Reklama:
EXKLUZIVNĚ: Lean Whey Protein 1+1!
Od výrobce nejprodávanějších proteinů na světě. Více zde.

Mistrovství Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji družstev 2022 - reportáž a fotogalerie

3.863 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Mistrovství Čech družstev v klasickém (RAW) silovém trojboji 2022 - výsledky

Celý víkend 25. a 26. června se konalo Mistrovství Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji družstev. Mistrovství hostil oddíl Vision Nutrition a přijelo úctyhodných dvacet pět čtyřčlenných týmů. Proto bylo pro hladký průběh na sobotní soutěž zařazeno družstev čtrnáct a na neděli dvanáct. Ředitelem soutěže a zároveň hlasatelem byl Jan Filo. Na regulérnost dohlíželi v sobotu postranní rozhodčí Jan Šrámek a Marián Přibyl, hlavním rozhodčím byl Adam Šťastný. Delegátem soutěže byl Lukáš Doubek. Nedělní sbor rozhodčích se obměnil, postranními rozhodčími byli Zdeněk Tuháček a Michaela Kanátová, hlavním rozhodčím Jiří Prášek. Nad soutěží jsem dohlížela já, Petra Švadlenková, jako delegát.

Vzhledem k dvoudennímu formátu nebylo příliš k viděn taktizování, celá soutěž se mezi družstvy nesla v přátelském duchu. Zároveň bylo možné tvořit nové rekordy jednotlivců, čehož mnozí dosáhli. Petra Mlejnková vytvořila nový rekord v mrtvém tahu 145 kg a 340 kg v součtu žen masters II. Rekord v bench-pressu odolal jen o kousek. Veronika Linhartová vytvořila rekord v bench-pressu žen open 57,5 kg, v mrtvém tahu 121,5 kg a v součtu 269 kg. Svatava Hanykýřová vytvořila juniorské rekordy, ve dřepu 147,5 kg a v mrtvém tahu 152,5 kg. Všechny překvapil závodník masters III nad 60 let do 105 kg Vladimír Turtev, který vytvořil rekordy ve všech disciplínách i součtu. Ty mají nyní hodnotu 200 kg ve dřepu, 145 kg v bench-pressu, 230 kg v mrtvém tahu a v součtu 575 kg. Jiří Dammer přepsal rekord v bench-pressu dorostenců na 145 kg. Václav Vlk předvedl výborné výkony ve všech disciplínách a v bench-pressu to znamenalo i nový rekord juniorů, dokázal zvednout 200 kg.

Pořadí družstev bylo poměrně vyrovnané a až do devátého místa pouze s odskoky po pár bodech. Poté se rozestupy v bodovém hodnocení zvětšovaly, ale ne příliš dramaticky. Avšak mezi prvním a posledním místem byl bodový propad výrazný, a to 146,59 IPF GL bodů. Vítězným družstvem se stal tým Powerlifting School - "A", kde s lehkostí 140 kil tělesné váhy zvedal Milan Špingl. Spolu s talentovaným Jakubem Daňkem zajistili družstvu nemalý bodový zisk. I Vladimír Schreib a Robert Černovský byli ohodnoceni celkem vysokým bodovým ziskem, a proto nebylo první místo překvapením.

Stříbrná pozice však byla trochu nečekaná, výborný výkon podalo družstvo Powerlifting Gladiators ve složení Tomáš Komárek, Karel Turanský, Tomáš Olič a již výše zmíněná Petra Mlejnková. Dokázali nazvedat celkem 2192,5 kg, převedeno na body 319,43 IPF GL bodů. To znamená, že vítězství uteklo opravdu jen o několik desetin bodu!

Třetí místo získalo domácí družstvo PWL Vision Nutrition - "A", kde největší bodový zisk celé soutěže obstaral Jakub Sedláček. Družstvu dopomohl 100,72 body. K medailové pozici dopomohli samozřejmě i ostatní soutěžící družstva, kteří podali výborné výkony. Tomáš Sedláček 78,72 bodů, Dalibor Mohelník 64,63 bodů a Veronika Linhartová 74,57 bodů. Celkem si tedy družstvo odneslo 318,64 bodů za 2181,5 kg.

Že se soutěž rozdělila, byla dobrá volba, protože takto skutečně probíhala plynule, bez obtíží a velké únavy, kterou přináší příliš dlouhá soutěž. Pořadatel vše zvládl výborně, protože Jan Filo je opravdu zkušeným ředitelem mnoha soutěží. Pro medailisty připravil krásné poháry a doplňky výživy Vision Nutrition.

Pro rozhovor jsem si vybrala druhý tým Powerlifing Gladiators a vyzpovídala předsedkyni oddílu Veroniku Břízovou, aby jejich výkon zhodnotila. Medaile a pohár za celé družstvo převzala Petra Mlejnková.


Powerlifting Gladiators - rozhovor s předsedkyní oddílu Veronikou Břízovou

Očekávala jsi na soutěži medailovou pozici? Přece jen při konkurenci dvaceti pěti družstev už je solidní uspět druhým místem.

Medailovou pozici jsme vůbec nečekali. Vzhledem k tomu, že víme, jaké výkony mají ta nejlepší družstva v ČR, konkurence byla obrovská a soutěž byla nakonec rozdělena do dvou dnů, tak nás nenapadlo, že sestavené družstvo bude mít šanci na umístění. Přece jen jsme měli v oddíle i dva nováčky a nevěděli, jak si v závodním prostředí povedou. I přesto jsme poměrnou část závodu vedli a usilovali o první místo. O to jsme se v závěru soutěže přetahovali s družstvem Powerlifting School - "A". Nakonec nás přezvedali pouze o 0,15 bodu. Byl to nádherný souboj a moc jsme si ho užili do poslední chvíle. Pak zbývalo jen čekat, zda se druhý den neobjeví nějaké ještě silnější družstvo a nebudeme sesazeni níž.

Bylo sestavení týmu na tobě, nebo tě závodníci oslovili sami, že chtějí složit družstvo?

Sestavování týmu necháváme na dobrovolnosti. Někteří zájemci chtěli soutěžit sami od sebe, jiné jsem oslovovala já. Družstva jsme pojali jako příležitost pro "prvozávodníky", aby si vyzkoušeli závodní prostředí před podzimními závody RAW jednotlivců. Proto v sestavě dostali dva nováčci přednost před ostřílenými závodníky.

Měnilo se předpokládané sestavení týmu před uzávěrkou přihlášek? Družstva jsou trochu komplikovaná v tom, když se někdo zraní, onemocní nebo si start rozmyslí.

Původní záměr byl sestavit dvě družstva. Jedno velmi silné ze zkušených závodníků s vysokým bodovým hodnocením a druhé, ve kterém by byli právě ti nováčci, kteří by šli pro svou první závodní zkušenost. Bohužel dvě družstva se nepodařilo ze zdravotních, studijních a dalších důvodů sestavit. Nikoho závodit nenutíme. S tím bychom nepochodili a lidem bychom ten sport třeba ještě znechutili. Každý, včetně mě, má v životě období, kdy jsou ty priority jinde. Své členy se snažíme vést k tomu, že trojboj je na celý život, a ne na jednu sezónu. Příležitosti ještě přijdou.

Tomáš Komárek a Petra Mlejnková jsou už zkušení závodníci. Jak zvládali soutěž nováčci Tomáš Olič a Karel Turanský?

Ano, zkušení závodníci přece jen průběh závodů a prostředí znají. Proto bylo důležité na nováčky více dohlédnout a trochu je dostrkat rozcvičovnou až k platformě. Vše šlapalo, jak mělo, a je to především zásluhou dalších členů oddílu, kteří s péčí o závodníky přijeli pomoct. Těžko bych sama mohla dohlížet na čtyři závodníky najednou. Chci proto velmi poděkovat všem ostatním členům oddílu, kteří přijeli pomoct a byli nováčkům oporou, když byli nervózní a nevěděli, kde zrovna mají stát, co dělat, kdy se rozcvičovat. Jmenovitě Marek J. Jiřík, David Kocourek, Tomáš Merhout a Stanislav Mlejnek.

Trénuješ osobně někoho z týmu, nebo se jedná spíše o coaching a konzultace?

Především nováčky se snažíme co nejlépe připravit na jejich první závody. Tomášovi Oličovi a Karlovi Turanskému poskytuji já i David Kocourek konzultace ohledně techniky disciplín, tréninků a pomáhali jsme s výběrem, koupí nebo zapůjčením soutěžního vybavení. Doufám, že v budoucnu jim pomůžeme efektivně trénovat, aby se jejich výkony stále posouvaly a trojboj je dlouhá léta bavil.

Výhodou je, že Tom i Karel bydlí v okolí mé tělocvičny, a tak máme možnost se sejít na trénink častěji než s ostatními členy oddílu. Mým svěřencem je Marek Jiřík - náhradník družstva, který má za sebou úspěšné umístění na 0. akademickém mistrovství ČR (stříbro). Jeho přípravu směřujeme na podzimní závody jednotlivců. Jako jeho trenérka jsem si ani nepřála, aby musel nastoupit na další závod tři týdny po předchozích závodech, kde podal doposud nejlepší výkony a vydal ze sebe maximum. Proto byl součástí družstva jako náhradník.

A jak bys zhodnotila výkony jednotlivých závodníků? Překvapilo tě něco?

U zkušenějších závodníků mě toho příliš nepřekvapilo. Vždy mě mrzí, když vím, že mají natrénováno a nějaký pokus jim nesedne a nevyjde. Ale to se prostě stává. Každý den není posvícení. Tomáš Komárek podal skvělý výkon i přesto, že sám ho podle svých slov nehodnotí tak pozitivně.

Petra Mlejnková mě překvapuje vlastně stále a je mi ohromnou inspirací. V našem oddíle je to jediná žena v kategorii masters II a její odhodlání, kondice a výkony jsou něco úžasného. Téměř na každý závod si jezdí pro národní, evropské nebo světové rekordy a ne jinak tomu bylo na tomto závodě. Národní rekord na bench-press se sice nepodařil, ale na mrtvý tah i total ano. Budeme držet palce, aby se ten nároďák na bench-press podařil v Maďarsku, kam pojede Petra už v srpnu reprezentovat ČR právě v klasickém bench-presu.

Nováčci mile překvapili už jen proto, že nikdy nevíme, co udělá závodní prostřední s někým, kdo to nezná. Nervozita někdy pracuje dost proti výkonu. Karel nám věřil, když jsme mu na dřep třetím pokusem naložili o 15 kg více, než bylo jeho dosavadní maximum, a s přehledem si zapsal osobák. Bench-press a mrtvý tah mohly dopadnout lépe, ale vzhledem k tomu, že se jednalo o první soutěž v celém trojboji (vloni absolvoval Karel už MČR v bench-pressu), jsme s výsledkem všichni spokojeni.

Náš nejlehčí závodník a úplný nováček v závodním prostředí Tomáš Olič se ihned skamarádil s ostatními juniory z oddílu a za jejich usilovného hecování si zapsal osobáky na dřep i tah. V bench-pressu budeme příště s váhovými skoky rezervovanější, abychom nemuseli ztratit poslední pokus. Je super, že mají kluci z prvních závodů hned stříbro a byli toho součástí. Doufám, že je to namotivuje k další práci na sobě a svých výkonech.

Pořádáte v oddílu i nějaké teambuildingové akce, semináře a podobně? A kde trénujete nejvíce?

Ano, dříve bylo v našem oddíle tradicí se každou první sobotu v měsíci scházet v Praze v Aréně Pavly Kladivové a společně trénovat, zkontrolovat si techniku, sdělit si postřehy a vzdělat se v lepším provedení pohybu nebo v pravidlech. Nováčkům se snažíme přiblížit, jak vypadá technicky správné provedení soutěžních disciplín i soutěžní vybavení. Dříve jsme dokonce pořádali akce Vánoce na MAX, což jsou předvánoční oddílové závody v silovém trojboji s vánoční tématikou a setkáním.

Po pandemické vlně jsme se snažili vrátit k nějakým pravidelným setkáním jednou v měsíci. Setkáváme se převážně v Aréně Pavly Kladivové v Praze nebo v mém soukromém gymu v Novém Strašecí. Od začátku roku proběhlo několik vzdělávacích seminářů na různá témata, jako je pohybová příprava, regenerace, stravování, sestavení tréninku a tréninkového plánu, a další semináře na zlepšení techniky všech soutěžních disciplín.

Příští rok bych ráda uspořádala pro všechny závodníky oddílu několikadenní soustředění. Snažím se maximum svých znalostí, dovedností a zkušeností ze závodního prostředí předat zdarma všem členům našeho oddílu. Přece jen mi pár závodníků už rukama prošlo. Přesto, že informace jsou dnes všude volně dostupné, tak vnímám, jak se vlivem sociálních sítí dostávají do popředí i naprosté nesmysly nebo špatné rady, které mohou vést i ke zranění, než že by měly nějaký pozitivní efekt na výkon. Lidé, kteří jsou na internetu, a především sociálních sítích populární, mají často mnoho fanoušků, ale nedostatečné vzdělání a zkušenosti, aby mohli poskytovat adekvátní rady nebo prodávat lidem tréninkové plány.

Powerlifting Gladiators - vyjádření soutěžících družstva

Petra Mlejnková

Umístění družstva bylo milé překvapení. Jelikož jsem neznala výkony nových členů, nemohla jsem odhadovat. Já jsem neměla nějaká velká očekávání, chtěla jsem si jen zazávodit. Moje výsledky dopadly opačně, než jsem čekala, dřep se nepovedl, bench-press a mrtvý tah ano. Bench-press sice nebyl uznán kvůli zadku, ale pro mě bylo důležité, že jsem to vytlačila.

Tomáš Komárek

Na závody jsem se jel pokusit zvednout především mistrovskou výkonnostní třídu ve váhovce do 105 kg, ve které závodím. To by mě nominovalo rovnou na MČR a nemusel bych se účastnit na podzim kvalifikačních závodů. Vzhledem k průběhu přípravy byl předpoklad, že by byla šance takový výkon nazvedat. Přestože se nezadařilo navážit a tělo ten den stávkovalo, pokusil jsem se o co nejlepší výkon. Ačkoliv nemůžu být spokojený se sebou, tak jsem alespoň pomohl týmu dosáhnout na stříbrnou příčku.

Karel Turanský

První závody v celém trojboji jsem si užil, byla super atmosféra a spousta super lidí. Se svým výkonem a výkonem družstva jsem nadmíru spokojený.

Tomáš Olič

Protože jsem byl na prvních závodech, ani ve snu by mě nenapadlo, že přispěji družstvu k získání krásného druhého místa. Všichni jsme předvedli neskutečné výkony a získané stříbro je jen třešinka na dortu. Soutěž pro mě byla novinkou, ostatně jako celé IPF závody. Přijel jsem si hlavně vyzkoušet, jaké to je stát na platformě, a se vší hrdostí jsem ze sebe vyždímal absolutní maximum. Na další závody se moc těším, budou to první závody, kde pojedu na sebe (závody jednotlivců) a bude to zase něco jiného. Bude to nová zkušenost a tomu se nebráním. Mám motivaci na platformě předvést vždy trochu lepší výkony a získávat cenné zkušenosti ze závodní sféry.

Děkuji za rozhovor a přeji celému oddílu mnoho dalších úspěchů.


Mistrovství Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji
družstev 2022 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie