Reklama:
100 % Whey Protein - akce 2250 g + 400 g
Vybírejte z 12 příchutí! Více zde.

Horalské hry - skotské tradice v srdci Evropy

9.529 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Ostatní sporty

[Text: Martin Johánek] Kilt, skotské dudy a whisky, ale také silácké klání v hodu kládou nebo vrhu kamenem. Skotské hry jsou nejen tradičním kulturním, ale také sportovním setkáním.

Kdo by neznal ikonickou scénu z filmu Statečné srdce, kdy William Wallace v podání Mela Gibsona, který je oděn v tradičním skotském kiltu, poměřuje síly se svým přítelem ve vrhu balvanem v okouzlující krajině Skotské vysočiny. Možná už nejednoho siláka, co zvedá tuny železa v posilovně, napadlo, že by si něco podobného rád vyzkoušel na vlastní kůži. Jenže jak toho dosáhnout, když v českých luzích a hájích nesídlí žádné skotské klany, které by hledaly nejschopnější muže v okolí? Odpověď je celkem jednoduchá - horalské hry pořádané nadšenci po celé České republice.

Historie Highland Games (horalských her) sahá téměř tisíc let nazpět do srdce Skotské vysočiny, kde klanoví náčelníci prostřednictvím siláckých klání hledali nejzdatnější muže jako válečníky či členy osobních stráží. První písemné zmínky o pořádání her se objevují ve druhé polovině 11. století, když král Malcolm Canmore uspořádal silácké klání v Braemeru, kde se hry konají dodnes. Postupem času se hry rozšířily po celém Skotsku a staly se nejen siláckým kláním, ale také kulturní událostí, kde vystupovali muzikanti, dudáci a tanečníci a nechyběly ani stánky s tradičními pokrmy, jako je haggis, či s kvalitní whisky. Traduje se, že skotské hry, které se konaly při příležitosti světové výstavy v Paříži roku 1889, inspirovaly barona Pierra de Coubertina k obnovení tradice olympijských her.

Při sportovním zápolení ve skotských horalských hrách se soutěží především ve vrhačských disciplínách. Zatímco některé disciplíny, jako je hod skotským kladivem nebo hod závažím do výšky, byly postupem času upraveny do modernější atletické podoby, jiné disciplíny, jako je vrh kamenem nebo hod kládou, zůstávají v tradiční podobě. Dále na hrách naleznete nejrůznější výzvy, jako je přenášení či vykládání kamenů, hod "kabelkou" neboli okovaným kamenem, přehazování balíku slámy přes laťku či takzvaná farmářská chůze. Mnohé z těchto disciplín byly také inspirací pro některé atletické nebo strongman disciplíny.

Zatímco ve Skotsku a obecně na Britských ostrovech jsou horalské hry velice populární sportovní a kulturní událost, v našich končinách se jedná o akci nepříliš známou. Ale i tak se zde najde hrstka siláků, kteří se těmto těžkoatletickým hrám věnují. Dokonce se mezi nimi nachází i rodák z Teplic, mistr světa a Evropy a jeden z nejlepších závodníků na světě Vladislav Tuláček. Český silák si díky svým výkonům vydobyl respekt u soupeřů po celém světě, ale zejména ve Skotsku, kde mu na hrách ve výše zmíněném Braemeru pogratulovala samotná královna Alžběta II.

V roce 2001 se na Sychrově pořádaly první české horalské hry, které získaly každoroční tradici a staly se jednou z největších akcí tohoto typu ve střední Evropě. V roce 2013 přišel s vizí pořádat menší hry napříč celou Českou republikou sportovní klub Kládaklan. Na těchto hrách si každý z návštěvníků může na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je být silákem ze Skotské vysočiny a pokusit se přetočit šestimetrovou kládu nebo házet do výšky čtvrtmetrákovým závažím. Díky těmto hrám a nadšení některých návštěvníků vznikla v roce 2019 národní liga, která ve třech kategoriích (muži, ženy a muži masters) sdružuje více než tři desítky mužů a žen, kteří se každoročně setkávají na různých místech po celé republice, aby poměřili své síly a dovednosti.

Jestli Vás tato nevšední, avšak dozajista velmi zajímavá kratochvíle zaujala, rádi Vás na některém zápolení ve skotských horalských hrách uvidíme. Veškeré informace, jako je rozpis akcí, fotografie i další odkazy, naleznete na FB stránkách Czech Highlanders nebo Kládaklan Česká republika či na stránkách kladaklan.cz. Nejbližší závod České národní ligy se koná 17. července 2021 v České Třebové a následně 7. srpna 2021 ve Strážově u Klatov. Budou se na Vás těšit čeští horalové!

Horalské hry - Rokytnice v Orlických Horách (2019)


Fotografie:
Natálie Poděbradská


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie