Reklama:
Protein Extrifit s postupným uvolňováním 2000 g + 1000 g!
Až 79 % bílkovin a jen 1 g cukru v dávce. Ideální do diety i pro svalovou hmotu. Koupíte zde.

Martin Komárek - trénink sportovního dřevorubce

11.752 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Ostatní sporty

Adrenalinový sport s hlubokými kořeny a obrovskou světovou popularitou. To je sportovní dřevorubectví, anglicky timbersports, do jehož zákulisí dnes nahlédneme s nejúspěšnějším českým reprezentantem a majitelem řady rekordů Martinem Komárkem!

Počátky sportovního dřevorubectví sahají do druhé poloviny 19. století, kdy se údajně dva dřevorubci v australské Tasmánii rozhodli soutěžit, který z nich pokácí strom rychleji. Odtud se sport rozšířil do celého světa a největší popularitu získal v Kanadě a v USA, kde byla spolu s rozmachem průmyslové revoluce velká poptávka po dřevě. Z původních dřevařských soutěží se postupem času vyvinuly regulérní závody s pevnými pravidly a dnes je pod hlavičkou Stihl Timbersports Series tento sport rozšířený po celém světě.

V současnosti se ve sportovním dřevorubectví závodí v šesti disciplínách, z nichž se tři provádějí se sekerou a tři s pilou. A toto jsou zmíněné disciplíny:

  • Springboard: Závodníci vysekají do stojícího kmene stromu kapsu, do níž zasunou prkno, tedy anglicky springboard. Z něj vysekají druhou kapsu, do níž zasunou druhé prkno, a teprve z něj pak ve výšce kolem tří metrů musí přeseknout vrcholek kmene.
  • Stock Saw: Závodníci musí pomocí klasické motorové pily Stihl MS 661 uříznout z vodorovného kmenu dva kotouče. První kotouč se přitom řeže směrem dolů a druhý směrem nahoru.
  • Standing Block Chop: V této disciplíně závodníci přesekávají stojící kmen. Nejprve blok nasekají z jedné strany, pak jej z druhé strany dokončí.
  • Single Buck: Toto je jedna z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Závodníci musí obří ruční pilou odříznout z kmene o průměru 46 cm kotouč.
  • Underhand Chop: Závodníci stojí na ležícím kmeni, který musí přeseknout na dvě poloviny. Tato disciplína připomíná časy, kdy dřevorubci museli pokácený kmen rozdělit na menší části. Soutěžící nejprve načnou blok z jedné strany, pak jej z druhé strany dosekají.
  • Hot Saw: Tato disciplína může připomínat závody Formule 1, protože soutěžící používají speciálně vyrobené motorové pily o výkonu přes 62 koní, přičemž musí z ležícího kmene odříznout tři kompletní kotouče. Ve všech disciplínách se závodí na čas.

Nejúspěšnějším českým závodníkem ve sportovním dřevorubectví je Martin Komárek, který stál u samotného vzniku timbersportu v Čechách i v Evropě. Tomuto sportu se věnuje od roku 2001, kdy absolvoval tréninkový kemp v německém Ruhpoldingu, díky němuž se nominoval na své první mistrovství Evropy. V letech 2003 až 2006 se čtyřikrát stal mistrem Evropy a získal i deset medailí z mistrovství světa, z toho tři stříbrné. Mezi jeho nejlepší letošní výsledky patří zisk titulu profesionálního mistra republiky a třetí misto na mistrovství světa v německém Mnichově.

Ve dnešním videu uvidíte průřez Martinovým tréninkem a také tři ze zmiňovaných disciplín. Video je doplněné o záběry z Champions Trophy z roku 2017 v Hamburku a také z mistrovství světa 2018 v anglickém Liverpoolu, kde budete mít možnost spatřit i Martinovu nejoblíbenější disciplínu, brutálně adrenalinový springboard! Užijte si video, a pokud by Vás sportovní dřevorobectví zaujalo a Vy byste se o něm chtěli dozvědět více, podívejte se na stránky Stihl, kde najdete kromě historie, pravidel a popisu disciplín také všechny potřebné kontakty, včetně kontaktu na Martina!


Martin Komárek - trénink sportovního dřevorubceLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTréninkový videolog: Milan Šádek (01/...
LOPO (19:12) • Milanovi držím palce . Nech to dobre dopadne v novej sezóne a verím ,že v blízkej budúc...
magazínFoto: šestnáctitýdenní proměna Marca...
xroll (18:33) • Já myslím, že držel mrkvovou dietu. Má takovou zdravější barvu.
magazínSiem Goossens chce při profi debutu u...
LeToucan (23:12) • Takové množství znamínek jsem ještě na nikom teda ještě neviděl :o
magazínKristýna Seidlová - trénink ramen pod...
Jarda 74 (19:38) • Pěkné video, Lukáše jsem nikdy moc nesledoval a teď vidím že to byla chyba. Líbí se mi...
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (01/20...
LOPO (18:34) • Veru tie tréningy masaker aj keď je odpocinkova fáza 😁. Držím palce v novej sezóne a hl...
NOVÉ INZERÁTYpráce Řidič & skladník v Ronnie.cz
Sportovní obchod Ronnie.cz hledá nové kolegy(ně) na pozice řidič & skladník. Větší díl práce tvoří rozvážení zboží do fitness center a obchodů (pick-up, dodávka), menší díl práce je pak ve skladu (Praha 10 - Vršovice) při naskladňování nebo vyskladňování zboží, kompletaci velko- i maloobchodních zásilek apod.
práce Nabídka práce osobni trenérka / trené...
Nový prémiový Fitclub Santinka v Praze 6 hledá do týmu osobní trenérku nebo trenéra. Máte znalost...
seznamka sebeobrana
hledám spolucvičence na cvičení sebeobrany. Kohokoliv - muž, žena, fit nebo bez kondice. Základy....
bazar 17ks Star Trac Spinner NXT
Nabízíme k prodeji 17ks spinningových kol Star Trac NXT. Stav je dobrý, ale některé díly jsou op...
bazar 2x stepper
Dobrý den, prodám 2x Stepper panatta. Oba plně funkční cenu prosím nabídněte.Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie