Protein Smart Whey v akci 1+1
Ještě 8 příchutí na výběr! Více zde.

Strongman Kolín 2022 (začátečníci) - reportáž a výsledky

Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Je neděle 3. července 2022, v uplynulých dnech začaly prázdniny, dlouhé kolony aut lemovaly české hlavní tahy směr jih s cílovou destinací v Chorvatsku. Nicméně právě o tomto víkendu se konaly další z řady strongman závodů, konkrétně Strongman Kolín 2022. Na kolínském náměstí se během dne sešly celkem dvě skupiny závodníků. Dopoledne to byli od 9 hodin strongmani začátečníci, odpoledne od 13 hodin pak absolutní špička domácí strongman scény - profesionálové.

Nyní si pojďme přiblížit průběh závodů začátečníků. Již od časného rána bylo jasné, že letní předpověď počasí se vyplní do nejmenšího detailu, nebe bez mráčku a teploty, které vyzývají k návštěvě koupaliště. V Kolíně bylo ale rušno. Poslední přípravy, rozehřátí závodníků a mohlo se začít.

Přestože šlo o závod začátečníků, jednalo se o závody na profesionální úrovni, i proto pořadatel Jiří Dejmal a jeho tým omezili počet závodníků na číslo 16, a to hlavně z důvodu, kdy kvalita vítězí nad kvantitou. Profesionální přístup dokazuje i to, že letošní ročník "pískal" a rozhodoval člověk nejpovolanější, legenda českého strongman sportu Čestmír Šíma, který kromě přísného dohledu nad regulérností závodu ochotně předával rady závodníkům, vše s cílem bezpečnosti. O nabuzení publika, důležité informace a vedení závodu se staral známý hlas Leoše Kubeše. Závod jako takový se konal pod záštitou Českého svazu silových sportů.

Závodníci se utkali celkem v pěti disciplínách, přičemž ani jedna nebyla lehká ani jednoduchá. Závodníci si okusili, jaké to při závodě je, i když někteří již zkušenosti se začátečnickými závody měli. Disciplíny, ve kterých měřili své síly, byly:

• Hercules Hold
  • Viking Press
  • Super Yoke
  • Frame Carry
  • Deadlift na maximum

Jak závod probíhal, si pojďme nyní přiblížit.

Hercules Hold

Na loňském ročníku v Kolíně mohli diváci vidět krásný a v našich končinách jedinečný Hercules Hold vyrobený z kmenů stromů, ale pouze v závodě profesionálů. Letos byla tato disciplína i u začátečníků, nicméně se jednalo o variantu, kdy závodníci proti sobě drželi dvě auta na nakloněné plošině. Přesně taková varianta je pravidelně vidět například na závodech v Čáslavi. Čestmír všem závodníkům radil ohledně ideálního nastavení vzdálenosti vozů, aby neudělali zbytečnou chybu. Všichni se jeho rad drželi, a tak byly vidět velmi zajímavé výkony. Vítězem disciplíny se stal David Hanc, který vydržel přes minutu a půl, konkrétně 93,03 vteřiny. Druhé místo ve svých rukou udržel Ivan Davidík, který zvládl auta držet 83,42 vteřiny. Třetí místo obsadil Robert Javornický.

Viking Press

Technicky velmi přísná disciplína, protože u Viking Pressu je zakázáno podskakování, povoleno je buď tlačit napřímo jen rameny a rukama, nebo lehkým zhoupnutím v nohách. Každopádně nejtěžší roli zde má právě rozhodčí, který musí určit, co je a co není podskočení. Čestmír jako velmi zkušený strongman přesně ví, co a jak, takže disciplína proběhla hladce. Závodníci měli naloženo 150 kg na závaží. Pro třetinu závodního pole to bohužel bylo moc, na druhou stranu Matěj Brabec a Lukáš Vrábel zvládli úžasných 11 opakování a ujali se vedení v disciplíně na děleném prvním místě. Jaroslav Trnka zvládl o pouhé jedno opakování méně a s 10 bral stříbro, další Pavel Milota zvládl 8 opakování.

Super Yoke

Zátěž nesená na zádech, v našich končinách nechybí téměř na žádném závodě, jedná se o běhavou disciplínu. Pořadatelé stanovili hmotnost Super Yoke na rovných 300 kg. Že je to pro obyčejného člověka naprosto nesmyslná váha, tak závodníci dokázali, že tréninkem lze dosáhnout téměř všeho. 20 metrů dlouhou trať někteří zvládli opravdu velice rychle. Ivan Davidík disciplínu zvítězil v čase 12,57 vteřiny, o pouhou setinu pomaleji, tedy za 12,58 vteřiny proběhl trasu nejvyšší závodník v poli, 202 cm vysoký Tomáš Stoupa a v těsném závěsu s časem 12,92 Ondřej Batelka.

Ohrada

Slavná kolínská ohrada, pokud tuto ironickou poznámku čte Martin Zimmermann, tak se jistě chytá za koleno, při loňském ročníku si právě při této disciplíně ošklivě zranil koleno a rekonvalescence si vyžádala více než půl roku času. Naštěstí se z toho Martin dostal a s duší bojovníka maká i soutěží dál. Závodníci měli naloženo 280 kg, akorát vzhledem k počasí, kde se vinou vedra potila i samotná kovová ohrada, byly povoleny trhačky, šlo tedy o jediné - ohradu zvednout a odnést v co nejkratším čase do 20 metrů vzdáleného cíle. Další běhavou disciplínu ovládl Tomáš Stoupa, který zvládl ohradu za 9,03 vteřiny, to je opravdu už sprint. Druhý v pořadí doběhl Matěj Brabec s časem 9,33 s, nicméně Matěj na posledním 1,5 metru zakopl a s ohradou do cíle víceméně doklouzal, a i když se okolo tohoto výkonu diskutovalo, tak rozhodčí čas uznal za platný. Kdyby Matěj nezakopl, mohl být i rychlejší. Třetí v pořadí a také pod 10 vteřin s časem 9,77 s doběhl Ondřej Batelka.

Mrtvý tah

Další ze základních disciplín, které musí správný strongman umět a zvládat. Mrtvého tahu navíc existuje ohromné množství variant, na široké ose - axle, zvedání auta, různých břemen, závaží na páce a podobně. V Kolíně se jednalo o standardní mrtvý tah na olympijské ose a s olympijskými kotouči. Nicméně trhačky opět byly povoleny. Tentokrát závodníci pozvedali na maximální váhu, a to klasickým mrtvým tahem. Základní váha činky byla 200 kg, po absolvování platného pokusu na této váze (musím podotknout, že ji zvládli bez obtíží všichni) se pokračovalo přihozením o 20 kg. V případě konkrétního zájmu závodníka se mohlo přihodit i 10 kg. Disciplínu zvítězil Ondřej Batelka úžasným výkonem 280 kg. Druhé místo patřilo Lukáši Vrábelovi za výkon 270 kg. Bronz na disciplíně brali společně Matěj Brabec, Tomáš Stoupa, Pavel Milota a Jaroslav Trnka, kteří zvládli pozvednout 260 kg.

Závod začátečníků končil po zhruba 3 hodinách chvilku po poledni. Závodníci ze sebe vydali naprosté maximum, vyzkoušeli disciplíny, nabrali zkušenosti. Důležité ale je, že si závod užili a že se nikdo nezranil. Z pohledu diváků, kterých na tento závod přišlo několik stovek, se jednalo o atraktivní a velmi pěkně připravený závod, který byl jistě na úrovni toho profesionálního, jenž následoval. Závod celkově zvítězil Ondřej Batelka se 63,5 body, jen o půl bodu méně, tedy 63, obdržel držitel stříbrné pozice Matěj Brabec. Bronz vybojoval Ivan Davidík se součtem 60 bodů. Nejen těmto, ale všem závodníkům gratulujeme k výborným výkonům a doufám, že se brzy zase potkáme na dalších závodech.