Reklama:
POSLEDNÍ KUSY: BCAA Instant Pak za 444 Kč
Extra výhodná cena při přepočtu na množství čistých BCAA. Více zde.

Strongman Kolín 2022 (profesionálové) - reportáž a výsledky

4.013 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Po zhruba hodinové přestávce od závodu začátečníků se začaly řady diváků opět plnit. Neděle 3. července 2022, téměř třináctá hodina, slunce nad hlavou pálilo jak v tropech. Právě začal hlavní závod profesionálů Strongman Kolín 2022. Slova se opět ujal Leoš Kubeš a stejně jako ráno po pečlivé přípravě již věděl o závodnících všechno. Píšťalky a role hlavního sudího se opět ujala legenda českého strongman sportu Čestmír Šíma, po slunném dopoledni již o několik odstínů opálenější.

Závodníci se začali sjíždět ještě před koncem dopolední části, takže všichni měli čas poklábosit, připravit si všechny věci a pomalu se rozehřát. Z původně ohlášených 16 závodníků se jich nakonec sešlo 13. I tak mohli diváci zhlédnout ty nejlepší české strongmany. Závod byl nabitý obrovskou konkurencí. Sešli se tu jak matadoři, kteří závodí více než 10 let, jako Pavel Zadražil, Jiří Dejmal, ale také nová krev strongmanů v podání Lukáše Pepře, Ondřeje Fojtů a dalších. Celý závod se konal pod záštitou Českého svazu silových sportů a nabídl nádhernou příležitost ukázat divákům, co všechno lidské tělo dokáže.

Borci se utkali v pěti disciplínách podobných těm ranním, nicméně váhy byly hodné profesionálů, tedy "krutopřísné". Disciplíny závodu sestávaly z těchto:

  • Hercules Hold
  • Viking Press
  • Car Super Yoke
  • Frame Carry
  • Deadlift

Odbyla přesně třináctá hodina a na kolínském Masarykově náměstí to začalo. Přihlíželo několik stovek lidí, někteří vydrželi po celou dobu závodu, někteří byli na začátku a později se vrátili. Celkem se na závodě protočilo dobře přes tisíc diváků.

Hercules Hold

Disciplína totožná jako na závodě začátečníků. Tedy dnešní odpor byla dvě proti sobě stojící auta na nakloněných plošinách, z nichž jedno bylo statické a druhé bylo třeba držet. Profesionálové jen drželi to těžší auto. I proto v porovnání výsledků profesionálové auto udrželi kratší dobu. Rozhodně měli ale disciplínu řádově těžší. Nejvyšší počet bodů hned v úvodu ve svém úchopu nasbíral Ondřej Fojtů s časem 51,1 vteřiny. Druhý nejsilnější úchop ukázal Dominik Hušek, který absolvoval první závod po dvouleté pauze. Jeho čas byl 49,63 s. Bronz z disciplíny bral závodník a zároveň pořadatel celé soutěže Jiří Dejmal, který auto udržel 44,9 vteřiny.

Viking Press

Po úvodním testu úchopu a psychiky závodníků, kde museli vydržet co nejdéle, prověřila druhá disciplína sílu ramen. Viking naložený na 220 kg v kotoučích byl opravdu těžké sousto, navíc vedro sluníčkem gradovalo, a tak si závodníci sáhli na své první dno. Svými přesvědčivými výkony ukázal Lukáš Pepř už v minulosti, že patří mezi nejlepší tlakaře u nás, vítězstvím v disciplíně to jen potvrdil. Zvládl 14 opakování, které v jeho podání vypadaly opravdu jednoduše. Navíc ještě 20 vteřin z časového limitu již takticky přestal a odpočíval. Druhé místo obsadil Ondřej Fojtů, který zvládl o něco více než polovinu toho, co Lukáš, tedy 8 opakování. 7 opakování připsal další výtečný tlakař Tomáš Sikora. Tady je vidět brněnská tlakařská nadvláda.

Po druhé disciplíně bylo potřeba nechat závodníky trochu oddychnout, a tak na řadu přišel stejně jako ve Vrdech Lukáš Patera se svými pokusy zdolat nový český nebo světový rekord ve zdvihu obří jednoručky. Lukáš začal velmi lehkým pokusem, kdy vystřelil 130 kg vážící činku, jako by nevážila nic. Dalšími, bohužel již neúspěšnými pokusy o nový český rekord pokračoval v super exhibici. Tentokrát to bohužel nevyšlo, ale určitě to přijde a myslím, že to bude velmi brzy. Lukáši, fandíme ti všichni.

Car Super Yoke

Ano, čtete správně, Super Yoke disciplína, kde místo standardního yoku posloužilo auto. Disciplína, která je naprosto jedinečná v České republice. K vidění je standardně pouze na závodech v cizině, a to ještě na těch větších. Car Yoke se u nás poprvé (a dodnes naposled) objevil v Kutné Hoře v roce 2016. Od té doby jsem s Jirkou Dejmalem stále probíral, že by bylo dobré závody tímto vozem ozvláštnit. Je tedy pravda, že Jirka hlavně namítal, že přenášení auta je nekomfortní, svým způsobem nebezpečné a co do vlastností zátěže absolutně odlišné od standardního Super Yoku. Na druhou stranu divácký zážitek a podívaná byla naprostá fantazie. Auto vážilo odhadem asi 420 - 460 kg. U Čestmíra Šímy se na závodech nosilo ještě o dost více, ale na standardním Super Yoku, tady je váha okolo závodníka a yoke se chová jinak. Bohužel nikdo ze závodníků nedošel do konce celé 20metrové trasy, i to vypovídá, jak těžké závaží to bylo. Z důvodů technických se šlo na takzvaná tři položení, kdy závodník mohl auto celkem třikrát položit, pokud nedošel do cíle, počítala se vzdálenost. Nejlépe si s autem poradil Lukáš Pepř, který ušel fantastických 16,6 metru. Druhou příčku obsadil Luboš Klinecký, který zvládl 14,45 metru. Třetí místo bral Ondřej Fojtů se 13,24 metry. Bohužel zde došlo ke zranění, kdy Zdeňkovi Vávrovi, který už tak nastoupil do závodu s natrženým lýtkem z minulého týdne, při třetím zvednutí auta vyskočilo koleno. Velmi bolestivé, a doufáme, že Zdeněk bude brzy v pořádku. Každopádně Zdeněk se rozhodl v závodě dál nepokračovat.

Frame Carry

Ohrada - opět stejně jako dopoledne, tentokrát naložená na rovných 400 kg. A vzhledem k faktu, že na sluníčku bylo odhadem přes 40 °C, i nyní mohli závodníci použít trhačky. Závodníci měli za úkol ohradu přenést na 20 m dlouhé trase. S ohradou si nejlépe poradil a nejrychlejším sprinterem se stal Lukáš Pepř, který běžel v čase 14,26 s. To je více než metr za vteřinu se 400 kg v rukách... Druhé místo obsadil Ondřej Fojtů s časem 15,58 s a těsně třetí Luboš Kliencký s časem 16,31 s.

Před poslední disciplínou bylo opět nezbytné nechat borce trochu vydýchat, takže zájemci z řad publika si mohli vyzkoušet 200 kg vážící ohradu, aby věděli, o čem strongman sport je. Ti nejhlasitější fanoušci zjistili, že poloviční váha oproti té soutěžní opravdu není žádná sranda. Vyzkoušely to i dívky, které k úžasu ostatních s ohradou hnuly.

Deadlift

Standardní mrtvý tah na maximum, trhačky povoleny, základní váha 300 kg. Diváci byli u vytržení a nadšeně skandovali a povzbuzovali své favority. Dlužno říci, že mezi profesionálními strongmany je 300 kg vlastně povinnost, zde nezaváhal nikdo a všichni bez problémů základní váhu zvládli. Svou powerlifterskou dispozici tady potvrdil opět Lukáš Pepř, který bez nějakých vážných problémů pozvedl 370 kg, což už je opravdu ranec. Druhé místo potvrdil Ondřej Fojtů se svými 360 kg. Na 350 kg a dělené třetí místo dosáhli Luboš Klinecký a Ladislav Kašpar. Bohužel i v této disciplíně došlo ke zranění, tentokrát Pavla Zadražila. Při pokusu na 350 kg se ozvalo prasknutí a Pavel s bolestí zkřiveným obličejem couval. Vypadá to na natržený široký sval zádový, snad i Pavel bude brzy v pořádku a jeho zranění nebude vážné.

I přes zranění závodníků, kterému se všichni samozřejmě snaží vyhnout, proběhl závod naprosto hladce, bez průtahů a zdržení. Za zhruba 4 hodiny bylo hotovo. Příprava byla naprosto ukázková, závodníci měli své zázemí, instrukce a disciplíny byly jasné. Jen bylo opravdu vedro a bylo třeba najít aspoň kousek stínu. Čestmír Šíma za celý den chytil stejnou barvu jako za týden u moře. Ale jeho rozhodování v závodě bylo super, stejně jako moderování Leoše Kubeše. Podavači byli pohotoví, sehraní a přesní. Takhle by kvalitní závody měly vypadat. Proto je potřeba Jirkovi Dejmalovi i celému týmu lidí okolo něj poděkovat.

Poté, co byly sečteny body, se slavnostně vyhlašovalo. Bronz si svými stabilními výsledky odnesl Luboš Klinecký, který mezi profesionály závodí teprve prvním rokem. Druhé místo ulovil po dvou minulých vítězstvích závodů, kde se zúčastnil, Lukáš Pepř, který taktéž závodí první sezónu. A vítězem Strongman Kolín 2022 se stal taktéž profesionální nováček Ondřej Fojtů. Pánové, smekám a gratuluji. Kolínská nabitá startovní listina ukázala, že nová krev přebírá hlavní slovo v letošní sezóně. Teď jen zbývá se těšit na další závody. A zároveň budeme doufat, že stejně skvělý, ne-li lepší závod v Kolíně připraví Jiří Dejmal i v následujícím roce.

Strongman Kolín 2022 - profesionálové
pořadí jméno Hercules Hold Viking Press Car Yoke Frame Carry Deadlift body celkem
1. Ondřej Fojtů 51,1 s 8 op. 13,24 m 15,58 s 360 kg 60
2. Lukáš Pepř 29,64 s 14 op. 16,6 m 14,26 s 370 kg 56
3. Luboš Klinecký 30,57 s 3 op. 14,45 m 16,31 s 350 kg 46
4. Dominik Hušek 49,63 s 4 op. 4,47 m 39,9 s 320 kg 39,5
5. Jiří Dejmal 44,9 m 3 op. 4,68 m 22,86 s 320 kg 39
6. Pavel Zadražil 44,43 s 3 op. 3,17 m 21,14 s 340 kg 38,5
7. Dominik Ponocný 31,04 s 0 op. 11,4 m 18,53 s 340 kg 34
8. Tomáš Sikora 15,59 s 7 op. 8,33 m 14,53 m 340 kg 34
9. Jaroslav Svoboda 31,41 s 0 op. 7,17 m 30,44 s 300 kg 25
10. Ladislav Kašpar 26,44 s 2 op. 2,46 m 3,8 m 350 kg 24,5
11. Zdeněk Teplárek 39,11 s 3 op. 2,35 m 2,75 m 300 kg 23,5
12. Zdeněk Vávra 40,59 s 1 op. 4,15 m N/A N/A kg 18
13. Tomáš Dvořák 27,57 s 0 op. 1,4 m 1 m 300 kg 7


Strongman Kolín 2022 (profesionálové) - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie