Reklama:

Arnold Strongman Classic UK 2021 - výsledky

3.478 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

O víkendu se v rámci Giants Live šňůry závodů po Velké Británii konala parádní akce pod záštitou samotného Arnolda. 1. - 3. října 2021 proběhlo Arnold Strongman Classic UK. Jednalo se o první ročník, o kterém pořadatelé doufají, že začne novou tradici pořádání Arnold Classic UK. Vše se konalo v britském standardu. A již dopředu mohu prozradit, že tak těsné výsledky na konci závodu jsem už dlouho neviděl.

Na závod se sešlo celkem 10 strongmanů a samá zvučná jména jako Tom a Luke Stoltmanovi, Oleksii Novikov, Trey Mitchell, J. F. Caron a další. Všichni závodníci se museli vypořádat s 5 disciplínami:

  • Hercules Hold
  • Frame Carry
  • Axle Deadlift
  • Dumbbell Press
  • Atlas Stones

Akce se konala ve městě Birmingham a celá naplněná hala řvala nadšením. To samozřejmě povzbuzovalo borce k nejlepším možným výkonům. Jak dopadly jednotlivé disciplíny? Na to se podívejme blíže.

Hercules Hold

Držení dvou od sebe nakloněných sloupů na řetězech, to je o síle úchopu, o technice a hlavně o hlavě. Je to disciplína, kde závodník vlastně jen stojí a drží madla. Nic lehkého to rozhodně není. O tom se mimo jiné mohli přesvědčit i diváci a závodníci na naší domácí scéně, kde Hercules Hold v přesně stejném provedení byl k vidění na závodě v Kolíně. Disciplínu vyhrál vlastně očekávaně Mark Felix, který i přes svůj vyšší věk - ano, je mu 55 let - má úchop jako socha, prostě co chytne, to nepustí. Sice nepřekonal svůj vlastní světový rekord z roku 2019, kdy dokázal sloupy udržet úctyhodných 87,52 vteřiny, ale velmi se tomuto času přiblížil, a to s časem 81,62 vteřiny. Na druhém místě se umístil závodník s výbornou formou Evan Singleton v čase 78,11 vteřiny a třetí místo bral Kanaďan Jean Francois Caron, který sloupy udržel 74,27 vteřiny. K Hercules Hold disciplíně se váže ještě jedna zajímavost. Držitel titulu World's Strongest Man 2021 Tom Stoltman skončil na posledním místě s časem 43,57 vteřiny. Skoro to vypadá, že se nepoučil a držení netrénuje. Přitom už v roce 2020 mohl titul o nejsilnějšího muže světa získat také právě Tom, jenže v Hercules Holdu také skončil poslední, tenkrát jsem to komentoval tím, že Tom přišel o zlato o 12 vteřin. Kdyby držel o tuhle dobu sloupy déle, mohl vyhrát. A potíže s držením měl i jeho bratr Luke, který zvítězil na posledním Giants Live Glasgow 2021.

Frame Carry

Strongmani měli za úkol odnést 400 kg vážící ohradu na vzdálenost 20 metrů. Opět, již druhá disciplína, která byla zaměřená hlavně na úchop. Tentokrát se k němu ale přidala i rychlost. Je fakt, že běžný smrtelník si asi nedokáže představit vzít do ruky takovou nálož. Vždyť i pytle s cementem nebo pískem se nějakou dobu nedělají o váze 50 kg, ale 20 - 25 kg. Při ohradě se blýsknul obvykle velmi rychlý Oleksii Novikov, který disciplínu vyhrál. S ohradou doslova běžel a pomyslnou pásku na 20 metrech přeťal za 7,35 vteřiny. Neskutečná rychlost... Na paty mu dýchal opět druhý Evan Singleton s časem 8,50 vteřiny a třetí doběhl kamenný úchop Marka Felixe, tenhle chlápek je prostě nestárnoucí a neúnavná bestie, která dokáže zatopit o polovinu mladším borcům. Mark proběhl páskou za 9,75 vteřiny. Naopak Tom Stoltman ušel pouze 7,05 metru a opět skončil v druhé disciplíně v řadě poslední. Pořadatelé nijak nespecifikovali, z jakého důvodu, nicméně oba bratři Stoltmanové ze závodu odstoupili. Doufejme, že se nejedná o nějaké zranění, ale ono může jít i o obyčejnou únavu, přeci jen těch závodů je poslední dobou docela dost.

Axle Deadlift

5 cm tlustá osa, peklo na úchop. Další, již třetí disciplína v řadě. Kdo si jej nezničil v předchozích dvou, tak musel teď. Na čince bylo naloženo 360 kg a disciplína se jela na opakování. Nejlépe ze startovního pole dopadl Oleksii Novikov, který zvládl 8 opakování a zvítězil ve druhé disciplíně v řadě. O jedno opakování méně, tedy 7, se podařilo dát vítězi Treyi Mitchelovi a dělené třetí místo s pěti platnými pokusy zvládli Evan Singleton, J. F. Caron a Nedzmin Ambeskovic.

Dumbbell Press

Krásná a divácky atraktivní disciplína, která je u nás možná více skloňovaná než jinde, a to právě proto, že naše malá republika má díky Lukáši Paterovi šanci v ní udělat díru do světa. Nebo lépe řečeno Lukáš má našlápnuto na světový rekord ve zdvihu nejtěžší možné činky nad hlavu. Na Arnold Strongman Classic UK se ale nezvedala činka na maximální váhu, ale 100 kg vážící činka na počet opakování za 75 vteřin. Přesně v tomto provedení disciplíny světový rekord drží právě Oleksii Novikov, který ho vloni v rámci Record Breakers on-line přenosů vytvořil, a to o hodnotě 11 opakování. Na závodě v Birminghamu Oleksiimu k vítězství v disciplíně stačilo opakování 8. Druhé místo bral opět Evan Singleton se 7 opakováními a třetí místo si rozdělili Trey Mitchell a J. F. Caron, ti zvládli vyrazit činku nad hlavu šestkrát.

Atlas Stones

Standardní finále velkých zahraničních závodů. Atlasovy kameny. Závodníci měli na různě vysoké podstavce nandat kameny různých vah. Čím těžší kámen, tím nižší platforma. Nejrychleji se vyskládat všech 5 kamenů podařilo skotskému obrovi Andymu Blackovi, a to v čase 18,28 vteřiny. Ve velmi těsném závěsu mu sekundoval Trey Mitchell s časem 18,41 vteřiny. Třetí skončil Evan Singleton s časem 19,44 vteřiny, když ve společném souboji párové disciplíny porazil Novikova, který kameny zvládl až za 20,55 vteřiny.

Jak už jsem poznamenal na začátku, tohle byl snad nejtěsnější závod, co jsem viděl. Na prvním místě se shodně umístili dva borci, Evan Singleton a Oleksii Novikov. Oba dva brali shodně nálož v podobě 42 bodů. Na našich domácích závodech je v pravidlech, že když dva závodníci na konci skončí se shodným počtem bodů, vítězí ten, kdo má lepší umístění v průběhu závodu. Tedy u nás v České republice by jasně zvítězil Oleksii Novikov. Pravidla jednotlivých národních závodů a těch mezinárodních se mohou lišit. Právě z tohoto důvodu Oleksii na Arnold Strongman Classic UK 2021 nezvítězil. Na mezinárodních závodech se v případě shodného počtu bodů v závodě upřednostňuje borec, který skončil lépe v poslední disciplíně.

Závod tedy celkově vyhrál Evan Singleton a obral tak Oleksiiho Novikova, který podával famózní výkony. Ale aby toho nebylo málo, tak souboj o třetí a čtvrté místo taktéž dopadl shodou bodů. Celkem 36,5 bodů brali Trey Mitchell a J. F. Caron a právě Treyovi vyšly Atlasy lépe, takže na J. F. Carona zbyla bramborová medaile. Všem závodníkům gratulujeme.

Arnold Strongman Classic UK 2021 - výsledky
pořadí jméno body celkem
1. Evan Singleton 42,0
2. Oleksii Novikov 42,0
3. Trey Mitchell 36,5
4. J. F. Caron 36,5
5. Mark Felix 28,0
6. Andy Black 25,0
7. Nedzmin Ambeskovic 19,0
8. Pa O'Dwyer 14,0
9. Luke Stoltman odstoupil
10. Tom Stoltman odstoupil
Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 47 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
MartinG (21:08) • Absolútny súhlas s Mikuc, lepšie by som to nenapísal. Regana vidím v budúcnosti dosť vy...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (20:37) • Nevim pripomina mi Kucla, je to tim jaky hype kolem nich komunita vytvorila a ja jej ne...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Mikuc (19:08) • Koukni na něj pořádně, má všechno, dokonce i lýtka!, žádný defekt, ani na něm žádná sva...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (18:29) • Paradoxne nejvi prekvapili 212 borci, ne jen Clarida ale i Burton, ktery mohl byt klidn...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (17:05) • Jinak kazdy v tom Grimesovi vidi nejaky megatalent, ale me neprijde, nevidim na nem nic...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie