Reklama:
VÁNOČNÍ DÁRKY: tašky plné suplementů
Vánoční tašky a balíčky, ale i knihy, fitness dobrůtky, chytré lahve nebo oblečení. Více zde.

Magnus Ver Magnusson Strongman Classic 2021 - reportáž a výsledky

2.844 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Island, kolébka obrů a siláků. Překrásná, ale velmi drsná krajina. Tohle všechno v minulém týdnu spojil strongman závod těch nejvyšších kvalit. Ve dnech 18. - 20. listopadu se na Islandu konal závod Magnus Ver Magnusson Strongman Classic 2021, pojmenovaný po čtyřnásobném držiteli titulu World´s Strongest Man, který byl mezinárodně obsazený.

Závod se neodehrával pouze na jediném místě, ale objel se závodníky téměř celý ostrov. Disciplíny se konaly na nejhezčích místech, která Island může nabídnout. I proto byl závod roztažený na celkem 3 dny, kdy se jely vždy dvě disciplíny, jedna dopoledne a jedna odpoledne. Lačnému divákovi celý přenos zajistil sponzor závodu Rogue. On-line byl k vidění na YouTube, a to zcela zdarma. Jako součást tohoto reportu Vám jej přinášíme i my.

Závodu se zúčastnilo celkem 14 strongmanů z různých částí světa. Některá jména byla známá, některá méně. Ale jsem si jistý, že o všech určitě ještě uslyšíme. Mezi ta známá patří jistě Maxime Boudreault z Kanady nebo další účastník World´s Strongest Man a domácí borec Eythor Ingolfsson Melsted, Sami Ahola z Finska, Estonec Ervin Toots, ale i pro českého diváka známý Francouz Pierre Motal, případně německý obr Dennis Kohlruss.

Velký důraz na islandské historické dědictví kladly i jednotlivé disciplíny, které byly připraveny ve většině případů jen na tento závod. Seznam disciplín byl:

  • Stone Press na maximum
  • Super Yoke a Farmer's Walk Medley
  • Giant Log Lift Medley
  • Stone to Shoulder Medley
  • Axle Deadlift
  • Husafell Carry

Stone Press

Hned první záběry na první disciplínu, která se konala poblíž nádherného vodopádu Gullfoss, přinesly jasný obrázek, jaké je na Islandu počasí v druhé polovině listopadu. Bylo bílo a byla relativně tma. Tomu se při jednom ze svých výstupů hodně divil Francouz Pierre Motal. Každý ze závodníků měl zvednout nad hlavu přírodní kámen o co největší váze. Každý mohl mít dva nepovedené pokusy. Celou disciplínu nejlépe zvládl domácí Eythor Ingolfsson Melsted, který se nejprve neúspěšně pokoušel zdolat 127 kg prvním pokusem, aby je napodruhé zvládl. Třešničku na konec si nechal svým úspěšným pokusem se 137kg kamenem. Tím srovnal i aktuální světový rekord. Na druhém místě skončil Ryan England z Británie, který dostal nad hlavu 133 kg, další místo bralo hned několik strongmanů, kteří zvládli dostat nad hlavu stejně těžký kámen o hmotnosti 112 kg. Byli to Sami Ahola, Kristjan Jon Haraldsson, Sigfus Fossdal, Tomas Dari Thorsteinsson a Ervin Toots. Pod nimi se umístilo pár závodníků, kteří zvládli 105 kg, např. Pierre Motal nebo Dennis Kohlruss. U Dennise bylo vidět, že by zvládl mnohem více, ale problémy mu dělalo prostředí nebo počasí.

Super Yoke a Farmer's Walk Medley

Druhá disciplína nás zavedla do oblasti zvané Geysir, opět úchvatná přírodní podívaná. Nicméně závodníci si ji užili jen zčásti. Zadání pořadatelů bylo jasné, Super Yoke o hmotnosti 360 kilogramů, 9 metrů tam a 9 metrů zpět, pak dalších 9 metrů tam s kufry, přesněji řečeno s černými kameny o hmotnosti 140 kg každý, a navíc s hladkým madlem, a opět zpátky. Časový limit pro závodníky byl 75 vteřin. Nejrychlejším ze všech byl Sami Ahola, ten zvládl celou disciplínu, tedy 4krát 9 metrů, za úžasných 56,73 vteřin. Druhý v pořadí skončil Maxime Boudreault, který zvládl bez pár centimetrů téměř celou trať, třetí v pořadí se umístil Ervin Toots, který donesl závaží do vzdálenosti 28,95 metru.

Log Lift Medley

Třetí disciplína se přesunula k monumentálnímu kostelu Hallgrimskirkja. Na strongmany čekaly čtyři klády o různých hmotnostech, začínalo se na 120 kg, pokračovalo se na 135 kg, dále pak na 150 kg a končilo se u obrovského logu o hmotnosti 165 kg. Od druhého logu měly klády také svá jména. Druhá v pořadí se jmenovala log Richarda Luniho, třetí se jmenovala po organizátorovi závodu log Magnuse Ver Magnussona a poslední v pořadí uctívala památku Jona Palla Sigmarssona. Kdo z borců zvedl všechny klády v nejkratším čase, zvítězil. A zvítězil Maxime Boudreault s časem 35,75 vteřiny, následovaný Ryanem Englandem s časem 42,92 vteřiny. Třetí místo bral Eythor Ingolfsson Melsted s časem 47,37 vteřiny.

Stone to Shoulder

Čtvrtá disciplína zavedla závodníky i přihlížející ke slavné restauraci a hotelu Viking Village. Zde se zvedaly přírodní kameny na rameno. Jak uvedl Magnus hned na začátku, kameny nebyly nijak extrémně těžké, ale byly vzhledem k počasí mokré. Hmotnosti byly 100, 110, 130 a 145 kilogramů. Kristjan Jon Haraldsson zvládl všechny čtyři kameny v čase 44,69 vteřin a zvítězil. Na druhém místě svoji pozici upevnil Maxime Boudreault s časem 47,44 vteřiny, třetí místo bral Eythor Ingolfsson Melsted, který zvedl na rameno všechny kameny za 56,72 vteřiny.

Axle Deadlift

Třetí závodní den začal v Höfdi, další islandské přírodní kráse. Nedaleko místa závodu se totiž nachází úchvatné přírodní lávové pilíře ve vodě. Nicméně přímo místo závodu se konalo u slavné vily, kde formálně skončila studená válka a prezidenti Ronald Reagan a Michail Gorbačov podepsali dohodu o odzbrojení. Axle, připravený a naložený na 325 kilogramů, a závodníci měli za úkol jej pozvednout co nejvícekrát v časovém limitu 75 vteřin. Jako závaží na axle bylo použito původních rybářských bójí, tedy další pojítko z islandské historie. Opět zde velkou roli hrála zima, která na místě panovala. Nejvíce opakování (7) zvládl kanadský borec Maxime Boudreault a zvítězil v disciplíně. Následovaný byl Kimem Ukarakem Lorentzenem se 6 pozvedy. 5 opakování předvedl Ryan England.

Husafell Carry

Není prozaičtějšího místa a disciplíny než kámen Husafell, vážící 183 kg, který závodníci nosí přímo na planině Husafell, kde se z islandských kluků stávali muži - Vikingové. Kámen se nosí dokola na planině na maximální vzdálenost. Možná by se slušelo ještě zmínit, že ten pravý kámen Husafell není možné osahat jinde než na Islandu, jeho vývoz ze země je přísně zakázán, protože se jedná o kulturní dědictví a součást historie Islandu. Ve světě proto kolují různé kovové napodobeniny. Neblíže k originálu má z betonu vyrobená kopie Husafellu použitá na Arnold Strongman Classic, ta odpovídá velikostí, tvarem i hmotností. Několik sochařů bylo vysláno přímo na Island, aby kopii vyrobili. Nejdále v disciplíně došel Sigfus Fossdal, a to 48,7 metrů. Druhý v pořadí skončil Maxime Boudreault, který zvládl 42,3 metru. O pouhých 10 centimetrů třetí se vzdáleností 42,2 metru skončil Eythor Ingolfsson Melsted.

Závod byl z pohledu diváka opravdu výjimečný, promyšlený a velmi propracovaný. Každé místo mělo vztah k historii nebo přírodním krásám Islandu a opravdu ukázalo, co všechno může tato malá severská země nabídnout. Podmínky závodu nebyly nijak jednoduché, ale všichni je měli stejné. Bohužel došlo k několika zraněním, a proto ne všichni borci závod dokončili. Každopádně všem, kdo se závodu účastnili, gratulujeme, úžasný výkon. Vítězem se stal kanadský borec Maxime Boudreault, stříbro bral domácí borec Eythor Ingolfsson Melsted a třetí skončil Fin Sami Ahola. Všichni tři pocházejí ze severských zemí, zřejmě jim zima a plískanice dělaly nejmenší problémy.

Magnus Ver Magnusson Strongman Classic 2021 - výsledky
pořadí jméno body celkem
1. Maxime Boudreault 72,0
2. Eythor Ingolfsson Melsted 69,5
3. Sami Ahola 60,5
4. Kristjan Jon Haraldsson 41,5
5. Ryan England 56,0
6. Ervin Toots 51,5
7. Sigfus Fossdal 45,0
8. Pierre Motal 41,5
9. Kim Ujarak 33,0
10. Theodor Gudmundsson 24,0
11. Lautaro Jauregui Lorda 13,5
12. Dennis Kohlruss odstoupil
13. Stan Carradine odstoupil
14. Tomas Darri Thorsteinsson odstoupilLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 61 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZemřel Shawn Rhoden
Turakam (19:47) • Náhodou, príspevok dal Tommy ako vínko, mal svetlejšiu chvíľku po tom Monstrovi a dvoch...
magazínZemřel Shawn Rhoden
Diegito (15:47) • Tommy určitě spousta lidí ocení, že dokážeš o některých věcech mluvit otevřeně a že ses...
magazínZemřel Shawn Rhoden
Neutralni typ (14:40) • Rekl bych ze je dost mozne ze v tech castych umrtich hraje roli i chripka resp. mozna t...
magazínMartina Dostálová je s vážnými zraněn...
Turakam (20:20) • Ech, toto mi je ľúto, verím, že sa z toho dostane, je to zjavne ozaj silná osobnosť, ve...
magazínMartina Dostálová je s vážnými zraněn...
Kebab (16:54) • Fíha tak to si nikdo nepřeje, aby se mu něco takového stalo *4* Držím všechny palce *4*Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie