Akční slevy na proteinové suplementy a proteinové tyčinky! Více zde.

Arnold Strongman Classic 2022 - výsledky

7.723 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Po loňském koronavirovém výpadku se 4. - 5. března 2022 konal jeden z největších a nejtěžších strongman závodů, které existují. Právě proběhlo Arnold Strongman Classic 2022 v americkém Columbusu ve státě Ohio. Závod se uskutečnil za účasti hlavního pořadatele a sponzora Arnolda Schwarzeneggera jako jedna ze součástí Arnold Sports Festivalu z celkem 60 sportů. V Columbusu se očekávalo na 20 000 sportovců a 200 000 diváků a to už je pořádné číslo.

Nejtěžší závod světa přivítal celkem 10 borců, kteří se museli kvalifikovat na jiných závodech. Už to zajišťovalo, že na Arnold Strongman Classic se dostane jen ta nejužší špička závodníků. Nicméně těsně před závodem musel jeden z favoritů soutěže svoji účast zrušit. Tím favoritem byl Mateusz Kieliszkowski, a to z důvodu nedoléčeného zranění. Ono při takovém zatížení při závodě se není čemu divit, že Mateusz obětoval jeden závod, aby mohl být do budoucna perfektně fit a připravený bojovat o nejcennější posty. Mateusze Kieliszkowského v závodě zastoupil náhradník Bobby Thompson.

I přes současnou situaci na Ukrajině, kdy Rusko zahájilo aktivní vojenskou invazi, se závodu účastnil nejsilnější muž světa pro rok 2020, jeden z favoritů Arnold Strongman Classic 2022, ukrajinský strongman Oleksii Novikov. Oleksii plánoval svoji přípravu již dlouho dopředu a její závěr měl připravený přímo ve Spojených státech. I to je důvod, proč i přes všeobecnou mobilizaci a zákaz všem mužům vycestovat ze země v USA byl.

Závodníci poměřovali své síly v těchto náročných disciplínách:

• dřepy na maximální váhu
  • monster jednoručka na opakování
  • Log Lift na maximální váhu
  • přenášení ohrady
  • kámen na rameno na opakování

Závod byl rozdělen do dvou soutěžních dnů. První den proběhly dvě disciplíny, druhý den tři.

Dřepy na maximální váhu

Dřepy. Kdo není silný ve dřepu, jako by nebyl strongmanem. Ale pořadatelé zašli ještě o level dále. Kdo jiný by jako první disciplínu dával tu, při které se vyšťavíte ze všeho nejvíc. Dřepy na maximální váhu, to je opravdu rozjezd hodný formule 1. První disciplínu nejlépe zvládl obrovitý Kanaďan J. F. Caron, který dřepnul 438 kg. J. F. se posunul výrazně kupředu a od roku 2020 je většinou umístěný na pódiu nebo těsně pod ním. Druhé místo vybojoval jen o těsná 2 kila Rob Kearney, který také nějakou dobu léčil zranění. Zvládl 436 kg. Třetí místo obsadil výborný Martins Licis, který výkonem 434 kg rozhodně nezaostal.

Monster jednoručka na opakování

Obří jednoručka na opakování vážila celkem 125 kg. Závodník ji v časovém limitu musel standardním způsobem zvednout nad hlavu a předvést co nejvíce opakování. Standardním způsobem se rozumí přemístit na rameno za použití obou rukou a vyrazit již pouze jednou, přičemž bylo jedno, jestli závodník ruce střídá či nikoliv. Osobně by mě zajímalo porovnání s českým borcem Lukášem Paterou, jak by obstál. Lukáš v této disciplíně exceluje a připravuje se na překonání světového rekordu, který má aktuálně hodnotu 150 kg a drží ho Polák Mateusz Kieliszkowski. Nicméně zpět k závodu. Disciplínu suverénně vyhrál Oleksii Novikov, který drží rekord počtu opakování se 100kg jednoručkou za 75 vteřin, a to s hodnotou 11 opakování. Na Arnold Strongman Classic jich se 125kg jednoručkou nasázel 7 a byl jasným vítězem. Druhé místo obsadil Rob Kearney se 4 opakováními, dělené třetí místo brali Martins Licis, Brit Luke Stoltman a Evgeni Markov z Ruska.

Log Lift na maximální váhu

Druhý soutěžní den opět začal disciplínou na maximální váhu. Proč taky nepustit uzdu fantazie a neunavit závodníky hned zkraje. Světový Log Lift je oproti jednoručce na míle vzdálený českým váhám, ale věřím, že i to české maximum se letos pohne výše. Příležitost ukázat svou sílu ramen nepropásl Luke Stoltman, který se v roce 2020 neúspěšně, a nutno říci těsně, pokusil překonat tehdejší světový rekord Zydrunase Savickase o hodnotě 228 kg. Nyní je rekordmanem "Iron Biby" s pokusem o hodnotě 229 kg a za 3 týdny by se měl pokusit o další posun. Luke disciplínu vyhrál a stačilo mu dostat nad hlavu 213 kg. Druhé místo bral Trey Mitchell, když zvládl 209 kg. Třetí skončil s hodnotou 204 kg Bobby Thompson, držitel amerického rekordu v Log Liftu o hodnotě 217,5 kg. Letošní kláda byla ale také dost brutální. Jean-Francois Caron z Kanady musel po ošklivém zranění, kdy s kládou upadnul a ona mu spadla na koleno, odstoupit ze závodu, J. F., doufáme, že budeš v pohodě a brzo se uzdravíš. Na druhou stranu i Oleksii Novikov po svém posledním pokusu kulhal, taktéž Evgeni Markov se chytal za hamstring. Pro doplnění, Martins Licis šel pouze dva ze svých třech pokusů. Jednak, aby šetřil síly, a jednak, aby předešel zranění, která ho posledních pár let provázela.

Přenášení ohrady

Dřevěná ohrada o hmotnosti 400 kg a 10,5 metru dlouhá dráha, která měla sklon do kopce. Na podobné váhy ohrady jsou zvyklí i naši domácí závodníci, nicméně jít s ní do kopce, to tu ještě nikdo asi nezkoušel. Ohrada dost potrápila celé startovní pole. V čase jen o setinky pomalejším, než je současný rekord Mateusze Kieliszkowského, celou dráhou prolétl Maxime Boudreault, a to v čase 8,41. Risk z minulé disciplíny se ukázal jako skvělá taktika v podání Martinse Licise, který s časem 10,03 vteřiny bral druhé místo. Nikdo z dalších závodníků již nedokázal ohradu donést do cíle, proto se jim počítala vzdálenost. 9,4 metru dokázal donést, a tedy se umístil se třetím místě, ukrajinský obr Oleksii Novikov.

Kámen na rameno

Poslední perlička, kterou já osobně mám moc rád jako divák na soutěžích, ale i jako závodník nebo jen na trénink. Přírodní kámen na rameno na opakování. Na Arnold Strongman Classic si pořadatelé připravili i samostatné bodování pro určení nejlepšího borce. Pokud závodník kámen dostal na kolena, bral 10 bodů, pokud na hrudník, bylo to za 20 bodů, kámen na rameno byl za rovných 100 bodů. Tedy pokud závodník za celý časový limit dostal kámen jednou na rameno a jednou na kolena, bral 110 bodů. Přírodní kámen vážil 184 kg a opět zatopil většině startovního pole. Co mě dost překvapilo, že zcela pohořel Tom Stoltman, přezdívaný "Král kamenů". V této disciplíně zvítězil výborně připravený Martins Licis, který bral 200 bodů, tedy 2x kámen na rameno. Druhé místo bral Oleksii Novikov s bodovým součtem 110 bodů a třetí místo s jedním 100bodovým kamenem na rameno bral Bobby Thompson.

Celý závod byl perfektně připravený a konal se v uzavřené hale plné hlasitě fandících diváků. Bohužel v některých případech došlo ke zranění, to se ale u takhle extrémního sportu, jakým jsou strongmani, stává. Snad to nebude nic extra vážného a všechny borce brzy uvidíme znovu závodit. Tom Stoltman v závodě zcela pohořel. Při dominanci ve stylu start-cíl na soutěži z minulého týdne jsem tipoval lepší výsledek, ale i Tom je jen člověk a regenerace zabere nějaký ten čas.

Celkově závod vyhrál Martins Licis, který se stabilně držel na špici ve všech disciplínách a jednu z nich vyhrál. Martins tak dokázal tvrzení, že pokud není zraněný, musí se s ním počítat na příčky nejvyšší. Druhé místo zaslouženě bral Oleksii Novikov, který i přes nedostatek spánku a stres způsobený napadením jeho vlasti ruským nepřítelem ukázal, že umí zabrat. Třetí místo bral Luke Stoltman, který odstoupil ze závodu Britain's Strongest Man minulý týden, aby ušetřil nějaké síly. I s bratry Stoltmanovými se musí počítat.

Na závěrečném vyhlášení výsledků si vzal slovo sám Arnold. Odsoudil současnou invazi Ruska na Ukrajinu, přičemž zmínil, že strongman sport je tak dobrý, že i v téhle situaci vedle sebe dokážou závodit závodníci z Ukrajiny (Oleksii Novikov) a Ruska (Evgeni Markov). Pak se rozpovídal o toleranci a pomoci, přičemž Markov odešel z pódia nebo byl odveden někým ze svého týmu, což trochu zpochybnilo možnosti další spolupráce. Arnold totiž popisoval, že drží ukrajinskému lidu palce a rozhodl se vyplatit Oleksiimu prize money ve stejné výši jako za první místo, tedy 80 000 dolarů. Za druhé místo by Oleksii normálně bral "pouze" 25 000 dolarů. Oleksii také při rozhovoru potvrdil, že se hned po závodu plánuje vrátit na Ukrajinu a připojí se do boje proti ruskému agresorovi. Už pro ukrajinský lid a fanoušky strongman sportu doufejme, že zůstane v pořádku, tak jako jeho nejbližší a známí. Mimo jiné i jeho krajan a kamarád Pavlo Kordiaka.