Reklama:
POSLEDNÍ KUSY: BCAA Instant Pak za 444 Kč
Extra výhodná cena při přepočtu na množství čistých BCAA. Více zde.

World´s Strongest Man 2022 - reportáž a výsledky

3.920 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Nyní už svět zná nejsilnějšího muže světa pro rok 2022. Českým sportovním médiím v květnu vévodilo Mistrovství světa v ledním hokeji, hodně se skloňoval fotbal, ale nikoho ani nenapadlo zmínit, že se konal již 45. ročník soutěže World's Strongest Man. Závod s famózní historií, který se poprvé konal již v roce 1977 a který původně sloužil jako porovnání sil závodníků z různých silových sportů té doby, a závod, který dal vzniknout novému sportovnímu odvětví. Nezájem českých médií bohužel souvisí i s faktem, že žádný z českých závodníků se zatím na tento závod neprobojoval.

World's Strongest Man 2022 se vlastně skládal celkem ze šesti závodů. Již v úterý 24. května začaly kvalifikační závody, těch bylo celkem pět - jeden pro každou z pěti kvalifikačních skupin, ze kterých vždy přímo postoupil pouze vítěz skupiny. Druhý a třetí v pořadí se utkali v disciplíně přehazování kamenů přes laťku a vítěz tohoto duelu také postoupil do finálového klání.

Kvalifikace

O rozdělení závodníků do skupin jste se již dozvěděli v tomto detailním článku. Letos všechny skupiny v kvalifikaci porovnávaly síly ve stejných disciplínách, a proto se daly porovnávat šance v následném finále.

1. kvalifikační skupina

Zde naprosto exceloval Tom Stoltman, který nedal nikomu šanci a vyhrál všech pět disciplín. Do šesté disciplíny a rozstřelu, kdo měl postoupit s Tomem, se dostali Kevin Faires a Gabriel Rheaume. Gabrielovi zbylo víc sil, a tak se do finále probojoval on. Zvládl 6 opakování v přehazování kamene.

2. kvalifikační skupina

Tato skupina se stala velkým překvapením. Kdyby někdo vyslovil jméno Mitchell Hooper, tak ho téměř nikdo nezná. Tento mladík závodil celkově na svém pátém závodě v životě a na první velké mezinárodní soutěži. Já osobně jsem ho viděl někde na pátém nebo šestém místě, na sběr zkušeností. Ale Mitch všem ukázal, jak moc silný je. Tento sedmadvacetiletý mladík z Kanady vyhrál čtyři disciplíny, přičemž všechny válcoval. Pro vítězství ve skupině, a tedy postup do finále, mu toto stačilo velmi pohodlně. Kdo se naopak velmi trápil, byl titán Brian Shaw, bylo to poprvé v historii, kdy se zúčastnil World's Strongest Man a nevyhrál skupinu. Ale také měl co dělat, aby vůbec postoupil. To se mu nakonec povedlo, když na přehazování kamene ze své pozice třetího místa začínal, přehodil a jeho oponentovi Bobbymu Thompsonovi se to nepovedlo, nedostal kámen přes laťku. Brian tedy postoupil do finále.

3. kvalifikační skupina

S obrovskou motivací zde nastoupil Oleksii Novikov, který jasně vyhrál první dvě disciplíny, následně bodoval na dobrých umístěních, a tak postoupil do finále. Na druhém a třetím místě bojovali Trey Mitchell a Adam Bishop, a co se přehazování kamenů týče, tady diváci mohli vidět největší souboj. Vítěz Trey Mitchell si finále musel zasloužit jedenácti přehozy.

4. kvalifikační skupina

Jeden z hlavních favoritů soutěže Martins Licis poměrně hladce postoupil do finále velmi stabilními výkony. Druhé místo a vítězství v přehazování vydřel Maxime Boudreault z Kanady, který měl velmi slabý začátek závodu, ale s každou další disciplínou se zlepšoval. Jeho protivníkem se stal nováček soutěže Pavlo Kordiyaka, který se v top 3 držel vlastně od začátku, dokonce v disciplíně Car Walk zvítězil. Bohužel pro Pavla je Maxime jeden z nejlepších siláků v disciplínách s Atlasovými kameny a 10 přehození ho dostalo do finále. Bohužel zde došlo i ke zranění a Shane Flowers musel po druhé disciplíně odstoupit.

5. kvalifikační skupina

I když poslední skupina nebyla tou nejdravější a výsledky zde byly velice proměnlivé, tak několik zajímavostí nabídla. Evan Singleton po vyčerpání z horka, stresu a fyzické námahy zkolaboval a byl po první disciplíně odvezen do nemocnice. Ale k překvapení všech druhý den závodu na třetí a všechny ostatní další disciplíny nastoupil. Bohužel na postup to nestačilo, ale ukázal, jak moc velkým bojovníkem je. Velmi pohodlně zde postoupil Luke Stoltman, který ani nenastoupil na poslední disciplínu, držení bourací koule, aby ušetřil síly na finále. V přehazování kamene se ve skupině poprali Eythor Ingolfsson Melsted a Jean-Stephen Coraboeuf. Eythor zde využil více zkušeností, ukázal více síly a postoupil do samotného finále.

Pátek byl ve znamení odpočinku a závodníci, kteří postoupili, se připravovali na finále. To začalo v sobotu.

Finále World's Strongest Man 2022

Letošní finále bylo doslova napráskané osobnostmi strongman sportu. Ve startovním poli byli celkem čtyři držitelé titulu World's Strongest Man. Brian Shaw, který měl svým způsobem problémy s postupem do finále, stále toužil po svém pátém titulu. Tom Stoltman, Oleksii Novikov a Martins Licis chtěli získat svůj druhý titul. Tom jako úřadující šampión, Oleksii, aby dokázal, že i bez řádného tréninku a ve velmi stresující situaci je i tak nebezpečným soupeřem, a Martins, který se poprvé od svého triumfu z roku 2019 vrátil na tento závod a který ukázal, že jeho zranění jsou již vyléčená. Byli tu ale i další, kteří chtěli proniknout do klubu nejsilnějších mužů světa a kteří se chtěli postavit do řady vedle jmen Magnus ver Magnusson, Zydrunas Savickas, Jon Pal Sigmarsson, Bill Kazmaier, Mariusz Pudzianowski a dalších. Jak finále probíhalo?

Giant's Medley

Běhavá disciplína, která se skládala z přenášení různých typů závaží na dvacetimetrové trati. Konkrétně při této disciplíně závodníci přenášeli dvě Knaack krabice o váze 125 kg, vždy do půli trati. Následně na 10 metrů 455kg Super Yoke, tvořený skříněmi Knaack. Nejrychlejší čas vítězil. A opět obrovské překvapení. Disciplínu vyhrál de facto nováček Mitchell Hooper, který tratí prolétl za neuvěřitelných 21,96 vteřin. Stříbro bral Tom Stoltman s časem 24,75 a třetí místo obsadil Oleksii Novikov s časem 24,84 vteřin.

Deadlift

Mrtvý tah má obrovské množství variací, které mohou být pořadateli připraveny. Letošní finále souboje o nejsilnějšího muže světa přineslo Car Deadlift, tedy zvedání auta na páce. I zde je několik variant, jak může disciplína vypadat. Tentokrát bylo držení klasické, jako by závodníci drželi osu. Povolené byly trhačky, dresy, prostě všechno. Hmotnost osobního auta se pohybovala okolo 360 kg. Poměrně nízká hmotnost předpovídala velké počty opakování. A také ano, nejméně jich bylo osm. Téměř dvojnásobek jich zvládl vítěz disciplíny Oleksii Novikov - 15 opakování. Na druhém místě se společně umístili Trey Mitchell a Tom Stoltman, kteří dali 13 opakování. Celkem 12 opakování pak zvládli Martins Licis, Brian Shaw a Mitch Hooper.

Flinstone Lift

Jak udělat závod atraktivnější? Buď použitím netradiční disciplíny, nebo použitím netradičního náčiní pro tradiční disciplínu. Tentokrát pořadatelé zvolili výraz činky za hlavou, ale pro tu požadovanou atraktivitu bylo závaží tvořeno kameny. Výrazy nebyly na opakování, ale na maximální váhu. Zde Oleksii opět ukázal, co umí, a podařilo se mu nad hlavu dostat famózních 246 kg. Druhé místo obsadil Tom Stoltman s hmotností 240 kg. Třetí místo bral Martins Licis, když vyrazil činku o hmotnosti 235 kg.

Bus Pull

První disciplína, druhý den. Závodníci zregenerovali maximum svých sil a vrhli se na tahání. Už se tahalo letadlo, monster truck, tak proč ne letos autobus, vždyť i ten již na World's Strongest Man byl. A protože tažený prostředek byl obyčejný, tak se tahalo na neobyčejnou vzdálenost, a to na rovných 30 metrů. Nejrychlejším mužem v poli s připnutým autobusem na popruhu k zádům se stal ukrajinský borec Oleksii Novikov a se třetí vyhranou disciplínou se pohodlně umístil ve vedení průběžné tabulky. Druhý skončil Martins Licis, který byl jen o chloupek pomalejší než Oleksii, a to za 42,18 vteřin. Třetí místo obsadil skotský obr Tom Stoltman s časem 44,50 vteřin.

Power Stairs

Schody síly, které vyhovují spíše vyšším závodníkům, známe i z našich domácích závodů, kde je pořadatel Čestmír Šíma s oblibou dává v Aši. V Sacramentu závodníci nosili závaží podobné menším sudům s uchem, ale musím říci, že schody jako takové byly opravdu vysoké, navíc závodníci museli se závažím doběhnout ke schodům nějaké tři metry. Disciplínu suverénně vyhrál Maxime Boudreault se zvednutými všemi závažími na nejvyšší schod v čase 39,07 vteřin. Druhý byl Tom Stoltman s časem 41,04 vteřin a třetí a zároveň poslední, kdo dostal všechna závaží až nahoru, byl Martins Licis s časem 44,56 vteřin. Nevím, co se přesně stalo, jestli únava nebo technika, ale dosud suverénní Oleksii Novikov při této disciplíně přišel o vedení a propadl se na průběžné druhé místo za Toma Stoltmana.

Atlas Stones

Píšu to pokaždé stejně, královská disciplína na zakončení velkých závodů, Atlasovy kameny. Také často píšu, že pokud závodí Tom Stoltman, tak je k dispozici pouze druhé místo, o vítězi je jasno. To se stalo i teď. Tom jasně vyhrál vyložením všech kamenů v čase 25,76 vteřin. Už při kvalifikaci jsem zmiňoval druhého nejlepšího specialistu na Atlasy, a to Kanaďana Maxima Boudreaulta. Ano, Maxime skončil druhý s časem 28,04 vteřin. Bronz bral Trey Mitchell s časem 33,06 vteřin. Ale naprosto šokoval Oleksii Novikov, kterému buď nezbyly síly, nebo udělal nějakou zásadní chybu, to není moc jasné, v disciplíně skončil poslední. Bylo ale vidět, že třeba i Martins Licis měl problémy s voskem vzhledem k vedru, které na místě panovalo, i od něj to byla chyba.

Letošní ročník byl plný zvratů. Strongman sport je o komplexnosti a vyrovnanosti ve všech disciplínách. Po prvním dnu jasný vítěz Oleksii Novikov, který ještě po čtyřech disciplínách vedl o 4,5 bodu a mířil ke svému druhému titulu, pak v závěru soutěže zazmatkoval a nakonec skončil na šíleném třetím místě s celkovým počtem 43 bodů. Stříbro z celé soutěže si nakonec odnesl Martins Licis, který nezvítězil ani v jedné disciplíně a po pomalejším startu se držel velmi vysoko. Odnesl si taktéž 43 bodů. Pokud by se hodnotilo jako u nás na domácích závodech, tak by Oleksii skončil před Martinsem. Na našich závodech, pokud mají závodníci stejný počet bodů na konci, se započítává lepší výsledek všech disciplín, tedy tři Oleksiiho vítězství v disciplínách. Na World's Strongest Man ale platí pravidla Giants Live a tam má větší hodnotu pořadí v poslední disciplíně. Svůj druhý titul v řadě tedy obhájil s celkem 53,5 body Tom Stoltman. Gratuluji.

Důležité je zmínit, že žádný ze závodníků se nezranil nijak těžce. Závod opět disponoval velkým zázemím a probíhal ve standardech mezinárodní produkce. Bohužel tak trochu zkostnatělý systém z produkce Giants Live znamená, že přenos závodu si jen tak neprohlédneme. O to hůř, že loňské ročníky poměrně přesně monitorovali sami závodníci a jejich kameramani skrz sociální sítě a YouTube. Letos bylo pořizování záznamů také povolené, ale jen do hvizdu píšťalky rozhodčího, takže většina informací je přenesená. Ideální by bylo jet na místo, ale to bohužel nešlo.

Jednoznačným zklamáním byl za mě Brian Shaw, který bohužel vzhledem k věku již ztrácí kontakt s tou největší špičkou. Přitom bych mu ten vysněný pátý titul moc přál. Ale domnívám se, že ten už nepřijde. Na druhou stranu jasným překvapením byl Mitchell Hooper, který je nováčkem ve strongman sportu a který jasně upozornil, že se s ním musí počítat i do budoucna. Doufejme, že podzimní vlna covidových opatření nebude tak přísná a my se dočkáme ještě dost dalších závodů. Doufejme, že skončí ruský teror a ukrajinští borci budou moci více trénovat i jiné disciplíny než střílení. Doufejme, že se svět stabilizuje a my se budeme moci věnovat svým koníčkům a pořádné dřině na dalších závodech.

World's Strongest Man 2022 - výsledky finále
pořadí jméno body celkem
1. Tom Stoltman 53,5
2. Martins Licis 43,0
3. Oleksii Novikov 43,0
4. Brian Shaw 37,5
5. Maxime Boudreault 34,5
6. Trey Mitchell 34,0
7. Luke Stoltman 30,5
8. Mitchell Hooper 30,0
9. Eythor Ingolfsson Melsted 13,0
10. Gabriel Rheaume 11,0Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 52 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie