Reklama:

Mistrovství západních Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji mužů a žen 2021 - reportáž

2.329 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Mistrovství západních Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji mužů a žen 2021
- výsledky

V sobotu 18. září 2021 se v Karlových Varech konal 8. ročník Mistrovství západních Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji mužů a žen. Soutěž pořádal oddíl TJ Spartak Chodov pod vedením Hany Takáčové. Postranními rozhodčími pro tuto soutěž byli Marián Přibyl a já, Petra Švadlenková, hlavním rozhodčím byl Milan Špingl. Dohled nad celou soutěží měla jako delegát Hana Takáčová.

Žen přijelo soutěžit šest ve čtyřech váhových kategoriích. Kategorii do 57 kg suverénně vyhrála Jiřina Trlicová, z TJ TZ Prosport Rakovník. Nazvedala 322,5 kg. Lenka Strolená zvládla ve dřepu 120 kg, v bench-pressu 77,5 kg a v mrtvém tahu 150 kg, což jí přineslo první místo v kategorii do 63 kg. Markéta Tieslová svým výkonem 307,5 kg vyhrála kategorii do 69 kg. Zlato v absolutním pořadí i kategorii do 84 kg si odnesla Veronika Břízová z Powerlifting Gladiators. Nazvedala 447,5 kg, což je nový rekord v totalu, a vytvořila i nový ženský rekord v mrtvém tahu 205 kg.

Mužů soupeřilo čtyřicet dva v osmi kategoriích. V nejlehčí kategorii vyhrál Jan Široký z Fitness Staňkov, věkem ještě dorostenec. Nazvedal 382,5 kg a zvýšil národní rekord ve dřepu na 170 kg. Zkušený matador Dušan Švarcbach získal zlato v kategorii do 66 kg, kde i naprosto profesionálně navážil rovných 66 kg. Nazvedal 467,5 kg. V kategorii do 74 kg zvítězil zkušený závodník Jan More výkonem 542,5 kg. Jan Karásek z TJ Sokol Vejprnice měl na soutěži platných všech devět pokusů, v součtu trojboje mu 615 kg vyneslo první místo. V kategorii do 93 kg nekompromisně zvítězil Jakub Sedláček, reprezentující PWL Vision Nutrition. Odnesl si i zlato v absolutním pořadí mužů. Nazvedal 730 kg, což bylo o 47,5 kg více než Karel Válek na druhém místě. Ten vytvořil nový rekord masters I ve dřepu 257,5 kg. Nejobsazenější byla kategorie mužů do 105 kg, kde se sešlo dvanáct soupeřů. Jako vítěz vyšel domácí Pavel Krejča výkonem 700 kg. Stupně vítězů zde byly velmi vyrovnané. Druhý Matěj Keizlar nazvedal 697,5 kg. Třetího Luboše Billyho potěšily nové masters II rekordy, které zvýšil v mrtvém tahu na 285 kg a v součtu 690 kg. Zlato za 700 kg v součtu si odnesl i vítěz kategorie do 120 kg Tomáš Komárek. Nejtěžší kategorii vyhrál Jaroslav Šoukal, k tomu mu stačily pouze základní pokusy, které ve výsledku daly 760 kg.

Soutěž se odehrávala v nezvyklém prostředí Fitness Storm. I díky kvalitním nakladačům probíhal závod svižně. Nebyly zaznamenány větší zádrhely, vše se vydařilo. Závodníci obdrželi pěkné věcné ceny.

Pro rozhovor jsem si vybrala Veroniku Břízovou z Powerlifting Gladiators, která získala zlato v absolutním pořadí žen.


Veronika Břízová

Jak bys zhodnotila svůj výkon ze soutěže? Předpokládám, že největší radost máš z mrtvého tahu?

Asi má odpověď mnohé čtenáře překvapí, ale největší radost nemám z mrtvého tahu, ale ze dřepu. Dřep mi totiž příliš nejde, a tak zapsat všechny tři pokusy platné přesně podle plánu je pro mě úspěch. Naopak u benče a mrtvého tahu jsem trénovala na víc a tam se v den závodu nezadařilo a třetí pokus jsem už nezapsala. Mám samozřejmě radost, že jako jediná žena v ČR zvedám bez dopingu přes 200 kg na mrtvý tah, ale už před půl rokem jsem zvedla 215 kg. A ty jsem chtěla na závodě zapsat oficiálně. Bohužel ten den to bylo těžké a dál než nad kolena jsem činku nevytáhla. Nedá se nic dělat, musím se spokojit s "pouhými" 205 kily a doufat, že příště se zadaří lépe. Daleko větší radost než z jednotlivých disciplín mám z totalu 447,5 kg, čímž se mi podařilo získat EVT (elitní výkonnostní třídu), a poprvé jsem překročila milník 400 Wilksových bodů (401,36) a stala se absolutně nejsilnější ženou soutěže. Vždy mi kvůli mé vyšší tělesné hmotnosti umístění v absolutce unikalo. Naposledy v roce 2019 o pouhé desetiny bodu.

Jaké máš vlastně nejlepší výkony v disciplínách v tréninku? Jsi typ, kterému se více daří tréninkově, nebo tě naopak vyhecuje závodní atmosféra?

Jak jsem již zmínila, tak na mrtvém tahu, což je má dominantní disciplína, jsem již před půl rokem zatáhla 215 kilogramů. Na dřepu jsem v tréninku zvládla 161 kg, což byl tenkrát takový kompromis mezi 160 a 162,5 kily, pod kterými jsem ten den zůstala. To, že jsem pod tím zůstala, si dodnes pamatuju, proto jsem teď na závodech nešla pro víc.

Benč mě ve finále přípravy dost zklamal. Síla se mi na něm někam vytratila. Už se mi dařilo dávat 85 kg na jedničky pravidelně a jednou se mi podařilo vytlačit i 87,5 kg. Ale jak jsem zmínila, ve finále přípravy mi síla někam zmizela a já se musela spokojit zase s něčím lehčím, s 82,5 kilogramy. Standardně mě atmosféra závodů vyhecuje a vydám ze sebe to nejlepší. Tohle ale byly první závody, kde jsem nepředvedla to, na co jsem trénovala, a nebo dokonce víc. Poprvé jsem se v přípravě setkala s tím, že mi můj výkon brzdí hlava, což je pro mě zcela nová zkušenost. Měla jsem jednu dobu najednou hodně starostí v osobním životě a člověku, ať už chce, nebo ne, dojde, že ta činka není zase až tak důležitá. Mnoho tréninků mi chyběla taková ta dravost si za tím jít a chuť vůbec něco dělat. Přesto jsem, pokud jsem vyloženě nebyla nemocná, žádný trénink nevynechala. Nepracovala jsem pak třeba s váhami, které byly původně v plánu, ale trénink a činka je přece jen už dlouho součástí mého života a dělám to ráda, i když mi to zrovna nejde. Navíc tam na ty starosti člověk chvíli zapomene.

Jak často trénuješ a jaké máš tréninkové schéma? A kdo je nejčastěji tréninkový parťák?

Když jsem s trojbojem začínala, vyhovovaly mi ruské rutiny. I nyní mi ten tvrdší přístup asi vyhovuje více než se řídit po americku měrou vnímaného vypětí (RPE). Poslední tři roky trénuji průměrně 4x týdně a tréninkové plány si většinou píšu sama, protože jsem zatím nenašla člověka, ve kterého bych měla důvěru mu svou přípravu svěřit. Obecně mám dle fáze přípravy 3 - 4x týdně tlaky, většinou tedy bench-press na rovné lavici a nebo jeho varianty, 2 - 3x týdně dřepy a varianty dřepu a 1 - 2x týdně mrtvý tah, přičemž těžce tahat zvládnu jen ob 10 - 14 dní.

Každopádně i podle mých odpovědí tady je asi patrné, že já sama mám na sebe velké nároky a často toho po sobě i na tréninku chci moc a vždycky mám pocit, že jsem mohla udělat víc a lépe. Proto jsem teď v letošní přípravě zkoušela trénovat podle jedné aplikace (kterou nebudu jmenovat). Ta je schopna pracovat s člověkem individuálně i podle toho, jak moc spal, jedl, jak je motivován nebo jak se cítí z předchozího tréninku rozbitý. Zároveň v průběhu tréninku vyhodnocuje zadanou obtížnost, a tak i přímo v tréninku upravuje váhy, série a opakování podle toho, jak na tom uživatel je. Myslím, že to byla dobrá zkušenost, ale nadále budu svou přípravu zase vést sama. Bylo výhodné nemít se svým tréninkem práci a mít možnost si ho nechat sestavit někým jiným (i když umělou inteligencí), ale v průběhu právě finální fáze - peaku jsem k tomuto plánu měla mnoho výhrad. Hodlám se z této zkušenosti poučit pro svou další přípravu.

Mým nejčastějším tréninkovým parťákem je David Kocourek. Známe se z dob, kdy jsme ještě soutěžili za oddíl Areny Pavly Kladivové, později mi pomáhal se založením nového oddílu Powerlifting Gladiators, abychom byli zapsaným spolkem a mohli o chodu oddílu plně rozhodovat sami. Přežili jsme v mé soukromé tělocvičně mimo Prahu všechna ta vládní omezení a zákazy a dnes mohu říct, že je daleko víc než jen můj tréninkový parťák. Samozřejmě trénuji i s dalšími členy našeho oddílu. Nedá mi to nezmínit Marka Jiříka, který mi na tréninku kryje záda, kdykoli tam není David, a nebo Elišku Svítilovou, která za mnou jezdí na tréninky hlavně jako moje svěřenkyně, ale taky na kafe a pokecat. Všem děkuji, protože bez nich bych tuhle přípravu těžko zvládla.

Dodržuješ nějaké zásady stravování, nebo jíš všechno?

Než jsem začala vůbec nějaké pravidelné pohybové aktivity, měla jsem nadváhu. Dodnes mám k přejídání se a tím pádem tloustnutí sklony. Takže se musím docela dost hlídat. Když se nudím, jedla bych pořád, když mám práci, tak zase zapomínám. Proto hlídat si pravidelně nějaký příjem kalorií, ale i makro a mikroživin v asi pěti jídlech denně mi vyhovuje vlastně nejvíc. Snažím se i přesto jíst pestře, a pokud nejsem vyloženě před závody, tak si dám klidně i dortík, ale nesním jich pět a nedělám to denně. Závodím v kategorii žen do 84 kilogramů a standardně vážím mimo závody okolo 86 kg a při této váze se mi posledních pár let trénuje nejlíp. Mrzí mě, že IPF nenapadlo přidat jednu váhovou kategorii spíš nad 84 kg, třeba ještě do 95 kg nebo tak něco, místo rozdělování těch lehčích kategorií. Takhle před každými závody shazuju ty 2 - 3 zbylá kila z vody, abych nemusela své síly měřit s holkami, které mají o 50 kilo víc než já a výkony taky tak.

Jaké máš další sportovní plány?

Teď se budu připravovat na MČR v Plzni, kam jsem se právě v Karlových Varech kvalifikovala. Cíl je jasný, předvést něco lepšího než teď. Ráda bych zapsala i na soutěži těch 215 i víc na mrtvý tah a přiblížila se na tlak k 90 kilům. Když ne v Plzni, tak na samostatné soutěži v benchpressu, která bude v Rakovníku.

Můj vysněný dlouhodobý cíl je získat jako žena 500 kg na součet všech disciplín, tak se tomu snažím přibližovat. Pokud se k tomu povede získat i vysoké bodové ohodnocení a posune mě to i na první příčku mezi všemi ženami závodícími v ČSST vůbec, budu ráda. Záleží dost i na tom, jak to půjde. Třicet už mi bylo a sama pociťuju, že před třicítkou a po ní se trénuje úplně jinak. Člověk musí všechno daleko víc promýšlet a regenerace není, co bývala. Navíc není vyloučeno, že na pár sezón budu místo činky tahat kočárek. Kdo ví. Mým sportovním úspěchem nejsou jenom moje závodní výkony. Vedu i oddíl silového trojboje a s přípravou pomáhám mnoha dalším závodníkům. Až budu mít jednou závodění dost, budu se plně soustředit na svůj oddíl, stávající závodníky, ale budu se snažit vychovat i novou generaci závodníků.

Mockrát děkuji za rozhovor. Ráda bych touto cestou poděkovala také pořadatelům závodu v Karlových Varech TJ Spartak Chodov. Závody i ceny pro závodníky byly moc povedené. Děkujeme.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů.


Mistrovství západních Čech v klasickém silovém trojboji
mužů a žen 2021 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

24.09.18:14Olejnas - Gratulace k EVT Veru!! Pamatuji si jako by to bylo včera, ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
MartinG (21:08) • Absolútny súhlas s Mikuc, lepšie by som to nenapísal. Regana vidím v budúcnosti dosť vy...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (20:37) • Nevim pripomina mi Kucla, je to tim jaky hype kolem nich komunita vytvorila a ja jej ne...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Mikuc (19:08) • Koukni na něj pořádně, má všechno, dokonce i lýtka!, žádný defekt, ani na něm žádná sva...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (18:29) • Paradoxne nejvi prekvapili 212 borci, ne jen Clarida ale i Burton, ktery mohl byt klidn...
magazínLegion Sports Fest Pro 2021 - výsledk...
Neutralni typ (17:05) • Jinak kazdy v tom Grimesovi vidi nejaky megatalent, ale me neprijde, nevidim na nem nic...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie