Reklama:
Protein Extrifit s postupným uvolňováním 2000 g + 1000 g!
Až 79 % bílkovin a jen 1 g cukru v dávce. Ideální do diety i pro svalovou hmotu. Koupíte zde.

Megatron 2021 - reportáž a výsledky

3.055 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Přestože si právě všichni užíváme přípravy na vánoční svátky, není tomu tak dávno, tedy konkrétně 10. 12. 2021, co v Neměcku na samých francouzských hranicích proběhl jeden strongman závod. Tedy jeden pro borce profesionály a druhý pro amatéry. Jelikož ale Česká republika měla v tomto mezinárodně obsazeném závodě svoje želízko v ohni v podobě Jiřího Dejmala, tak se budeme věnovat právě této části. Závod se jmenoval Megatron 2021 a měl dovětek: Nejtěžší závod v Německu. Pořádajícím nebyl nikdo jiný než Dennis Kohlruss, profesionální strongman a nejsilnější muž Německa. Ten si vzal za osobní úkol zviditelnit strongman sport ve své zemi a dostat ho do podvědomí lidí. Megatron 2021 proběhl v jeho fitness centru nazvaném Eisenbär - v překladu Železný medvěd, který se nachází ve vesničce Steinmauern poblíž města Ratstatt.

Na startovní listině bylo 10 profesionálních strongmanů včetně Dennise. Přijeli borci také z Nizozemí, Kypru, Francie, Švédska, Španělska a Německa. Na závodníky čekalo šest přetěžkých disciplín.

  • Log Lift 170 kg nebo 150 kg
  • Super Yoke 500 kg na 2x 5 m
  • Fingal Finger 220 kg na opakování
  • Medley kamenů na rameno
  • Hercules Hold
  • trakař deadlift na maximum

Přestože závod proběhl v prosinci, na místě panovalo relativně podzimní počasí, samotné disciplíny probíhaly přímo v posilovně, takže teplo a místo bylo. Na závod se přišli podívat diváci, kterých bohužel nebylo mnoho, protože do poslední chvíle nebylo jasné, jaká protiepidemická opatření budou nutná, na druhou stranu pořadatelé najali profesionální tým, který zprostředkoval on-line přenos na Youtube kanál Dennise Kohlrusse, a to na několik kamer vč. komentované části, která vysvětlovala a popisovala jednotlivé disciplíny.

Log Lift

Pořadí první disciplíny se losovalo a závodníci se s prostředím vlastně seznamovali. Závodníci měli k dispozici zcela nový log. Ten si mohli nechat naložit na 150 kg nebo 170 kg. Každý mohl předem nahlásit, jakou váhu půjde, respektive závodník mohl zkusit 170 kg a pak mohl nechat shodit na 150 kg, naopak to možné nebylo. Disciplínu zvítězil domácí Dennis Kohlruss, který zvládl 3 opakování o hmotnosti 170 kg. Druhý v pořadí skončil Kypřan Ilya Khazov, ten dal jedno opakování se 170 kg. Nikdo jiný již 170 kg log nezvládl. Třetím místem se skvěle ukázal Jiří Dejmal, který vystřílel 4 rychlá opakování s kládou o hmotnosti 150 kg.

A jak log okomentoval Jiří? "Šel jsem čtvrtý v pořadí, to nebylo nic extra, pozdější závodníci měli výhodu, když viděli závodníky před sebou. Na druhou stranu tři borci přede mnou všichni zkoušeli těžší kládu a všichni neuspěli, naopak většina z nich připsala nulu. To mě utvrdilo, že mám jet na jistotu, šel jsem rovnou lehčí kládu, což se mi vyplatilo."

Super Yoke

Super Yoke byl trochu oříšek pro závodníky, každý yoke je trošku jiný, tenhle byl ale naložený na 500 kg a šel se na gumové podlaze. Rozhodující proto bylo nastavit si správnou výšku. Nejrychlejším závodníkem v poli byl Juan Ferrer Casanova, který cílem proběhl v čase 24,78 vteřiny. Johan Langhorst stejnou trasu prošel za 27,56 vteřiny a bral stříbro. Další bronz v disciplíně přidal Jiří Dejmal, a to s časem 27,91 vteřiny. Při této disciplíně si natrhl jeden ze svalových úponů kyperský borec Ilya Khazov, v disciplíně se sice propadl, ale v závodě pokračoval i nadále.

"Kupodivu ten Super Yoke nebyl ani tak moc těžký, na startu mě zpomalil fakt, že jsem se musel pod yoke nejprve srovnat, cesta po otočce byla už mnohem lepší," komentoval disciplínu Jirka.

Fingal Finger

Fingálův prst vyrobený z dlouhého a těžkého stavebního "íčka", to byl oříšek. V našich končinách má Fingal Finger pouze Jirka Vytiska a Zdeněk Vávra, na závodech moc vidět není. Každopádně vidět tuhle disciplínu naživo a ještě uvnitř v hale, to byla úžasná divácká podívaná. Zároveň bych si troufl říci, že Fingal byla jedna z rozhodujících disciplín, která určila další chod závodu. S pěti otočkami zvítězil domácí Dennis Kohlruss, na kterém bylo vidět, že tuhle disciplínu umí bravurně a minimálně poslední opakování dal na efekt pro diváky. Na druhém místě se třemi otočkami skončil Švéd Johan Espenkrona, který si tak spravil chuť po nevydařeném začátku závodu. Třetí místo bral Kevin Hazeleger se dvěma otočkami. Na Fingalu bohužel došlo ke zranění. Johan Langhorst si při svém prvním pokusu utrhl triceps a byl nucen ze závodu odstoupit. Snad bude brzy v pořádku a zranění není příliš vážné.

"Tohle mě moc mrzí, skoro to tam bylo, chyběl možná metr. Bohužel mi z ničehož nic úplně vytuhla záda a já se nemohl už hnout. Tu otočku jsem fakt potřeboval. Ale nebudu se vymlouvat, Fingal Finger nemám natrénovaný, což musím změnit," uznal Jirka.

Stone to Shoulder Medley

Celkově čtvrtá disciplína byla velmi zajímavá pro diváky, pro závodníky už to taková hitparáda nebyla. Na závodníky čekala celkem 4 břemena, která museli dostat na rameno a držet jen jednou rukou. Začínalo se 130 kg těžkým standardním Atlasovým kamenem, následoval 150kg pytel s pískem. Poté byl na řadě 150 kg těžký přírodní říční kámen a poslední následoval 160 kg těžký štípaný přírodní kámen. Kupodivu si s disciplínou poradili všichni a každý zvedl alespoň jednu část. Poslední v pořadí nastupoval domácí Dennis Kohlruss, který první 3 kameny zvládl v bezkonkurenčně nejrychlejším čase, poslední již nezvedal, aby ušetřil síly a předešel případnému zranění. Dennis zvládl 3 kusy za 31 vteřin. Druhým nejrychlejším byl za 50 vteřin Ilya Khazov za také 3 kusy a třetí místo v disciplíně bral Johan Espenkrona, který taktéž zvládl 3 břemena za 55 vteřin.

A jak šla disciplína Jirkovi? "Přestože na tuhle disciplínu jsem si vůbec nevěřil, protože kameny prostě nepatří mezi moje oblíbené, tak docela překvapivě Atlas šel téměř sám a pytel relativně také, tam jsem jen chvilku hledal, jak ho chytit při přemístění z kolen. Přírodní kámen mi opět šel velmi dobře, ale při vyhazování na rameno se mi ozvalo starší zranění kolene a kámen jsem upustil. Vzhledem k času už ale nemělo smysl zkoušet znovu."

Hecules Hold

Disciplína, která je hlavně o hlavě a úchopu. Držení Herkulových pilířů na čas. Tady je nutné podotknout, že Hercules byl velmi jednoduše a velmi dobře vyroben, hlavním závažím byly 2 velké kmeny po stranách. Cílem bylo vydržet co nejdéle. Disciplínu s časem 65,25 vteřiny zvítězil Francouz Aurelien Le Jeune, kterého mimochodem můžeme znát z našich domácích závodů z Aše. V těsném závěsu, kde rozdílem mohlo být pouhé mrknutí oka, skončil Jiří Dejmal s časem 65,18 vteřiny. Třetí místo bral Ilya Khazov s časem 60,95 vteřiny.

Jiří Dejmal: "Co na to říct? Každý závodník potřebuje trochu štěstí, tady si ho vybral Aurelien. Na rovinu, kdybych nastupoval na disciplínu až po něm, vím, že bych se hecnul, škoda, že to nevyšlo."

Deadlift

Poslední disciplína dne. Závodníci byli již notně unaveni. Pořadatelé se ale rozhodli, že se nepojede standardní mrtvý tah. Ten nahradili velkou konstrukcí, kterou nazývali trakař, je podobná našemu autotrakaři, jenž se pravidelně objevuje například v Přelouči. Tady byl ale místo auta trakař vytvořený z obřího kmenu stromu. Váha stromu byla 200 kg a do základní váhy bylo přidáno ještě 75 kg, zvedalo se sice přes páku, ale startovalo se na 275 kg. Závodníci se na dané váze střídali a poté, co projelo celé kolečko všech 9 závodníků, se přidalo dalších 25 kg. A diváci valili oči, celkem 3 závodníci zvládli neuvěřitelných 525 kg. Těmi byli Němec Jonatan Wulfert, Francouz Aurelien Le Jeune a Kypřan Ilya Khazov, nicméně všichni závodníci zvládli 450 kg, až pak se začalo rozdělovat pořadí.

"V instrukcích před závodem byl psaný mrtvý tah a pak přišlo tohle. Na druhou stranu všichni měli podmínky stejné, při přípravě a zahřívání mi váha přišla neskutečně těžká, ale donutil jsem se k maximu, co jsem mohl vůbec zvládnout a pro mě to bylo 475 kg. Jsem se sebou spokojený, tady jsem nečekal, že to půjde až tak daleko," svěřuje se Jirka.

Závod to byl opravdu těžký. Začínalo se v 17 hodin, což je v našich podmínkách velmi nezvyklé, poslední disciplína probíhala chvíli před 21 hodinou. Pro závodníky opravdu masakr. Na druhou stranu zázemí pro závodníky, servis okolo a prostředí bylo prostě bez chyby. Já byl přímo na místě a snažil se Jirkovi Dejmalovi pomoci s přípravou na disciplíny a se vším okolo, aby se on mohl soustředit pouze na závod a své výkony. I tak už to na mě bylo dlouhé, na našich domácích závodech jsme zvyklí, že se začíná okolo 12 nebo 13 hodiny. Klobouk dolů před Dennisem Kohlrussem a jeho týmem, který závod připravil, vše bylo téměř dokonalé a připravené. Diváci byli skvělí, celková atmosféra byla fantastická, i když v době, kterou právě prožíváme, je vše nevyzpytatelné. Více diváků by určitě nebylo na škodu, ale vzhledem k situaci, která v den závodu panovala, i tak je super, že vůbec někdo mohl dorazit. Servis pro závodníky byl špičkový, stejně jako hotel a strava. Tady patří Dennisi Kohlrussovi velké poděkování. Snad ještě dodám, že doufám, že se zadaří a uvidíme ho někdy závodit i u nás.

Závod sám byl napínavý až do konce. Celkové vítězství urval Dennis Kohlruss, a to zaslouženě, zvítězil 3 disciplíny ze šesti. Druhé místo bral Ilya Khazov z řecké části Kypru, který i přes zranění prsního svalu jel závod naprosto na hraně možného a nemožného. Třetí místo nakonec skončilo v rukou Kevina Hezelegera, který sice nijak extra nevyčníval, ale také nezaostával a podával naprosto konstantní výkony ve všech disciplínách.

Jiří Dejmal skončil na šestém místě. I přesto, že dle jeho váhy to vypadalo, že bude soutěžit pouze do počtu, protože byl o cca 30 - 40 kg lehčí než ostatní borci, rozhodně nezklamal a ukázal, že umí. Bohužel takové to drobné štěstí nestálo přímo při něm a některé disciplíny prostě nevyšly, jak mohly. Na druhou stranu Jiří ukázal, že se s ním i na mezinárodní scéně může počítat a že dokáže porazit i papírově větší soupeře.

K výsledkům níže ještě chci dodat, že v Německu bodují v obráceném pořadí, než je u nás běžné, tedy že vítěz disciplíny dostává jeden bod, druhý dva a desátý deset. Vítěz pak má v celkovém pořadí nejmenší počet bodů. V případě, že závodník nezvládne žádné opakování, dostává počet bodů rovný počtu závodníků, v tomto případě 10.

Nabízíme Vám záznam z celého závodu, jen upozorníme, že akce je komentována německy.


Megatron 2021 - výsledky
pořadí jméno body celkem
1. Dennis Kohlruss 19
2. Ilya Khazov 25
3. Kevin Hazeleger 26
4. Aurelien Le Jeune 30
5. Jonatan Wulfert 32
6. Jiří Dejmal 32
7. Juan Ferrer Casanova 34
8. Johan Espenkrona 34
9. Kai Ehrhard 51
10. Johan Langhorst 52

* Při stejném počtu bodů rozhoduje o pořadí lepší umístění v rámci disciplín.


Megatron 2021 fotogalerie profesionálů

Fotografie poskytl: Dennis KohlrussLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 6 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTréninkový videolog: Milan Šádek (01/...
LOPO (19:12) • Milanovi držím palce . Nech to dobre dopadne v novej sezóne a verím ,že v blízkej budúc...
magazínFoto: šestnáctitýdenní proměna Marca...
xroll (18:33) • Já myslím, že držel mrkvovou dietu. Má takovou zdravější barvu.
magazínSiem Goossens chce při profi debutu u...
LeToucan (23:12) • Takové množství znamínek jsem ještě na nikom teda ještě neviděl :o
magazínKristýna Seidlová - trénink ramen pod...
Jarda 74 (19:38) • Pěkné video, Lukáše jsem nikdy moc nesledoval a teď vidím že to byla chyba. Líbí se mi...
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (01/20...
LOPO (18:34) • Veru tie tréningy masaker aj keď je odpocinkova fáza 😁. Držím palce v novej sezóne a hl...
NOVÉ INZERÁTYpráce Řidič & skladník v Ronnie.cz
Sportovní obchod Ronnie.cz hledá nové kolegy(ně) na pozice řidič & skladník. Větší díl práce tvoří rozvážení zboží do fitness center a obchodů (pick-up, dodávka), menší díl práce je pak ve skladu (Praha 10 - Vršovice) při naskladňování nebo vyskladňování zboží, kompletaci velko- i maloobchodních zásilek apod.
práce Nabídka práce osobni trenérka / trené...
Nový prémiový Fitclub Santinka v Praze 6 hledá do týmu osobní trenérku nebo trenéra. Máte znalost...
seznamka sebeobrana
hledám spolucvičence na cvičení sebeobrany. Kohokoliv - muž, žena, fit nebo bez kondice. Základy....
bazar 17ks Star Trac Spinner NXT
Nabízíme k prodeji 17ks spinningových kol Star Trac NXT. Stav je dobrý, ale některé díly jsou op...
bazar 2x stepper
Dobrý den, prodám 2x Stepper panatta. Oba plně funkční cenu prosím nabídněte.Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie