Reklama:
EXKLUZIVNĚ: Lean Whey Protein 1+1!
Od výrobce nejprodávanějších proteinů na světě. Více zde.

Highland Games Úvaly (přebor ČR) 2022 - reportáž

5.355 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Ostatní sporty

[Text: Martin Johánek] O víkendu 21. - 22. května se v Úvalech u Prahy konaly horalské hry, jejichž součástí byl i první ročník republikového přeboru v těžkoatletickém klání. Počasí vyšlo na jedničku, a tak si na zhruba dvouhektarovou travnatou plochu našlo cestu mnoho návštěvníků, kteří si chtěli užít nevšední atmosféru této akce. Na výběr měli z několika lákadel, ať už to byly stánky s kvalitní skotskou whisky, pivem či haggisem, ukázky irských lidových tanců, živá tematická hudba, nebo stánek s vojenskou historií. Pro milovníky sportu zde po oba dva dny byly připraveny soutěže síly a zručnosti pro veřejnost. Přestože se mnozí sportovní nadšenci z řad návštěvníků snažili, z hlediska sportovního bylo určitě zajímavější sledovat soutěžící z České národní ligy, kteří se hned zkraje sezóny museli popasovat s osmi disciplínami v prvním ročníku přeboru ČR.

Sedm urostlých chasníků v kategorii heavy A, pět dříve narozených, ale o to více soutěživých borců v kategorii masters a dvě sličné ženy změřili své síly v prvním ostrém startu letošní sezóny. Hned úvodní disciplína - vrh lehkým kamenem ukázala, že horalové a horalky vzali přípravu zodpovědně, což se potvrdilo i v dalších fázích her.

V poklidném tempu, přátelské atmosféře a za přítomnosti zdravého vzájemného hecování dospěl první soutěžní den ke své závěrečné disciplíně, kterou byl hod kládou. Jelikož se z diváckého hlediska jedná asi o nejatraktivnější disciplínu tak se téměř každý, kdo se pohyboval v tu dobu po areálu, přišel podívat. Přítomní diváci vytvořili parádní atmosféru, a tak se jednalo o povedenou tečku za prvním dnem her. Ovšem o tom, jestli se jednalo o tu pravou tečku, by se dalo polemizovat. Poté, co všichni závodníci doházeli své tři soutěžní pokusy, se klády chopil "Shrek" (Dan Zach) a povedlo se mu tuto šestimetrovou a bezmála 70 kilo vážící kládu zlomit. No co, alespoň bude čím v zimě topit. Večer ještě stihlo několik horalů svést tuhý boj u stánku s whisky a šlo se spát.

Druhý den už bohužel postrádal lehkost a elán z prvního dne. Ne, že by chyběla chuť závodit, ale dostavila se únava, ozývala se stará i nová zranění a u některých bylo znát vyčerpání z večerního nerovného boje s nejznámějším skotským alkoholem. Přesto byly opět k vidění na české amatérské závodníky velmi kvalitní výkony. O adrenalinový zážitek se postaral "Shrek", a pak hlavně "Medvěd" (Jirka Vácha), když oba dva předvedli s kladivem doslova atentáty na diváky. Naštěstí pro všechny zúčastněné se nikomu nic nestalo. Po závěrečné disciplíně, kterou byl hod více než 25 kg těžkým závažím do výšky, se čekalo na sečtení bodů a vyhlášení výsledků.

Dle očekávání v kategorii heavy A stylem start-cíl zvítězil bez ztráty kytičky Tomáš Suchopár. O druhé místo svedli boj Dan Zach s Honzou Matějkou. Úspěšnější nakonec byl první jmenovaný. Mezi staršími ročníky předvedl Jirka Vácha, že je opravdový válečník, a dokázal předstihnout svého velkého rivala Bořivoje Procházku. Třetí místo patřilo Radku Horákovi, který se i ve svých 46 letech dokáže stále zlepšovat a posouvat kupředu. U žen to bylo vcelku jednoduché. Na prvním místě se umístila Natálie Kroftová a druhé místo brala Terka Horová. Tabulky výkonů a výsledků včetně výsledků veřejnosti jsou k nahlédnutí na stránkách highlandgames.cz.

Hry se povedly na jedničku. Co se týče náplně jak kulturní, tak sportovní, nebylo co vytknout. Velké díky patří pořadatelům, kterým se podařilo tuto velkou víkendovou akci zvládnout s naprostým přehledem a ku spokojenosti všech. A co se týče české horalské scény, tak hry v Úvalech ukázaly, že se letos máme na co těšit. O tom se ostatně můžeme přesvědčit hned v sobotu 4. června v Benešově nad Čermnou nebo v Trutnově 18. června, kde pořádá své první závody Radek Horák.


Fotografie:
Radek Horák


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 22 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie