Reklama:
EXKLUZIVNĚ: Lean Whey Protein 1+1!
Od výrobce nejprodávanějších proteinů na světě. Více zde.

King of Mountains 2022 - reportáž a výsledky

4.901 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Ostatní sporty

[Text: Martin Johánek] O tom, že čeští horalové jsou parta nebojácných mužů a žen, kteří se nezaleknou jakékoliv výzvy, se mohli na vlastní oči přesvědčit návštěvníci akce s názvem King of Mountains, kterou 18. června na atletickém stadionu v Trutnově pořádala místní sportovní ikona Radek Horák. Jednalo se o druhé kolo České národní ligy horalských her. Na startovní listině v kategorii heavy A nechyběli takoví borci jako Luboš Libich, který dokázal vyhrát úvodní ligové kolo v Benešově nad Černou, vítěz republikového přeboru Tomáš Suchopár, kvintet mužů masters, mezi kterými se rivalita dala krájet, či závodící legenda Natálka Kroftová v kategorii žen. Teploty atakovaly třicetistupňovou hranici a nejeden závodník využil možnosti se ještě před začátkem her osvěžit na nedalekém koupališti. Po vystoupení dudáka a představení závodníků následovala lehká rozcvička a šlo se na věc.

Tradičně již několikátou sezónu zahájil silácké klání vrh cca 8kg kamenem. Zde nade všechny vyčníval pokus Tomáše Suchopára, který nenechal nikoho na pochybách, že právě on je tím hlavním kandidátem na titul krále hor. V kategorii masters patří mezi nejlepší vrhače Jirka Vácha, který potvrdil svou roli favorita a vcelku přesvědčivě zvítězil. Mezi ženami dle očekávání nenašla přemožitelku ve vrhu cca 5kg kusem skály Natálka Kroftová, i když tentokráte měla silnou konkurenci v podobě novicky v řadách horalek Daniely Vláčilové.

Hod téměř 13 kg vážícím závažím do dálky byl další test síly a zručnosti českých horalů. Zde mezi muži opět zaválel Tomáš Suchopár, řečený "Párek". Ovšem vítězství v této disciplíně neměl zadarmo. Na záda mu totiž dýchal "Šrek" Dan Zach, kterému chybělo na vítězství necelých 30 cm. U chlapů dříve narozených suverénním výkonem vybojoval první místo Bořivoj Procházka. Cca 7kg ženské závaží poslala nejdále opět Nat.

Třetí disciplínou byl hod skotským kladivem. Mužské váží přibližně 7,3 kg a to ženské 4 kg. Zde opět zvítězil "Párek" před "Šrekem", který měl bohužel jen jeden platný pokus. Další dva si totiž nechal na lov veverek v nedalekém lesíku. Ono vůbec v této disciplíně byly často k vidění útoky na přihlížející diváky, ostatní závodníky či cokoliv v dostřelové vzdálenosti od sportoviště. V masters předvedl svůj um domácí Radek Horák, kterému vydatně pomohl velký fan club, který mu byl nápomocen i v dalším průběhu her. U žen předvedla husarský kousek Bára Rambousková, když jako jediná dokázala porazit jinak suverénní Nat. Nutno ještě podotknout, že to byly její první závody po více než roční pauze.

Postupem času se stále více na soutěžících začalo projevovat úmorné vedro. Stín pomalu mizel ze sportoviště, a to nás čekaly ještě dvě disciplíny. Tou první byl 5 metrů dlouhou a přibližně 50 kilo těžkou kládou. Královská disciplína celých her, při které je potřeba nejenom síla, ale také šikovnost a perfektní načasování. Zde poprvé a naposledy ztratil bod "Párek", když ho třetím pokusem překonal velmi dobře připravený "Šrek". V masters byl boj taktéž vyrovnaný. Po dvou nezdařených pokusech pronesl "Bivoj" své tradiční zaklínadlo, kterému rozumí snad jen on sám, a posledním pokusem překonal Ráďu, čímž získal velmi cenné vítězství. Ženy samozřejmě soutěžily s menší kládou a nemusím zdůrazňovat, že první pozice opět patřila Nat.

A co jiného si dát na závěr tohoto pekelného závodu než hod závažím do výšky? To už ale byla potřeba zmobilizovat poslední zbytky sil a popřemýšlet, jestli nebude výhodnější zahodit závaží někam do lesa a skočit rovnou do bazénu. Ale jak jsem psal v úvodu, horalové jsou bojovné plémě a hrdě se postaví jakékoliv výzvě. Což nejlépe demonstroval "Párek", když s více než 25kilovým závažím přehodil laťku ve výšce 4,6 m. Osobně by mě zajímalo, jak by se s touto výzvou popasovali čeští strongmani. Masters mají ale taky svého specialistu na tuto disciplínu. A tím není nikdo jiný než domácí Radek Horák, který 20kilové závaží přehodil přes laťku ve výšce 4,8 m! U žen s podstatně lehčím závažím přehodila Nat Danielu a opět zvítězila.

Bylo dobojováno. Všichni zúčastnění se běželi rychle osvěžit nějakým tím pivem či nealkem a netrpělivě očekávali vyhlášení. Po krátkém závěrečném dudáckém vystoupení se ho dočkali. Mezi muži zaslouženě zvítězil Tomáš Suchopár před Danem Zachem. Třetí místo po nekonečné sérii čtvrtých míst vybojovala má maličkost. V masters byl souboj o první místo o poznání vyrovnanější. Nakonec se radoval "Zaklínač" Bořivoj Procházka. Druhé místo s velkou radostí přebíral od sličných hostesek domácí borec a pořadatel Radek Horák. A jen tak mimochodem, také bych se chtěl ve 47 letech závod od závodu zlepšovat jako on. Třetí místo patřilo Jirkovi Váchovi. V ženské kategorii na stupeň nejvyšší vystoupala Natálka Kroftová před Danielou Vláčilovou a Terkou Horovou. Po vyhlášení většina závodníků naskákala do bazénu, čímž nejednoho návštěvníka místního koupaliště vyvedli z míry. Přeci jen se nestává každý den, že vidíte skupinku přerostlých bláznů v kiltu, jak blbnou ve vodě na atrakcích pro děti.

A co napsat závěrem? Hry měly i přes úmorné vedro na české poměry vysokou výkonnostní úroveň. Nebyla nouze o zajímavé okamžiky, hodnotné ceny a mohu s klidným svědomím za všechny říci, že si to závodníci i diváci užili. Ráďo, děkujeme.

King of Mountains 2022 - výsledky

King of Mountains 2022 - aftermovieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie