Reklama:

Strongman´s Games Aš (profesionálové) 2021 - reportáž

4.327 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Strongman's Games Aš 2021 - video
a rozhovory se závodníky
Před deseti lety, v roce 2012, jsem psal o té první soutěži v Aši a dnes píšu o té poslední, alespoň tak, jak ji známe. A musím říct, že je to docela zvláštní pocit, protože... Ale to musím tentokrát začít od konce. Čestmír podesáté na domácí soutěži vyhrál, a protože byla Aš tentokrát i mistrovstvím ČR, zapsal si zároveň na konto pátý titul nesilnějšího Čecha. Každý, kdo na téhle akci byl, ale musel vnímat, že tyhle tituly nejsou vlastně v perspektivě těch deseti let tak důležité a že to o nich tentokrát vůbec nebylo. Čestmír Šíma totiž při dost emotivní závěrečné řeči na pódiu oznámil, že tahle soutěž byla jeho poslední a že ukončuje svoji soutěžní kariéru. A než se dostanu k popisu dění letošního ašského klání profesionálních strongmanů, chtěl bych se vrátit v čase a tak trochu připomenout a možná vysvětlit všem, kteří třeba začali českou scénu sledovat teprve nedávno, co tahle soutěž pro rozvoj strongman sportu v ČR už od počátku znamenala.

O tom, jak se v silových sportech do té doby zcela neznámý Čestmír Šíma stal před deseti roky doslova ze dne na den tím velkým objevem, který u nás nevídaným způsobem posunul hranice brutální statické síly, jsem kdysi psal v rozhovoru, na který dodnes strašně rád vzpomínám. Neméně důležité ale bylo i to, že se Čestmír se svým týmem pustil taky do organizování vlastní soutěže. Od roku 2012 každý rok pořádal Strongman's Games Aš, a to vždy ve dvou soutěžních kategoriích - amatérské a profesionální, často s účastí řady kvalitních zahraničních závodníků.

Každý, kdo někdy strongman soutěž pořádal, dobře ví, jak náročné to je, pokud chcete dosáhnout určitého standardu. Shánění sponzorů, zajištění prostor, soutěžních disciplín, ubytování závodníků, propagace... Je to intenzivní práce na řadu týdnů, někdy i měsíců. Čestmír se svým týmem do toho ale šel každý rok s tím, že úroveň posune zase o trochu výš. Ve všech směrech. V obtížnosti soutěžních disciplín, které se občas blížily svou náročností těm z World's Strongest Man nebo Arnold Strongman Classic. Ve výši finančních cen, které každoročně putovaly mezi závodníky a které byly celé roky nejvyšší v ČR. A samozřejmě i v obsazení samotné soutěže, kam se pravidelně sjížděli špičkoví závodníci z Polska, Slovenska, Německa, Ukrajiny, Francie... Nikdo jiný v uplynulé dekádě neovlivnil strongman sport u nás tolik jako právě Čestmír a za to mu patří velké poděkování.

Jak probíhala samotná soutěž? Nebudu lhát. Tentokrát byla v mých očích pro všechny příliš těžká, a to i přesto, že byla objektivně o trochu lehčí než v předchozích dvou třech letech. Poslední náročný rok se ale na řadě závodníků podepsal, a i když řada z nich přijela opravdu dobře připravená, tak si troufám říct, že k té životní formě měli blízko pouze Jirka Dejmal a možná Tomáš Sikora. Ne snad, že by to znamenalo, že by do toho ostatní nedali všechno, co mohli, ale kdo někdy závodil, dobře ví, že na ten perfektní výkon se to "musí sejít" opravdu mimořádně a že se to zase tak často nepodaří.

Velká únava byla vidět i na Čestmírovi, který zvítězil, ale závodil o poznání štíhlejší, než jak ho pamatujeme z předchozích let, a bylo na něm vidět, že i když stále disponuje obrovskou statickou silou, musel si sáhnout hluboko do rezerv. Fyzických i psychických. Závodil v životní formě? Určitě ne. Nenechte se mýlit, pořád je tím, kdo posunul laťku na dřív absolutně nemyslitelnou úroveň a donutil tak ostatní strongmany, aby se zlepšili v disciplínách, kterým dřív možná nevěnovali tolik pozornosti. Rozhodně by ale tentokrát v Aši nedokázal zopakovat 420kg raw mrtvý tah nebo 180kg Log Lift. To od něj ale ani nikdo neočekával a fascinující je právě to, že i po řadě zranění, která ho už v tréninku i na samotných soutěžích limitují, stále nastavuje laťku pro ostatní a v některých disciplínách se mu dodnes přiblížila jen hrstka soupeřů.

Frame Carry

Při úvodním Frame Carry, kde se na konstrukci přenášelo postupně 310, 340 a 360 kilo, našel Čestmír přemožitele. Tím byl Pavel Zadražil, který jako jediný dokázal přenést i závěrečných 360 kilogramů na celých 10 metrů. Úžasný výkon předvedl i Radek Rosa, který byl třetím, kdo postoupil na nejvyšší váhu, a ušel s ní 1,48 metru. Bohužel za to zaplatil cenu v podobě pořádného kusu stržené kůže na dlani, což mu pokazilo další disciplíny.

Axle Deadlift

Axle Deadlift má takový zvláštní status. Všichni ví, že se v Aši často objevuje. Všichni ví, že bude těžký. Ale stejně se na něj nikdo nepřipraví, protože to jednoduše nejde. Až na výjimky byla pro naprostou většinu závodníků, kteří kdy v Aši startovali, tahle disciplína jednoduše příliš daleko za hranicemi jejich fyzických možností. Abyste zvedali na tlusté ose 325 kilo na opakování, musíte mít úchop srovnatelný se světovou elitou a maximum daleko, daleko za hranicí 350 kilo. Nic víc, nic míň. Tohle ale splňuje pouze Čestmír, který tradičně udělal tři opakování, která nahoře pár vteřin podržel, aby pokynul ašskému publiku, a tím si zajistil vítězství v disciplíně. Jediným, komu se ještě podařilo zapsat platné opakování, byl Pavel Zadražil. A právě tohle jedno opakování mu zajistilo spoustu cenných bodů.

Viking Press

Viking Press, při kterém závodníci vestoje tlakovali doslova titánskou zátěž, byl pro většinu startovního pole stejný strašák jako Axle Deadlift. Na 220 kilo už musíte mít místo ramen a tricepsů hydrauliku z bagru. Tohle zjevně splňoval nejsilnější muž Francie Aurelien Le Jeune, který přijal pozvání a přiletěl do Čech poměřit síly. Zvládl čtyři opakování, což byl dvojnásobek toho, co zvládli Čestmír a Jirka Dejmal. Jedno platné opakování zapsal ještě Tomáš Sikora, ale jinak už se nikomu dalšímu tuhle disciplínu zvládnout nepodařilo.

Zercher Squats

Soutěžní disciplínu, která byla v Aši zařazená jako čtvrtá v pořadí, jste na závodech ještě nikdy vidět nemohli a jsem si téměř jistý, že už ji nikdy znovu neuvidíte. Zercher squat, tedy dřep s činkou drženou v ohybu pokrčených paží "v náručí", je mezi silovými sportovci dost známý asistenční cvik pro budování silného středu těla a zlepšení techniky klasického dřepu, ale maximálky s ním nikdo moc dělat nechce. Má to svůj dobrý důvod. Držení činky od určité váhy docela bolí, a pokud se váhově pohybujete na hranici svých možností, tak je dýchání u tohohle cviku extrémně obtížné. Několik závodníků se tak v Aši touto disciplínou doslova "vyplo" přímo v jejím průběhu, když jim jednoduše došel kyslík. Profíci měli naloženo 220 kilo a i když to byla váha na samotné hranici jejich možností, úspěšnost měli přeci jen větší než u mrtvého tahu nebo Viking Pressu. Miláček, Mazač, Zadražil a Dejmal zvládli shodně po jednom opakování. Dvě vydřel po celou dobu závodu neskutečně nahecovaný Tomáš Sikora a tři suverénní zdvihy ukázal publiku Čestmír.

Car Wheelbarrow

Takzvaný autotrakař by byl krásnou disciplínou, jenže se něco pokazilo. Auto, na kterém byly zepředu i zezadu připevněné úchopové tyče a které měli závodníci přenášet nadzvednuté na trase 15 + 15 metrů, bylo jednoduše příliš těžké. Na tréninkových videích z přípravy s ním Honza Šleis běhal bez zjevné námahy, ale tady zvládl jen 3,4 metru, což mu sice stačilo na třetí místo, ale jasně to demonstrovalo obtížnost téhle disciplíny. Většina závodníků zvládla udělat jen pár krůčků. Stejně jako při první disciplíně se tady od zbytku startovního pole odtrhli dva závodníci, Čestmír s Pavlem Zadražilem. Jen si tentokrát vyměnili pozice, Čestmír bral první místo (8,55 m) a Pavel druhé (6,7 m).

Power Stairs

Power Stairs, tedy proslulé schody síly, zářily novým nátěrem, stejně jako sada závaží připravená pod nimi. K tradičním 200, 240 a 280kg blokům železa přibyl ještě jeden, nažluto natřený, s číslovkou 300 kilo. Asi bych s klidem vsadil svůj měsíční příjem na to, že těžší variantu téhle disciplíny nikde ve světě nenajdete. Potřetí se od zbytku startovního pole s výrazným odstupem odtrhla dvojice závodníků, Čestmír s Pavlem. Zatímco Pavel ze sebe vydal maximum a dopravil 280 kilo na třetí schod ze čtyř, čímž si pojistil druhé místo na letošním ročníku Strongman's Games Aš, Čestmír s přehledem vyházel stejnou váhu až nahoru a jen pro diváky ještě pozvedl poslední, 300kilovou zátěž, ale k vyložení na schod zbývalo pár centimetrů. Třetí místo v celkovém pořadí si pohlídal Jirka Dejmal.

Jak jsem už zmínil na začátku, myslím si, že tenhle ročník vnímali všichni trochu jinak než obvykle. Pořád se zvedaly monstrózní váhy, pořád se závodilo (ale tentokrát spíš každý víc sám se sebou než s ostatními), ale ve vzduchu zkrátka visela ta atmosféra konce jedné éry strongman sportu u nás. Bude mít Čestmír se svým týmem chuť pořádat další ročníky i po ukončení své soutěžní kariéry? Necháme se překvapit. Já pevně doufám, že ano.


Strongman's Games Aš 2021 - výsledky profesionálů

  1. Čestmír Šíma
  2. Pavel Zadražil
  3. Jiří Dejmal
  4. Tomáš Sikora
  5. Aurelien Le Jeune (Francie)
  6. Jan Šleis
  7. Radek Rosa
  8. Václav Miláček
  9. Zdeněk Vávra
  10. Josef Mazač
  11. Joan Tournadre (Francie)


Strongman's Games Aš 2021 - fotografieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínCzech Strongest Man 2021 (profesionál...
Paulie02 (23:34) • `Kamion je taková sázka do loterie, tentokrát to bohužel nevyšlo, i tak byla disciplína...
magazínWings of Strength Chicago 2021 - výsl...
Zodiak411 (19:07) • Slavoj do ELITE nemůže a Turek absolvoval dvě soutěže. Jedna dopadla skvěle a druhá ne....
magazínWings of Strength Chicago 2021 - výsl...
amoresPE (14:04) • Slavo Slavo.. nechapem, preco aj s Turkom nie ste v Elite PRO. Povedzme si na rovinu, z...
magazínMistrovství České republiky v Log Lif...
Bucci (07:48) • Ano, Jirka kariéru ukončil, teď se věnuje rodině a práci (a shodil 35 kg).
magazínMistrovství České republiky v Log Lif...
Muflon (23:36) • A Jirka Vytiska už závodění zabalil úplně?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie