Reklama:
EXKLUZIVNĚ: Lean Whey Protein 1+1!
Od výrobce nejprodávanějších proteinů na světě. Více zde.

Mistrovství České republiky strongman amatérů 2020 - reportáž

9.485 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Na závěr letošní sezóny, kterým bylo Mistrovství ČR strongman amatérů v Oseku, se připravovaly téměř tři desítky závodníků. Tvrdé tréninky mnohých z nich jsem průběžně sledoval na sociálních sítích a můžu říct, že se na to těšili opravdu všichni. Na závodech byly disciplíny tak různorodé, že si výhrou v nich nemohl být jistý nikdo. Tahy, tlaky, úchop, běhání, technika a výdrž. Skutečné MČR totiž prověří férově všechny silové aspekty závodníků. Prověří jejich statickou i dynamickou sílu, fyzickou i psychickou odolnost. Jejich schopnost adaptovat se na horší podmínky, než se kterými počítali z pohodlí svých posiloven, či schopnost zvládnout jít i přes bolest. Nakonec byl počet závodníků mnohem menší, několik se jich omluvilo kvůli práci, několik kvůli zraněním a někteří ani nedali vědět, že nepřijedou.

Já do Oseku přijel už v pátek 4. září, pořadatelé akorát připravovali soutěžní plochu na místním fotbalovém stadionu. Stejně jako loňského MČR i letos se pořádání ujali bývalý legendární závodník Jan Šalata s dalším českým profesionálním strongmanem Michalem Tichým. Ten si dopřává po mnoha letech zaslouženou pauzu ze zdravotních důvodů. Myslím si, že na žádné soutěži nebyl nikdy silnější pořadatelský tým. V roli nakladačů se objevila čtveřice profesionálních strongmanů Jaroslav Švejda, Michal Tichý, David Štrombach a Matouš Fritsch. Moderování závodu měl na starosti trojbojař a český profesionální strongman v důchodu Vladimír Jeřábek. Pískání obstaral hlavní rozhodčí České národní federace strongman Pavel Cháma. Kromě zmíněných pomohly se závodem také dámy ze společnosti Frýtajm Osek, které pobíhaly a zařizovaly všechno možné i nemožné v pátek i v sobotu. Bohužel už v pátek bylo z předpovědí jasné, že se v sobotu nevyhneme dešti. Neměl to být žádný vytrvalý liják, ale úplně nicotná přeháněčka to taky nebyla, o tom ale v následujících odstavcích.

Axle Lift

V sobotu 5. září se po obědě postupně plnily tribuny a do závodních stanů se začali sjíždět závodníci s jejich doprovody. Nakonec bylo závodníků "jen" 17, ale i tak se jedná o dost vysoký počet závodníků, pokud nemáte zdvojené disciplíny. Jedinou zdvojenou a zároveň první disciplínou byl zdvih 135kg soukolí nad hlavu na maximální počet opakování. Osobně jsem tipoval, že s tím budou kluci bojovat a kromě známých tlakařů to nikdo nedá, opak byl pravdou. Se soukolím si dokázalo poradit 12 závodníků. Při představě, že se v roce 2017 na MČR profesionálů v Brně zvedalo na axlu jen o 10 kilo více, vás zarazí, jak se to váhově posunulo. 3 opakování s tlustou osou předvedli Tomáš Sikora, Jaroslav Duroň a Ludvík Lang. Dalším sedmi závodníkům nedělalo problém udělat 2 opakování.

Deadlift - last man standing

Kluci vydýchávali předešlou disciplínu a zároveň se rozehřívali na další disciplínu. Mrtvý tah na maximální váhu stylem poslední vyhrává. Začínalo se na 240 kg na klasické ose s postupným navyšováním váhy, která byla určená pořadateli. 240, 260, 280, 300, 320, 330... Původním záměrem byla soutěž o menším počtu závodníků, měly se používat trhačky, avšak výsledný počet závodníků byl mnohem vyšší, takže se použití trhaček zakázalo. Jediná disciplína by trvala přes hodinu a to by nebavilo ani diváky, ani závodníky. Koneckonců se ukázalo, že s úchopem neměl problém vůbec nikdo. Ani při těch nejtěžších pokusech, které třeba nedopadly, nikomu osa z rukou nevypadla.

Každý pořadatel se tajně modlí kvůli jedné věci - počasí. To jediné totiž nedokáže ovlivnit. Bohužel krátce po začátku disciplíny začalo pršet, nejdřív byla krátká, rychlá přeháňka, která ustala, a většina závodníků bez problémů odjela do 280 - 300 kg. Poté se mračna protrhla a spustil se brutální liják, který začal promáčet pořadatele, závodníky, diváky a celé hřiště.

9 závodníků ze 17 zvedlo největší váhu 300 kg. Na 320 kg se podle očekávání dostali Tomáš Sikora a Martin Homola. Protože déšť neustával, nabídli jim pořadatelé možnost skončit na 320 kg a rozdělit si body, nebo zkusit 330 kg a vyhrát. Tomáš se této možnosti vzdal, Martin na ni přistoupil. Ze sypkého magnézka se v tu chvíli vlivem deště stávalo tekuté, abyste měli představu, jaký tam panoval déšť. Honza Šalata celou dobu stál nad připraveným pódiem s deštníkem, aby na závodníka a osu co nejméně pršelo. Trojbojař Martin Homola, který je známý svým silným zámkovým úchopem, přišel a 330 kg zatáhnul. Následně to oslavil roztomilým tanečkem s deštníkem.

Giant Dumbbell 134 kg - Lukáš Patera

Mezeru mezi druhou a třetí disciplínou mělo původně vyplnit taneční vystoupení místních dětiček, ovšem déšť by je všechny kompletně promáčel, tak je rodiče raději odvedli někam do sucha. Na řadu tedy nastoupil profesionální strongman Lukáš Patera, který měl v plánu překonat (již poněkolikáté) svůj vlastní a zároveň český rekord ve zdvihu obří jednoručky.

Povedlo se mu to. Lukáše déšť nerozhodil, dal si svoje oblíbené cigárko, připravil si půdu pod nohama a jal se obří jednoručky. První dva pokusy mu nevyšly, ale když se ho kluci ptali, jestli půjde ještě jednou, odpověděl jednoduše "jo" a přitom nasadil uvědomělý výraz, ze kterého jsem okamžitě poznal, co se děje. Lukáš si na dvou pokusech otestoval podmínky a poté už nepochyboval, že 134kg jednoručku pokoří. V současné době není a dlouho nebude nikdo, kdo by Lukáše překonal.

Farmers' Walk

Čtvrtou disciplínou bylo přenášení dvou 140kilových kufrů na vzdálenost 25 metrů. Nejlepší úchop, výdrž a rychlost předvedl Tomáš Sikora, přeběhl celou trasu na jeden zátah s časem 15,55.

Druhý nejlepší v disciplíně byl Václav Miláček, ten zvládl trasu také bez jediného položení kufrů, a to v čase 19,09. Body za třetí místo v disciplíně připadly Martinovi Zelenkovi (22,11). Někteří závodníci spíš používali kufry místo orného pluhu, takže to chvílemi vypadalo, že jsme na soutěži v pólu, kde se tradičně drny po koních zašlapávají.

Tire Flip

450kg pneumatika byla od deště sice mokrá, ale všichni závodníci ji měli úplně stejnou. Navíc měla dobrý vzorek, takže se dala bezpečně přetočit i mokrá. Na trávě měli výhodu ti ze závodníků, kteří si přivezli kopačky nebo si je tam od někoho půjčili. Celkem 6 otoček a vítězství v disciplíně si připsal Tomáš Sikora, na parádní výkon nepotřeboval ani celý časový limit, ale stačilo mu půl minuty. Parádních 5 otoček zvládl také Štěpán Bystřinec, kterému na těle rostou asi jen nohy a zadek, protože v nich má solidní základ, který určitě přispěl k porážce 15 závodníků na pneumatice. Po Tomášovi a Štěpánovi byly nejlepším výkonem 4 otočky Václava Miláčka a Martina Homoly. Bohužel se při přetáčení pneumatiky zranil Ludvík Lang, luplo mu v koleni a v agónii se skácel na zem. V tu chvíli to vypadalo opravdu vážně, na místo hned přispěchal záchranář a společně s Honzou Šalatou Ludvíkovi koleno zpevnili, ten tak byl schopen odejít víceméně po svých. Později na sociálních sítích uveřejnil příspěvek, že vazy dostaly sice na prdel, ale nic se neutrhlo a všechno by mělo být snad brzy v pořádku.

Press Medley

Co si těsně před koncem dát ještě tlakovou kombinaci? Tady už se spíš než síla ramen prověřuje celková kondice závodníka. Před závodníky byla připravena tři stanoviště - 120kg olympijská osa, 125kg axle bar a 135kg Log Lift. Se všemi tlakovkami si s přehledem poradil čtyřiadvacetiletý Jaroslav Duroň v čase 20,85. Jako druhý nejrychlejší celou kombinaci zvládl Martin Zelenka (39,76) a poslední, kdo zvládl vytlačit tuto trojkombinaci, byl Tomáš Sikora (48,37).

Stone Carry

Je to tady, závěrečná disciplína. Přenášení přírodního kamene na maximální vzdálenost. Příjemný oblázek vážil několik desítek kilogramů a závodníci jej měli přenášet co nejdéle, aby se pokusili ujít co největší vzdálenost. Největší vzdálenost 83,57 m ušel vítěz předchozí disciplíny Jaroslav Duroň. Kousek před ním položil kámen Petr Tóth, který zvládl 81,20 m. 4 závodníci Bedřich Jochim, Václav Maňák, Martin Zelenka a Martin Homola zvládli shodně ujít 75 metrů a o body se rozdělili.

Zkušený rozhodčí výsledky spočítal za pár minut a mohlo se jít rychle vyhlašovat, protože se bohužel opět protrhla mračna a začalo dost pršet. Všech 16 závodníků s přehledem a šestibodovým náskokem porazil výborně připravený závodník Tomáš Sikora, který se tak stal mistrem České republiky v amatérských strongmanech pro rok 2020. Zároveň s tím vyhrál svůj profesionální status. Vzhledem k tomu, že se letos nekonala Česká strongman liga, rozhodla se Česká národní federace strongman pro tento způsob udělení profi karty. Vzhledem k tomu, že mezi profíky Tomáš už několikrát startoval, určitě se tam neztratí. Druhé a třetí místo mělo stejný počet bodů, rovných 80, lepší umístění v disciplínách měl ale jen jeden, Jaroslav Duroň, a proto si na stupních vítězů stoupl na stříbrný schůdek. Jarda předváděl letos opravdu parádní výkony a můžeme se jen těšit na to, co nám tento nadějný strongman ukáže příští rok. Třetí místo v Oseku vybojoval našlapaný trojbojař Martin Homola, kterého určitě příští rok uvidíme závodit celou strongman ligu.

Celá soutěž zabrala zhruba 5 hodin, pořadatelé a nakladači předvedli parádní výkon. Po rychlém deštivém vyhlášení si závodníci převzali ceny od pořadatelů a sponzorů a šli se převlékat. MČR v Oseku bylo posledním závodem letošní amatérské divize České národní federace strongman. Snad už se příští rok všichni promoříme a budeme pokračovat v normálním životě i v normálních soutěžích...


Strongman Osek - MČR amatérů 2020 - výsledky

Konečné pořadí závodníků
pořadíjménobodové hodnocení
1.Tomáš Sikora86,0
2.Jaroslav Duroň80,0
3.Martin Homola80,0
4.Martin Zelenka73,5
5.Petr Tóth73,5
6.Václav Miláček63,5
7.Štěpán Bystřinec63,5
8.Patrik Navara55,0
9.Lukáš Tesař54,0
10.Václav Maňák48,5
11.Bedřich Jochim41,5
12.Ludvík Lang37,0
13.Petr Klich31,5
14.Václav Riegger25,5
15.Jakub Karal21,5
16.Martin Netušil19,0
17.Petr Lněnička14,5


Poděkování sponzorům

Celá soutěž by se nemohla uskutečnit bez velké námahy pořadatelů Jana Šalaty a Michala Tichého, kteří dokázali i v těchto náročných časech uspořádat takovou parádní soutěž. Oporu měli také v České národní federaci strongman, která sdružuje a podporuje strongmany v ČR již přes 20 let. Velké poděkování patří: FrýTajm Osek, Delfy stavebniny, renovace-alu.cz, Alfa Pro, Martin Kuranda - Generali Česká pojišťovna, KT Uhlos, UNCS, KZ System, Nautico restaurace, Multihokr, s.r.o., Michal Maulis, Studny Keltner, Martin Keprta - zemědělec Citoliby, Martin Lechman studny, Miroslav Lelič. Poděkování patří také místním hasičům, kteří s přípravou závodu pomáhali, a všem ostatním.


MČR strongman amatérů 2020 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie