Reklama:

Zdeněk Vávra: "Nejde ani tak o výsledek, jako spíš o to pobavit sebe a lidi."

2.975 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Letošní sezóna se pomalu, ale jistě blíží ke svému konci, a tak jsem se vypravil navštívit jednoho manžela, tátu od rodiny, strongmana a obrovského baviče Zdeňka Vávru. Zdeněk se na sklonku letošní sezóny vydal šířit dobré jméno českého sportu do zahraničí a nevedlo se mu vůbec špatně. Kde všude závodil a vše o jeho vystoupení v televizi v talentové soutěži, se dozvíte v rozhovoru.

Tak jak to jde, Zdendo?

Jde to, Aleši, je toho hodně, ale mám se fajn. Rozhodně si nemůžu stěžovat.

To je dobře. Jak ses dostal do televize?

Já nic, to manželka. (smích) Vlastně to je tak, že když jsem před dvěma roky dostal díky svému umístění v amatérské lize nabídku na přestup mezi profesionály, tak moje milovaná žena Denisa dostala skvělý nápad mě přihlásit do soutěže Česko Slovensko má talent. A já podotýkám, že jsem to nevěděl.

Takže překvapení?

Přesně tak. Najednou přišel dopis, ať jim popíšu, co dělám, kdo jsem a co bych rád předvedl. Já na to koukal jak péro z gauče. (smích) Ale věděl jsem třeba o Eddiem Williamsovi, ten ale primárně zpíval a to já fakt neumím.

Ale ve Francii na stejné soutěži vystupoval také strongman Pierre Motal, nebyla inspirace i u něj?

Aleši, nebyla. Shodou okolností jsem byl teď ve Francii a bavili jsme se o tom, protože i Pierre viděl moje vystoupení, které bylo navíc podobné, ale neinspiroval jsem se, já byl v soutěži přihlášený ještě před ním a první neveřejná kola proběhla dříve než ve Francii. Jen u nás tím, že je to pro Čechy i Slovensko, přišlo strašné zpoždění z důvodu korony.

Aha, a jak probíhala soutěž jako taková?

Začátek byl takový trochu hektický, vymyslet koncept, pak ho diskutovat s produkcí, plánoval jsem, že pojedu z Čáslavi do Prahy, jenže do toho mi produkce hodila vidle. Z důvodu nosnosti celého pódia jsem musel do Bratislavy, takže to bylo o dost náročnější. Musel jsem si půjčit dodávku a absolvovat celou cestu jen s Denisou. Nakládání, vykládání, příprava. Zabralo to kompletně celý den od rána až do večera.

Tak to asi na síle nepřidalo, taková rozcvička…

No mazec, ona i ta cesta do Bratislavy byla zážitek, protože jsem nejel po dálnici, tak jsem podle navigace objížděl nějakou rozumnou trasu. Byl tam i úsek přes Rakousko a to bych rakouské policii fakt nechtěl vysvětlovat, co a kam vezu. (smích)

A mělo vystoupení úspěch?

Na místě byl úspěch obrovský, diváci řvali a tleskali snad půl hodiny. Do sestřihu se rozhodně nevešlo všechno, ale já tam jel bavit, stejně to mám i při závodě, vlastně mi ani tak nejde o výsledek, jako spíš o to pobavit sebe a lidi v ochozech. Ale video z přenosu má na netu skoro půl milionu zhlédnutí (k 1. září 2021, pozn. red.), spousta lidí mě poznává, teď se se mnou chtěla fotit jedna policistka na letišti, že mě zná z televize. Je to hrozně milý a docela si to užívám.

Vystoupení Zdeňka Vávry v televizní show Česko Slovensko má talent

Počkej, nejde o výsledek, jako při závodě?

Ty víš, jak to myslím, samozřejmě, že tam jde o výsledek, ale ta zábava okolo má minimálně stejnou hodnotu.

A co bude následovat, můžeš prozradit?

No, v soutěži pokračuji, jsem v semifinále. Jen se všechno zase trochu posouvá, a tak uvidíme, kdy a co přesně bude. Každopádně až to bude, tak slibuji, že to bude to nejlepší, co umím.

Ok, a když jsi nakousnul tu Francii, jak tam bylo?

Bylo to jiné, je to daleko, na většinu závodů jezdím autem, sem se to hodilo, že jsme letěli letadlem. Závodili jsme celkem tři za Českou republiku, říkali nám tam "Tchéqui fort" jako česká síla. Byl jsem tam já, Jirka Žaloudek a Pavel Zadražil.

Jak závody probíhaly?

Byli jsme tam už 2 dny předem, vzali nás seznámit s ostatními závodníky, ty, když jsme všichni viděli, tak jsme si říkali, co tady proboha děláme? Den závodu byl hrozně dlouhý, ono závodilo několik váhových kategorií a ještě ženský, takže závod trval opravdu od rána pomalu do noci. To bylo takové zvláštní, ty prostoje byly dlouhý a člověk se musel na každou disciplínu rozcvičovat a zahřát.

A jak sis vedl?

Závody byly neskutečně těžké. Kromě toho jsem si taky vytáhnul jedničku, takže jsem začínal, stejně jako na čtyřech dalších závodech letos… Neskutečné, jen na Slovensku jsem začínal poslední. První disciplína byl Super Yoke naložený na 450 kg. Půlku jsem šel, ale nějak mi to nesedlo a druhou půlku z 20 metrů jsem už dotahoval po 2 metrech, ale donesl jsem to. Měl jsem strach, že to bude fiasko, ale nakonec jsem koukal, že na jeden zátah to dal akorát domácí Pierre Motal a ostatní dávali metr, dva, nebo pět. Tak jsem si říkal a hele, něco je jinak?

Tak to se povedlo, ne?

Druhé místo bylo super. Další následovalo tlakové medley - 80kg jednoručka, následně 90kg jednoručka, pak axle 140 kg a poslední 100kg jednoručka. Ale tady to pořadatelé asi trochu přepískli, protože to bylo nad síly všech. Naštěstí pro mě se počítaly mezičasy, osmdesátku jsem tam vystřelil hned, jenže devadesátka už byla moc, byla velká, dlouhá, prostě mi to nešlo, navíc se ozval hvizd rozhodčího ze souběžné disciplíny od ženských a já myslel, že píská na mě, že jsem skončil. Ale i to nebylo tak strašné, můj rychlý mezičas mě umístil na třetím místě.

Jak to pokračovalo?

Třetí disciplína byl mrtvý tah, kde se začínalo se 300 kg. A to víš, že je u mě nesmysl, takže přišel jsem, uklonil se, nechal se vyfotit, nezvednul a zase odešel. (smích) Ale ta fotka je fakt pěkná. Na mrtvém tahu musím hodně zapracovat. Ale náladu jsem si spravil hned potom na kufrech. Tam jsem je chtěl prostě vyhrát a šlo to a vyšlo to. 150kg kufry nebyly tak hrozné.

A finále, to byl kamion?

Koukám, že jsi připravený, je to tak, tam to bylo také medley. Táhli jsme kamion, který mohl mít asi 12 tun. Fakt mě překvapilo, jak lehce se to auto dalo do pohybu, mým cílem hlavně bylo neškobrtnout a táhnout celou dobu. Na konci jsi klepnul do kuželu a šlo se na druhé auto a to se tlačilo zezadu, váha auta byla 9 tun. Po prvotním tlaku mi někde něco křuplo a povolil jsem, hlavně to auto se ani nehnulo. Tak jsem do něj šel ramenem a ono to začalo jet a na konci časového limitu jsem auto odtlačil 5 metrů. Bezkonkurenčně nejdál, nikdo jiný s tím pořádně nehnul, jeden Fin dal 3,70 metru, Pavel s tím hnul o 5 centimetrů, já šel po kufrech poslední, takže jsem všechny překvapil.

A výsledek celkově?

Vyhrál Pierre Motal, já skončil druhý o 3 body, takže mým hlavním cílem je dostat se na nějakou rozumnou mrtvolu. Třetí skončil Pavel Zadražil, takže francouzské závody si troufnu říct, že jsme ovládli my Češi. Jirka Žaloudek skončil na krásném 8. místě.

Také jsi obhájil zlato na Slovensku na Fontáně…

Za Braněm Golierem a Jankou Kordiakovou jezdím rád. Tam se máme jako celebrity. Organizace závodu, ubytování a tak nějak všechno okolo je tam zvládnuté na jedničku. Jel jsem tam zase s Jirkou Žaloudkem a na rovinu, závody na Slovensku jsou mé oblíbené. Není tam co vytknout.

Cesta je ale daleká, nebo ne?

Do Košic je to asi 700 km. Cesta strašná a tím výjimečně nemyslím českou D1. Na Slovensku jsme minuli snad dvanáct bouraček. Pořád kolona. Do Košic jsme se dostali až před půlnocí a byl jsem tak unavenej, že musel řídit i Jirka.

Pěkný. A závody?

Hele, začínat poslední, jak jsem říkal, je super. První disciplína Viking Press - 200 kg, Patrik Zelezka tam nasázel neskutečných 15 opakování, já dal 10 a věděl jsem, že víc nemá smysl, takže jsem bral druhé místo na disciplíně. Poprvé v životě jsem taktizoval. Následovalo Medley, odtáhnout auto s lidmi a Super Yoke, který se držel jako Conanovo kolo. Tahle disciplína mě vyšťavila naprosto totálně, nemám jiné přirovnání, bylo tam vedro a pařilo sluníčko, to tomu nepřidalo. Disciplínu jsem vyhrál, ale Patrik mi byl v těsném závěsu, fakt je hodně dobrej. Pokračovali jsme Car Deadliftem, kde se mi podařilo z hloubi duše dát 10 opakování. Bral jsem dělené první místo. Pak přehazování pytlů přes laťku na výšku a toho jsem se docela obával nebo měl respekt nebo jak to popsat, protože pokaždé, když to na závodech bylo, tak jsem to zkazil. Nemám kde trénovat. Upřímně uvažuju, že si je koupím. Na pytlích jsem skončil na 4,95 metrech - druhý. Přede mnou byl už jen Štefánik s výkonem 5,15 metru, ale musím smeknout, ten by to hodil klidně na střechu obchoďáku. (smích) Poslední bylo přenášení barelů ve fontáně…

To je ta disciplína, kde jsi trefil podavače barelem?

Ty si taky pamatuješ každou blbost. (smích) Letos kvůli tomu změnili pravidla a barely se musely pokládat, bohužel jsem si na obou stanovištích skřípnul zápěstí. Jau. Tak jako tak jsem disciplínu taky vyhrál a celkově mi tam cinklo zlato. Takže mám obrovskou radost.

A kde jsi ještě letos závodil?

Slovensku i Francii předcházely ještě dva závody v Maďarsku. První měl být závod dvojic, proto jsme tam jeli s Jirkou Dejmalem, ale na místě jsme zjistili, že se závod dvojic změnil na závod jednotlivců a zároveň se změnily disciplíny. Takže takové překvapení. Závod ale krásný, v amfiteátru, plno lidí, skvělá atmosféra.

No a jak to? Tohle by se asi stávat nemělo, ne?

Ono šlo o to, že tam mělo přijet stejně jako na Slovensko víc závodníků z různých zemí, ale každá země má jiné koronavirové restrikce, takže se to musí takhle měnit za pochodu. To není výtka. To je fakt. Ale závody byly moc fajn, to určitě jo, jen naše taktika s Jirkou, kde jsme se domlouvali na disciplíny, padla naprázdno.

A jak to probíhalo?

Byla to show, mě to bavilo, já dělal divadlo pro lidi, a co si budeme povídat, díky tomu nás s Jirkou znovu pozvali hned další týden. Pro mě to dopadlo dvakrát třetím místem a Jirka jednou druhý a jednou pátý, takže si myslím, že to byl úspěch.

A jak vidíš letošní sezónu doma?

Golčák prosím nepočítej, tam jsem jel rovnou z cesty z dovolené, kdy jsem byl 12 hodin za volantem a spal tak hodinu, víc asi ne. Podle toho to tam vypadalo a taky výsledek. Ale v Přelouči a Kolíně jsem si náladu vylepšil.

Povídej.

V Přelouči kraloval Pavel Zadražil, tam kromě Fingal Fingeru vyhrál všechno. A právě Fingal Finger byl můj, tam jsem bral plný počet bodů. Přelouč bohužel byla taková, že nás tam bylo málo. Jinak to tam bývá pěkný. Příjemné prostředí a tak.

A Kolín?

Ten mám za rohem, stejně jako Přelouč, takže málo cestování. V Kolíně jsem koukal, jak to jde všechno lehce. Fakt mě překvapilo, jak jsem většinu závodníků nechával za sebou. Škoda jen té trhačky na ohradě, ta první ohrada byla lehká, s tím jsem mohl běžet až domů, u druhé jsem to podcenil, a než jsem se rozkoukal, i když mi náhradní trhačku kluci půjčili, tak byl konec. To mě stálo první místo. Ale i tak jsem měl radost a užil si to.

Zdendo, a co máš v plánu dál?

Ještě si zazávodit. (smích) Uvidíme, co bude nebo nebude. Každopádně do příštího roku chci vylepšit mrtvolu, vyrobit si nějaké další náčiní a trénovat. Pokud vyjde to, co bych si přál, tak to bude zase o kus větší než letos, ale zatím to nechci zakřiknout.

A co závody, budou?

Určitě, zase plánuju Vrdy, jen je chci postavit trošku jinak, uvidím, jak to vyjde. Kromě toho bych rád udělal víc než jen Vrdy a víc než jen začátečníky. Všechno ale záleží na sponzorech, na organizaci a taky na koronavirovém stavu. Doufám, že poslední 2 roky jsme si vybrali to nejhorší a teď už bude jen líp.

Zdendo, děkuju za rozhovor a měj se nejlíp, jak to jen jde.

Já tobě taky a snad se brzo uvidíme na tréninku, abys nezlenivěl a dělal něco pořádnýho. (smích)

To si piš, že si zatrénujeme.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
MartinG (21:08) • Absolútny súhlas s Mikuc, lepšie by som to nenapísal. Regana vidím v budúcnosti dosť vy...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (20:37) • Nevim pripomina mi Kucla, je to tim jaky hype kolem nich komunita vytvorila a ja jej ne...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Mikuc (19:08) • Koukni na něj pořádně, má všechno, dokonce i lýtka!, žádný defekt, ani na něm žádná sva...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (18:29) • Paradoxne nejvi prekvapili 212 borci, ne jen Clarida ale i Burton, ktery mohl byt klidn...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (17:05) • Jinak kazdy v tom Grimesovi vidi nejaky megatalent, ale me neprijde, nevidim na nem nic...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie