Reklama:
Jen na pár dní: Agrezz 1+1!
Stimulace, napumpování, maximální výkony. Nejprodávanější anabolizér v extrémní akci! Více zde.

Čáslav vs. Evropa 2022 - reportáž a fotografie

4.369 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Byl sedmý máj, sedmý máj - čáslavských strongmanů čas. Tedy od 10 hodin na čáslavském náměstí Jana Žižky z Trocnova. První letošní větší závod. Vše se odehrálo po tříleté přestávce v Čáslavi pod taktovkou nikoho jiného než nejdéle sloužícího aktivního strongmana v naší domovině Jiřího Žaloudka a jeho týmu.

Pořádat v dnešní době závod není nic jednoduchého. Závod se konal v přestávce od covidu (doufejme, že již bez podzimních dalších opatření) a sehnat finance na pořádání je v době ekonomické recese způsobené inflací a hrozící světové krize způsobené ruskou agresí téměř nemožné. Jirka Žaloudek ale není jen tak někdo, svým jménem, které si vypracoval, svou houževnatostí a zkušenostmi nejen, že uspořádal skvělý závod pro závodníky a luxusní podívanou pro diváky, on uspořádal v našich končinách závod, který byl velmi zajímavý i svou koncepcí, tedy Čáslav versus Evropa. Jelikož je Čáslav taková malá Mekka českého strongman sportu, tak je tenhle koncept skvěle uskutečnitelný. Mezi čáslavské rodáky a rezidenty, v tomto případě i reprezentanty, se zařadili:

  • Jiří Žaloudek
  • Jiří Dejmal
  • Pavel Zadražil
  • Radek Paták
  • Zdeněk Vávra

A podle výše uvedených zvučných jmen české profesionální strongman scény bylo nutné najít odpovídající evropskou konkurenci, která by se s domácími borci mohla utkat. Celkem se do bojů zapojili strongmani ze třech dalších zemí:

  • Andrea Invernizzi - Itálie
  • Alessandro Castelli - Itálie
  • Gianluca Ardenghi - Španělsko
  • Pierre Motal - Francie
  • Yoann Davard - Francie

Celý závod jako takový byl koncipován standardně, tedy, že každý závodník makal sám za sebe v individuálním závodě. Na konci se ale sečetly všechny body závodníků z Čáslavi a všechny body závodníků z Evropy. Výsledek pak určil, kdo zvítězil. Cílem samozřejmě bylo užít si závody, oťukat evropskou konkurenci a pobavit diváky. Jak závod probíhal, si projdeme do detailu.

Truck Pull

Disciplína, která nadchne každého diváka, je vlastně jednoduchá. Potřebujete k ní jen kamion, lano a popruh, případně zarážku. Variace této disciplíny v Čáslavi nebyla táhnout kamion, ale přitahovat, takže popruh nebyl třeba a stačila zarážka v podobě dvou osobních aut a dřevěného trámu. Kamion měl pouhých 8 tun. Na české scéně se tahá i přitahuje těžší vůz, ale kdo to v Čáslavi nezná, tak mu rád situaci přiblížím. Krásné čáslavské náměstí má podklad z dlažby, takzvaných kočičích hlav, přitahovalo se do mírného svahu a auto bylo také nakloněné do jednoho směru. A to z téhle poměrně nepříliš těžké disciplíny dělá neskutečně těžkou záležitost. Ono to bylo vidět na výsledcích, kdy většina startovního pole potáhla jen pár prvních metrů. Jediný, komu se v časovém limitu podařilo vůz přitáhnout až do cílové pásky, byl italský obr Andrea Invernizzi. Stříbro bral pořadatel a domácí oblíbenec a vousáč Jirka Žaloudek s výkonem téměř 4 metrů z celkových 15. Bronz opět skončil doma u Pavla Zadražila.

Viking Press

Asi nejkontroverznější disciplína ve strongman sportu. Její pravidla jsou jasná, ale posouzení je na rozhodčím, který tak nemá vůbec lehkou práci. Všem se musí měřit stejně, ale jednoduché to opravdu není. U Viking Pressu není povolené podskočení, takzvaný double-dipping, své o tom můžou vyprávět i Hafthor Bjornsson a Eddie Hall, protože přesně tahle disciplína započala jejich následnou averzi jednoho k druhému. Originální provedení Viking Pressu v Čáslavi tkvělo v použití pivních sudů naplněných vodou a dodání závaží k zaokrouhlení celkové hmotnosti, která se zastavila na rovných 200 kg. V pořadí druhé vítězství v disciplíně si připsal Andrea Invernizzi, který nasázel poměrně rychlých a lehkých 16 opakování. Dělené druhé místo si rozdělili domácí borci Jirka Dejmal a Radek Paták, kteří nasázeli shodně 15 platných opakování. Záměrně píšu platných, protože v případě Jirky Dejmala jich pár nebylo uznaných jako regulérní opakování. Třetí místo se 14 opakováními bral další domácí Zdeněk Vávra.

Farmer's Walk

Legendární čáslavské kufry s výliskem mapy České republiky opět v akci. Ony krásné 135 kilogramů vážící kufry. Závodníci měli za úkol v nejkratším možném čase proběhnout 2x 15 metrů, přičemž se obíhala meta a strongmani mohli proběhnout na jeden zátah. Na druhou stranu, ať si běžný smrtelník zkusí zvednout 135 kg do každé ruky a udělat pár kroků. Nejrychlejším běžcem se stal Radek Paták, následovaný Zdeňkem Vávrou a Jiřím Dejmalem. Bohužel Jiří Žaloudek na posledním metru trasy těžce našlápl, kufry sice donesl, ale po jejich položení pak odkulhal do stanu v zázemí. Pocitový verdikt buď lýtko, nebo načatá Achillova šlacha, což nezní vůbec dobře. Tak snad bude Jirka v pořádku a zranění není nijak extrémně vážné.

Přesně v půlce závodů byla malá přestávka, která byla vyplněna tanečním vystoupením místních dívek, které předvedly své dovednosti a taneční synchronizaci.

Super Yoke

Jedna z dalších tradičních disciplín strongman sportu. Závodníci na konstrukci, která se nese na zádech, měli naloženo celkem 400 kg. Bohužel Jirka Žaloudek vzhledem ke zranění z předešlé disciplíny nenastoupil. Provedení ale organizátoři nechali párové a ještě ho přikořenili, že vždy vybrali proti sobě jednoho domácího a jednoho evropského borce na přímý souboj. Body se samozřejmě rozdělovaly standardně. Nejrychlejším závodníkem v cíli na 400kg Super Yoke na 15 metrů byl Jiří Dejmal, druhý v pořadí skončil Zdeněk Vávra a třetí místo bral mladičký dvacetiletý borec Gianluca Ardenghi ze Španělska. Škoda, že Super Yoke nevyšel Radkovi Patákovi, který ho má jako jednu z oblíbených disciplín. Nicméně také konstatoval, že se ozvalo lýtko.

Hercules Hold

Čáslavský Hercules, tedy držení sloupů, je známý tím, že zde používají dvě osobní auta. Jedno jako zábranu, tedy zabržděné auto, a druhé na nakloněném podstavci jako odporovou část. Hmotnost si netroufnu říci, ale závodníci drželi odbržděné auto, asi tak. U této variace je velmi důležité mít správně úchop a natažené řetězy, protože v momentě písknutí rozhodčího nakloněné auto odbrzdí, a pak už je na závodníkovi ho držet. Druhé vítězství v závodě si připsal Jiří Dejmal, který šel poslední po vítězství předešlé disciplíny a věděl tak, kolik musí dát. Na druhou stranu bylo na Jirkovi vidět, že by auto udržel ještě alespoň o půl minuty déle. Druhé místo si připsal Andrea Invernizzi s časem lehce přes jednu minutu. Naopak s časem těsně pod jednu minutu bral bronz Zdeněk Vávra. Oba zranění, Jiří Žaloudek i Radek Paták, se této disciplíny zúčastnili.

Fingal's Finger

Úžasná a na domácích závodech ne moc častá disciplína - Fingalův prst. Bohužel nejsme země, která by trpěla přebytkem peněz ve strongman sportu, a tak byl Fingalův prst pouze jeden. Na druhou stranu i tak bylo rozhodně na co koukat. Závodníci měli za úkol v limitu jedné minuty otočit prst celkem čtyřikrát, přičemž se měřily i mezičasy. Jiří Žaloudek již nechtěl riskovat ještě horší zranění, a tak ze závodu, tedy jeho poslední disciplíny, odstoupil. Nejrychlejší čtyři otočení se konaly v produkci místního borce Zdeňka Vávry, druhý v pořadí se umístil Pavel Zadražil a třetím místem závod ukončil Gianluca Ardenghi.

Závod byl pořádán v plném čáslavském standardu, tedy hodně dobře připravený a ohodnocený závod, jehož průběh neměl sebemenší zádrhel. Zázemí pro závodníky bylo na kraji vymezeného místa pro závody ve stanech, drobné občerstvení a vše bylo zařízeno. Věcné ceny a výhry od sponzorů vypadaly výborně. A to bych zde zmínil, každý vítěz disciplíny vždy po jejím ukončení a sečtení výsledků obdržel malou cenu právě za disciplínu, to u nás také není moc vidět a vypovídá to o tom, že pořadatelé chtějí pro závodníky přinést maximální motivaci.

Po skončení závodu, než se sečetly a ověřily všechny výsledky, si slovo u mikrofonu vzal Jirka Žaloudek a ohlásil ještě dětskou diváckou soutěž. Šest kluků, kteří do té doby hltali výkony všech borců, si mohli sami zazávodit. Drželi kotouče na čas a musím uznat, že do toho dali všechno. A i když zvítězil jen jeden, tak Jirka ocenil všechny po vzoru hesla Pierra de Coubertaina "není důležité zvítězit, ale zúčastnit se".

Výsledky byly sečteny, mohlo se vyhlašovat. V individuálním bodování těsným výsledkem o půl bodu zvítězil domácí závodník, bavič, showman, a také trochu tanečník Zdeněk Vávra. Druhé místo a stříbro na hrudi si odnesl taktéž domácí borec, Jiří Dejmal. Třetí, bronzovou medaili, si do Itálie odvezl Andrea Invernizzi. Ale gratulujeme všem borcům, kteří se zúčastnili a do bojů dali vše, co ten daný den mohli. Závodníkům vyšlo i počasí, nebyla ani zima, ani vedro, bylo příjemně pod mrakem, takže podmínky byly ideální.

Po sečtení výsledků podle původního záměru, tedy Čáslav versus Evropa, zvítězili domácí závodníci z Čáslavi a ukázali tak, že Čáslav je česká líheň obrů.

Čáslav vs. Evropa 2022 - výsledky
p. jméno Truck Pull Viking Press Hercules Hold Super Yoke Farmer's Walk Fingal's Finger body
1. Zdeněk Vávra 0,91 m 14 op. 59,04 s 12,28 s 16,86 s 4x 38,25 s 48,0
2. Jiří Dejmal 1,59 m 15 op. 66,16 s 11,86 s 18,86 s 3x 53,46 s 47,5
3. Andrea Invernizzi 15,00 m 16 op. 61,00 s 28,49 s 24,01 s 3x 49,25 s 44,0
4. Pavel Zadražil 3,98 m 10 op. 55,35 s 20,60 s 22,48 s 4x 42,71 s 41,0
5. Radek Paták 0,19 m 15 op. 43,40 s 15,62 s 16,71 s 3x 52,91 s 36,5
6. Gianluca Ardenghi 0,14 m 8 op. 49,26 s 12,93 s 43,36 s 4x 58,30 s 32,0
7. Pierre Motal 1,17 m 13 op. 37,91 s 13,15 s 43,37 s 0x 24,0
8. Jiří Žaloudek 3,99 m 7 op. 51,64 s 0 26,30 s 0x 23,0
9. Alessandro Castelli 0 6 op. 44,13 s 25,26 s 15,00 m 4x 59,99 s 20,0
10. Yoann Davard 0,11 m 0 op. 10,23 s 2,81 m 9,46 m 0x 7,0


Čáslav vs. Evropa 2022 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie