Reklama:
PROTEINOVÉ HODY - klikněte zde!
Akční slevy na proteinové suplementy a proteinové tyčinky! Více zde.

Europe´s Strongest Man 2022 - reportáž a výsledky

6.799 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V sobotu 2. dubna 2022 se konalo klání, které mělo rozhodnout, kdo je nejsilnějším mužem Evropy pro rok 2022. Závod se konal ve standardu pořadatelů, kteří jej připravují již řadu let, a to Giants Live. Zůstalo také tradiční místo konání, First Direct Arena v britském Leedsu. Závodu se účastnila špička evropského strongman sportu, tedy kromě současného krále a nejsilnějšího muže světa Toma Stoltmana, který se aktuálně zaměřuje právě na World's Strongest Man 2022, kde by rád přidal další trofej. Na druhou stranu jeho o deset let starší bratr Luke závodil a patřil k favoritům soutěže, letos totiž obhajoval své loňské prvenství. Zabránit mu ve vítězství přišli například Oleksii Novikov, Eythor Melsted, Marius Lalas a další.

Při boji o titul Europe's Strongest Man 2022 museli borci projít tyto disciplíny:

  • Log Lift
  • Deadlift Ladder
  • Carry & Drag
  • Power Stairs
  • Atlas Stones

Log Lift

Co by to bylo za závody, kdyby chyběl Log Lift, velmi oblíbená a divácky velmi vděčná disciplína. Ve formě zvedání na maximální váhu jsou většinou k vidění opravdu velmi úctyhodné výkony. O to více, když pořadatelé kromě konvenční disciplíny přizvou i další závodníky, kteří se účastní samostatné Log Lift výzvy, při které jde o jediné - překonání světového rekordu ve zdvihu obří klády. Současným držitelem rekordu je "Iron Biby", kterému se vloni povedlo rekord překonat a nastavit tak laťku o váze 229 kg. A právě Cheick Sanou, přezdívaný "Iron Biby", byl i tentokrát na místě a o rekord se pokoušel. Spolu s ním se výzvy zúčastnil také současný držitel amerického rekordu Bobby Thompson, který aktuálně drží rekord o hodnotě 214 kg.

Z evropské části startovního pole byl favoritem Luke Stoltman, protože on sám se předloni o rekord pokoušel a Luke přes 225 kg umí. Nicméně tentokrát se mu povedlo 218 kg a stal se tak vítězem disciplíny mezi závodníky z Evropy. Dělené druhé místo brali celkem tři borci. Všichni shodně dostali nad hlavu 185 kg a byli jimi Oleksii Novikov a Pavlo Kordiyaka (oba z Ukrajiny) a islandský Eythor Melsted. Také můžu dodat, že celkem čtyřem z dvanácti závodníků se nepodařilo dostat nad hlavu základní váhu, tedy 170 kg.

Světový rekord bohužel letos nepadl, přičemž se o něj pokusili shodně Luke Stoltman i "Iron Biby". "Biby" k němu měl blíž, chybělo mu pouze zafixovat levou ruku a vteřinu podržet, ale s 230 kg nad hlavou se to hůře dělá, než se radí. "Biby" si po pokusu stěžoval na bolest v rameni, tak snad to nebude žádné vážné zranění.

Deadlift Ladder

Deadlift Ladder neboli žebřík, vlastně mě nenapadá, jak lépe jméno disciplíny přeložit. Nicméně disciplína se skládala z pěti naložených os s postupně se zvyšující váhou a závodníci se museli od té nejlehčí o hmotnosti 300 kg dostat na poslední o hmotnosti 425 kg. Na vše měli limit 75 vteřin. Dlužno říci, že žádnému ze závodníků se nepovedlo pozvednout všech pět mrtvých tahů v časovém limitu. A pouze polovina startovního pole zvládla čtyři. Nejrychlejším byl Gruzínec Konstantine Janashia, který dal čtyři mrtvé tahy v čase 35,04 vteřiny. Druhý skončil Estonec Rauno Heinla, taktéž se čtyřmi deadlifty a časem 39,49 vteřiny. Bronz bral Oleksii Novikov s časem 41,92, také se čtyřmi mrtvými tahy.

Carry & Drag

Běhavé disciplíny jsou velmi zajímavé. Hlavně z pohledu diváka, když vidí ty obří kolosy běžet nebo něčím pohybovat. Úkolem závodníků zde bylo vzít a přeběhnout 20 metrů se 120 kg vážící kotvou, na konci dráhy kotvu připnout k obřímu řetězu a celý spojenec odtáhnout 20 metrů zpět. Nejrychlejší vyhrává. Vítězem disciplíny se stal Oleksii Novikov, který s kotvou uháněl, jako kdyby nic nevážila. Cílovou pásku protnul v čase 26,26 vteřiny. V těsném závěsu proběhl Kelvin De Ruiter z Nizozemí s časem 26,5 vteřiny, trojici nejrychlejších uzavíral Shane Flowers s časem 27,45 vteřiny.

Power Stairs

42 centimetrů krát 15. Výška schodu a počet vyzvednutí závaží. Těch bylo celkem pět po třech schodech. Závaží měla 200, 210, 225, 240 a 250 kg. Nic lehkého, ale nic, co bychom také neznali z našich domácích závodů. Schody nejlépe a nejrychleji zvládl Lotyš Aivars Šmaukstelis s časem 27,20 vteřiny. V závěsu za ním fantasticky bodoval Pavlo Kordiyaka, pro kterého byl tento závod debutem v nejvyšší špičce strongman sportu, schody zvládl v čase 28,09 vteřiny. Třetí místo bral Shane Flowers s časem 29,27 vteřiny.

Atlas Stones

Tradiční zakončení velkých závodů se nemůže obejít bez Atlasových kamenů. Závodníci vyrovnávali na různě vysoké podstavce celkem pět kamenů o váze od 110 do 180 kg. A jelikož nezávodil Tom Stoltman, vše bylo otevřené. Tváří v tvář se o první místo v disciplíně utkali Oleksii Novikov a Luke Stoltman. Tím lepším, kdo zvítězil o desetinku vteřiny, byl s časem 20,44 vteřiny Ukrajinec Oleksii Novikov. Stříbro bral Luke Stoltman s časem 20,69 vteřiny. Třetí místi vybojoval Konstantine Janashia s časem 24,02 vteřiny.

Tak, jak dopadla poslední disciplína, tak skončilo i celkové pořadí. I přes obrovsky stresovou situaci, minimální možnosti běžného tréninku a pod tlakem války se podařilo zvítězit ukrajinskému strongmanovi Oleksiimu Novikovovi, který letos podává opravdu obdivuhodné výkony. Druhé místo bral loňský šampión Luke Stoltman a třetí místo vybojoval Konstantine Janashia z Gruzie. Všem borcům gratuluji. Ale určitě bych také chtěl vyzdvihnout ještě jedno jméno, a to Oleksiiho kamaráda a krajana Pavla Kordiyaka, který taktéž od začátku války, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, neměl šanci pořádně trénovat. Ocenění zaslouží o to víc, že jeho současný debut na Europe's Strongest Man 2022 skončil 4. místem.

Velmi dojemný byl Oleksiiho děkovný proslov, kde popisoval, že poslední měsíc a kousek trénuje jako voják, nikoliv jako strongman, a proto je rád, že se mu podařilo zvítězit. Za tuto řeč si vysloužil potlesk celého hlediště vestoje.

Dalším velkým podnikem bude World's Strongest Man 2022, který se koná v americkém Sacramentu v Kalifornii, a to 24. - 29. května. Tam je favoritů více, ať už vítěz letošního Arnold Strongman Classic Martins Licis, nebo na "Arnoldu" druhý a na "Evropě" první Oleksii Novikov. Své do závodu jistě řekne i Tom Stoltman, případně by svůj pátý titul získal Brian Shaw. Takže se máme na co těšit.

Europe's Strongest Man 2022 - výsledky
pořadí jméno body celkem
1. Oleksii Novikov 52,0
2. Luke Stoltman 48,0
3. Konstantine Janashia 38,5
4. Pavlo Kordiyaka 37,0
5. Shane Flowers 36,5
6. Aivars Šmaukstelis 33,0
7. Eythor Melsted 29,0
8. Marius Lalas 28,5
9. Kelvin De Ruiter 23,0
10. Pa O'Dwyer 20,0
11. Gavin Bilton 19,5
- Rauno Heinla nedokončil
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

05.04.06:07Dejf111 - \\`Atlasovy Stones\\` je TOP název :D
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie