Reklama:
100 % Whey Protein - akce 2250 g + 400 g
Vybírejte z 12 příchutí! Více zde.

Britain´s Strongest Man 2022 - reportáž a výsledky

5.579 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Sotva se svět začal pomalu dostávat z průšvihu jménem covid, objevil se jiný, mnohem závažnější průšvih. Člověk prostě k situaci, která nastala v 21. století, nenachází slov. Já osobně jsem si myslel, že 20. století naučilo lidi komunikovat, ale zdá se že agrese z lidí nevymizela. Nám nezbývá než se jí postavit čelem a podporou utlačovaných, pomocí a snahou udělat svět lepší. Drž se, Ukrajino, máš naši podporu, obdiv a veškerou pomoc, kterou budeme moci dát.

Ve stínu světových událostí se v sobotu 26. února 2022 konala první větší strongman soutěž. Britain's Strongest Man. Jedenáct nejlepších borců z britských ostrovů se utkalo v pěti náročných disciplínách. Otázkou zde bylo, obhájí Tom Stoltman loňské vítězství a potvrdí svou aktuální světovou nadvládu ve strongman sportu? Nebo ho někdo překoná a překvapí tím celou veřejnost?

Borce mělo prověřit celkem 5 nelehkých disciplín:

  • přenášení štítu na vzdálenost
  • Axle Deadlift na opakování
  • Axle Press na opakování
  • házení pytlů
  • Atlasovy kameny

Přenášení štítu

Disciplína, která může mít několik variant, a to nejen nošení na čas nebo vzdálenost. Disciplína většinou nese jméno po závaží, které závodníci nosí, může se jmenovat Husafell Stone, Africa Stone a podobně. Tentokrát se jednalo o 200 kg vážící kovový odlitek ve tvaru rytířského štítu. Závodníci jej bez položení museli odnést co nejdál, to vše na zhruba 15 metrů dlouhé dráze, na konci stačilo překročit značku, otočit se a jít dál. Štít nejdále odnesl Tom Stoltman, a to skvělých 65,3 metru. Druhý v pořadí skončil Pa O'Dwyer, který došel na značku 62,15 metru a stal se tak s Tomem jediným, kdo ušel více než 60metrovou vzdálenost. Bronz z disciplíny bral Luke Stoltman, kterému se podařilo ujít 50,25 metru.

Axle Deadlift

Axle Deadlift je velmi oblíbená disciplína. A to nejen divácky. Borci měli za úkol během minuty nasázet co nejvíce opakování s axle osou o hmotnosti 360 kg. Trhačky byly povolené. Přestože ve startovním poli byli i vysloveně odborníci na deadlift, disciplínu opět vyhrál Tom Stoltman, tedy společně s Adamem Bishopem, kde oba borci zvládli skvělých 6 opakování. Další misto se 4 opakováními obsadili hned čtyři strongmani, a to Pa O'Dwyer, Shane Flowers, Andy Black a Mark Felix. Za zmínku jistě stojí, že po této disciplíně v závodě nepokračovali dva atleti, a to Luke Stoltman a Desmond Gahan, tak doufejme, že se jim nestalo nic vážného a budou brzy oba fit.

Axle Press

Skvělá tlaková disciplína, která prověří nejen ramena a statickou sílu závodníka. Také je dlužno říci, že tlaky s axle osou jsou rozhodně příjemnější na úchop, kde osa tím, že je tlustší, neřeže do rukou. Svoji nadvládu nad startovním polem si pojistil Tom Stoltman, který během jedné minuty zvládl se 155 kg těžkou osou skvělých 5 opakování. Druhé dělené místo se 4 opakováními zvládlo pět borců, takže bodová výhoda se tady jaksi mazala. Těmi borci byli Pa O'Dwyer, Adam Bishop, Paul Smith, Ryan England a Mark Steele.

Házení pytlů

Poslední roky velmi oblíbená disciplína i na našich domácích závodech. K vidění byla kromě Brna také v Golčově Jeníkově, ale i na dalších závodech. Strongmani házeli celkem 6 pytlů o hmotnosti od 18 do 28 kilogramů přes laťku o výšce 4,5 metru. Tomovi Stoltmanovi zde v rozjetém start-cíl závodě vypálil rybník Shane Flowers, kterému na přehození všech 6 pytlů stačilo 18,38 vteřiny. Tom skončil "až" druhý s časem 22,4 vteřiny. Třetí místo bral skotský obr Andy Black, na přehození všech pytlů potřeboval dvojnásobný čas, tedy 49,17 vteřiny, a byl také posledním, kdo přehodil všechny pytle.

Atlasovy kameny

Tak jako zmiňuji pravidelně u této disciplíny, pokud jsou na závodě Atlasovy kameny, pokud závodí Tom Stoltman a pokud se nestane výjimka srovnatelná se smyčkou v časoprostoru, tak se tady hraje pouze o druhé místo. O víkendu se na vyvýšené plošiny zvedalo 5 kamenů v rozmezí vah 120 - 200 kilogramů. Většina závodníků zvládla všechny. Nejrychlejším časem 21,57 vteřiny v disciplíně zvítězil Tom Stoltman, na kterém ale bylo vidět, že nějak extra rychlý výsledek nepotřebuje. Druhé místo bral skvěle připravený Shane Flowers, který 5 kamenů zvládl s časem 28,35 vteřiny, a třetí místo bral Andy Black s časem 30,57 vteřiny.

Čtyři vyhrané disciplíny a jedno druhé místo, taková je bilance nejsilnějšího muže Británie. Tím se zaslouženě stal Tom Stoltman, který se jistě bude snažit obhájit i své další tituly z loňska, předně World's Strongest Man 2022. Druhé místo statečně vybojoval Pa O'Dwyer a třetí skončil Adam Bishop, kterého posledními disciplínami mocně dotahoval čtvrtý Shane Flowers.

Závod byl divácky velmi úspěšný, Tom Stoltman je prvním závodníkem od roku 2018, který titul obhájil. Posledním, komu se to povedlo, byl Eddie Hall s 5 vítězstvími v řadě v letech 2014 - 2018. Hala v Sheffieldu byla plná až po okraj, tak jako tomu u série Giants Live bývá zvykem. Závody byly celkově na vysoké úrovni.

Otázkou však zůstává, co bude dále. Na námi avizovaný závod Europe's Strongest Man do Leedsu jsou přihlášeni dva ukrajinští borci, kteří momentálně řeší naprosto jiné životní otázky. Oleksii Novikov, který aktuálně pořádá všechny možné a myslitelné sbírky na podporu své vlasti, a také Pavlo Kordiyaka, který uvíznul ve Lvově. Jaká je jejich současná situace, není přesně známé, ale doufám, že ať závodit budou, nebo nebudou, jim i jejich zemi se podaří malý zázrak a vyváznou bez problémů a nějakých vážných následků.

Britain's Strongest Man 2022 - výsledky
pořadí jméno body celkem
1. Tom Stoltman 53,5
2. Pa O'Dwyer 41,5
3. Adam Bishop 35,5
4. Shane Flowers 30,0
5. Paul Smith 32,5
6. Andy Black 30,5
7. Ryan England 20,5
8. Mark Felix 19,5
9. Mark Steele 18,0
10. Luke Stoltman nedokončil
11. Desmond Gahan nedokončilLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie