Reklama:
Legendární Matrix protein opět v akci!
Spousta příchutí a luxusní láhev ZDARMA! Více zde.

Martin Komárek - trénink sportovního dřevorubce

19.646 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Ostatní sporty

Adrenalinový sport s hlubokými kořeny a obrovskou světovou popularitou. To je sportovní dřevorubectví, anglicky timbersports, do jehož zákulisí dnes nahlédneme s nejúspěšnějším českým reprezentantem a majitelem řady rekordů Martinem Komárkem!

Počátky sportovního dřevorubectví sahají do druhé poloviny 19. století, kdy se údajně dva dřevorubci v australské Tasmánii rozhodli soutěžit, který z nich pokácí strom rychleji. Odtud se sport rozšířil do celého světa a největší popularitu získal v Kanadě a v USA, kde byla spolu s rozmachem průmyslové revoluce velká poptávka po dřevě. Z původních dřevařských soutěží se postupem času vyvinuly regulérní závody s pevnými pravidly a dnes je pod hlavičkou Stihl Timbersports Series tento sport rozšířený po celém světě.

V současnosti se ve sportovním dřevorubectví závodí v šesti disciplínách, z nichž se tři provádějí se sekerou a tři s pilou. A toto jsou zmíněné disciplíny:

  • Springboard: Závodníci vysekají do stojícího kmene stromu kapsu, do níž zasunou prkno, tedy anglicky springboard. Z něj vysekají druhou kapsu, do níž zasunou druhé prkno, a teprve z něj pak ve výšce kolem tří metrů musí přeseknout vrcholek kmene.
  • Stock Saw: Závodníci musí pomocí klasické motorové pily Stihl MS 661 uříznout z vodorovného kmenu dva kotouče. První kotouč se přitom řeže směrem dolů a druhý směrem nahoru.
  • Standing Block Chop: V této disciplíně závodníci přesekávají stojící kmen. Nejprve blok nasekají z jedné strany, pak jej z druhé strany dokončí.
  • Single Buck: Toto je jedna z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Závodníci musí obří ruční pilou odříznout z kmene o průměru 46 cm kotouč.
  • Underhand Chop: Závodníci stojí na ležícím kmeni, který musí přeseknout na dvě poloviny. Tato disciplína připomíná časy, kdy dřevorubci museli pokácený kmen rozdělit na menší části. Soutěžící nejprve načnou blok z jedné strany, pak jej z druhé strany dosekají.
  • Hot Saw: Tato disciplína může připomínat závody Formule 1, protože soutěžící používají speciálně vyrobené motorové pily o výkonu přes 62 koní, přičemž musí z ležícího kmene odříznout tři kompletní kotouče. Ve všech disciplínách se závodí na čas.

Nejúspěšnějším českým závodníkem ve sportovním dřevorubectví je Martin Komárek, který stál u samotného vzniku timbersportu v Čechách i v Evropě. Tomuto sportu se věnuje od roku 2001, kdy absolvoval tréninkový kemp v německém Ruhpoldingu, díky němuž se nominoval na své první mistrovství Evropy. V letech 2003 až 2006 se čtyřikrát stal mistrem Evropy a získal i deset medailí z mistrovství světa, z toho tři stříbrné. Mezi jeho nejlepší letošní výsledky patří zisk titulu profesionálního mistra republiky a třetí misto na mistrovství světa v německém Mnichově.

Ve dnešním videu uvidíte průřez Martinovým tréninkem a také tři ze zmiňovaných disciplín. Video je doplněné o záběry z Champions Trophy z roku 2017 v Hamburku a také z mistrovství světa 2018 v anglickém Liverpoolu, kde budete mít možnost spatřit i Martinovu nejoblíbenější disciplínu, brutálně adrenalinový springboard! Užijte si video, a pokud by Vás sportovní dřevorobectví zaujalo a Vy byste se o něm chtěli dozvědět více, podívejte se na stránky Stihl, kde najdete kromě historie, pravidel a popisu disciplín také všechny potřebné kontakty, včetně kontaktu na Martina!


Martin Komárek - trénink sportovního dřevorubceLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie