Reklama:
Jen na pár dní: Agrezz 1+1!
Stimulace, napumpování, maximální výkony. Nejprodávanější anabolizér v extrémní akci! Více zde.

Pavlo Kordiyaka: "Musím makat dvakrát tolik, abych si to zasloužil."

3.935 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Je tomu zhruba půl roku, kdy jsem pro jednoho svého kamaráda sháněl kontakt na někoho, kdo by mohl pro něj v ideálním případě zajistit účast na strongman závodech. Přes pár lidí jsme se dostal směrem na Ukrajinu, která skýtá velmi zajímavé osobnosti tohoto sportu. Asi nejznámější z nich jsou Vasyl Virastyuk, World's Strongest Man 2004, a současný top strongman Oleksii Novikov, World's Strongest Man 2020. Nicméně k těmto dvěma ukrajinským velikánům se nyní přidal ještě jeden a tím je Pavlo Kordiyaka, sedmadvacetiletý nejsilnější muž Ukrajiny za rok 2020. Jsme v kontaktu s Pavlem i s jeho trenérem Stanislavem a osobně si myslím, že Pavlo ještě světu předvede dost ze své síly.

Pavlo se před pár dny, tedy konkrétně 2. dubna 2022, účastnil klání o nejsilnějšího muže Evropy, což byl jeho debut v té nejužší špičce mezinárodních strongmanů. Původně jsem měl v plánu sejít se s ním, jeho trenérem a Oleksiim v Kyjevě. Celou akci jsme plánovali na konci prosince a proběhnout měla v březnu 2022. To ještě nikdo z nás netušil, co všechno se stane a jak moc jsme se se svými plány mýlili. Původně jsme si měli osobně popovídat o tom, jaké to je dostat se mezi elitu, a o přípravě na Europe's Strongest Man 2022. Po závodě jsme měli rozhovor doplnit o jeho pocity. Bohužel k osobnímu setkání nedošlo, ale rozhovor, i když velmi osekaný, vznikl...

Pavlo, předem děkuji, že sis našel aspoň trochu času. Můžeš se prosím představit pro české publikum?

Díky za možnost se představit, Aleši. Jmenuji se Pavlo Kordiyaka, pocházím z Ukrajiny a žiji ve městě Lvov. Jsem nejsilnějším mužem Ukrajiny pro rok 2020 a vloni se mi podařilo zvítězit na Official Strongman Games ve Spojených státech.

Čím se aktuálně živíš?

Kromě toho, že jsem strongman, jsem také fyzioterapeut.

Můžeš také prozradit, jak ses dostal ke strongman sportu?

Vlastně sportuji celý život, začal jsem, když mi bylo asi 6 let. Jako každé dítě jsem byl hodně v pohybu a sportovat mě bavilo. Začínal jsem jako malý fotbalista, postupně jsem se dostal k individuálním sportům jako akrobacie a dále k bojovým sportům jako zápasení, box i MMA. Ke každému takovému sportu je potřeba síla a výbušnost, posilovna tedy byla pro mě vlastně standard. V 18 letech jsem pak začal vysloveně se silovým tréninkem a tak se ze mě stal strongman.

Loňský rok tě posunul mezi strongman špičku. Co bys z loňské úspěšné sezóny vyzdvihl?

Samozřejmě vítězství na Official Strongman Games 2021. To byl velký skok nebo posun v mojí kariéře. Ale loňský rok tak nějak vycházel podle mých představ. Všechna ta práce byla na konci prostě jen odměněna. Také jsem se nijak nezranil a vyšlo to.

A když teď už jsi mezi těmi nejlepšími, jak se mezi nimi cítíš?

Je to úžasný pocit, ale na rovinu musím říci, že abych si zasloužil mezi těmi monstry zůstat, musím makat minimálně ještě dvakrát víc než doteď.

Právě proběhl Europe's Strongest Man 2022. Jak jsi spokojený se svými výkony a celkovým výsledkem?

Po skončení závodu jsem prvních 15 minut byl docela dost smutný. Skončil jsem čtvrtý, bedna mi utekla o 1,5 bodu. Myslím, že jsem předvedl, na co mám. Nemyslím, že by to bylo výrazně špatné, ale příště můžu slíbit, že to bude ještě o dost lepší.

Jak moc bylo výhodou, že jste na závodě byli z Ukrajiny dva, ty a Oleksii?

Oleksii je můj kamarád už řadu let. Bylo to, jako kdybych měl na závodě týmového parťáka, vzájemně jsme se hecovali, pomáhali si a tak. Oba jsme měli stejný cíl, jsme Ukrajinci a chceme ukázat světu, jací umíme být.

Trochu jsem se zdráhal zeptat přímo, ale jak současná situace ovlivňuje tvůj život? Jaká byla příprava na závody v těchhle podmínkách?

Bohužel se o tom těžko mluví. Když tvoji rodnou zemi, na kterou jsi hrdý, napadne agresivní útočník, je to prostě zlé. Je to směs naštvání, strachu a ohromné cti bránit svoji zem. První dny, týdny jsem neměl na trénink pomyšlení, prostě člověk najednou viděl důležitější věci. Ve Lvově byl relativně klid, i když taky jsme zažili několik protileteckých poplachů a slyšeli exploze raket. Člověk pak změní priority. Já i celá moje rodina jsme začali pomáhat, kde to jen šlo. Tím stresem jsem docela dost kilo shodil, nemohl se soustředit. Stres prostě neopadal. Můj trenér, který je z Kyjeva, řešil najednou také důležitější věci než svou práci. Ale poslední dva týdny jsem párkrát trénovat byl. Doslova mezi sirénami oznamujícími nálet. Ale podobně jako já se cítí většina lidí na Ukrajině. Já pořád nemůžu pochopit, že se děje právě tohle. Ve 21. století v Evropě. Vždyť už nejsme ve středověku.

To je pravda, já si myslel, že se lidi poučili z hrozných chyb 20. století...

Kdyby mi někdo vloni tvrdil, co se letos stane, nebudu mu věřit.

A jak to vlastně je s tvojí a Oleksiiho přítomností ve Velké Británii? Jak jste cestovali?

U nás teď žádní muži mezi 18. a 60. rokem věku nesmí opustit Ukrajinu, pokud ale jedeš reprezentovat zemi například ve sportu, tak si musíš zažádat na úřadě. Vyplníš formulář a pak, pokud to schválí, dostaneš povolení. Jelikož není možné letět přímo z Ukrajiny, tak jsme museli letět z Polska. Oleksii, který bydlí v Kyjevě, přijel autem za mnou do Lvova, odtud jsme spolu jeli do Polska a letadlem pak do Anglie. Cestou zpět opět do Polska, pak autem do Lvova, tam si Oleksii vzal svoje auto a jel zpět do Kyjeva.

Ty už jsi nominovaný na prestižní World's Strongest Man 2022 v Sacramentu, máš už nějaké plány na přípravu?

Určitě. Pokud to jen trochu půjde, s účastí počítám. Co se přípravy týče, tam ještě nevím, musím se spojit s trenérem a všechno s ním probrat, snad bude mít čas, snad se situace zlepší, ale zatím nebyl čas.

A máš nějaké další nabídky nebo plány na další závody? Představíš se i divákům z České republiky?

Určitě se dalším závodům nebráním. Pokud dostanu pozvánku, rád přijedu i do České republiky, zatím ale nabídka z Čech nepřišla.

Je něco, co bys rád vzkázal českým fanouškům?

Buďte hrdí na svůj národ, pomáhejte Ukrajině a Ukrajincům, všichni musíme být jednotní a bojovat hlavně za svobodu a demokracii. Ukrajina je Vám všem vděčná za pomoc, kterou posíláte nám nebo kterou dáváte našim lidem u Vás. Moc si toho cením a děkuji z celého srdce. Ukrajina teď bojuje za svobodu celé Evropy. Sláva Ukrajině!

Pavlo, děkuji ti za rozhovor a doufám, že příště si popovídáme za mnohem lepších podmínek.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

19.04.17:55torturer - Já nevím jak to maj to byl jen takovej výstřel do tmy. Já ..
19.04.13:32Diegito - torturer: asi jsi nečetl celý rozhovor? V jedné z odpovědí..
19.04.01:06jaq - No, minimálně k Oleksiimu z wikipedie: `In 2022, he won Eu..
18.04.20:46torturer - Asi má s Oleksiim modrou knížku
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie