Reklama:

M ČR ve zvedání kamene 2007

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Člověk by si řekl, že v takových vedrech, která teď u nás v republice zažíváme, se nikomu nebude chtít takříkajíc vytáhnout paty z domu... Opak je ale pravdou, což potvrdilo jak mnoho závodníků, tak také diváků, kteří se v sobotu 14. července sjeli na každoroční akci Babylonské léto. Soutěž ve zvedání kamene probíhala za komentáře jednoho z našich nejznámějších a (nejen mezi domácí zvířenou) oblíbených siláků Zdeňka Srstky.

Pravidla této sportovní disciplíny jsou vcelku jednoduchá. Základní váha kamene, což je vlastně závaží, které máte zavěšené na T-ose pod nohama, je pro všechny v kategorii stejné. Jde o to vytáhnut toto závaží pokud možno co nejvýše. Pokud zdoláte magickou hranici jednoho metru, postupujete na další level, což znamená zvedat kámen o 25 kg těžší. Rozhoduje tedy nejen váha, ale též výška, do které jste kámen zvedli. Důležitá je zde samozřejmě technika. Na rozdíl od mrtvého tahu, kde jste pánem činky vy, má kámen svoji hlavu, tedy lépe řečeno svou kolmou dráhu, kterou prostě neovlivníte... Jak bylo vidět na některých zkušených zahraničních účastnících, důležité je i oblečení - tedy především kalhoty. Někteří zvedali v džínách, jiní měli na nohou dokonce molitany či neopren, aby si mohli odpočinout odložením držadla na stehna.

Mezi ženami nastoupilo celkem sedm závodnic. Pět z nich přijelo z nedaleké Spolkové republiky Německo. Naši vlast jsem reprezentovala já a Janička Szmigielová. Já jsem ve své kategorii vyhrála, i když pouhého půl centimetru před druhou Sigrid Tallafuss, která závaží o hmotnosti 150 kg zvedla do výšky 98 cm. Na třetím místě skončila Martina Segerer, velmi zkušená závodnice a několikanásobná mistryně ČR ve zvedání kamene (krom toho také lifterka - mistryně Německa). Jana začala se silovými sporty před nedávnem a i přes to, že její osobní rekord na mrtvém tahu je 125 kg, dokázala zvednout 150 kg kámen do 26 cm výšky!

V kategorii seniorů měla naše vlast pouze jediného zástupce a to Václava Primuse z Pelhřimova, který s váhou kamene 225 kg bojoval, seč mu síly stačily. Ve svých 59 letech zvládl závaží potáhnout do 52 cm, tedy necelých 17 cm za Josefem Riedlem, který si domu odvezl bronz. Na prvním místě se umístil Hans Zerhoch. Ve svých 56 letech zatáhl 225 kg i další postupovou váhu 250 kg do metru. Protože měl vítězství jisté, na 275 kg již nepokračoval. Druhá příčka patří Florianu Klöckovi, 47letému závodníkovi, který 225 kg zvedl do metru a 250 kg do 80 cm. Tento závodník objíždí soutěže se svým synem Sebastianem, který také aktivně závodí.

V nejnižší váhové kategorii mužů do 85 kg startovalo celkem 11 závodníků, z toho 5 zástupců ČR. Základní váha kamene činila rovných 200 kg. Vítězství si odvezl již zmiňovaný Sebastian Klöck, který dal základní váhu do metru a následujících 225 kg do 98 cm, což bylo od loňského roku pro tohoto závodníka ohromné zlepšení. Svým výkonem předčil loňského vítěze Pavla Anderleho, který 225 kg zvedl do 85 cm. Třetí místo patří Thomasu Stroblovi, 225 kg do 77,8 cm.

Muži do 100 kg válčili s 225 kg kamenem. Zde se publiku ukázalo celkem šest závodníků, polovina našich a polovina z Německa. V této kategorii se bojovalo o každý milimetr. Také zde se pořadí prvního a druhého borce od loňska prohodilo a opět bohužel v neprospěch naší vlasti. Vítěz, Ortlieb Wast, zvedl 225 kg do metru a 250 kg do neuvěřitelných 99,8 cm. To bylo o pouhých 8 mm více, než (loňský vítěz) Jaroslav Mikulanda, náš juniorský reprezentant v powerliftingu. Třetí místo, jen díky vyšší tělesné hmotnosti, obsadil Michael Porer, který měl jinak naprosto stejný výkon jako Jarda.

Vrcholem dne byla jistě nejtěžší kategorii mužů nad 100 kg. Téměř neskutečný výkon předvedl Michael Zetzelsberger, který předvedl nejlepší výtah dne. 325 kg potáhl do výšky 73,8 cm, tím vyhrál i absolutní pořadí závodu a odvezl si domu odměnu 6000 Kč. Zajímavostí jistě je, že v loňském roce zvládl tento závodník „pouze“ 275 kg do výšky 99,6 cm. Druhá příčka patřila Florianu Trimplovi, který dal 300 kg do 98,8 cm. Třetí pozice pak Hubertu Fischerovi za 47,7 cm s 300 kg.

Text:
Pavla Kladivová za pomoci Janičky Szmigielové


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

02.08.09:39Tom.K. - Bezva report.:-9
01.08.22:42Janicka - Je to kousek od Domažlic v obci Babylon
01.08.21:29kulíšek - Je to kousek od Domažlic... Janička, nebo Tom to můžou upř..
01.08.21:16Číža - Možná jsem to jen přehlídl, ale kde že se to konalo??
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra