Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Mistrovství ČR v klasickém (RAW) silovém trojboji mužů 2021 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Mistrovství ČR v klasickém silovém trojboji mužů 2021
- výsledky

V sobotu 30. října 2021 se v Plzni konal 8. ročník Mistrovství České republiky v klasickém (RAW) silovém trojboji mužů. Soutěž byla pořádána pod taktovkou Výkonného výboru ČSST. Sbor rozhodčích byl na tuto soutěž zvolen následovně. Postranní rozhodčí byli Takáčová Hana a Jan Šrámek, jako rezervní rozhodčí figuroval Marián Přibyl. Hlavním rozhodčím byl Josef Švejda. Dohled nad celou soutěží jsem měla jako delegát já, Petra Švadlenková.

Na soutěž dorazilo čtyřicet čtyři nejsilnějších nominovaných mužů v divizi RAW. Nejlehčí váhovou kategorii vyhrál Matěj Vojtěch z oddílu Powerlifting DK za výkon 502,5 kg. Dušan Švarcbach, který v této kategorii získal druhé místo, vytvořil nový rekord mužů masters I ve dřepu, a to 180 kg. Velmi se dařilo Martinu Hladíkovi v kategorii do 74 kg, kterou nejenom vyhrál výkonem 638 kg, což je nový rekord v součtu, ale i dvakrát zvýšil rekord v mrtvém tahu, nejnovější hodnota je tedy 283 kg. Reprezentuje oddíl Sporting Apis Praha. Jeho oddílový kolega Milan Štěpáník získal zlato v kategorii výše, do 83 kg, jednalo se o nejobsazenější kategorii s deseti závodníky. Nazvedal 717,5 kg, zvýšil rekord ve dřepu na 262,5 kg. Pokoušel se dvakrát i o národní rekord v mrtvém tahu, ale ten zatím odolal. Jeho výkony mu přinesly i výhru v absolutním pořadí mužů, jeho přepočet na Wilksovy body dosahoval 482,95.

Hynek Fránek z B Strong Powerlifting Team ovládl kategorii do 93 kg, nazvedal 730 kg. Zde se dařilo i stříbrnému Karlu Válkovi, vytvořil nový rekord masters I ve dřepu na 260 kg. Osm silných závodníků bojovalo o medaile v kategorii do 105 kg. Zde byla opravdu velká konkurence a k vidění výborné výkony. Na medaile dosáhli opravdu jen ti nejlepší. Výhru si odnesl Jakub Vágner, soutěžící za ASK Blansko. I přes velkou konkurenci měl náskok na druhého Víta Okrouhlého 27,5 kg. Jakub totiž dokázal nazvedal 775 kg, což je nový rekord v součtu. Jan Jindřich získal zlato v kategorii do 120 kg za součet 780 kg, reprezentuje Doplnejch powerlifting. Nejtěžší kategorii ovládl Dominik Plaček z oddílu PWL Vision Nutrition. Nazvedal 825 kg.

Soutěž probíhala v krásném prostředí Parkhotelu v Plzni, stejně tak jako se pořádají mezinárodní šampionáty v České republice.

Pro rozhovor jsem si vybrala vítěze kategorie do 74 kg Martina Hladíka ze Sporting Apis Praha a Hynka Fránka, vítěze kategorie do 93 kg, reprezentujícího B Strong Powerlifting Team.


Martin Hladík

Letos se ti v trojboji velice daří, jak jsi spokojený se svým výkonem na MČR v klasickém silovém trojboji? Dopadly disciplíny dle očekávání?

Vzhledem k tomu, jak to dopadlo, nemůžu být ani nespokojený. Přípravu doprovázely i menší zdravotní problémy, kdy mělo tělo prostě dost, takže výsledek byl i milé překvapení a rekord v trojboji třešničkou na dort.

Jednotlivé disciplíny se odvozovaly od plánovaného rekordu v trojboji a dopadly dle vysněného očekávání. S trenérem Honzou Bolechem jsme to řešili dle aktuální situace a nakonec to bylo vcelku jasné - zapsat na dřepu a bench-pressu co nejvíc tělo dovolí a zbytek prostě dotahat. Vzhledem k tomu, že mrtvý tah je asi moje největší dominanta, plán vypadal slibně. Dřepu se v přípravě moc nedařilo vzhledem k problémům s kolenními vazy, ale i přesto byl výsledek 220 kg osobní rekord a krásné číslo do základu. Bench-press byl asi nejzrádnější, kdy jsem do poslední chvíle hlídal možnost změnit základ. Problém s prsním svalem se dvakrát vrátil a poslední dva týdny jsem už nad 80 kg ani nezkoušel, takže krok do neznáma. Nakonec asi právě odpočinek vše napravil a atmosféra na závodech vše dotáhla do konce, takže jsem i přes tyto problémy dorovnal posledním pokusem své dosavadní závodní maximum 135 kg. V tu chvíli bylo už tím pádem jasno, co se bude dít dál. Základ mrtvého tahu jsem měl hlášený na 262,5 kg, to je číslo, se kterým jsem do toho šel s klidnou hlavou. Druhý pokus 273 kg, abych alespoň jednou blikl rekordem, kdyby nevyšel poslední pokus, a pak vlna nadšení z pokusu posledního - 283 kg, který též vyšel a vše završil.

Rekord v mrtvém tahu nevypadal úplně těžký, nový jsi vytvořil již druhým pokusem a třetím ještě navýšil. Je tam cíl zvýšit rekord ještě více?

Nechci, aby to vyznělo namyšleně, ale jak zmiňuješ, nebylo to úplně těžké. Od země i těch 283 kg bylo dobrých, ale pak se trošku ozvala moje slabina - dotah. Občas se tak soustředím na propnutí kolen, že to přijde prostě dříve. To mi pak samozřejmě způsobuje problémy. Naštěstí úchop mi drží skvěle, takže ambice v příštím roce zlepšit techniku dotahu a atakovat hranici 300 kg tu jsou a budu se pokoušet přiblížit co nejvíce.

Jak dlouho se vlastně trojboji věnuješ a co tě k němu přivedlo?

Trojboji jsem se začal věnovat před čtyřmi lety a vlastně malinko náhodou. Již dříve jsem do posilovny chodil, základní cviky mě bavily, ale o trojboji jsem slyšel jen něco málo a neměl jsem žádné závodní ambice. Když už se časem s kily na čince ambice objevily, nevěděl jsem, co a jak je pro závodění třeba. Nicméně náhodou do té samé posilovny chodil trénovat i Láďa Popp, který už pár závodů tehdy absolvoval a věděl. Byl i stejná váhová kategorie. Velmi mi pomohl se začátky a pár závodů jsme si střihli společně, za což jsem dodnes velmi vděčný. Pak už jsem věděl, že trojboji se chci věnovat i nadále, a dokud to zdraví dovolí, nehodlám jít z kola ven.

S kým nejčastěji trénuješ a kde? Jak zhruba vypadají tréninky?

Aktuálně trénujeme s přítelkyní Kačkou Holíkovou a partou našeho týmu APIS v Padera Gymu v Praze, kde nám skoro nic nechybí. V týdnu je složení týmu, jak dovolí čas, a nejčastěji jsme na to s Viktorem Hubáčkem sami, ale o víkendu jsme v plné sestavě já, Martina Malzová, Viktor a František Dvořák. Občas pak zajedeme na návštěvu za týmovými kolegy Víťou Okrouhlým a Milanem Štěpáníkem do Pelhřimova (nebo oni k nám) na větší společný trénink.

Moje tréninky byly dost různorodé, ale naštěstí nyní pod vedením trenéra mají i hlavu a patu. Trénuji čtyřikrát týdně, a co se týče základních cviků, tak se osvědčilo zařazovat dřep a mrtvý tah dvakrát týdně a bench-press čtyřikrát týdně v různých variacích. Doplňkové cviky jsou pak voleny dle slabin a času do závodů.

Vím, že do váhové kategorie prakticky vždy hubneš a odvodňuješ, jak moc je to pro tebe náročné?

Bohužel jsem celý rok přesně na rozmezí mezi kategoriemi do 74 a do 83 kg (mám 77 - 79 kg), takže jsem i chvíli přemýšlel, že naberu svaly a půjdu do kategorie do 83 kg. Nicméně jsem ektomorf a nabrat kila svalů se ukázalo jako prakticky nemožné, cvičím zhruba osm let a po těch osmi letech tolik svalů naturálně už asi nenaberu. Takže zůstat v kategorii do 74 kg a okolo těch 4 kg vždy stáhnout je pro mě lepší volba. V začátku to bylo bezpochyby velmi náročné, váhu jsem se možná až hloupě snažil mít už týden předem a podobně. Celé mě to pak stálo spoustu ztraceného výkonu kvůli dietám. Nyní je to vyladěné do posledního detailu, 90 % je jen voda, na výkonu mi to neubírá, a jestli, tak opravdu minimálně, a dalo by se říct, že náročné to už není vůbec.

Budeš ještě někde letos soutěžit, nebo pokračování až příští rok? A jaké jsou vůbec cíle?

Letos už určitě nikde závodit nebudu, cíl bylo vítězství z mistrovství republiky a teď dám trošku prostoru tělu a nápravě všeho, co problémy způsobovalo. Nicméně cíle na příští rok tu jsou. Vzhledem k tomu, jak jsem se relativně rychle začal posouvat díky kompletní změně tréninkového přístupu, že i přes zranění je výkon na slušné úrovni, tak bych rád s co nejvyšším výkonem reprezentoval ČR na mistrovství Evropy v příštím roce. Cíl jako takový vytyčený nemám, ale vzhledem k tomu, že mistrovství Evropy je plánováno až na prosinec 2022, doufám, že hranice 700 kg v trojboji nebude daleko.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů.


Hynek Fránek

Zhodnoť prosím svoje působení na MČR v klasickém silovém trojboji. Jsi spokojený? Všech devět pokusů platných a výhra v kategorii, to vypadá dobře.

Závody byly profesionálně zorganizované s úrovní podobnou mezinárodním závodům a to mi velmi vyhovuje. Díky kvalitnímu zázemí se mi závodilo velmi dobře. Jsem maximálně spokojený s výkonem i umístěním. Někomu se může zdát, že jsem měl třetí pokusy příliš lehké, nicméně je dobré vidět i druhé pokusy, podle kterých jsem volil závěrečnou hmotnost. Nebyl důvod riskovat, a tím pádem jsem podle druhých pokusů šel víceméně na jistotu.

Disciplíny máš vcelku silově vyrovnané. Která tě nejvíce baví? A myslíš, že v ní máš největší potenciál?

Já si úplně nemyslím, že mám vyrovnané výkony. Určitě mám co zlepšovat ve všech třech disciplínách. Ovšem pákové poměry mám lepší na dřep a bench-press, takže tam bude asi větší progres než v mrtvém tahu. Jinak mě baví všechny disciplíny, jen se občas vztekám kvůli mrtvole. Prostě se musím smířit s tím, že na progres na ni se víc nadřu.

Docela dlouho jsi soutěžil v mládeži. Je to jiné v kategorii open mužů, nebo rozdíl nepociťuješ?

Určitě to jiné je. Na domácí půdě tam není ten rozdíl tak propastný. Tam bych řekl, že máme výkonnostně kvalitní mládež. Na mezinárodní scéně mi přijde rozdíl mezi muži a juniory větší. Jiný rozdíl než výkonnostní nepociťuji. Možná mi subjektivně přijde, že pro mládež je více soutěží.

Váhu na soutěže si držíš nebo musíš něco shazovat? Hlídáš si nějakým způsobem jídelníček?

Jídlo se snažím si hlídat pomocí makro šikany od mé přítelkyně a funguje to skvěle. Nejenom, že se mi váha drží v rozumném rozmezí, ale navíc nemám problém s tím, že zapomínám jíst. Taky už můj jídelníček nesestává čistě jenom z cukru a slaniny. Na závody jsem stahoval z 94,5 kg pouze manipulací s vodou a solí ověřeným způsobem mého kamaráda Martina. Navážil jsem 92 kg, takže to zafungovalo, jak mělo.

Vidíš to letos ještě na nějaký start, nebo už máš konec sezóny a bude příprava na rok příští? A co je v plánu příští rok? Bude třeba i start na nějaké mezinárodní soutěži?

Letos už to na žádný závod nevidím. Škoda, že MČR v bench-pressu není o pár týdnů později. Tam bych si klidně zazávodil, ale jsem takový, že se chci vždy připravit na závod co nejlépe, a to v tom krátkém čase mezi MČR v silovém trojboji a MČR v bench-pressu pro mě není ideální. Rád bych příští rok absolvoval s naším týmem B Strong MČR družstev a určitě MČR mužů. O mezinárodních závodech jsem zatím usilovně nepřemýšlel. Pokud budou výkony odpovídat mezinárodním závodům, rád se zúčastním.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů.


Mistrovství České republiky v klasickém (RAW) silovém trojboji mužů 2021
- fotogalerie




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie