pyšný jak na své domácí závody ve Francii, tak i na mezinárodní ve světě. Doma se mi podařila zajímavá sbírka. V roce 2016 jsem se umístil jako třetí nejsilnější muž Francie, to byl takový odrazový můstek, v letech 2017 a 2018 jsem skončil druhý, no a od té doby jsem na těchto závodech jen vyhrával, takže mám titul nejsilnějšího muže Francie za roky 2019, 2020 a 2021. Ale jak jsem řekl, i v cizině se mi závodilo skvěle. V České republice jsem moc nezazářil, ale třeba ve Finsku, Polsku nebo Španělsku jsem několikrát skončil na bedně. Úžasná zkušenost bylo i moje sedmé místo na Magnus Classic 2021 na Islandu, to jsem si opravdu užil.

Měl jsi během své kariéry také nějaké zranění?

Asi nic, čím by si neprošly spousty strongmanů. Různě potrhané úpony, natažené svaly a podobně. Rozhodně nejsem žádnou výjimkou ani co do počtu, ani co do typu zranění. Takže například natržený úpon na hamstringu, utržený biceps, bederní natažení, vyhozená žebra.

Máš nějaké tajemství, jak trénovat nebo jak být silný?

Ano i ne. Člověk se musí psychicky i fyzicky nastavit na to nejlepší, co je schopen zvládnout, s tím se pak dál naučit pracovat. Pořád je třeba hodnotit, co šlo nebo mohlo jít lépe. Sebereflexe je důležitá. Je potřeba kvalitně jíst, odpočívat i trénovat, je to celý životní styl. Samozřejmě je potřeba přemýšlet, nedělat chyby a nezranit se vlastní vinou.

Stejně jako v České republice Zdeněk Vávra jsi ve Francii vystupoval v talentové show, zeptám se tedy proč?

To je jednoduché, zviditelnit strongman sport, ukázat nové možnosti pro sebe a sponzory. Ono to vzniklo náhodou a vlastně i ve stejnou dobu jako Zdeněk u vás, jen já ve Francii vystupoval dřív. (Vinou proticovidových opatření v české verzi show došlo ke zhruba ročnímu posunu, pozn. red.) Ale šlo o to ukázat lidem, co všechno je možné provádět, a pobavit.

Prošel jsi spoustou různých zemí, kde jsi závodil. Co tě zaujalo na České republice?

To není úplně jednoduchá otázka, mně se líbilo na hodně místech světa. Ale v České republice se mi líbí nadšení všech diváků, povzbuzování, hecování k výsledkům, to je prostě super. Také všechny závody, kde jsem byl, byly u vás perfektně zorganizovány. Do nejmenších detailů včetně servisu pro závodníky. Pak se mi líbí, že na to, jak je Česká republika relativně malá země, tak máte docela dost kvalitních závodníků, tedy pokud to porovnávám s Francií, která je sice obrovská země, ale počty závodníků máme podobné těm vašim.

Jaké máš plány na tuto nebo další sezóny?

Momentálně jsem přihlášený na dvanáct mezinárodních závodů (některé již mezitím proběhly, pozn. red.), poslední roky se soustředím hlavně na evropské závody, i když covid v tom hodně zamíchal, to je pravda. Ale kromě těch mezinárodních určitě půjdu soutěžit na tři velké závody ve Francii. Pak mám také hodně exhibicí a ukázek strongman sportu, ale to spíš až na konci sezóny. Plánovat příští sezónu je ale zatím brzo. Hlavní je se nezranit a být připravený.

Je něco, co bys rád vzkázal českým fanouškům?

Jste skvělí a zůstaňte takoví, podpora strongman sportu je důležitá. Nejen pro nás, ale také pro naše sponzory. Náš sport není ten hlavní a sledovaný, o to víc si fanoušků a lidí okolo strongmanů vážím.

Je někdo, komu bys chtěl prostřednictvím tohoto rozhovoru poděkovat?

Určitě první, komu bych rád poděkoval, a on to ví, protože jsem mu to říkal i osobně, je Jiří Žaloudek. Potkal jsem ho v roce 2019 a sedli jsme si na první dobrou. Pozval mě k vám do Čáslavi, kde jsem si užil fantastické závody. Následně mě Jiří představil Pavlovi Chámovi a díky tomu jsem mohl v České republice závodit celkem třikrát. Bylo skvělé poznat české borce Pavla Zadražila, Jiřího Dejmala, Zdeňka Vávru, ale také Zdeňka Mühlhausera, všechno jsou to skvělí atleti, úžasní lidé. Děkuji, že mě přijalo i české publikum, děkuji, že někteří přijali mé pozvání do Francie, v jednotě je síla.

No a abych nezapomněl, fakt jsem si užil setkání s českým fenoménem Čestmírem Šímou, ten na mě udělal obrovský dojem.

Pierre, díky za rozhovor a doufám, že se brzy zase potkáme.

Aleši, já děkuji tobě za možnost, aby mě české publikum mohlo více poznat, a také doufám, že se potkáme. A když ne v České republice, tak třeba ve Francii nebo jinde po světě.


Foto:
archiv a Instagram Pierra Motala


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 112 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie