Reklama:
Kupte 3x Protein Break a máte mléčnou rýži ZDARMA!
Akční cena na oblíbený Protein Break a skvělý dárek k tomu! Více zde.

Europe´s Strongest Man 2021 - reportáž a výsledky

1.863 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

První zářijovou sobotu, tedy 4. září 2021, se v Leedsu ve Velké Británii konal závod Europe's Strongest Man 2021. V tamní First Direct Areně se nashromáždilo téměř 7000 diváků ke sledování ultimátní soutěže těch nejsilnějších borců Evropy.

Vloni tu vyhrál Luke Richardson, ten se nyní léčí se zraněním, a tak možnosti byly zcela otevřené. Přihlášených bylo 10 strongmanů, mezi nimi Luke Stoltman, Gavin Bilton, Adam Bishop, Rauno Heinla a další. Do závodu byl přihlášený, ale z důvodu zranění z Shaw Classic se nezúčastnil Mikhail Shivlyakov z Ruska. Závodníci museli předvést svou maximální statickou sílu, ale i komplexní připravenost na nelehké disciplíny.

Těch bylo tentokrát pět:

  • Max Log Lift
  • Shield Carry
  • Axle Deadlift
  • Car Walk
  • Atlas Stones

Max Log Lift

První disciplína Log Lift na max byla zároveň brána jako samostatná disciplína pro Mistrovství Evropy ve zdvihu obří klády. Zde se do závodníků vkládaly velké naděje. Měl se zde představit také Tom Stoltman, ten ale po pozitivním covid testu nemohl nastoupit ani se zúčastnit, dalším želízkem v ohni byl Iron Biby, ten ale bohužel nestačil na závod dorazit včas. Holt papírování a cestování v dnešní době zabere více času, než by bylo záhodno. Předem můžeme říci, že disciplína skončila fiaskem. Nejen, že současný rekord Zydrunase Savickase o hodnotě 228 kg odolal, on se k němu ani nikdo nepřiblížil. Ba dokonce základní váhu 180 kg (což je mimochodem hodnota českého rekordu v podání Jiřího Vytisky) nezdolala naprostá většina 7 borců. V disciplíně tedy zvítězili na děleném místě Luke Stoltman a Graham Hicks, oba dali 195 kg, což je v jejich podání hodně málo a vím, že oba umí přes 220 kg. Třetí se umístil Oleksii Novikov, který zdolal pouze základní váhu 180 kg.

Shield Carry

200 kg vážící štít je alternativou k přenášení Husafell kamene, případně Africa kamene. Vlastně na chlup stejnou disciplínu jsme mohli vidět na domácím jeníkovském mistrovství ČR, jen s tím rozdílem, že u nás se štít nosil na čas, tady na vzdálenost. Obrovskou smůlu v boji měl Adam Bishop, tomu štít nešťastně upadl a po neúspěchu v logu ho vlastně vyautoval ze hry o dobré pozice. Adam v soutěži nadále nepokračoval, tak jen doufejme, že se nezranil. Štít donesl nejdále a disciplínu vyhrál Marius Lalas, donesl jej do vzdálenosti 54,2 m. O 12 metrů méně, tedy 42,2 m, došel Luke Stoltman, který ze začátku působil, že nenese nic, ale od zhruba poloviny bylo vidět, jak bojuje. Třetí v pořadí skončil Ervin Toots, který štít donesl 37,7 m.

Axle Deadlift

Mrtvé tahy se v různých variantách objevují stále, axle dokáže potrápit hlavně úchop. Axle se závažím na soutěži vážil úctyhodných 360 kg. Donedávna pro českého diváka nevídaná hodnota, ale poslední dobou se s podobnými váhami setkáváme i na domácích kláních. Disciplínu očekávaně vyhrál Rauno Heinla, který je výtečným deadlifterem, Rauno nasázel 9 opakování. Druhý skončil Graham Hicks s 8 pozvedy a třetí místo obsadili hned tři závodníci, kterým se povedlo 6 opakování. Byli to Oleksii Novikov, Pa O'Dwyer a Marius Lalas. V této disciplíně se lehce propadl dosavadní lídr tabulky Luke Stoltman se svými 3 opakováními.

Car Walk

Auto Yoke jsme na domácích závodech mohli vidět jednou jedinkrát, a to v Kutné Hoře, kde se takhle nosil Ford Fiesta. Od té doby bohužel nikoliv. Za sebe říkám, že je to velká škoda, tohle je divácky hodně atraktivní disciplína. Odhadovaná váha auta na klání byla 450 kg a šlo se na 10 metrů. S yokem se nejrychleji podařilo dostat do cíle Oleksiimu Novikovovi za 11,19 vteřiny, Luke Stoltman v závěsu za 13,59 a Pa O'Dwyer skončil třetí s časem 16,07. Jen Gavinu Biltonovi se nepodařilo dojít do cíle a skončil na 7,73 metrech. Doufejme, že se nestalo nic zásadního, ale po této disciplíně i Gavin skončil a dále do závodu nenastoupil.

Atlas Stones

Castle Stones, po česku hradní kameny - variace standardních Atlasů. Zde mohl dominovat původně přihlášený Tom Stoltman, ale bohužel nemohl, takže byla řada na ostatních. Celkem 5 kamenů v rozmezí 150 - 200 kg čekalo na závodníky. Klasická disciplína, ve které se kameny musí vyložit na plošinu různé výšky. Čím lehčí kámen, tím výš se musí dát. Nejlépe si s disciplínou poradil Oleksii Novikov - za 18,74 vteřin. Druhé místo obsadil a svého bratra nijak nezapřel Luke Stoltman (20,58 vteřin). Třetí místo bral Rauno Heinla s časem 21,2 vteřin. Zde dlužno říci, že všech 8 závodníků vyskládalo všechny kameny v časovém limitu.

Závod byl velmi zajímavý a napínavý. Byl to typický britský závod, které známe. Dobře připravený velký závod plný zvučných jmen. Giants Live rozhodně ví, co dělají. V závodě celkově zvítězil Luke Stoltman a dokázal tak, že bratři Stoltmanové jsou nejsilnější bratři světa. Druhý v pořadí skončil Oleksii Novikov a s odstupem třetí místo o půl bodu urval Graham Hicks.

Europe's Strongest Man 2021 - výsledky
pořadí jméno body celkem
1. Luke Stoltman 40,5
2. Oleksii Novikov 39,0
3. Graham Hicks 30,5
4. Rauno Heinla 30,0
5. Marius Lalas 28,0
6. Pa O'Dwyer 28,0
7. Ervin Toots 20,0
8. Gavin Bilton 12,0
9. Johnny Hansson 11,0
10. Adam Bishop 1,0Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínDavid Bednář - trénink nohou před Arn...
torturer (22:52) • Uživatel squatinho98…u posledního videologu Milana Šádka jsi psal, že na multipressu dř...
magazínIFBB European Cup 2021 - kompletní vý...
petrpolak (14:43) • Boris Pavlovič zbytečně nevyužívá svůj potenciál, když kategorii vozíčkářů nechal netkn...
magazínJaroslav Jeníček - trénink zad a bice...
torturer (09:37) • Taháme
magazínMartina Sletsjoee - trénink zad a noh...
fobo (00:11) • tvl kategorie physique masters. Moc trapnějších věcí ve fitness už nemáme, než starší p...
magazínJaroslav Jeníček - trénink zad a bice...
Valasekjakub123 (22:37) • To nafoukly břicho to je fakt hnus! Kazí to celej dojem jestli si toho rozhodčí vsimnou...
NOVÉ INZERÁTYpráce Trenér / clever fit Fitness Coac...
Clever fit s více jak 400 pobočkami v Evropě přichází do Ostravy a hledáme právě vás: Osobní tren...
práce Trenér na HPP
Do našeho týmu hledáme nového kolegu na pozici trenér-obsluha baru a balneo provozu. Licence: Ins...
bazar Časopisy Muscle & Fitness (1992-2004)
Daruji hromadu časopisů Muscle & Fitness z let 1992-2004. Nejvíce čísel za sebou je z let 1993 a 2003. Osobní předání v Praze u Náměstí Míru. Pokud byste chtěli nějaké konkrétní číslo, tak napište.
seznamka Osud a život
Hledám holku se sport postavou, s humorem, s citem a rozumem, milující život. Holku která si nest...
seznamka Najdu tě?
Hledám ženu,nejlépe České Budějovice a okolí,se zájmy v posilování,relaxování,dobrém jídle a obča...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie