Reklama:

Ohlédnutí za sezónou 2020: powerlifting ČSST

2.959 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Kalendář soutěží silového trojboje pro rok 2020
Kalendář soutěží silového trojboje pro rok 2021

Rok 2020 je za námi, proto jsme pro Vás připravili shrnutí toho, co se za minulý rok událo v powerliftingu v rámci Českého svazu silového trojboje a IPF. Proběhlo čtrnáct národních soutěží v silovém trojboji a tři soutěže v samostatném bench-pressu. Naši závodníci bohužel nemohli reprezentovat Českou republiku na mezinárodních šampionátech mimo dvou evropských soutěží na počátku roku.

Jak všichni víte, pandemie COVID-19 zkomplikovala život ve všech jeho oblastech. To vše se samozřejmě velmi výrazně dotklo i sportovního prostředí. Vlivem vládních nařízení se některé soutěže zkomplikovaly - co do počtu soutěžících, nošení roušek a některá nařízení vedla i ke zrušení soutěží. Komplikace byly citelné zejména nemožností vyjet na mezinárodní soutěže. To se dotklo reprezentantů i rozhodčích. Většina mezinárodních soutěží byla stejně zrušena.

Konec ledna byl ve znamení první soutěže - 25. ledna se soutěžilo na Otevřeném mistrovství České republiky v silovém trojboji juniorů, dorostu a masters pořádaném oddílem TJ Lokomotiva Krnov. Soutěž se konala tedy v Krnově za účasti celkem čtyřiceti devíti závodníků. Přijelo sem dvacet sedm závodníků všech věkových kategorií masters a dvě ženy. V dorostu soupeřili tři soutěžící a jedna dorostenka. Juniorů přijelo patnáct a jediná juniorka. Nejlepší dorostenkou se tedy stala jediná Denisa Turková, zlatý byl za dorostence Ondřej Šíp, vytvořil nový rekord v mrtvém tahu 280,5 kg. Jediná a nejlepší juniorka byla Tereza Herrmannová, rekordů vytvořila hned několik, zejména bych zdůraznila neskutečný dřep 210 kg! Nejsilnější junior byl Josef Klíma. V masters žen bylo absolutní pořadí jasné, za masters I vyhrála Alena Krčmářová, v masters III získala zlato Hana Takáčová. V mužích byly souboje náročnější, v masters I získal zlato František Janák, v masters II Rostislav Cejnek, v masters III zabodoval Jaroslav Hodík a nejlepší výkon v masters IV předvedl Josef Duna.

Hned následující den 26. ledna se pořádající oddíl TJ Lokomotiva Krnov postaral i o nominační Mistrovství Čech a Moravy mužů a žen v silovém trojboji. Zde byla bohužel účast dosti slabá. Přijelo pouhých patnáct závodníků. Jediná žena soutěže byla Alena Krčmářová, která soutěžila i předešlý den. Z mužů získal zlato absolutně Milan Štěpáník, který nazvedal 750 kg, a ač se jednalo o soutěž s vybavením, soutěžil bez dresů.

V únoru se konaly historicky první oblastní soutěže družstev v silovém trojboji - v Zastávce, v Nymburce a v Sedlčanech. 15. února poměřilo síly velké množství družstev, aby se mohly účastnit republikového klání. Do Nymburka přijelo čtrnáct družstev a jako vítěz vyšlo družstvo PWL Vision Nutrition A za součet 1721,40 Wilksových bodů. V Zastávce se utkalo šestnáct družstev a vyhrál tým TJ Lokomotiva Krnov výkonem 1602,04 Wilksových bodů. Šestnáct družstev soupeřilo o medailové pozice i v Sedlčanech, zlato si nakonec vybojovalo družstvo Doplnejch powerlifting celkovým výkonem 1739,93 Wilksových bodů.

Únor zakončil republikový šampionát v silovém trojboji mužů a žen v Ostravě. Na soutěž přijelo pouhopouhých devatenáct závodníků. Republikovou šampiónkou žen se stala Hana Takáčová, připsala si tak další titul. Z mužů si vítězství odnesl Milan Štěpáník.

Koncem února se konala mezinárodní soutěž ve francouzském Bordeaux - Evropský pohár univerzit v klasickém silovém trojboji. Zde reprezentovala naši zem čtveřice studentů. Martin Urban a Klára Zmeškalová získali stříbro. Dále soutěžila Michaela Kubáňová a Veronika Pasičná, u nich byl zisk malých medailí za disciplíny. Celkem tedy výprava přivezla dvě velké a osm malých medailí.

Bohužel hned 1. března se objevil v České republice první diagnostikovaný COVID-19 pozitivní pacient a změny jsme začali pociťovat my všichni. Chaotické jednání vlády, doporučení, příkazy, zákazy shromažďování osob, roušky, uzavření škol, nouzový stav nebo i samotná nákaza. Toto vše začalo výrazně ovlivňovat životy. Strach o živobytí, jarní uzavření fitness center, sportovišť a dalších provozů. Závodníkům se tedy znemožnilo připravovat na soutěže. To vše přerušilo jarní soutěže v bench-pressu. Stejně tak i mezinárodní soutěže, ať již konané u nás, či jinde, musely být zrušeny. Původně se doufalo v odložení, což se nakonec ukázalo jako nemožné. Možné bylo nahradit pouze zrušené národní soutěže v bench-pressu. Předěláním kalendáře soutěží se dosáhlo alespoň tří soutěží konaných netypicky v létě.

Poslední mezinárodní soutěží bylo Mistrovství Evropy v klasickém silovém trojboji masters. Sem nakonec jely pouze dvě reprezentantky Hana Takáčová a Petra Mlejnková. Hanka se stala absolutní mistryní Evropy, překonala všechny čtyři možné světové rekordy. Petra získala druhé místo a tři malé medaile za disciplíny, zároveň byla třetí v absolutním pořadí. Obě musely po návratu do vlasti absolvovat povinnou karanténu, neboť situace s pandemií se nadále ve světě vyvíjela k horšímu.

Naštěstí i letos bylo nakonec možné pořádat školení nových trenérů silového trojboje. Vyškoleno bylo zároveň i několik nových rozhodčích během průběhu celé sezóny.

V srpnu se už zdála situace klidnější, probíhalo rozvolňování a v létě se vše jevilo jako špatný sen. Hned 1. srpna proběhlo venkovní mistrovství České republiky dorostu, juniorů a masters v klasickém bench-pressu. Soutěž proběhla v Dírné u Tábora pod taktovkou oddílu Powerlifting School. Hlad po soutěžích byl z řad závodníků veliký a přijelo 140 soutěžících ze všech kategorií. V dorostenkách zde zvítězila Michaela Kanátová s rekordním výkonem 76 kg. V juniorkách brala zlato talentovaná Dominika Jansová za 86 kg. Obě tyto mladé závodnice mají velký potenciál se nadále zlepšovat a reprezentovat nás dobře i na mezinárodních soutěžích. Krásným výkonem 87,5 kg zvítězila v ženách masters I Lucie Šuková. Petra Mlejnková získala první místo se 70 kg v masters II, v ženách masters IV opět ohromila Adina Hyková výkonem 60 kg. V dorostencích bodoval Jakub Joska se 135 kg. Marek Novák, také nadějný závodník, zvedl 215 kg, což mu zajistilo zlato v juniorech. V mužích masters I se jako čerstvý čtyřicátník zapsal výborně Vladislav Havrlík s 210 kg, což bylo jasné zlato. Jiří Kati také nezklamal, připsal si další titul v masters II za 185 kg. Ani jméno Čestmíra Wolfa nepřekvapilo, získal také zlato v masters III za 157,5 kg. V masters IV zvítězil výborný závodník Jiří Horník, zvedl 130 kg.

Další soutěže v bench-pressu se konaly na konci srpna v Jihlavě. Jednalo se o víkendový šampionát. V sobotu soutěžil dorost, junioři a masters na mistrovství České republiky v bench-pressu. Sem přijelo celkem sedmdesát jedna soutěžích, v neděli na soutěž mužů a žen méně, pouze dvacet devět.

První podzimní soutěží bylo zářijové Mistrovství Čech juniorů a dorostu v klasickém silovém trojboji ve Staňkově. Zde se opět pořadatelé báli, zda bude možné soutěž uspořádat. Nakonec soutěž v pořádku proběhla. Celkem šedesát osm soutěžících byla dobrá účast. O týden později se konalo Mistrovství Moravy dorostu a juniorů v klasickém silovém trojboji v Blansku, sem přijelo šedesát sedm mladých závodníků. V září se taktéž konaly nominační soutěže pro muže a ženy v klasickém silovém trojboji v Ostravě, ve Svitavách a v Sedlčanech. Na těchto soutěžích už byla jistá omezení, roušky museli mít všichni mimo aktuálního závodníka, nesměli být přítomni diváci.

Poslední tři soutěže proběhly v říjnu. Jednalo se o Mistrovství České republiky masters v klasickém silovém trojboji v Bohumíně a víkendovou soutěž ve Vísce u Višňové, kde v sobotu soupeřil dorost a v neděli uzavřeli junioři. V neděli již panovala mírně smutná nálada, všichni tušili, že soutěže budou brzy zakázány. I zde bylo mnoho opatření omezujících soutěž. Bylo nutné pečlivě počítat závodníky a trenéry, všichni účastníci byli označeni párty páskou, aby byla splněna všechna vládní nařízení a byl přítomen povolený počet osob v hale.

Nakonec tedy sezóna 2020 přišla o víkendové Mistrovství České republiky v klasickém silovém trojboji mužů a žen, které se mělo konat v Rakovníku. Dále pak o první ročník Mistrovství České republiky družstev v klasickém silovém trojboji a Mistrovství České republiky v klasickém bench-pressu mužů a žen taktéž v Rakovníku. Tyto soutěže byly bez náhrady zrušeny.

Český svaz silového trojboje se samozřejmě již plně soustřeďuje a připravuje na sezónu novou, na blížící se rok 2021. Avšak vše je velmi nejisté. Na všem se velmi intenzivně spolupracuje i s Českou unií sportu, chceme získat co nejlepší podmínky pro možné konání soutěží. Kalendář na rok 2021 je již předběžně připraven.

Jednou z novinek týkající se ČSST i IPF je změna váhových kategorií žen. Končí váhová kategorie do 72 kg a nahradí ji kategorie dvě - do 69 kg a do 76 kg, aby byl počet kategorií vyrovnán s muži. Novinkou na národním poli bude první rok centralizace několika republikových šampionátů, které by se měly konat v Plzni v krásném prostředí Park Hotelu, na který jsme zvyklí z mezinárodních soutěží zde konaných.

Zda a jak ovšem budou všechny soutěže probíhat, nikdo z nás bohužel neví. Zatím jsou i zavřená fitness centra a spousta závodníků si nakoupila domácí vybavení ke cvičení, mnoho z nich dostalo i nějaké to vybavení k Vánocům. Fitness kultura už možná nebude nikdy stejná. Nyní je sport underground, zakázaná, rebelská činnost místo toho, aby utužoval tělo i mysl.

Možná bude na nadcházejících soutěžích omezený počet lidí v halách na soutěžích, zákaz přítomnosti diváků, nutnost roušek, testů na COVID-19, nebo dokonce očkování? Možná bude již svět v pořádku? Takto nejasná budoucnost tu ještě nebyla a bude ji nutné zvládnout co nejlépe, aby sport zůstal zachován. Proto bych všem chtěla popřát zejména dostatek zdraví a síly. Budeme to potřebovat!Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra