Reklama:

Hafthor Bjornsson ukončil svou strongman kariéru

16.299 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Thor vs. Eddie: Rivalita, kterou ukončí až pěsti v boxerském ringu

Hafthor Julius Bjornsson - kdo by neznal "Horu" ze seriálu Hra o trůny, obra z Islandu, měřícího 2,06 m, se soutěžní váhou mezi 190 a 210 kg. Pojďme si ho ale nejprve představit.

Hafthor, přezdívaný "The Mountain" dle své dosud nejslavnější seriálové postavy, nebo také zkráceně Thor, se narodil 26. listopadu 1988 v Reykjavíku, hlavním městě Islandu. Dosud zde i žije. Momentálně je ženatý s Kanaďankou Kelsey Henson, s níž na podzim tohoto roku (2020) čeká syna. Z předchozího vztahu má Thor dceru Theresu Líf. Jeho sportovní kariéra však začala úplně jiným sportem, a to basketbalem. Hafthor byl dokonce tak dobrý, že se dostal do reprezentace Islandu a od roku 2004 se stal profesionálním basketbalistou. Velmi dobře rozjetou kariéru ale v roce 2007 ukončilo zranění kotníku, které mělo vážnější charakter a vyžádalo si několik chirurgických zákroků. Thor se sice ještě vrátil v sezóně 2008, ale právě kvůli vleklým problémům s kotníkem ve 20 letech ukončil basketbalovou kariéru.

Strongman kariéra

Jako sportovec nevydržel Hafthor nic nedělat příliš dlouho, svůj volný čas začal vyplňovat tréninkem v posilovně. Když se rozhodoval, kde začít cvičit, vydal se rovnou za tím nejlepším, za čtyřnásobným nejsilnějším mužem světa Magnusem Ver Magnussonem. V jeho posilovně Jakabol Thor zjistil, že má sílu, a se správným vedením a pořádným tréninkem může naplnit obrovský potenciál. A bylo to tak. Svoji soutěžní strongman kariéru začal již v roce 2009 na lokálních soutěžích, dále od roku 2010 začal závodit i na mezinárodní úrovni a například na závodu Iceland's Strongest Man 2010 vybojoval třetí příčku. Mezi závodníky mezinárodní profesionální špičky se vypracoval již následující rok a od roku 2011 jej bylo možné vidět na těch největších závodních pódiích včetně World's Strongest Man.

I když se vypracoval do čela profesionální špičky, titul nejsilnějšího muže světa Thorovi unikal až do roku 2018, kdy zvítězil před Mateuszem Kieliszkowským a Brianem Shawem. V té době už ale držel rekord v počtu pódiových umístění na nejprestižnějším závodě strongmanů. Je pravda, že již v roce 2017 Thorovi chyběl jeden jediný bod do vítězství. Obecně byl rok 2017 pro Thora velmi smolný, objevila se u něj obrna lícního nervu a od té doby je vidět částečně snížená mimika na polovině jeho tváře, prohrál také boj o dceru z předchozího vztahu. V roce 2017 bral titul Eddie Hall a od té doby začala obrovská rivalita, která mimo jiné zapříčinila to, co se děje nyní. V tomto článku jsem se snažil podrobněji rozebrat, jak k celé situaci došlo. Dobře našlápnuto měl Thor ke druhému titulu v roce 2019, ale při disciplíně Farmer's Walk, kde se neslo 150 kg v každé ruce, udělal obrovskou chybu a jeden kufr si odhodil na nohu. Závod sice dokončil se zlomenou nártní kůstkou, ale bohužel se mu zvítězit nepodařilo… I tak obsadil úžasné třetí místo.

Umístění Hafthora Bjornssona na strongmanských závodech
2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Iceland's Strongest Man 3. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 1.
Arnold Strongman Classic 10. 8. 5. 7. 5. 2. 1. 1. 1.
World's Strongest Man 6. 3. 3. 2. 3. 2. 2. 1. 3.
Europe's Strongest Man 4. 1. 2. 1. 1. 1.
World's Ultimate Strongman 1.

Kromě soutěže World's Strongest Man Hafthor dominoval i na posledních čtyřech ročnících Arnold Strongman Classic. V roce 2017 byl ještě těsně druhý za Brianem Shawem, ale od roku 2018 zůstal nepřemožen. Co se týče Thorovy síly, tak zde můžeme poznamenat několik rekordů, které drží: Deadlift - 501 kg, Elephant Bar Deadlift - 474 kg, a také jeho maximum 1100 kg z trojboje ho řadí do světové špičky.

Hafthor také příležitostně působí jako herec. Jeho nejvýraznější rolí je zmiňovaný "Hora" ze Hry o trůny, ostatní jeho menší role v rámci filmového průmyslu bychom mohli řadit mezi béčkové akční filmy.

Thor původně oficiálně oznámil, že od letoška nebude závodit na žádném závodu pořadatele Giants Live, a to ani na World's Strongest Man 2020, z jeho slov ale nevyplývalo, že by se neměl objevit na příštím ročníku Arnold Strongman Classic. Z Thorových sociálních sítí už teď ale víme, že nakonec je všechno jinak. Hafthorův cíl byl zvítězit na letošním ročníku soutěže Iceland's Strongest Man, což se mu povedlo. Thor nejenže zvítězil stylem start-cíl a vyhrál všechny disciplíny, ale dovršil tak dekádu své neporazitelnosti na domácí půdě, kdy podesáté v řadě získal titul nejsilnějšího muže Islandu, a jak zmínil, i přesto, že silový trénink má rád a bude i nadále tvrdě trénovat, tak svět aktivního závodníka strongman sportu opouští a bude se věnovat převážně svému byznysu a rodině. Na jeho Instagramu je ve spojitosti s tím, že už nebude nikdy závodit, ještě uvedené slovíčko maybe = možná. Je tak možné, že se za pár let Thorovi zasteskne a udělá comeback. Ale to nyní ví jen on sám.

Na Thorovu strongmanskou tečku v podobě zisku desátého titulu nejsilnějšího Islanďana, se můžete podívat na přiložených videích.


Iceland's Strongest Man 2020 - 1. den

Iceland's Strongest Man 2020 - 2. denLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 104 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
LaFontaine (08:56) • Jo, na chvíli se k tomu propracoval. Mluvil o tom několikrát v rozhovorech, možná to bu...
magazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
Arnold Strong (15:58) • A on Vaillant zil.nejaky cas i na ulici?vim ze se několikrát lecil v lecebne
magazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
LaFontaine (12:20) • `Od drog ke steroidum` je nesmysl vzhledem k tomu, ze je jako zavodnik na AS mnoho let...
magazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
Neutralni typ (11:44) • Jestli to neni pomalu jako to rceni... z blata do louze? ... Od drog ke steroidum ...
magazínMartin Fitzwater: první série fotogra...
Neutralni typ (11:41) • Da se nekde vsadit na to jestli dopadne dany kulturista jako McCarver nebo v lepsim pri...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra