Reklama:
Jen na pár dní: Agrezz 1+1!
Stimulace, napumpování, maximální výkony. Nejprodávanější anabolizér v extrémní akci! Více zde.

Jakub Běle: Začal kvůli šikaně, teď trénuje s Vémolou

9.469 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Bojové sporty

Nejčastěji pro Vás uveřejňujeme články, které nějak souvisí s činkou, ať už se jedná o disciplíny silové, nebo estetické. Stranou však nesmí zůstat ani ta odvětví, kde je silová příprava zásadní pro konečný výkon. A tomu odpovídají stále populárnější bojové sporty. No a mezi nimi je už několik let nejpopulárnější MMA, tedy kombinace všech bojových stylů, které si získalo české publikum. Velké sportovní haly praskají ve švech při zápasech novodobých gladiátorů. Největší organizací u nás je Oktagon MMA, která bude mít tuto sobotu 4. prosince turnaj v Brně. A proto jsme pro Vás vyzpovídali historicky prvního finalistu Oktagon Výzvy Kubu Běleho, který se právě v Brně představí.

Život bojovníka a blížící se zápas

Kubo, protože jsme s tebou ještě rozhovor u nás neměli, tak se nám prosím ve zkratce představ.

Jmenuju se Kuba Běle, bydlím v Ústí nad Labem a je mi 27 let. Už pár let dělám bojový sport - MMA. Určitě znáte velkou česko-slovenskou nebo teď už spíš evropskou organizaci Oktagon MMA. No a já byl v první řadě jejich reality show Oktagon Výzva a poštěstilo se mi být jejím prvním finalistou. Trénuju v Reinders MMA a právě mě čeká (4. prosince) další důležitý zápas v Brně proti polskému soupeři Marcinu Naruszczkovi.

Teď tě známe jako člověka a ještě se nám představ jako zápasník. Jsi postojář, zemař nebo už jsi z té mladší generace komplexních fighterů?

Tak MMA je komplexní sport a nemyslím si, že bych byl ta starší generace, a ač už to dělám nějakou dobu, tak jelikož trénuji v kvalitních gymech, tak se považuji za komplexního bojovníka. Není to o tom, že bych něco preferoval. Je to o tom, že každá příprava je něčím specifická a my se snažíme vždy najít tu správnou cestu. Na někoho to může být postoj, na někoho zem. Když na tréninku potkám třeba Dana Škvora (česká legenda K1), tak se vše snažím tahat na zem a stává se ze mě wrestler a grappler. A s kluky z jiu-jitsu se zase snažím boxovat. (smích) Zápas se ne vždy vyvíjí podle plánů, proto se snažím být připravený na všechno.

Jaké byly tvé začátky s bojovými sporty?

S "bojovkami" jsem začal v patnácti letech. Já si nikdy moc nevěřil a děti si mě často dobíraly. Zažil jsem si na škole psychickou šikanu. Byl jsem malý a neprůbojný. V těch patnácti jsem byl ve městě na skateboardu a tam nás obstoupila početná skupinka kluků, kteří na nás začali útočit. No a já tam jen stál a nebyl jsem schopen s tím něco udělat. To byl prvotní impuls už dál nebýt tím srabem. Proto jsem se rozhodl chodit na box, u kterého jsem nějakou dobu zůstal. Po kratší pauze jsem přestoupil na MMA a to se se mnou táhne do dnes.

Jak tě bojové sporty ovlivnily?

Zásadně. Bojové sporty mají to kouzlo, že člověka ovlivní i po charakterové stránce. Z vystrašeného kluka se stal sebevědomý chlap. Změnily se mi priority a poznal jsem, že to, co chci, si musím poctivě vydřít. Což se mi hodí i v životě.

Jak jsou na tom čeští zápasníci s financemi? Ty jsi širší špička v Česku, dá se tím na téhle úrovni uživit?

Každý má smlouvu nastavenou jinak. Vliv má i aktivita na sociálních sítích, zápasové skóre... Upřímně neznám moc zápasníků, kteří by se tím plně uživili, ať už se jedná o peníze ze zápasů, nebo od sponzorů. Hlavně kariéra může trvat deset let i méně, pokud se zraníte. Takže k tomu dělám trenéra bojových sportů, v Ústí mám svůj klub a to mě naplňuje. Baví mě to a chci u toho do budoucna zůstat. Se svými závodníky objíždím amatérskou ligu. Díky tomu, že jsem pánem své pracovní doby, mám víc času na vlastní trénink. To by s normální pracovní dobou nešlo. Situace se sponzory se jednoznačně zlepšila tím, jak je náš sport aktuálně sledovaný. MMA přilákalo firmy, které primárně nemají s naším sportem nic společného. Věřím tomu, že Karlos a Mach Muradov mají takové sponzorské smlouvy, že jim to pokryje životní náklady. U dalších fighterů je spolupráce o propagaci produktů, které jim potom pomohou v přípravě, ale tu samotnou přípravu to nezaplatí. Ale obdobně tomu je i u spousty zápasníků ve věhlasném UFC, ani tam smlouva s organizací nezabezpečí náklady na život zápasníka.

Prozradil jsi, že tě čeká zápas s polským zápasníkem. Popiš nám ho ze zápasového hlediska a v čem bys měl dominovat?

Marcin je velký tvrďák a šampión polské organizace FEN zaměřující se hlavně na postoj. Má neortodoxní dvojitý kryt a wrestling a zem využívá jen v ohrožení. Očekávám, že budu těžit z toho, že jsem techničtější a přesnější. Roli také bude hrát má výšková převaha. Stylisticky je to soupeř mně na míru, ale musím se připravit na to, že zápas může trvat celých patnáct minut. Nebude to nic jednoduchého, je to tvrďák, který jde stále dopředu i přesto, že prohrává a inkasuje. Víme, že to nepůjde lehce, zápas nemusí skončit před limitem.

Příprava, strava, dieta

Jak dlouho trvá tvá zápasová příprava? Kdy nastane ten čas, kdy musíš šlapat "do plnejch"?

Zhruba od července, kdy se mi narodil syn, jsem začal trénovat pravidelně. Takže už tam byla jakási předpříprava, ale ta závěrečná část trvá asi osm až devět týdnů. Nemám rád dlouhé přípravy (12 týdnů), tam už je člověk strašně unavený a je to o zranění. Většinou trénuji dvoufázově a týdně zvládnu devět až deset tréninků. Dříve jsem trénoval víc, ale poznal jsem důležitost odpočinku. Je znát, když si člověk dá den volno. Potom záříte na tréninku úplně jinak. Když jste přetrénování, tak klesá kvalita tréninku a to ovlivní i hlavu. Našel jsem si střední cestu a takhle mi to vyhovuje.

Ty jsi poměrně vysoký (192 cm) a zápasit jdete ve střední váze (84 kg). Vím o tobě, že se umíš pořádně najíst a to ti potom váha dost vyskočí. Z jaké hmotnosti teď hubneš?

Jak říkáš, mně chutná, mám rád jídlo a miluju sladké. Když vyloženě nedělám váhu na zápas, tak si jídlo užívám. Pro mě je to radost a s tím mi skáče i váha. Běžně, když trénuji, jím, co chci, a nesleduji kalorie, tak se mi váha pohybuje okolo 98 kg. Jakmile ale začne příprava a mám dvoufázové tréninky, tak mi váha sama padá na 94 kg. Když upravím i stravu, tak to jde téměř samo. Aktuálně mám 92 kg, což je pro mě ideální váha deset dní do zápasu. Do pondělí se chci dostat na 90,5 kg. Mám zkušenost, že se mi nejlépe z této váhy odvodňuje na konečných 84 kg. Tím, že do střední váhy se vždy dobře dostanu, si v off-season mohu jídlo užívat a nestresovat se tím, co jím.

Ty sám jsi výživu vystudoval na vysoké škole a máš mnoho zápasových zkušeností, proto předpokládám, že si dietní režim určuješ sám.

Přesně jak říkáš. I proto jsem se rozhodl jít na VŠ Palestra, obor Výživové poradenství a sportovní diagnostika. Jedním z důvodů, proč jsem si tento obor zvolil, bylo to, že jsem dřív bláznivě shazoval váhu do 77 kg, což při mé výšce bylo šílené. Prošel jsem si klasické sacharidové vlny a další šílené diety. Specifikum našeho sportu je odvodňování několika posledních kil, mělo by to být do 7 % tělesné hmotnosti, ale zápasníci jsou blázni a často jdou i přes 10 %. Já sám jsem si zažil shazování, kdy to bylo na hraně, a nechci ani domýšlet, co mi hrozilo. To bylo motivací jít na vysokou školu a více se o tom dozvídat i od zahraničních specialistů přes bojové sporty. Tak, jak to teď dělám, tak si myslím, že to umím víc než dobře. Měli jsme seminář s Lukášem Roubíkem a Miloslavem Šindelářem u nás v Reinders MMA a tam jsem se utvrdil v tom, že mé postupy jsou správné. Proto se v posledních přípravách obejdu bez drastických van a saun. Nemusím se tak v závěru soustředit tolik na váhu, ale hlavně na zápas samotný.

Jak se stravuješ v běžném období, kdy už si hlídáš režim?

Nemám žádný unikátní výživový směr. Počítám si kalorie, jsem v deficitu. Musím mít dostatek energie k tomu, abych zvládal kvalitně odtrénovat. S blížícím se zápasem kalorie utahuji. Aktuálně (10 dní do zápasu) mám 2100 kalorií. Stravu držím od šestého týdne před zápasem.

Kolik porcí denně sníš?

To je závislé na počtu a druhu tréninků během konkrétního dne. Poslouchám své tělo. Při ranních trénincích jsem často nalačno. Většinou mám pět jídel, tři větší a dvě svačiny.

Jak vypadá taková svačina před tréninkem?

Snažím se přijmout energii z fruktózy, dám si tedy nějaké ovoce, abych měl dostatek energie a nebylo mi těžko. Občas si tak dám ovoce s proteinem ještě hodinu do tréninku. To je lehce stravitelné, doplním bílkoviny i cukry, díky čemuž mám potom sílu a energii.

A co po tréninku?

Tady se snažím doplnit sacharidové zásoby, které jsem vyprázdnil při tréninku. Většinou přijde na řadu rýže, kterou považuji za nejlepší sacharid po tréninku. Tu doplním o bílé maso, jako je kuřecí nebo krůtí. Někdy zase zvolím tuňáka, popřípadě lososa.

Na jakých kaloriích startuješ dietní režim?

Většinou začínám na 3000 kcal při dvoufázových trénincích a po týdnech postupně ubírám. Postupně se tak dostanu na 2500 kcal, kdy se stále ještě cítím komfortně. Potom dále škrtím, pokud je to potřeba.

Řeší se suplementy i v bojových sportech?

Suplementy jsou pro mě hodně důležité. Kromě vitamínů používám i kvalitní magnesium, kreatin (vyřazuji na poslední dva týdny). Kreatin považuji za jeden z nejdůležitějších suplementů u vrcholových sportovců. Klasicky využívám protein, abych nemusel všechny bílkoviny čerpat z masa. Dál využívám medicinálních hub, jako je reishi a cordyceps. Cordyceps využívám kvůli imunitě, ale napomáhá i k lepším vytrvalostním výkonům.

Jak probíhá doplnění živin po vážení před samotným zápasem?

U nás je to při doplnění všechno o vodě, takže mám spočítáno, kolik minerálů a sacharidů musím přijmout, aby se mi doplnily glykogenové zásoby. Tady si trochu utajím svá know-how. Mám tři speciální shaky, které mi pomáhají zrehydratovat okamžitě po vážení.

Trénink a regenerace

Mluvil jsi o deseti tréninkových jednotkách týdne. Co všechno zahrnují?

Jedná se o komplex kondiční přípravy i té technické a sparingové. Většinou mívám čtyři kondiční tréninky zaměřené na sílu, dynamiku, výbušnost i kondici. Potom mám samostatné tréninky na postoj, konkrétně thajský box. Další složkou je wrestling, grappling a samozřejmě i komplexní sparingy. Každý týden má jinou skladbu a poměr jednotlivých složek je proměnlivý podle aktuálních potřeb. S blížícím se zápasem jsou hlavní složkou pochopitelně tvrdé sparingy. Někdy je těžké vše skloubit dohromady a je potřeba si vše dobře rozvrhnout, abych se "nezničil" u ranní kondice a nepřišel na večerní sparingy příliš unavený.

Trénuješ asi s nejvěhlasnějšími jmény v Česku. S kým vším se ve vašem klubu potkáváš?

Reinders MMA je pravděpodobně nejlepší gym v Česku i Slovensku a dost možná i v Evropě. Trénuje tu Michal Martínek, Miloš Petrášek, Dan Škvor, Pavel Salčák nebo, dokud byl zdráv, i Karlos Vémola. Takže ti nejlepší, s nimiž můžu spárovat.

Předpokládám, že po tvrdých trénincích se musíš věnovat i odpočinku. Jak regeneruješ?

Přiznám se, že na regeneraci jsem lempl. Ale tak je tomu u spousty sportovců. Je složité skloubit deset tréninků týdně, dojíždění na ně, rodinný život a k tomu vše uregenerovat. Ale v přípravě chodím dvakrát týdně k fyzioterapeutovi. Do toho zařazují aktivní regeneraci, kdy jdeme s rodinou na procházku nebo s přáteli ven. Jde spíš o očistu hlavy. Před koronou jsme s kamarády často chodili do sauny. Nejzásadnější je tak asi právě fyzioterapie, která mi vždy pomůže s návratem do tréninku. No a po celém náročném dni přijdu domů a tam na sebe namažu všechny možné mastičky a modlím se za to, abych se příští den probudil co nejméně rozbolavělý.

Závěr

Za tvými výkony stojí celá řada pomocníků. Komu bys touhle formou chtěl poděkovat?

Chci poděkovat všem svým trenérům, kteří mě na mé cestě už dlouho provázejí. Jsou jimi André Reinders, Jakub Jirgle a Tomáš Beran. Rád bych taky poděkoval mému fyzioterapeutovi Vláďovi Prokůpkovi a všem mým sparingům, kteří mi tréninky vůbec neulehčují. Ale díky tomu se dál posouvám.


Jakub Běle v přípravě na zápas s Marcinem Naruszczkou


Jakub Běle v posledním zápase s Tomášem Bolem (Melišem)Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie