Reklama:

World´s Strongest Man 2020 - nejmladší vítěz v historii závodu

11.007 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Minulý týden, přesněji řečeno 11. - 15. listopadu 2020, se konala jedna z největších akcí strongman sportu, a to World's Strongest Man 2020. Od září jsou známí závodníci a disciplíny. I tak se od té doby spousta jmen změnila, z důvodu zranění nakonec nenastoupil horký favorit Mateusz Kieliszskowski nebo velmi výkonný Rob Kearney. Nakonec nezávodil ani Konstantine Janashia a nepřijeli ani Vytautas Lalas nebo "Iron Biby". Z loňských medailistů letos nenastoupil ani jeden. Naopak se kvalifikace účastnil britský veterán, hráč ragby a vlastně také kulturista Terry Hollands, jenž loni zvítězil v masters verzi klání o nejsilnějšího muže světa. Nicméně i tak bylo pole nabité osobnostmi. Brian Shaw překonal v přípravě několik posledních let se zraněním a nastoupil dobře připravený a motivovaný získat vysněný pátý titul a dorovnat tak Poláka Mariusze Pudzianowského. Na startovní listinu se vrátil Brit Graham Hicks, nastoupili bratři Stoltmanové, Rus Shivlyakov nebo nadějný Ukrajinec Oleksii Novikov.

Původně se závod měl konat v květnu, z důvodu světové krize a pandemie COVID-19 byl ale přeložen právě na minulý týden. Ani tak se jeho organizace neobešla bez komplikací. Florida, kde se závod pořádal, byla celý minulý týden sužována hurikánem Eta, který naštěstí nevyplnil původní předpovědi a ještě před příchodem do městečka Bradenton jižně od Tampy na západním pobřeží Floridy, které omývá Mexický záliv, se změnil na pouhou tropickou bouři. Dlužno podotknout, že středeční program, tedy první kvalifikační den, byl kompletně zrušen z důvodu velmi silného větru. Přeci jen pořadatelům šlo primárně o bezpečí závodníků, případně diváků, kteří v omezeném množství nakonec na závody mohli.

Původní rozdělení do skupin jsme přinesli v tomto článku. Ve čtvrtek a v pátek, tedy 12. a 13. listopadu, proběhla kvalifikace do hlavního závodu. Z důvodu špatného počasí se pořadatelé rozhodli kvalifikaci udělat ve vnitřních prostorech, aby vítr neohrozil zdraví závodníků a neovlivnil výsledky. Na poslední chvíli se ještě měnilo složení jednotlivých skupin, to finální, včetně označených postupujících do hlavního závodu, je následující.


World's Strongest Man 2020 - vítězové kvalifikace

skupina A skupina B skupina C
Jerry Pritchett - 17 bodů Kevin Faires - 14 bodů Oleksii Novikov - 17 bodů
Luke Richardson - 15 bodů Adam Bishop - 11 bodů Tom Stoltman - 15 bodů
Robert Oberst - 11 bodů Mikhail Shivlyakov - 13 bodů Maxime Boudreault - 13 bodů
Pa O'Dwyer - 9 bodů Evan Singleton (zraněný) - 13 bodů Trey Mitchel III - 10 bodů
Gabriel Peňa - 6 bodů Mark Felix - 9 bodů Gavin Bilton - 4 body

skupina D skupina E
JF Caron - 16,5 bodů Brian Shaw - 15,5 bodů
Graham Hicks - 12 bodů Aivers Smaukstelis - 13,5 bodů
Bobby Thompson - 14,5 bodů Terry Hollands - 14,5 bodů
Eythor Melsted - 11 bodů Luke Stoltman - 11,5 bodů
Ervin Toots (zraněný) - 3 body Nick Best - 4 body


V kvalifikaci se bojovalo následujícím způsobem. Vítěz skupiny postoupil přímo do hlavního závodu, druhý a třetí z každé skupiny se utkali v poslední disciplíně Atlas Stones - 8 kamenů na čas, rychlejší závodník nebo ten, který dal více kamenů, postoupil. I proto se podle předešlé tabulky může zdát, že postoupil závodník s méně body. Například Adam Bishop postoupil do hlavního závodu ze čtvrtého místa, protože původně druhý Evan Singleton musel odstoupit z důvodu zranění a třetího Shivlyakova Adam porazil právě v této poslední disciplíně.

Nicméně jména do hlavního závodu známe, tak se pustíme do jeho rekapitulace. Závod již probíhal podle původního plánu v sobotu 14. a v neděli 15. listopadu a naštěstí nemusel být zrušen.

Giants Medley

Začalo se stejně jako v minulých ročnících běhavou disciplínou. Tentokrát se přenášela velká 125 kg vážící kovová kovadlina na 10 metrů a následně se pokračovalo se 454 kg vážícím Super Yokem. Super Yoke s podobnou váhou (i těžší) je možno vidět na našich domácích závodech. Konkrétně třeba v Aši, kterou pořádá letošní nejsilnější muž Česka Čestmír Šíma, byl Super Yoke o hodně těžší. Nejlépe vyšel začátek Adamu Bishopovi, který tak dokázal, že i když postoupil díky zranění Evana Singletona, do závodního pole rozhodně patří. Nic nechtěl nechat náhodě ani Olexii Novikov. Na třetím místě se umístil výborně připravený Jerry Pritchett. Bohužel tato disciplína ukončila závod pro Grahama Hickse, který si utrhnul biceps a musel odstoupit. Brian Shaw proti očekávání skončil na 6. místě.

Deadlift

Letošní verze mrtvého tahu, která měla prověřit celkovou sílu závodníků, byl 18" Apollon Wheels Deadlift. Jednalo se o kovová kola o průměru 18 palců (45 cm). I když se původně mluvilo o Silver Dollar Deadliftu, kde jsou místo závaží na konci osy umístěné boxy naplněné stříbrnými dolary (stříbrné dolary se ve skutečnosti již nepoužívají a v boxech jsou kvůli snazšímu upravování váhy a jejímu rovnoměrnému rozložení kotouče). Pořadatelé nakonec zvolili klasičtější disciplínu. O velké překvapení se postaral mladičký Olexii Novikov, který nejen, že disciplínu vyhrál, ale rovnou stanovil nový světový rekord o hodnotě 537,5 kg. Na hodnotu 509 kg se dostali ještě JF Caron, Jerry Pritchett a Adam Bishop, všechno výteční deadlifteři. Shaw opět zaostal, umístil se až uprostřed závodního pole a začal se propadat.

Keg Toss

Další disciplínou bylo házení sudů. Celkem se házelo 8 sudů o váze od 18 do 25 kg do výšky 5 metrů. V této disciplíně vždycky kraloval americký obr a nositel čtyř titulů World's Strongest Man Brian Shaw, tentokrát ale jeho snaha stačila jen na třetí místo. Před ním se umístili druhý JF Caron, který se průběžně vyšvihl na druhé místo. Disciplínu vyhrál Tom Stoltman, který byl mocně povzbuzován svým starším bratrem Lukem, který nepostoupil ze skupiny.

Hercules Hold

Hercules Hold ve finále World's Strongest Man nebyl již pořádně dlouho, letos to byla první disciplína druhého závodního dne. Závodníci návrh disciplín znali, a tak se na něj pečlivě připravovali. V našich českých podmínkách máme tuto disciplínu možnost vidět téměř pravidelně na závodech v Čáslavi, a to v podobě držení dvou aut na nakloněné plošině. V Bradentonu byla disciplína klasická, dva sloupy o hmotnosti 2x 160 kg a závodníci museli vydržet co nejdéle. Nejsilnější úchop ukázal Kanaďan JF Caron, následovaný Kevinem Fairesem a Jerrym Pritchettem. Naopak Tom Stoltman navzdory vítězství v předchozí disciplíně skončil poslední a propadl se na průběžné páté místo. Po Hercules Holdu to vypadalo, že zvítězí buď Olexii Novikov, nebo JF Caron, zbytek pole byl relativně vzdálený jejich celkovému součtu bodů.

Log Ladder

Zvedání několika klád za sebou. Tuto disciplínu známe převážně ze série Giants Live z Evropy, ale pořadatelé jsou stejní, tak se není čemu divit, že chtěli oživit jinak striktně statickou disciplínu Log Liftu. Závodníci zvedali celkem 5 klád ve váze od 131 kg do 182,5 kg. Nejvíce se na tuhle disciplínu zřejmě těšil Graham Hicks, který běžně dává log o hmotnosti 210 kg na opakování a který si jako jeden z mála závodníků brousí zuby na překonání světového rekordu v držení Zydrunase Savickase o hodnotě 228 kg. Graham se ale bohužel zranil již na začátku finále, a tak nemohl již zasáhnout. O senzační návrat do průběžného pořadí se ale postaral Tom Stoltman, který zvládl všech pět klád zvednout nad hlavu nejrychleji, druhé překvapení zařídil Kevin Faires a třetí v pořadí skončil Jerry Pritchet, který se tak vrátil na druhé průběžné místo celkového pořadí. Naopak JF Caron zaváhal a propadl se z průběžného prvního místa s Olexiim na 3. místo. Další královská disciplína Briana Shawa, ten se i přes obrovskou snahu popral pouze se třemi kládami, ostatní zůstaly nad jeho síly.

Atlas Stones

Standardně finální disciplína - Atlasovy kameny. Závodníci zvedali celkem 5 kamenů o hmotnosti 150 až 210 kg. Zde asi nikdo nepochyboval o vítězství držitele světového rekordu v počtu zdvihu Atlasových kamenů i ve zdvihu nejtěžšího Atlasu o hmotnosti 286 kg Toma Stoltmana, který se netají tím, že chce brzo překonat i magických 300 kg. Tom samozřejmě disciplínu s přehledem vyhrál a možná strašně litoval nepovedeného držení Herkulových pilířů. Tom byl s rozdílem 10 vteřin následován Brianem Shawem, který pouze v této disciplíně vystoupil z průměru a atakoval lepší umístění. V disciplíně třetí skončil JF Caron, což ho opět vrátilo do hry o medailové pozice. Olexii Novikov nastupoval se šestibodovým náskokem na Jerryho Pritchetta, Jerrymu ale kameny moc nesedly, takže se na poslední chvíli pořadí velmi zamíchalo...

Celkové hodnocení

Letos se jednalo o velmi zajímavý a relativně těsný závod. Většina velkých jmen vypadla, závod byl plný méně nebo vůbec známých jmen. Mělo to své kouzlo, nikdo pořádně nevěděl, co čekat. Napínání neubíralo ani to, že průběžně vedoucím závodníkům se vždy nějaká disciplína nepovedla, ale strongman sport je o komplexnosti, závodník musí být nejlepší v něčem, ale nadprůměrný ve všem. Jedině tak se dá podívat na přední příčky a jedině tak se dají vyhrávat závody. Vítězem se stal Ukrajinec Olexii Novikov, velmi nadějný, teprve 24letý závodník, který doslova vlétnul na pole profesionálních strongmanů a svými výkony překvapoval kdekoho. Zároveň se Olexii stal nejmladším vítězem závodu World's Strongest Man a držitelem titulu v historii. Druhý v pořadí skončil Tom Stoltman, skotský rodák a velký bavič. Ten asi bude mít špatné sny o držení Herkulových pilířů. Z šesti disciplín zvítězil ve třech. Třetí místo obsadil po výborných výkonech Jean-Francois Caron. Velmi silný, velmi opomíjený. Celou dobu závodu držel první nebo druhé místo, nepovedené logy ho odsunuly, ale dokázal se vrátit. Bramborovou medaili bral Jerry Pritchett, který zase po nepovedených Atlasech spadl z druhého na čtvrté místo. Brian Shaw letos bohužel skončil pátý, otázkou je, jestli to ještě bude zkoušet, nebo se již bude věnovat pouze svému podnikání. Grahamu Hicksovi, Evanu Singletonovi a Ervinu Tootsovi přeji brzké uzdravení.

Ačkoliv se závod konal jindy, než je obvyklé, a za podmínek, které také nejsou příliš obvyklé, myslím, že byl povedený. Diváci nakonec na závod mohli, ale jen v omezeném počtu. A protože pořadatelé stále nezjistili, že se celý svět ocitl ve 21. století, tak oficiální záznam závodu bude opět vysílán až na Vánoce 2020 na stanici BBC v Británii. Bohužel žádný oficiální on-line přenos nebo snad oficiální výsledky k dispozici nejsou. Veškerá videa a fotky jsou prezentovány na sociálních sítích závodníků. Jediné, co člověka trošku uklidňuje, je fakt, že si na přenos počkáme jen zhruba měsíc a půl namísto půl roku.

Doufejme, že všichni (nejen ti letošní) zranění závodníci se dají do pořádku a příští rok snad ve standardním čase, tedy v květnu 2021, všechny uvidíme. Určitě jsem zvědavý na Martinse Licise a na Mateusze Kieliszskowského v souboji s Olexiim Novikovem, případně jestli proti nim nastoupí Brian Shaw. Snad i pořadatelé vstoupí do moderní doby a dočkáme se přímého přenosu. To vše však přinese až čas. Každopádně tak jako tak Vás, naše čtenáře, budeme o závodu informovat.


World's Strongest Man 2020 - výsledky

jméno Giants Medley Deadlift Keg Toss
čas body hmotnost body počet - čas body
1. Olexii Novikov 23,79 s 9 537,5 kg 10,0 8 - 26,96 s 6
2. Tom Stoltman 26,61s 6 478 kg 5,5 8 - 20,05 s 10
3. JF Caron 26,92 s 5 509 kg 8,0 8 - 20,37 s 3
4. Jerry Pritchett 24,71 s 8 509 kg 8,0 7 - 39,94 s 3
5. Brian Shaw 27,03 s 4 478 kg 5,5 8 - 21,75 s 8
6. Adam Bishop 22,55 s 10 509 kg 8,0 8 - 39,90 s 4
7. Kevin Faires 26,22 s 7 440 kg 2,5 6 - 19,04 s 2
8. Aivars Šmaukstelis 34,97 s 3 400 kg 2,5 8 - 24,88 s 7
9. Luke Richardson 36,70 s 2 400 kg 2,5 8 - 27,82 s 5
10. Graham Hicks 16,19 m 1 - - - -

jméno Hercules Hold Log Ladder Atlas Stones celkem
čas body počet - čas body počet - čas body body
1. Olexii Novikov 41,63 s 7 4 - 32,68 s 8 4 - 19,47 s 7 47,0
2. Tom Stoltman 21,23 s 2 5 - 49,45 s 10 5 - 19,89 s 10 43,5
3. JF Caron 52,67 s 10 3 - 47,05 s 2 5 - 34,03 s 8 42,0
4. Jerry Pritchett 42,99 s 8 5 - 51,18 s 9 4 - 24,53 s 4 40,0
5. Brian Shaw 34,79 s 5 3 - 27,91 s 4 5 - 28,55 s 9 35,5
6. Adam Bishop 28,40 s 4 3 - 37,02 s 3 4 - 24,30 s 5 34,0
7. Kevin Faires 49,22 s 9 4 - 46,67 s 6 4 - 24,73 s 3 31,0
8. Aivars Šmaukstelis 28,17 s 3 4 - 41,24 s 7 4 - 20,63 s 6 28,5
9. Luke Richardson 35,12 s 6 4 - 62,12 s 5 3 - 18,02 s 2 22,5
10. Graham Hicks - - - - - - odstoupil


Kvalifikace očima Martinse Licise

Kvalifikace očima Briana Shawa - Farmer's Walk, Deadlift

Finále očima Briana Shawa (I.) - Super Yoke, Deadlift, Keg Toss

Finále očima Briana Shawa (II.) - Hercules Hold, Log Ladder, Atlas StonesLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

18.11.17:37Mikuc - Jen mě tak napadá, nedělají to schválně s tím záznamem? Ne..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
LaFontaine (08:56) • Jo, na chvíli se k tomu propracoval. Mluvil o tom několikrát v rozhovorech, možná to bu...
magazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
Arnold Strong (15:58) • A on Vaillant zil.nejaky cas i na ulici?vim ze se několikrát lecil v lecebne
magazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
LaFontaine (12:20) • `Od drog ke steroidum` je nesmysl vzhledem k tomu, ze je jako zavodnik na AS mnoho let...
magazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
Neutralni typ (11:44) • Jestli to neni pomalu jako to rceni... z blata do louze? ... Od drog ke steroidum ...
magazínMartin Fitzwater: první série fotogra...
Neutralni typ (11:41) • Da se nekde vsadit na to jestli dopadne dany kulturista jako McCarver nebo v lepsim pri...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra