Reklama:
VÁNOČNÍ DÁRKY: tašky plné suplementů
Vánoční tašky a balíčky, ale i knihy, fitness dobrůtky, chytré lahve nebo oblečení. Více zde.

Official Strongman Games 2021 očima Veroniky Rulíkové

2.162 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V polovině listopadu (12. - 14. 11. 2021) se v americkém městě Daytona Beach, nacházejícím se ve státě Florida, uskutečnilo mistrovství světa ve strongman sportu. Konkrétně se jednalo o Official Strongman Games 2021, pořádané známou federací Official Strongman, kterých jsem dostala tu možnost se zúčastnit.

Přeskočme úvodní peripetie táhnoucí se asi tak od března tohoto roku, kdy jsem nejdřív jela, pak nejela, ukápla slzička a nakonec opět jela. Nutno říci, že v době, kdy světem hýbe snad nikdy nekončící téma covidu, byla i celá cesta dost ve hvězdách. Spojené státy americké byly totiž až do listopadu uzavřené pro turisty, koncem října proběhla zmínka o jejich opětovném otevření, ovšem bez udání přesného termínu. Jelikož pořadatelům se podařilo soutěž u amerických úřadů zapsat jako závod profesionálních sportovců, měla bych v případě cesty výjimku, i kdyby se Spojené státy neotevřely. Ale spoléhejte na něco takového. Každopádně byla jsem pevně rozhodnutá, že na tyto závody, které jsou pouze pro přímo pozvané nebo předtím kvalifikované atlety, prostě odletím. Stůj co stůj. I za cenu toho, že poletím sama.

Shodou okolností jsem letěla v pondělí 8. listopadu, což byl zároveň i den, kdy se Spojené státy po několika měsících otevřely pro turisty. Ano, komplikace byly. Kdo by to byl čekal.

Na cestě mě čekaly dva přestupy. Z Prahy do Amsterdamu, z Amsterdamu do Atlanty a z Atlanty do Daytona Beach. V prvním americkém státě, na který vstoupíte, musíte projít přes imigrační oddělení. Světě div se, Američané to absolutně nezvládli. Personální crash, ale absolutní. Po hodině čekání v téměř nekonečném zástupu lidí mi bylo jasné, že za další hodinu letadlo nestihnu. Nestihla jsem. Ale tak let se prodloužil pouze o 5 hodin.

Musím říci, že kdyby se mi před závody přes Instagram neozval Filip (Čech žijící už 4 roky na Floridě), ať přijedu, že mi se vším pomůže a bude se mnou na závodech, sama bych to asi nehecla. Cestovat sama je jedna věc, ale být úplně sama na takto velkém závodě, to už by bylo moc. Naštěstí jsem nebyla. A za to Ti, Filipe, moc děkuji!

Ve čtvrtek 11. listopadu probíhalo vážení. Byla jsem přihlášena do kategorie do 73 kg, do které jsem se po úspěšném odvodnění dostala s rezervou. Moje kategorie je poměrně nová, tuším rok nebo dva, ale poměrně dost atraktivní, čemuž odpovídá i to, že nás v ní oproti ostatním bylo nejvíce. Na to, že jsem naposledy sundávala váhu vodou někdy na začátku svých trojbojařských let, musím říci, že jak samotné rozpíjení, tak především následné nabírání vody, váhy atd. proběhlo po vážení naprosto bez problémů. Znova bych to už ale asi dělat nemusela, sama na druhé půlce světa. :-)

Už samotný vstup na místo konání závodu byl pro mě něco. Prostě wow. Neskutečná atmosféra. Mistrovství světa. Atleti několika váhových a věkových kategorií z různých koutů světa, které spojuje stejný sport. Bylo to vážně něco pro holku z Čech, která se dostala na závod svých snů.

Samotný závod začínal v pátek 12. listopadu, řekla bych, královskou disciplínou. Kládou. V mé kategorii jsme měli kládu o hmotnosti 83,4 kg. Úkolem bylo klasicky co nejvíce platných opakování v časovém limitu 60 vteřin. Kláda byla naložena bumper kotouči, ze kterých jsme ji také ze země přemisťovali. Tudíž žádné pohodlné přemístění od kolen z bloků, které jsem trénovala celou přípravu. Nevadí, rozhodně bych tuto disciplínu vyhrála minimálně na počet přemístění, výraz se mi bohužel nepovedl ani jeden. V prvním pokusu chyběl pouze dotlak a bylo to přesně to jedno opakování, které mohlo udělat zásadní rozdíl v celkovém umístění. Při rozcvičení jsem 80 kg vyrazila celkem s přehledem. Ale je to tak, jak to je. Pro srovnání, vítězný počet opakování jedné z mých soupeřek bylo 9 platných tlaků!

Log Lift

Druhou disciplínou závodního dne byl Super Yoke, respektive Car Walk. Naprosto luxusní a divácky velmi atraktivní disciplína. Pořadatelé si s těmito "brouky" dali vážně práci. Ano, říkám "brouky", protože na konstrukci yoku byl přidělaný klasický starý automobil - "brouk". Upřímně, pohodlnější a stabilnější yoke jsem na zádech asi neměla. V základu měl 260 kg. Vzdálenost 15 metrů. Běhavé disciplíny mi jdou a na tuto jsem se vážně těšila, navíc jsem věděla, že si musím vylepšit předchozí nezdařenou kládu, a tak jsem na yoku nakonec urvala 9. místo z 21 závodnic. Mé nejlepší umístění. Díky tomu jsem tak po prvním dni byla na průběžném 13. místě.

Car Walk

V sobotu 13. listopadu začal závodní den mrtvým tahem. Disciplína s názvem Deadlift Ladder obnášela zatáhnout v co nejrychlejším čase 5 naložených činek začínajících na váze 165 kg a končících u 240 kg. Ano, stále váhovka do 73 kg. A přesto se většina holčin dostala minimálně přes třetí váhu, tedy 206,4 kg. Já skončila na čince o váze 183 kg, čímž jsem si alespoň vylepšila PR. Možná kdybych opět neudělala další chybu, kdy jsem se až příliš soustředila na zvednutí váhy a opomněla, že čas na stopách rozhodčího stále tiká (tzn. kdybych o trochu víc hnula zadkem a tahala rychleji), mohlo i zde být umístění o pár míst lepší. A opět, chybami se člověk učí. Na krásných 206,4 kg jsem si alespoň došla sáhnout, odlepila je přibližně na 2 cm od země a nechala je na další rok. Po mrtvolách jsem se sesunula na průběžné 16. místo. Je ale neskutečné, kam až - a hlavně jak rychle se posouvají hranice výkonů. Za rok to bude zase o něco výš.

Deadlift Ladder

Druhou disciplínou dne a zároveň poslední kvalifikační pro nedělní finále bylo Medley. Úkolem bylo na vzdálenost 15 metrů odnést 80kg pytel, hodit jej na obří železné "sáně", doběhnout zpět pro 90 kg Husafell Stone, opět ho odnést na sáně a to vše následně těch 15 metrů odtáhnout zpět do cíle. Jak mám běhavé disciplíny vážně ráda, tak tahle byla ta nejhorší ze všech čtyř závodních disciplín. Odnést pytel a kámen bylo v pohodě, ale dotáhnout ty sáně, které samy o sobě měly minimálně 100 kg, a ještě si s tou betonovou podlahou příliš nerozuměly, to byl vážně masakr. Ale dotáhla jsem je! A byť jsem po této disciplíně věřila, že bych mohla alespoň o pár míst vylepšit své umístění, zůstala jsem na 16. místě, čímž pro mě samotný závod skončil.

Medley - Sandbag Carry, Husafell Stone, Sled Pull

Do nedělního finále postupovalo z každé kategorie pouze prvních 10 nejlepších atletů. Disciplínami finále bylo přehazování pytlů od váhy 9 kg do 18 kg a zvedání Atlasových kamenů na platformu od 80 kg do 136 kg.

Byť jsem se do finále nedostala, což mě hodně mrzelo, protože alespoň s tímto cílem jsem na tyto závody letěla, získala jsem nejenom ze soutěže, ale i ze samotné cesty a celé přípravy dost zkušeností, které se rozhodně v další přípravě neztratí. Také bylo super celý závod sledovat světové profi strongmany, jako například legendu Zydrunase Savickase, Marka Felixe nebo Jerryho Pritchetta. Prostě ty hvězdy, které sledujete na Instagramu a jsou to pro vás Páni Strongmani. Konkurence byla a je vážně obrovská, ty holky, a především ty americké, jsou vážně neskutečně našlápnuté a na jiné úrovni. Ne ovšem na tak jiné, aby nebylo možné se jim vyrovnat.

Zpáteční cesta a let domů už naštěstí proběhly bez problémů a tentokráte ani časový posun nenadělal takovou paseku. Vždyť cestou jsem se v letadle přesunula ze 7. hodiny ranní pouze na 13. hodinu odpolední.

Ráda bych na konci svého zážitkového okénka ráda poděkovala především své kamarádce a trenérce v jednom Martině Dostálové, která se mnou prošla už několikátou přípravu a díky které jsem tam, kde jsem. Dále bych ráda poděkovala firmě Recycling - kovové odpady, a.s., za finanční podporu a značce UNCS, která obléká české strongmany a na tento závod oblékla i mě.

Výsledky semifinále
Výsledky fináleLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZemřel Shawn Rhoden
Turakam (19:47) • Náhodou, príspevok dal Tommy ako vínko, mal svetlejšiu chvíľku po tom Monstrovi a dvoch...
magazínZemřel Shawn Rhoden
Diegito (15:47) • Tommy určitě spousta lidí ocení, že dokážeš o některých věcech mluvit otevřeně a že ses...
magazínZemřel Shawn Rhoden
Neutralni typ (14:40) • Rekl bych ze je dost mozne ze v tech castych umrtich hraje roli i chripka resp. mozna t...
magazínMartina Dostálová je s vážnými zraněn...
Turakam (20:20) • Ech, toto mi je ľúto, verím, že sa z toho dostane, je to zjavne ozaj silná osobnosť, ve...
magazínMartina Dostálová je s vážnými zraněn...
Kebab (16:54) • Fíha tak to si nikdo nepřeje, aby se mu něco takového stalo *4* Držím všechny palce *4*Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie