Reklama:
Složením NEJLEPŠÍ multivitamín 1+1 ZDARMA!
39 účinných látek: vitamíny, minerály, extrakty, probiotika i enzymy. Více zde.

Jiří Tkadlčík si ve Finsku připsal strongmanský titul vicemistra světa

6.004 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Jiří Tkadlčík, nejúspěšnější český strongman, závodící ve světě ve známé střední váze, o víkendu vybojoval na mistrovství světa ve Finsku stříbrnou medaili. Ke svým titulům, mezi které patří třeba čtyři zlaté medaile z Arnold Classic Strongman do 105 kg (Austrálie, Afrika, 2x Brazílie) nebo několik titulů mistra Evropy, tedy přidal vicemistra světa. Titul ze světového šampionátu však již také získal, a to v roce 2018 v asociaci Ultimate Strongman.

"Jsem moc rád, že jsem překonal řadu zranění i jiných problémů a do Finska odletěl. Ta cesta byla fakt trnitá. Po covidu a řadě lockdownů jsem letos hladovej po závodech. Bohužel mě před časem stoplo právě zranění ramene a bicepsu a to znamenalo další odložení startu. Jsem rád, že mi SCL mistrovství světa neuteklo, protože to byl hodně těžký závod a já si toho stříbra nesmírně vážím," usmívá se Tkadlčík.

Ten i se svým týmem závody mapoval přímo v jejich průběhu na svých sociálních sítích. Fanoušci tak mohli sledovat každou jeho disciplínu v přímém přenosu: "To mi hodně dalo. Ten závod byl těžší, než jsem si myslel. Kluci byli strašně dobře připravení, což jsem samozřejmě čekal, ale myslel jsem si, že to bude trošku lehčí. Finský vítěz Mikko měl jen jedinou slabinu a tou byl Deadlift. Po první disciplíně, kdy byl snad patnáctý, se ale nesložil a v podstatě už pak dominoval skoro všemu. Nebo Darin Heltemes z USA, který skončil čtvrtý, to je borec, co má zvednutý 220kg Atlas při 105kg tělesné hmotnosti. To dá pár lidí na světě... Takže podpora nejenom týmu, ale i fanoušků, tu jsem v průběhu hodně potřeboval. Četl jsem si mezi disciplínami vzkazy a motivoval se."

Tkadlčík velký závod rozjel, jak sám říká, ve stylu one man show: "První disciplína byla skvělá. Byl to můj Deadlift na takové speciální konstrukci. Zvedalo se 300 kg a já jsem už v rozcvičovně viděl, že tohle je moje."

"I Viking Press, který byl jako druhý, dopadl skvěle. Konstrukce byla těžká, pořadatel navíc naložil v kotoučích tolik, aby pocitově při výrazu měl závodník v rukách 140 kg, nikoliv aby bylo pouze naloženo 140 kg v kotoučích. To se třeba jinde nedělá, ani u nás. Finové to zkrátka všechno přepočítali tak, aby to bylo na gram přesné, a musím říct, že ten Viking byl pekelně těžký. Přirovnal bych to k "mé" dvoustovce na mé konstrukci. Peklo!" říká Tkadlčík.

"Po Vikingu už jsem se ale vezl. Pytle, které následovaly, jsem skoro netrénoval a řada 18 - 26 kg do 4 metrů, to bylo hodně náročné. V uvozovkách jen pár kilo, ale zavařilo to tam řadě závodníků."

Přes poslední disciplínu, kterou byly 120 kg těžké kufry na vzdálenost 40 metrů, se Tkadlčík dostal do nedělního finále: "Po kufrech se mi ulevilo. Postoupil jsem z třetí pozice do finále, které se konalo druhý den. Sice jsem tušil, že finále nejsou úplně moje disciplíny, ale samozřejmě jsem se přijel rvát, a ne brečet, takže přestože jsem na sebe byl za některé chyby naštvaný, v neděli jsem nastoupil s čistou hlavou," říká Jiří.

Na vedoucího Annalu po přepočtu bodů ztrácel Tkadlčík 2 body, na druhého Heltemese chyběl jen jeden bod. Jak Jiří sám přiznává, během finále se trápil: "První disciplína byla kamion a to mi moc na psychice nepřidalo. Ta disciplína je hodně o technice a tělesné váze. Já jsem po pátečním vážení zase tolik nenabral, nabírání hmotnosti zpět mi moc nesedlo, rozhodil jsem si cukrovku, a tak jsem měl v neděli slabých 109 kg. To je oproti jiným závodníkům, kteří přišli i se 115 kg, na takovou disciplínu opravdu znatelný rozdíl." Přesto se však udržel na třetí průběžné pozici.

"Pak už to šlo ráz na ráz a začal jsem se konečně zase posouvat směrem ke zlatu," říká Tkadlčík. "Na následující disciplíně jsme se nějak nedohodli s rozhodčím. Byla to řada Log Liftů od 110 kg do 140 kg, vše poctivé kovové těžké Log Lifty. Na 130 kg jsem slyšel nahoře písknutí, pokládám Log Lift a v tom slyším znovu písknutí, nicméně jsem jel dál. 140 kg už bylo nad mé síly, šel jsem příliš opatrně a nedokázal ho přemístit. Nakonec jsem ale asi i rád, ničemu by to nepomohlo a riziko opětovného zranění bylo až příliš velké. Co se týče těch písknutí, až z videa jsem viděl, že jsem šel dolů zároveň s písknutím rozhodčího, který mi ale poté udělil nějaké trestné sekundy za předčasné položení. Dál jsem to ale neřešil, přestože mi to nepřišlo fér. Jednak by to nic nezměnilo a jednak učím začínající strongmany na svých závodech Strongman Rookie absolutnímu respektu vůči rozhodčím, a tak se tím sám musím řídit!" dodává.

Rozhovor pro zahraniční média po první disciplíně sobotní kvalifikace

"Poslední dvě disciplíny jsem už tušil, že to dopadne dobře, ale na zlato to nebude. Udržel jsem si ale stříbro, na které jsem se po kvalifikaci zase zpátky vyšplhal, a jsem za to rád. Po stříbru na Arnoldu v USA jsem si poslechl, že stříbro není zlato a měl bych už se závoděním skončit. To bylo ale v roce 2016 a já od té doby zažil spoustu skvělejch závodů, poznal nové závodníky, posbíral nějaký kovy a párkrát vyjel jen pro zkušenosti nebo zážitky. Proto s tím výrokem nesouhlasím. Stříbro sice není zlato, ale já jsem naprosto spokojenej a to, co jsem viděl ve Finsku, mě utvrdilo v tom, že ještě nechci končit. Navíc jsem řekl že zopakuju vyhranej svět, a pak skončím. A to se ještě nestalo," směje se Tkadlčík.

Poznámka na konec

Závod spadal pod asociaci Strongman Champions League, která má ve strongman sportu bohatou tradici. Mistrovství světa strongmanů střední a lehké váhy neboli World Championship U90 kg & U105 kg 2021 proběhlo 11. - 12. září ve finském městě Kokkola, které hostí velké strongman závody již několik let. Nejen zvučné jméno asociace, ale i v minulosti kvalitně uspořádané závody, to bylo pravděpodobně lákadlem pro několik desítek přihlášených závodníků. Kvůli zraněním nebo třeba problémům na hranicích skrz covidovou situaci ve světě se až na start závodu dostalo 24 z nich.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 6 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIMV podcast: Roubík a Šindelář o kauz...
Hockey1000 (13:31) • Se to řeší hlavně na Facebooku Ronnie, Lukáš Roubíka a na Youtubu pod tím videem. Soudě...
magazínIMV podcast: Roubík a Šindelář o kauz...
Muriel (13:10) • Neverím že tu nieje žiadny koment haters a fandovia Fílu kde sú? nejaké tie kecy o ALeš...
magazínNick Walker 4,5 týdne před Arnold Cla...
Zodiak411 (10:41) • Viděl jsem už na IG foto, kdy to lidi zpozorovali :D Nicméně, že to provedl deadliftem...
magazínNick Walker 4,5 týdne před Arnold Cla...
LeToucan (10:20) • Už asi 2 týdny, on sám však tvrdí že si to `zbrousil` u mrtvého tahu :D
magazínNick Walker 4,5 týdne před Arnold Cla...
Zodiak411 (08:09) • Evidentně se Nick začal zabývat křečáky. Na pravé noze už je vidět, že má něco málo pry...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie