Reklama:
EXKLUZIVNĚ: Lean Whey Protein 1+1!
Od výrobce nejprodávanějších proteinů na světě. Více zde.

Rozhovory s reprezentanty z MS v klasickém (RAW) silovém trojboji 2022

3.931 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Osobnosti

Mistrovství světa
v klasickém (RAW) silovém trojboji 2022
- výsledky

Ve dnech 6. - 11. června v jihoafrickém Sun City proběhlo Mistrovství světa v klasickém (RAW) silovém trojboji 2022. Na soutěži reprezentovali Českou republiku tři závodníci, Martina Malzová, Barbora Josková a Martin Hladík. Pro všechny se jednalo o první zahraniční start. Medaile sice nedovezli, ale bojovali se svými kvalitními výkony. Krátce jsme je pro Vás vyzpovídali, jak probíhala soutěž a jak se cítili v této vzdálené zemi.


Martina Malzová

Umístila se na devátém místě v konkurenci sedmnácti závodnic. Startovala v kategorii do 57 kg. Soutěžit začala v roce 2020 a hned bylo poznat, že se jedná o silový talent.

Ve velké konkurenci ses umístila na krásném 9. místě, jsi spokojená? Myslíš, že je reálné se přiblížit v budoucnu medailovým pozicím? A jak se vůbec dařilo na soutěži? Tak, jak bylo naplánováno? Proč už jsi nešla třetí dřep?

Zařadili mě do skupiny A, závodila jsem mezi těmi nejlepšími na světě. Už jen to pro mě byla čest. Myslím, že v této konkurenci je tohle umístění pro mě úspěch. I když jsem od sebe očekávala, že zapíšu víc. Věřím, že se mohu medailovým pozicím přiblížit. Mít výkony konkurenceschopné na mezinárodní úrovni a dostat se na stupně vítězů je pro mě hlavní motivace.

Třetí dřep jsem nešla po tom, co jsem sotva dala druhý pokus. Chtěla jsem ušetřit záda na mrtvý tah, kde jsem doufala, že bych mohla nějakou medaili urvat. Po druhých pokusech se však ukázalo, že ani 195 - 200 kg stačit nebude. Nakonec jsem stejně zapsala pouze první pokus.

Byla jsi ze svého prvního startu na MS nervózní? A co cesta, byla jsi z ní hodně unavená, nebo to šlo?

Samozřejmě, byla jsem hodně nervózní. Cítila jsem tlak ze všech stran. Věděla jsem, že v podstatě nemám šanci, že nemám ještě takové výkony. A poslouchat "bez placky se nevracej" nebo "nic jiného od tebe neočekáváme, než je vítězství" od lidí, kteří třeba tomu tolik nerozumí, ale jsou zvyklí, že doteď jsem v podstatě vyhrávala, není to zase tak příjemné. I když vím, že to myslí samozřejmě dobře.

Jak moc bylo nutné stahovat váhu a bylo to v pohodě?

Váhy jsem se bála kvůli tak dlouhému letu a neznámému prostředí. Stahuji kolem 4 kg, což je na moji váhu celkem dost. Bála jsem se tak, že nenavážím, že poslední dva dny před závody jsem vypila asi jen litr vody.

Užila sis pobyt v Jihoafrické republice? Byla to nejexotičtější destinace, jakou jsi navštívila?

Já jsem do této doby matičku Evropu ještě neopustila, tak je to rozhodně nejdále. Po závodech jsme využili pár dní k cestování, protože kolikrát za život se dostanete do Jihoafrické republiky.

Chceš ještě letos někde reprezentovat?

Určitě. Trochu si teď odpočinu a na konci léta zahájím přípravu na mistrovství Evropy v Polsku, kde doufám zapíšu nějaká pořádná čísla.

Na závěr moc děkuji za rozhovor, dále pak Českému svazu silového trojboje za možnost závodit na tak velkých závodech, Davidu Lupačovi, který na mě dohlížel celou přípravu, svému masérovi Jakubovi Semczukovi, který se stará o mé neustále přetrénované tělo. A Padera Gymu za tréninkové prostory. A všem, kdo mě sledovali a fandili.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů.


Barbora Josková

Zvládla získat třinácté místo v konkurenci dvaceti závodnic v kategorii do 69 kg. Silovému trojboji se závodně věnuje od roku 2019.

Zhodnotila bys svůj výkon na soutěži? Na druhém pokusu mrtvého tahu ti povolil úchop? Je to tvůj problém, nebo tě to překvapilo?

Svůj výkon bych zhodnotila spíše negativně než pozitivně. Jediné dřepy mě příjemně překvapily, jelikož jsem v tréninku více než 150 kg nezvládla. Bench-press jsem plánovala jít více, ale bohužel to nevyšlo. Nová Eleiko lavička společně s poměrně delšími pauzami mi moc nesedly. Na tah jsem se spoléhala nejvíce, bohužel mi druhý pokus vyklouzl z ruky. Úchop mi nikdy problém nedělal, proto mě to i rozhodilo a překvapilo. Na třetí pokus mi David přidal o 5 kg víc i přesto, že jsem druhý pokus nezapsala. Bohužel už se mi nepodařil ani ten, i když jsem tuto váhu dala několikrát tréninkově.

Celkově jsem se alespoň oproti nominaci posunula o dvě příčky dopředu a přidala jsem si 10 kg na závodní total. Mohlo to být samozřejmě lepší, což může být vždy, ale beru to jako neskutečnou zkušenost, díky které budu moci být lepší na dalších mezinárodních závodech.

Tvoje RAW výkony jsou v ČR výborné. Co říkáš na světovou konkurenci?

Světová konkurence je úplně na jiné úrovni, s tím jsem počítala i dopředu. Vidět vše na vlastní oči je pomalu k neuvěření, jelikož na závodech padala opravdu neskutečná čísla. Pro mě to rozhodně byla skvělá motivace k tomu makat dále a třeba budu někdy v budoucnu i konkurenceschopná na mezinárodních závodech.

Stihla jsi v Jihoafrické republice něco procestovat? Co se ti na této zemi líbilo a co naopak ti přišlo třeba "divné"? Jela bys sem znovu, nebo jednou stačilo?

Po závodech jsme s naší výpravou přelétli do Kapského Města, v jehož okolí probíhalo naše menší cestování. Vydali jsme se spíše za přírodními krásami, jelikož příroda je tu rozhodně dechberoucí. Právě příroda mě tu oslovila nejvíce. Naopak jsem byla "paf" z dost zjevných sociálních rozdílů, a také z pocitu nebezpečí. Nebylo komfortní mít strach z cesty na ubytování i za denního světla. Z tohoto důvodu jednou opravdu stačilo, zážitek to bez pochyb byl, ale ne na opětovné navštívení.

Sleduješ na sociálních sítích soupeřky?

Sleduji, jak z mezinárodní scény, tak z té naší. Jsem nadšená z toho, kolik nových holčin se k silovému trojboji dostává každým rokem. A hlavně i jaké neskutečné výkony podávají jen po "chvilce", kdy silový trojboj dělají.

V kategorii do 69 kg jsi navážila lehce nad 66 kg. V jaké váhové kategorii budeš dále startovat?

Z váhy jsem byla vcelku překvapená, jelikož jsem před odletem doma navážila přes 67 kg. Ale myslím, že v tomhle případě stres udělal své a trošku to padlo. Na dalších závodech budu nadále ve stejné váhové kategorii, tedy do 69 kg, jen bych chtěla ideálně nabrat nějaké to kilčo navíc, abych se pohybovala spíše u té horní hranice.

V minulosti jsem na tvém Instagramu četla, že bojuješ s motivací. Jak na tom aktuálně jsi?

Moje vyhoření bylo způsobeno mnoha faktory, nezábavné a nezáživné tréninky byly samozřejmě součástí. Dle mého názoru by se o psychické pohodě v rámci silového trojboje mělo mluvit více, jelikož i psychické rozpoložení může ovlivnit výkon, ať už na tréninku, nebo na závodech.

Mně napomohla změna tréninku společně s uvědoměním, že toho na mě bylo opravdu hodně. Trošku jsem polevila a znovu si začala užívat proces. Samozřejmě mám někdy i dny, kdy se mi vůbec nechce. Pokud cítím, že by to ovlivnilo můj trénink, přesunu si ho na jiný den.

Momentálně beru trénink především jako způsob odreagovaní od stresu, kterého bylo v posledních měsících moc. Každopádně je pořád na čem pracovat, a hlavně se vyvarovat toho, abych opět vyhořela.

Jaké máš další sportovní cíle?

Cíle do budoucna samozřejmě mám, ale nerada se upínám na určitá čísla. Jakýkoliv posun bych brala jako úspěch, jelikož přidat váhu na čince už není tak snadné jako v začátcích. Ráda bych posunula svoje národní rekordy v bench-pressu a mrtvém tahu, kdyby vyšel i ten v dřepu, byl by to pro mě asi jeden z největších úspěchů. Právě zlepšit se na dřepu mě stojí největší úsilí.

Co se týče závodů, čeká mě až MČR v trojboji, kde bych chtěla zabojovat i o absolutní vítězství, které tento rok rozhodně nebude zadarmo. Konkurence je opravdu vysoká a bude to boj. Ráda bych se také podívala na ME v Polsku.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů.


Martin Hladík

Dokázal získat třinácté místo z patnácti v kategorii do 74 kg. Na národní scéně je možné ho vídat od roku 2018. Jeho dominantní disciplínou je mrtvý tah.

Jak jsi spokojený se svým výkonem, povedlo se nazvedat to, na co bylo natrénováno? Co říkáš na tu neskutečnou konkurenci?

Asi bych byl málo sebekritický, kdybych řekl, že jsem spokojený. Určitě bylo natrénováno na lepší výsledky. Co se týká konkurence, byl jsem ve skupině B, kde jsem i tak měl velmi silné soupeře, a to, co bylo večer ve skupině A, jsem sledoval z první řady s otevřenou pusou, a i když si Taylor Atwood nechává rezervu na Sheffield 2023, bylo to proste neskutečný! Budu rád, když se časem k této konkurenci přiblížím, ale buďme realisti, Atwood style to asi nebude.

Jak dlouho trvala příprava a objevily se nějaké komplikace?

Příprava jede neustále. Od doby, co jsem pod Honzou Bolechem, který mi sestavuje tréninky již více než rok, se nestalo, že bych si dal týden přestávku. I přes různá menší zranění jsme maximálně zvolnili a pár věcí upravili. I díky tomu vděčím za posun, který je meziročně v desítkách kilogramů. S mistrovstvím světa jsem začal počítat okolo začátku března, kdy jsme dostali jako reprezentace první informace. Komplikace v přípravě se objevily, především zranění v oblasti pravé části hýžďových svalů, které přišlo necelé tři týdny před MS, a ten vrchol se prostě nepodařilo tak dobře trefit. Další nečekanou komplikací byl mrtvy tah, který mi na MČR družstev nechtěl držet v rukách. Rozšířil jsem tedy úchop a zaměřil se na držení činky ve vzpřímené pozici. Udělal jsem vše pro to, abych podal co nejlepší možný výkon a nemusel žít s tím, že jsem mohl udělat více.

Jak bys zhodnotil organizaci soutěže? Fungovalo vše bez problémů? Jel bys znovu soutěžit do Sun City?

Organizace jako celek byla dobrá, vše jako celek fungovalo, doprava na závodiště z hotelu, velká rozcvičovna. Dokonce byla i váha v hotelu, což nám usnadnilo shazovaní váhy a kontrolu. Naše národní soutěže organizované ČSST jsou na tom lépe, všichni víme, jak vše funguje, a nepamatuji, ze by se něco pokazilo. Takže zde, když se v případě shazování váhy posune vážení kvůli tomu, že chybí mužský rozhodčí, což má za následek méně času na rehydrataci, moc to nepotěší.

V hale bylo po ránu cca 10 °C a nakladači vypadali, ze činku vidí poprvé v životě, sem tam naložili špatně, včetně mého třetího pokusu na dřepu nebo podávání činky u bench-pressu, tam byl taky problém. Nicméně jsou to podmínky, které jsou pro všechny stejné, a nelze se na to vymlouvat. Určitě bych jel znovu kdykoliv a kamkoliv. Zkušeností není nikdy dost a jsou zatraceně potřeba k tomu, aby se závodník mohl dále posouvat.

A jak se tobě líbila Jihoafrická republika a jak náročná byla vůbec cesta? Kolik trvala hodin?

Jihoafrická republika má krásnou přírodu, kterou jsme mohli navštívit po závodech. Ta se mi líbila moc. Co se týče měst, je to pro nás něco neskutečné odlišného, kriminalita je tu dost vysoká, a když k tobě večer přijde žebrák, který je hodně neodbytný, ty nevíš, jestli má nůž, zbraň nebo cokoliv, je to nepříjemné.

Cestu jsem čekal horší, i když trvala v součtu skoro dvacet čtyři hodin. To byla při stahování vody trošku neznámá. Čekal jsem, že se to podepíše více. Díky tomu, že nebyl časový posun, byl jsem hned připravený na závod.

Soutěž sis financoval sám, nebo máš nějakého sponzora? Kolik takový start, cesta, ubytování a další náklady stojí?

Soutěž jsme měli tu čest mít financovanou svazem, takže svazu patří velké díky. Když pominu soutěž, zbytek jsme tu samozřejmě byli za své, takže přelet, ubytovaní a vše ostatní jsme si hradili ze svého. Ceny jako takové jsou zde nižší nebo stejné jako v ČR, takže pozávodní aktivity včetně ubytování a poznávaní místní kultury je cca 20 tisíc Kč za necelý týden na osobu. Není to málo, ale stihli jsme toho neskutečně moc.

Je letos ještě v plánu nějaký mezinárodní start?

Určitě bych chtěl využít získané zkušenosti na ME v Polsku koncem roku. Též doufám, že tato příprava se již obejde bez zranění a mezinárodně podám vyšší výkon než na národních soutěžích. Celkově se chci posouvat, takže vidina, že si v prosinci "zvednu to samé", nepřichází v úvahu.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů.


Fotografie:
IPF powerlifting, archiv závodníků


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie