Reklama:

Mistrovství České republiky v Log Liftu 2020 - reportáž a fotografie

4.500 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

V neděli 26. července 2020 se v rámci soutěže Czech Strongest Man konalo přidružené Mistrovství České republiky ve zdvihu klády, tedy královské disciplíny známé také jako Log Lift. Již tradičně se tato disciplína uskutečnila na závodě v Golčově Jeníkově. Bohužel letos má Log Lift trochu nahořklou chuť. Ale nepředbíhejme.

Už na jaře jsem polemizoval o současném rekordu v tomto článku, který již od roku 2017 drží Jiří Vytiska a který má hodnotu rovných 180 kg. Vlastně můžu rovnou říci, že rekord letos odolal a bohužel se mu letos nikdo ani nepřiblížil. Naopak bych rád rozebral všechny závodníky a zkusil se řečnicky zeptat, proč k tomu došlo.

Na začátku stálo nabité pole plné závodníků a v odhadech diváků padaly tipy na hodnotu nového rekordu. Na místě byl i Jirka Vytiska, ale tentokrát ne v roli závodníka, ale v roli druhého rozhodčího. Kromě Radka Patáka přijeli všichni vyzpovídaní borci z jarního článku. I sám Jirka připustil, že rekord dneska padne, dokonce měl i typ, jenže…

Závod začal díky perfektní organizaci zkušených promotérů Pavla Chámy a Leoše Kubeše přesně na čas, tedy ve 14 hodin. Pavel působil také jako hlavní rozhodčí a Leoš celou akci moderoval. Asi hodinu před disciplínou v "Golčáku" sprchlo, ale než závod začal, vše uschlo a mohlo se začít. Atmosféra byla ohromující, hlediště bylo narvané k prasknutí, stánek s kávou a gril voněly na kilometr daleko.

Těsně před prvním pokusem ještě proběhlo oficiální vážení na kalibrované váze, kláda vážila přesně 135 kg. Po vážení proběhlo malé rozcvičení se základní váhou a mohlo se začít.

Základní váha klády v soutěži začínala na 150 kg a dále se přihazovalo po 10 kg. Na každý pokus měl závodník 1 minutu, ale jakmile kládu zvedl, nesměl ji položit, jinak by pokus skončil. Log se nesměl odrážet od hlavy a platný pokus byl uznán, pokud byl závodník ve vzpřímené poloze, log stabilizovaný v propnutých pažích a nohy srovnané.

Začínal Lukáš Pepř, mladý, ale obrovitý powerlifter s ohromnou tlakovou silou. 150 kg v jeho podání nevypadalo moc těžce, i když s kládou trochu zápasil. Další ze závodníků Jan Gruszka kládu přemístil zcela bez problémů, při výrazu ale zabalancoval a skoro to vypadalo, jako by chtěl Jeníkovský dub odnést, nicméně celý pokus ustál a ustabilizoval a zapsal platný pokus. Následovalo několik neúspěšných pokusů na základní váze - Zdenda Vávra, který 150kg log normálně dává, Radek Rosa, Mari Zvrtek, dokonce i jeden z nesilnějších Čechů Čestmír Šíma. Následně k pokusu nastoupil jeden z mediálně nejslavnějších, ne-li ten nejslavnější, Jan "Anabolic Horse" Krasinský. Jeho pokus doslova zatajil dech. Stalo se, že po poměrně jednoduchém a rychlém přemístění nevyrazil kládu hned, místo dotlaku mu sjela a opřela se o hlavu, následně Krasinský log vyrazil a dostal úspěšně nad hlavu, nicméně takový pokus nemohl být uznán. Velké zklamání bylo vidět na Honzovi i na většině dychtivých diváků. Šlo o základní váhu 150 kg. Další borci jako Lukáš Patera, Jiří Dejmal, Dominik Hušek, Tomáš Sikora a Lukáš Svoboda se přes základní váhu dostali poměrně lehce. Pavel Zadražil velmi bojoval, po přemístění svůj pokus dal na třikrát, ale dal. Ještě bych zmínil Filipa Urbana, postavou jednoho z "nejmenších" strongmanů toho dne, ale rozhodně ne nejslabšího. Jeho technika záklonu na kládě vypadala šíleně, já osobně čekal, že tohle nejde dát, ale ano, Filip ví, co dělá, a přes základní váhu se dostal také.

Ve druhém kole o hmotnosti 160 kg závodní pole zcela prořídlo. Proč? Na to sám hledám odpověď. Borci jako Jirka Dejmal, který vloni dal skvělých 170 kg, letos konec. Přes velkou bojovnost všech strongmanů kláda odolala a jediní, kdo postoupili, byli Lukáš Patera a Dominik Hušek. Oba výborní tlakaři, a jak Lukáš divákům do mikrofonu sdělil, učitel a žák. Oba borci totiž donedávna trénovali spolu.

Oba si trochu odpočinuli a šlo se na 170 kg. Už začínalo jít do tuhého, váha se přibližovala aktuálnímu rekordu, i když 10 kg je nad hlavou neskutečně moc. Víme ale, že Lukáš tréninkově tuto magickou 180kg hranici již překonal, Dominik dokonce pokořil 190 kg. Jenže oba na tréninku, a ne na Jeníkovském dubu. Ten se rozhodl, že letos závodníkům nic nedaruje. A postupně, i když za obrovského řevu a podpory diváků, na pokusu se 170 kg pohořeli jak Patera, tak Hušek.

Všechno se letos odehrálo strašně rychle. Než se diváci rozkoukali, dvě třetiny startovního pole byly pryč a borci, které všichni tipovali na nové rekordmany, padli na 170 kg. Slovo si vzal stále ještě držitel rekordu Jiří Vytiska a divákům vysvětlil, že Jeníkovský dub je jiný, nedá se na něm trénovat, že on sám tréninkově pokořil 190 kg, jenže na závodě je vše jinak. Jedná se o stres z pokusu, z rekordu, z diváků, z očekávání. Všechno tohle je pravda. Jirka zároveň naznačil, že myslí, že Dominik Hušek rekord překoná, jen to prostě nebylo teď. Takže uvidíme v některém z příštích závodů, případně za rok v "Golčáku"…

Gratuluji k vítězství na Mistrovství České republiky v Log Liftu, které patří Dominiku Huškovi, který sice zvedl stejně jako Lukáš Patera, ale v kratším měřeném čase.

Mistrovství České republiky v Log Liftu 2020 - výsledky
umístění jméno výkon čas
1. Dominik Hušek 160 kg 7,18 s
2. Lukáš Patera 160 kg 11,19 s
3. Lukáš Svoboda 150 kg 5,06 s
4. Lukáš Pepř 150 kg 9,97 s
5. Pavel Zadražil 150 kg 10,28 s
6. Filip Urban 150 kg 11,16 s
7. Jan Gruszka 150 kg 11,40 s
8. Tomáš Sikora 150 kg 11,56 s
9. Jiří Dejmal 150 kg 15,34 s
10. - 16. Václav Maňák - 60 s
10. - 16. Mari Zvrtek - 60 s
10. - 16. Jan Krasinský - 60 s
10. - 16. Radek Rosa - 60 s
10. - 16. Zdeněk Vávra - 60 s
10. - 16. Tomáš Kolář - 60 s
10. - 16. Čestmír Šíma - 60 s


Mistrovství České republiky v Log Liftu 2020 - fotogalerie


Poděkování sponzorům

Město Golčův Jeníkov, Kraj Vysočina, Česká národní federace strongman, z. s., UNCS, Nehtové studio Janina, Český svaz silových sportů, z. s., Vanad 2000, a. s., Strojní Montáže, s. r. o., Chama CZ, s. r. o., Livott Camion, Rybníkářství Jezuitský mlýn, ZOK systém, s. r. o., Autovrakoviště Okrouhlice, Lanete, Dvořák elektro, Agro Golčův Jeníkov, elpodlahy.cz, Benji´s Donuts, Kávy pitel, Dicking burger, Hospoda u Vodníka, VHS Vondra, Nářadí-nástroje Klemák, Voda, topení Jakubík, Suchomelcaslav.cz, Stěhování Pet Pet, Autovrakoviště Golčův Jeníkov, Fair Credit, Autodíly Dolmen, Kadeřnictví Maky, Pivnice u Čápa, Potraviny Zepom, M-doprava Čáslav, s. r. o.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra