Reklama:

Giants Live World Tour Finals 2021 - výsledky

2.257 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Dvě tak velké strongman akce ve stejném termínu? Přesně takhle komentoval šéf závodu World's Ultimate Strongman v Dubaji Mark Boyd na veřejnosti své myšlenky. Hodně narážel na korupci činovníků i závodníků. Celá situace se mu vůbec nelíbila. I když Mark rozhodně nikoho nejmenoval a snažil se být co nejvíce neurčitý, nikomu neuniklo, že právě ve stejném termínu se konal závod Giants Live World Tour Finals 2021. A na ten se právě podíváme.

V sobotu 18. září 2021 se pod hlavičkou Giants Live konal velký a mezinárodní závod v britském Glasgow. Většina závodníků pocházela právě z Velké Británie, USA, další pak z Kanady a Mexika. A podobně jako na World's Ultimate Strongman 2021 ani tady nechyběla velká současná jména. Škoda jen, že se ta jména nesešla všechna na jednom jediném závodu. Každopádně na domácí půdě se představili oba bratři Stoltmanové a jejich krajané Adam Bishop, Mark Felix a další.

Závod se konal v takzvaném britském standardu, hale narvané diváky, kteří nadšeně a bouřlivě povzbuzovali své favority k úžasným výkonům. Jako součást závodu, respektive jako jeho doplňující část se "Iron Biby" pokusil překonat světový rekord ve zdvihu obří klády, Log Liftu, a jak jsme psali zde, povedlo se mu to a nový rekord má hodnotu 229 kg. Jako podívaná byl závod velice zajímavý, borci se utkali celkem v pěti disciplínách:

  • Nicol Stones na nejdelší vzdálenost
  • Log Lift 150 kg na počet opakování
  • Axle Deadlift na počet opakování
  • Super Yoke s autem na čas na 20 metrů
  • Atlas Stones na čas

Nicol Stones

A závod začal hned asi tím nejzajímavějším, co mohl nabídnout, Nicol Stones. Celkem 252 kg ryzí a pravé skály ze Skotska. Dva přírodní kameny, které jsou každý trochu jiný a mají madla vyrobená z kovu ve tvaru kruhu. Zvednout je je velmi brutální na úchop, ale chůze s nimi je ještě horší a těžší, madla jsou uprostřed kamene, takže kameny nejen, že při chůzi překáží, ony doslova drtí holeně závodníka, který se o chůzi pokouší. Standardně se s nimi chodí přes Potarch Bridge, odkud pochází, a z historického hlediska je právě ten most velmi důležitý. Tady si všichni silní horalové odjakživa poměřovali síly. Závodníci je tentokrát měli v aréně v Glasgow, tedy měli lepší podmínky, sucho a teplo. To ale kamenům na váze rozhodně neubralo. Chodilo se na vzdálenost po 20metrové trase, tzn. pokud závodník ušel dál, musel se s nimi otočit. Povoleno měl jedno položení, při druhém se pak počítala vzdálenost. Nejlépe si s kameny poradil Američan Kevin Faires, který dokonce kameny odnesl v novém světovém rekordu 22,2 metru. To Skoti hodně hořce kousali, že na typicky skotské disciplíně má rekord Američan. Druhý skončil Andy Black, domácí závodník ze Skotska, který kameny donesl těsně za Kevinem, a to 21,86 metru. I to by byl nový rekord nebýt Kevinova výkonu. Třetí se umístil Evan Singleton na značce 21,44 metru.

Log Lift

Klasická a velmi divácky oblíbená disciplína Log Lift na opakování, ta až na výjimky nechybí snad na žádném strongman závodě. Tentokrát borci měli zvedat 150 kg vážící kládu na počet opakování s limitem jedné minuty. Je až neuvěřitelné, kolik opakování padalo. Disciplínu vyhráli hned dva borci se stejným počtem opakování - 9. Oba dva mají příjmení Stoltman. Ano, Luke a Tom ukázali svoji skotskou sílu tlaků. Luke se vloni pokoušel bohužel neúspěšně o překonání světového rekordu. O tom jsme Vám psali zde. S osmi opakováními jim sekundoval Maxime Boudreault z Kanady. Při této disciplíně se bohužel zranil Gavin Bilton, kterého na minulém závodě vypnul Car Walk. Gavin bohužel v závodě nemohl pokračovat, ale podle posledního vývoje jeho závodů to vypadá, že volno a odpočinek potřebuje, jeho tělo začalo stávkovat, tak doufejme, že to v jeho případě nebylo nic vážného.

Axle Deadlift

Jakákoliv forma mrtvého tahu je taktéž standardní součástí dnešních závodů. Mrtvý tah prověří celkovou sílu strongmanů. Jako příklad uvedu Mateusze Kieliszkowského, který mrtvé tahy měl jako nejslabší disciplínu, on byl a je velmi silný, rychlý a obratný, ale statický deadlift mu nikdy nešel, to je, myslím, pravý důvod, proč si z většiny těch největších závodů odnášel vždy druhé místo. Mateusz ale na svých mrtvých tazích zapracoval a hodně je zlepšil. Takže nezbývá než se těšit na jeho další výkony. Na tomto závodě se zvedal mrtvý tah s tlustou osou zvanou axle. Pro závodníky měla hmotnost 360 kg a jelo se na počet opakování. A o první místo se zde opět dělili dva závodníci. Ani tak nepřekvapil Adam Bishop, o kterém vím, že umí pozvednout hodně dobře, trochu překvapil Gabriel Peña, který ze sebe vymáčkl maximum, oba shodně zvládli 7 opakování. Pouze o jediné opakování méně, tedy 6, zvládl Tom Stoltman.

Super Yoke

Na britské poměry dnes již klasická disciplína, velmi efektní, poslední dobou se i na našich domácích závodech objevují různé varianty Super Yoku, zpestření je cíleno primárně pro divácký prožitek. Letos ve Vrdech se nosil Super Yoke s nádržemi na vodu. V Litovli třeba s pivními sudy. Na britských ostrovech se nosí VW New Beatle, tedy jeho karoserie, doplněná o konstrukci s tyčí, aby bylo možné jej opřít o ramena. Jednou jedinkrát se tahle divácky neskutečně atraktivní vychytávka dostala i na domácí závody - do Kutné Hory, a to v roce 2016, od té doby bohužel ne. V Glasgow se auto nosilo na 20 metrů, nejrychlejším motorem auta ve stylu Flinstoneovi byl Evan Singleton s časem 12,26 vteřiny, následovaný Tomem Stoltmanem, který doběhl v čase 13,22 vteřiny. Třetí v pořadí skončil Luke Stoltman, který trasu dal za 16,35 vteřiny.

Atlas Stones

Určitě se budu opakovat, ale když Atlasy, tak závěrečná disciplína závodu. Betonové koule různých vah vyložit na stůl nebo podstavec, nic víc, nic míň. Tady se zdálo, že pokud závodí Tom Stoltman, tak je pořadí bráno až od druhého místa. Vždyť Tom na každém závodě, co byl za poslední dva roky, se vždy umístil první v této disciplíně. Nejen, že je nejrychlejší ve vyskládání kamenů, a to ve světovém rekordu, taktéž drží světový rekord v přehození nejtěžšího Atlasu o váze 286 kg. A to se proslýchá, že si brousí zuby na 300 kg. Jenže tentokrát se stalo to, s čím nikdo nepočítal a co vlastně jednou asi přijít muselo. Jestli je to tím, že Tom prostě udělal chybu nebo ještě nebyl 100% fit po nedávném prodělaném covidu, to ví asi jen on sám. Předposlední, tedy ani ne nejtěžší kámen mu prostě vyklouzl z ruky a musel jej zvednout napodruhé. To mu sebralo čas a vůbec se neumístil v top 3 v disciplíně. Tady vyhrál výborný Maxime Boudreault, který zvítězil s časem 19,55 vteřiny. Následovaný byl v těsném závěsu Andym Blackem s časem 19,62 vteřiny a třetí skončil Luke Stoltman v čase 19,91 vteřiny.

Chybka na poslední disciplíně stála Toma Stoltmana první místo, pouze o jediný bod se umístil za svým bratrem Lukem, takže výhra je stejně doma a to se počítá. Na třetím místě se umístil závodník ve skvělé formě Evan Singleton. Na tomto klání předvedli svou naprostou nadvládu nejen na britském území, ale celosvětově uznávaní nejsilnější bratři světa Luke a Tom Stoltmanové. Uvidíme, jak si povedou v ještě širší konkurenci, konkrétně mě třeba zajímá souboj Toma a Mateusze Kieliszkowského. Určitě to bude výborná podívaná, na kterou se hodně těším. Výkony byly výborné, divácký zážitek splnil všechna očekávání, na závodě padly dva světové rekordy. Prostě super.

Giants Live World Tour Finals 2021 - výsledky
pořadí jméno body celkem
1. Luke Stoltman 37,5
2. Tom Stoltman 36,5
3. Evan Singleton 33,5
4. Kevin Faires 31,5
5. Adam Bishop 30,0
6. Andy Black 28,0
7. Maxime Boudreault 27,0
8. Gabriel Peña 21,5
9. Mark Felix 18,0
10. Gavin Bilton odstoupilLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
MartinG (21:08) • Absolútny súhlas s Mikuc, lepšie by som to nenapísal. Regana vidím v budúcnosti dosť vy...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (20:37) • Nevim pripomina mi Kucla, je to tim jaky hype kolem nich komunita vytvorila a ja jej ne...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Mikuc (19:08) • Koukni na něj pořádně, má všechno, dokonce i lýtka!, žádný defekt, ani na něm žádná sva...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (18:29) • Paradoxne nejvi prekvapili 212 borci, ne jen Clarida ale i Burton, ktery mohl byt klidn...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (17:05) • Jinak kazdy v tom Grimesovi vidi nejaky megatalent, ale me neprijde, nevidim na nem nic...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie