Reklama:
EXKLUZIVNĚ: Lean Whey Protein 1+1!
Od výrobce nejprodávanějších proteinů na světě. Více zde.

Mistrovství ČR v bench-pressu mužů, žen, dorostu, juniorů a masters 2022 - reportáž

5.621 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

MČR bench-pressu
mužů, žen, dorostu, juniorů a masters 2022 - výsledky

V sobotu 16. dubna 2022 se v Jihlavě konal 30. ročník Otevřeného mistrovství České republiky v bench-pressu mužů, žen, dorostu, juniorů a masters. Jednalo se o soutěž s vybavením. Postranními rozhodčími pro tuto soutěž byli Patrik Přibyl a Jiří Zimula, hlavním rozhodčím byl Ivan Karpíšek. Dohled nad celou soutěží měl jako delegát Milan Špingl. Soutěž pořádal domácí oddíl Powerlifting Jihlava v čele s Tomášem Šárikem.

V ženách do 47 kg byla jediná závodnice Viktorie Slavíková, věkem juniorka, proto brala cenný kov jak v ženách open, tak i v juniorské kategorii. Zároveň dokázala vytvořit nový národní rekord 65,5 kg. Reprezentuje oddíl Doplnejch powerlifting. Ženy do 52 kg ovládla Denisa Turková z TJ Viktorie Bohumín, ta vyhrála i juniorskou kategorii. Dokázala zvednout 72,5 kg. Kategorii žen masters III vyhrála dlouholetá závodnice Václava Zodererová z TJ Sokol Žižkov za 47,5 kg, což je i nový národní rekord. V kategorii do 57 kg v juniorkách i ženách vyhrála Kateřina Šupíková z SK Zlobr. Zvedla 57,5 kg. V kategorii do 63 kg se odehrávalo velké drama. Dvě favoritky, Adriana Holubová a Anna Pilská se přetahovaly o rekordy, prvenství v kategorii i v absolutním pořadí. Konečné slovo dala Adriana se 112 kg z SK Zlobr, brala zlato v ženách i juniorkách. Anna však získala vítězství se 111,5 kg v absolutním pořadí žen i juniorek. V kategorii do 69 kg žen i juniorek zvítězila taktéž závodnice oddílu SK Zlobr, Anna Komárková za výkon 85 kg. V ženách open i masters I do 76 kg obsadila první místo Lucie Šuková z SKST Litvínov, zvedla 92,5 kg. Kategorii žen open a masters I do 84 kg vyhrála Alena Krčmářová z TJ Sokol Nymburk výkonem 85 kg. Ta zároveň na konci soutěže obdržela plaketu "Srdcař" za dlouholetou účast na soutěžích. V kategorii nad 84 kg brala zlato Miroslava Horáková za 92,5 kg. Reprezentuje oddíl TJ Sokol Vranovice.

Nejlehčí kategorií této soutěže byla obsazena kategorie do 74 kg. V mužích zde s náskokem 10 kg na druhého získal vítězství Tomáš Lacko z TJ Svitavy výkonem 170 kg. Zároveň mu připadlo i zlato v masters I. Miroslav Novotný za 130 kg bral nejcennější kov v masters II, taktéž do 74 kg. První místo dorostenců do 74 kg obsadil nadějný závodník Jiří Dammer z TJ Sokol Vejprnice za 142,5 kg. Ve stejné váhové kategorii, ale v juniorech, vyhrál Denis Peroutka z Powerlifting TJJM Chodov za zvednutých 135 kg. Nejlepším závodníkem kategorie mužů do 83 kg se stal Martin Turek z TJ Viktorie Bohumín. Výkon 202,5 kg mu vynesl vítězství i v masters II. V kategorii do 83 kg dorostenců bodoval David Horník, zvedl 125 kg. V juniorech si nejlépe vedl Vojtěch Kij z Colbert club SSK Vítkovice, zachránil se v soutěži třetím výherním pokusem 145 kg. Nejsilnějším závodníkem masters I do 83 kg se stal Michal Sicha z TJ Sokol Vranovice, když zvedl 177,5 kg. Jaroslav Zimola pokusem 120 kg získal zlatou medaili v masters III do 83 kg. Nejsilnějším soutěžícím masters IV do 83 kg se stal Antonín Soušek výkonem 130 kg. I ve svém věku má naprosto neuvěřitelný elán a sílu. Zároveň si ho vybrala Česká televize k rozhovoru.

Nejobsazenější kategorií dne se stala kategorie do 93 kg, kde startovalo dvacet tři soutěžících. Všechny je neuvěřitelně porazil Jiří Kati jak v mužích, tak i v masters II. Zvedl 252,5 kg. Jiří reprezentuje Colbert club SSK Vítkovice. V kategorii masters I do 93 kg nenašel přemožitele Václav Patočka z TJ Sokol Rosice, zvedl 205 kg. Dlouholetý závodník Josef Ptáček z TJ Spartak Pelhřimov vyhrál masters III do 93 kg za výkon 145 kg. V nejstarší kategorii masters IV zvítězil Jiří Horník za úctyhodných 145 kg z oddílu SK Horník PWL. Pokoušel se i o nový rekord, ale zatím zůstal nepokořen. Na soutěži byla přítomna i mládež v kategorii do 93 kg, v dorostu vyhrál domácí Radek Zich se 160 kg. V juniorech dokázal získat zlato výborným výkonem 192,5 kg Ondřej Smetaník, reprezentující oddíl TJ Sokol Nymburk. S výrazným náskokem zvítězil v kategorii do 105 kg Zdeněk Tuháček z TJ Kralupy. Na výhru zvedl s rezervou 237,5 kg. Ve stejné váhové kategorii masters I Lukáš Bouda třetím pokusem získal 150 kg, což znamenalo první místo. Luboš Billy z TJ Sokol Nymburk nezklamal a po souboji s druhým závodníkem získal prvenství s 202,5 kg. Neuvěřitelný výkon v masters III do 105 kg předvedl Jiří Psota ze Sporting Apis Praha, zvedl rekordních 205,5 kg. Dorostenec do 105 kg Miroslav Hájek z Doplnejch powerlifting získal první místo za úspěšný pokus se 130 kg. Juniory stejné váhové kategorie vyhrál Vojtěch Křížek z SK Zlobr za 140 kg.

Kategorii do 120 kg jasně ovládl Milan Selinger, který dokázal zvednout 295 kg. Ambice však měl ještě vyšší, pokoušel se o 315 kg. Tato váha bohužel odolala i přes výraznou podporu domácího publika. V masters I do 120 kg vévodil Stanislav Macák s výkonem 235 kg z SK Fitness Gym Olomouc. Ivo Jurman v masters II stejné váhové kategorie vyhrál za zvednutých 197,5 kg. Nejtěžší váhová kategorie nad 120 kg dle očekávání skýtala nejzajímavější podívanou, co se týče maximálních zvednutých vah, 330 kg totiž neuvidíte každý den. To předvedl Pavel Syrový z Bíliny svým posledním pokusem, což mu zajistilo absolutní výhru v mužích open a masters I. Ani Jaroslav Šoukal z TJ Sokol Vejprnice nezklamal, předvedl 310 kg, což se stalo v masters II novým národním rekordem. Pokoušel se i o 332,5 kg, ale bohužel se činka nepodařila levou rukou dotlačit. Ale i 310 kg stačilo na zlato v masters II nad 120 kg. Milan Mrázek z masters III nad 120 kg zvedl 140 kg a znamenalo to pro něj výhru. V nejstarší věkové kategorii masters IV předvedl rekordní vítězný výkon 145 kg Josef Vojtěch Vážný z SK Olymp Fitness Nový Bor. Nejlepším mládežníkem juniorské věkové kategorie nad 120 kg se stal Denis Kurečka, který taktéž předvedl výbornou podívanou, když se mu povedly všechny pokusy platně, s nejvyšší hodnotou na 265 kg. Je reprezentantem oddílu Colbert club SSK Vítkovice.

Celkově nejlepším oddílem se stal SK Zlobr, který měl na soutěži čtyři ženy a čtyři muže. Soutěž s početným startovním polem zvládl pořadatelský oddíl výborně, jako každou svou soutěž v jihlavské sportovní hale. Panovala i výtečná atmosféra. Výborné výkony, které nejsou k vidění každý den, ocenilo publikum mohutným fanděním.

Pro rozhovor jsem si vybrala absolutního juniorského vítěze Denise Kurečku z oddílu Colbert club SSK Vítkovice a Pavla Syrového z Powerlifting Bílina, který získal absolutní výhru v mužích a masters I, zároveň zvedl nejvyšší váhu soutěže 330 kg.


Denis Kurečka

Řekla bych, že se ti na soutěži dařilo. Jak bys zhodnotil svůj výkon?

Za sobotní výkon jsem velmi rád. Zkoušel jsem 265 kg už v Nymburce předešlý týden a síla nebyla, což mě zamrzelo. Ale je to elitní výkonnostní třída v mužích, tak jsem se kousnul a třetím pokusem jsem to zkusil, protože jsem neměl už co ztratit.

Jak dlouho soutěžíš v dresu a co tě k tomu vedlo?

Ve dresu soutěžím zhruba pět let. Přivedl mě k tomu předseda oddílu Jirka Foldyna a jsem za to rád, i když je to občas pořádná bída.

Kolik jsi nejvíce dokázal zvednout RAW a kolik s dresem?

Nejlepší RAW zapsaný výkon mám 207,5 kg z loňského MS v Litvě a EQ současných 265 kg. Tréninkové lifty nikdy nepočítám jako směrodatné z toho důvodu, že co není na závodech, to se nepočítá.

S kým nejčastěji trénuješ a kde?

Nejčastěji trénuji s přítelkyní Denčou Turkovou, Dominikem Hruškou, Vojtou Kijem a mým nejčerstvějším svěřencem Lukášem Rozehnalem. Samozřejmě v domácím oddílu.

Také se tě zeptám na stravu, hlídáš si ji nějakým způsobem? Například množství bílkovin? Nebo jíš podle chuti a pocitu? Používáš nějaké suplementy?

Stravu hlídám jen sporadicky, zda přijímám dostatek kalorií v určitém poměru bílkovin, tuků a sachrů.

Co máš letos v plánu za soutěže?

Budu závodit na ME v trojboji v Plzni, na MS v bench-pressu v Kazachstánu a možná ještě snad na dvou mezinárodních soutěžích. Dále se budu účastnit téměř všech národních soutěží.

Chtěl bys touto cestou někomu poděkovat?

Určitě Jirkovi Foldynovi za zázemí, Denisce, klukům, co mi pomáhají na tréninku i na závodech, rodině a přátelům, kteří se o náš sport zajímají a podporují.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů.


Pavel Syrový

Na soutěži jsi měl velký úspěch. Bylo 330 kg opravdu maximum nebo jsi cítil i rezervu? Kolik byl plán v Jihlavě zvednout?

Bylo natrénováno na cca 340 kg, bohužel pořadatel vzhledem k natáčení ČT sport přehodil skupiny, takže jsem šel ihned po ženách, jindy to bývá tak, že já chodím na konec soutěže, kdy mám již všechny soupeře většinou po výkonech a už přesně vím, co musím jít. Původně jsem chtěl jít 320-330-340 kg, ale nakonec jsem musel jít na absolutní jistotu, protože jsem věděl, že musím zapsat vše, co nahlásím. Věděl jsem, že na mě jako v minulých letech bude tlačit Jarda Šoukal, Milan Selinger a teď i Jirka Kati, proto jsem šel na váhu, na kterou jsem si věřil, i kdyby mě zrovna vzbudili. Měl jsem spočítáno, že těch 330 kg nikdo ani na přepočet nedá a tak se i stalo. Ale samozřejmě byl to boj až do konce. Jak se říká, šel jsem to, co bylo potřeba, abych obhájil absolutní titul již potřetí za sebou. A tento rok se to povedlo jak v masters, tak jsem i poprvé vyhrál v mužích open.

Kolikrát týdně trénuješ? Jaké je tvoje tréninkové maximum v dresu?

Trénuji třikrát až čtyřikrát v týdnu. V mém věku již musím více odpočívat a regenerovat, navíc velké váhy nesou i velké riziko zranění a člověk musí mít rozum. Bench-press v dresu trénuji jednou za devět dní. Tréninkové maximum na špalek letos bylo 362,5 kg. Nebylo to tak těžké, ale... Jednu dobu jsem si hrál i s myšlenkou pokusit se o národní rekord, který je 360 kg. Držitel tohoto rekordu však vážil více jak 170 kg a nakonec jsem to zatím vzdal. Musel bych přibrat tělesnou hmotnost na cca 145 až 150 kg a již takto jsem měl problém udržet váhu kolem 140 až 143 kg. Dalo mně to opravdu velkou práci váhu v dresu udržet v přípravě. Velký vliv na to mělo, že mě potkal i kolaps organismu zhruba měsíc před závody, kdy mi praskl vřed, a do toho jsem dostal covid. Nic, co by člověk potřeboval v přípravě, a hlavně cítím, že váha nad 144 kg už je moc, tělo při mé výšce už pak nefunguje ideálně. Příští rok bych chtěl zase zvednout více, koupit nový dres. To vše je hodně nákladné, a pokud nemáte sponzora, není to jednoduché. Hlavně však musím vydržet po zdravotní stránce. Kdo nedržel v ruce 300+ kg, nemůže pochopit, co je to za strašný tlak a jak hodně tělo dostane zabrat.

Na Instagramu občas vidím fotky tvého jídla. Jak vypadá tvůj obvyklý jídelníček? Jaká je pro tebe ideální tělesná hmotnost?

V podstatě jídlo mimo přípravné období neřeším, jen zhruba dva a půl měsíce před závody začnu jíst pravidelně a trošku čistě. V mládí jsem závodil v kulturistice, proto pro mě tyto věci jsou jen věc rutiny, kdy si hlídám jen tělesnou hmotnost a kalorie. Pokud jdou váhy nahoru, kalorie držím, pokud ne, přidávám. Nic složitého, silový trojboj je v tomto naprosto ideální pro nás, co rádi jíme a i tak vypadáme. Ideální tělesná hmotnost je pro mě pro trojboj RAW kolem 140 kg a v dresech do těch 144 kg Moje oblíbené jídlo je rýže s ovocem, například pomeranče, broskve, mandarinky, banán, hroznové víno. Na tom ujíždím.

Jak vypadaly tvoje začátky v posilovně?

Začínal jsem ve čtrnácti letech jako mladší dorost v kulturistice, pak junioři. Závodil jsem až do dvaceti let i na vojně, kde jsem byl v Dukle (středisko vrcholového sportu) v Českých Budějovicích. V mládí jsem i boxoval na velice slušné úrovni a vyzkoušel jsem i zápas. Po vojně pak nebyly finance a vše skončilo. A až před šesti lety jsem se začal věnovat silovému trojboji a teď jsem tam, kde jsem. Minulý rok jsem obhájil titul v bench-pressu RAW masters I výkonem 215 kg a v dresu, jak jsem již psal, obhajuji třetí titul v absolutním pořadí masters I a teď v Jihlavě jsem získal i ten pro mě nejcennější titul mistra ČR v bench-pressu EQ mužů open.

Zbývá ti čas ještě na nějaké další zájmy kromě trojboje?

Tím, že se starám o svou vlastní mini posilovnu (bušírnu), zaměřenou jen na silový trojboj, a tím, že dělám opravy a servis počítačů, už žádný čas nemám.

Co ti silový trojboj dal? A něco tě naučil?

Dal mi spoustu přátel, zážitků, donutil mě se i zdokonalit ve vědomostech o lidském těle a o tréninku. Sice mám z minulosti trenérské zkoušky, ne žádný rychlokurz, což je dnes běžná praxe, ale za těch dvacet let se hodně změnilo a silový trojboj mě donutil se do toho více ponořit. Protože pokud to chcete dělat na nějaké úrovni, a ne se plácat na místě bez zlepšování, musíte vědět, co děláte. Ale naopak vzal mi trochu iluze, štve mě pomlouvání a závist. Snažím se s tím bojovat kvalitními výsledky.

Trénuje tě někdo nebo máš nějaké svěřence ty?

Dva roky mě trénoval František Janák, teď poslední rok již jen konzultujeme a je mým poradním hlasem. Ano, mám dva svěřence. Oba to jsou junioři, Jaroslav Myslikovjan a Markéta (Thanh Tam Tranová), oba budou letos závodit pod našim oddílem Powerlifting Bílina, z. s. Zároveň i funguji já jako konzultant pro našeho výborného juniorského závodníka Václava Vlka, který již má za sebou dost velké úspěchy, a to i na mezinárodní scéně.

Dáváš spíše přednost bench-pressu, nebo se nechceš vymezovat?

Závodím jak v celém trojboji RAW i s dresy, tak i v bench-pressu RAW a s dresy. Nechci být brán jen jako benčař. Bohužel nevratné zranění zad, co mám, mi neumožňuje dosahovat ve dřepu a v mrtvole takových výsledků jako v bench-pressu. Ale prostě se snažím dát, co jde, a pořád se i trošku alespoň zlepšovat. Možná, že i právě toto omezení stojí za úspěchem výrazně se zlepšovat v bench-pressu.

Kde tě uvidíme letos ještě zvedat?

Letos mám v plánu možná RAW trojboj, ale jakou soutěž konkrétně, ještě nevím. Vrcholem by mělo být bench-press RAW MČR masters, kde se pokusím obhájit titul. Samozřejmě vše zaleží hodně na zdraví. A pokud bude Sedlčanský silák v bench-pressu, to je moje srdcovka. K tomu ale zatím nejsou žádné informace.

Chtěl bys touto cestou někomu poděkovat?

Na začátku chci poděkovat svým parťákům v naší posilovně Václavu Vlkovi a Jaroslavovi Myslikovjanovi. To je dvojice, co mi nejvíce pomáhala teď v přípravě. Poděkování také pro celý náš oddíl Powerlifting Bílina, z. s., v čele s předsedou Františkem Janákem. A samozřejmě největší poděkování je pro moji rodinu a hlavně mojí ženu, to je člověk, který stojí za úspěchy, kterých jsem dosáhl. Děkuji.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů.


Mistrovství České republiky v bench-pressu
mužů a žen, dorostu, juniorů a masters 2022 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 4 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie