Reklama:
VÁNOČNÍ DÁRKY: tašky plné suplementů
Vánoční tašky a balíčky, ale i knihy, fitness dobrůtky, chytré lahve nebo oblečení. Více zde.

Jan Krasinský: "Kulturistika upadá, na vzestupu jsou silové sporty" (II.)

13.665 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Jan Krasinský: "Kulturistika upadá,
na vzestupu jsou silové sporty" (I.)

S Honzou Krasinským jsme udělali tak obsáhlý rozhovor, že jsme ho museli rozdělit na dvě části. V té první jste se mohli dozvědět, přes jaké sporty se dostal ke cvičení, proč musí jíst většinou kvalitně nebo co pro něj znamenají Strength Wars. Užijte si druhou část se silovým sportovcem Honzou Krasinským.

Ve "válkách" letos budeš pokračovat?

Když se budou konat, tak tam vždycky budu.

Jak je to s náročností? Dá se to přirovnat třeba k závodům?

Je to náročnější než strongmani a trojboj. Možná si spousta lidí myslí opak, protože považuje jedničku s třístovkou za těžší než desetkrát dvě stě pade a pak ještě další tři cviky, ale není to tak. Všichni, se kterými jsem byl v Americe, to říkali. Larry Wheels třeba říkal, že trojboj je nebezpečný v tom, že tam jedeš ten maximální výkon, kde se může něco přihodit, můžeš udělat nějakou chybu, ale rozhodně to není tak náročné jako "války". Tenhle rok zatím žádné plány nemám. Když budou "války", dám si je, jinak bych chtěl ten trojboj a na strongmany do Aše.

Co tě pohání kupředu, když to není vítězství? Určitě mi dáš za pravdu, že kdyby ses připravoval cíleně jen na strongmany, a ne i na trojboj zároveň, tak tvoje výsledky budou lepší.

Na závodech chceš vždycky dosáhnout co nejlepšího výkonu, nejdeš tam prohrát, ale já si chci dokázat, že ze sebe dostanu co nejvíc. Chtěl bych překonat 900kg total v trojboji, taky mám nějakou metu v deadliftu, protože vím, že se tam můžu ještě posunout, takže ten bych chtěl zlepšit. 360 kg sumem jsem dal na tréninku a 355 kg klasikou na závodech. Zůstal jsem u klasiky, protože to se jezdí na strongmanech a minulý rok mi to zbytečně na strongman závodech ubíralo, ale je to dobrá zkušenost, takže toho vůbec nelituji. Baví mě hodně Log Lift, těch 180 kg (český rekord) chci taky překonat. A samozřejmě je spousta cílů, které ani nesouvisí s žádnými závody, pro mě není tak důležitý bench-press, ale třeba vsedě bych chtěl na ramena zatlačit 200 kg, to je pro mě mnohem zábavnější než benč.

Bench-press máš, tuším, 230 kg závodních, že? Posunul jsi to od té doby?

Já jsem potom dostal Log Lift, tak jsem začal drtit ten a s bench-pressem to dohromady moc nejde, takže jsem kozy strčil do pozadí a začal se víc věnovat ramenům.

Inspiruje tě někdo ze silových sportovců? Sleduješ někoho?

Sleduju velkou hromadu lidí a každého z jiného důvodu. Namátkou z těch hlavních - Larry Wheels, Thor, Martins Licis, toho sleduju asi jen 2 roky, ale je vtipný a silný. Teď jsem se s ním potkal v LA a on vypadá jako takový můj větší brácha. Ten mě hodně baví. Pak sleduju Jujimufa, toho zase sleduju úplně kvůli něčemu jinému. Stefanie Cohen je skvělá, dává tam hodně cenné rady, co se týče liftu. V Čechách mě někdo zase tak moc nemotivuje, ale samozřejmě scéna je tu malá, takže se snažím sledovat všechny, abych byl v obraze.

Tvůj trénink za ty roky, co cvičíš, určitě prošel pořádným vývojem. Jak teď cvičíš? Přijdeš do posilovny a řekneš si, dneska mám chuť na tohle a tamto, nebo z tašky vyndáš papír, kde stojí, že jedeš 10x tohle a jen do 60 % maxima?

Jsem člověk, který vyndá papír z tašky, protože už přes rok spolupracuju s Radomilem Vašíkem. Právě kvůli trojboji, protože jsem si cvičil podle sebe, ale chtěl jsem ten trojboj posunout a on je podle mě špica ve svém oboru. Samozřejmě do toho dělám i strongmany, takže občas mám sice něco napsané, ale ulítne to někam jinam. Ulítne mi sem tam nějaké to PR. (smích) Mám od Radomila psané tlaky vsedě a jedu Log Lift do 170 kg. (smích) Ta CNS mě za to vždycky pak vytrestá.

Jak se u tebe projevuje únava? Jsi ten typ, co ho to na pár dní oddělá?

To ani ne, spíš to cítím na výkonnosti. Cítím se dobře, ale najednou se blížím ke svému submaximu a přijde mi to těžké, v tu chvíli vím, že už jsem přetížený. Snažím se, abych se do takových sra*ek nedostal. Nejvíc to poznám na mrtvole, stačí mi dát 260 kg a poznám, jestli to je dobré, nebo ne. To je váha, kterou jedu na každém tréninku, protože 260 kg je váha, kterou jezdím na trojky, na pětky, na desítky, na tuhle váhu se dostanu skoro vždycky. Když poznám, že je to špatné, tak víc nejdu a jenom trochu přizpůsobím ostatní cviky. Zvolním na tři čtyři dny, chodím na masáže a dávám ledovou vanu. Čím větší váhy zvedáš, tím víc musíš odpočívat. Když jsem tahal 200 kg na mrtvolu, tak jsem to mohl jezdit každý den, ale 350 kg každý den nedáš.

Jak často taháš mrtvoly?

Jednou týdně, to uregeneruji, ale samozřejmě netahám pořád stejně, mám tam různé varianty. Většinou jsou to varianty, které napomáhají tomu deadliftu. Expandery, z deficitu, rumuny, Dimel deadlift, cokoliv s menší váhou.

Jak často trénuješ?

Pětkrát týdně.

Za sebou?

Ne, vychází to 2+1. Mám to tak napsané, mám tam tři silové, těžké tréninky a dva mám takové dynamičtější, takové odlehčení. Nevydržím jít cvičit jen třikrát v týdnu, to bych se zbláznil, takže to mám od Radomila tak udělané, abych třikrát fakt zvedal a do toho měl dvakrát tu dynamiku, výskoky, protahovačky a další různé věci. Pak tě to baví, protože jsi skoro každý den ve fitku, a je to dobrý.

Jak se s odstupem času díváš na svoje tréninky, když jsi začínal? Bušil jsi do toho hlava nehlava pořád maximálky?

Přesně tak jsem to dělal. Nedělal jsem to tak na začátku, ale dělal jsem to ještě třeba 3 roky zpátky. (smích) Ze začátku jsem poznal Filipa Grznára, Pavla Berana, pak jsem poznal Kačku Kyptovou a s těmi jsem se naučil prostě tahat, furt to bombit, na krev. Pak jsem u toho zůstal, ale po čase jsem začal stagnovat a moc jsem se neposouval, dával jsem tři kila na mrtvolu, říkal jsem si, jó dobrý, ale za rok už to dávali všichni. Zamyslel jsem se nad tím, proč už se neposouvám. I když jsem byl mladší, tak jsem tahal a všechno okolo mi bylo jedno, teď už se ale soustředím na techniku, na dýchání, na všechno. To jsou věci, které mám precizně zvládnuté. Ale dřív jsem to vůbec neřešil.

Měl bys pro nezkušené radu?

Já nejsem moc řečník.

To nevadí, já to tam pak napíšu hezky. (smích)

Řekl bych to jednoduše, někdy míň je víc. Určitě poslouchejte svoje tělo, zaměřte se na hlavní partie, na vícekloubové cviky, není to nikdy o jednom tréninku. Není to tak, že se za jeden trénink naučíte mrtvý tah a pak už to budete dělat dobře, to se budete učit x let. Vypilovat ho k dokonalosti chce čas. Zaměřte se na základní cviky. Když se je naučíte, všechno ostatní už proti tomu bude ho*no. Malé svaly jako bicák, tricák jezděte doplňkově, nemusíte je hulit do zničení, protože ty ruce potřebujete na ostatní základní cviky. Nepřetěžujte je. Necvičte 7x v týdnu, dopřejte si oddech, regenerujte, protahujte se, dbejte na dýchání.

Jak to máš ty s rozcvičkou a protahováním?

Moje rozcvička teď před každým tréninkem trvá zhruba půl hodiny. Když jsem se rozcvičoval dřív, tak to začínalo 60 kg na benč, 60 kg na mrtvolu a 60 kg na dřep, to byla rozcvička. (smích) Teď to trvá půl hodiny, někdy déle. Podle toho, jak se cítím.

Prodělal jsi nějaká zranění?

Měl jsem natrhlý hamstring a zlomený palec na noze, ale ani jedno nebylo ze cvičení. Hamstring jsem si udělal na poli, když jsem běžel Predatora, a palec jsem si udělal na "válkách", protože tam byl připravený stoleček na kliky na bradlech a byla tam dvacka. Jak to točili, tak do toho kotouče šťouchli a mně to spadlo přímo na nohu. Jinak jsem žádné velké zranění neměl. Občas nějaká drobnost, ale to mají všichni.

Přisuzuješ to něčemu?

Genetiku podle mě nijak dobrou nemám. Spíš to bude tím, že nedělám při tréninku blbosti.

Myslíš jako back flip na bruslích, když odjedeš deadlift?

To zatím nedělám, ale back flip se učím. (smích) Ne, spíš je to stylem, jakým trénuju. Já silové cviky hodně kombinuju, ale snažím se jet fakt na málo opakování, protože když jedeš něco na jedničku, dvojku nebo trojku, tak se na to fakt soustředíš. Pro ten silový rozvoj to úplně stačí, doženeš a dopumpuješ to na úplně jiných cvicích. Nejhorší jsou právě ty série, kdy jedeš 10 opakování, tam jedeš na krev a vzniká to největší riziko zranění. Snažím se tomu na tréninku co nejvíce vyhýbat, ale zároveň to občas taky zařadím, abych na to byl zvyklý. Třeba před "válkami" jsem to dělal. Abych se předunavil, tak jsem jel třeba 80 % maxima na mrtvole, pak jsem shodil na 250 kg a jel jsem 10 opáček, abych byl zvyklý těch 10 opáček jet už unavený. To mi docela hodně pomohlo.

Proč koňská hlava?

To je strašně dlouhý příběh. Tohle by ti nejlíp řekl Pavlis, ten si všechna data pamatuje. Nejvíc se koňská hlava proslavila asi tím, že byl ve "válkách" Faceless, tak já jsem říkal, že vezmeme koňskou hlavu a uděláme opak toho drsného. Koňská hlava už tu byla předtím, to bylo poprvé ve "válce", když jsme šli proti Slovákům a přinesl ji "Puni". Vzniklo to zničehonic, byl to takový nápad a s Pavlisem jsme se domluvili, že je to dobré. Sedli jsme si do auta a vymysleli Anabolic Horse.

Jak vznikla Králičí krev?

To je právě úplně největší pr*el, ta vznikla, když jsme točili jedno z prvních videí. Já jsem v tom videu žral pět kilo rejže a zapíjel jsem to "králičí krví". To byl troll na lidi. A lidi mi začali posílat všechno červené, že dávají taky "krev", úplně strašně se to chytlo, tak jsme se toho chytli a vymysleli z toho něco dobrého. Teď se chystá něco nového a lepšího, víc ti k tomu říct nemůžu.

Králičí krev je fakt povedený produkt. Proč je podle tebe tak úspěšná?

Víš co, já nemám moc rád lidi, kteří jsou zapšklí. Nikde se přece nepíše, že nakopávač musí být strašně tvrdý a štípat tě až na pr*eli, my jsme to udělali úplně jinak. Ten nakopávač má příběh a etiketu, které se nikdo nevyrovná. Krev porazila v prodejích úplně všechny ostatní nakopávače.

Co nového plánujete?

To ti nemůžu říct.

Můžeš naznačit?

Přijde spousta nových věcí, ale nemůžu ti zatím říct co. Přijde to brzy letos.

Co videa typu kdo sní víc twisterů nebo cheeseburgerů? Baví opravdu ty lidi sledovat, jak se přežíráte?

Já si myslím, že jídlo je jeden z nejlepších konceptů, co baví všechny. I já, když jsem byl v dietě nebo cokoliv, tak jsem koukal na tyhle pořady. Mám rád i Pohlreicha, koukám na jeho pořady, všechno o jídle mě baví.

Poznámka redaktora, Honza právě srovnal, kdo sní víc Happy Mealů, s Polhreichem. (smích)

Jo, vždyť to je stejné! (smích) Ale kdyby do toho šel Polhreich, tak ti říkám, že to sleduje každý. (smích) Náš kanál Anabolic Horse dělají dva lidi, já a Pavlis. Pavlis je bezedná studna nápadů, hlavně je to člověk, který má neskutečně zmáklý YouTube a je v tom zběhlý, spousta nápadů pochází od něj, a tak to funguje. Věřím mu v tom, co děláme.

Na hodně videích jsem tě viděl s takovým "nerdem" Petrem, to je nějaký youtuber?

Jasně, to je Pavlisův kamarád Petr. On je dobrý youtuber a je to typický gamer. Typický člověk, který nikdy nic nedělal, a Pavlis ho má rád, tak chce, aby něco dělal. Dostat do ho do fitka je těžké, chtít po něm, aby jedl zdravě, je taky těžké. Tak když točíme Fitness vs. něco, tak to je jediný moment, kdy se hýbe. Ale nenávidí nás. (smích)

Všiml jsem si, že ty taky hraješ. Co paříš?

Občas si něco zahraju, protože každý je ve stresu. To je můj relax. Buď jsem s malým, nebo ve fitku. Když si chci odpočinout od lidí nebo sociálních sítí, protože tam strávím hodně času, tak chodíme na dýmku. Mám kamarády, kteří jsou úplně mimo fitness svět. Když chci vypnout, tak se vůbec nechci bavit o činkách nebo české scéně, vůbec mě to nezajímá, chci se bavit o něčem úplně jiném. Když jdu na Discord, ("Skype" pro hráče, pozn. red.), je tam Petr a oni se baví o úplně jiných věcech než o fitku a to je super.

Co teď hrajete?

Teď hrajeme Apex. Šedesát lidí vysadí na mapě, sbíráš zbraně, brnění, máš různé postavy a tak. Je to takové rychlejší, agresivnější PUBG. Je to dobré v tom, že jedna hra trvá maximálně 15 minut. Kdybych hrál World of Warcraft, tak u toho musím sedět dlouho, a to je fakt nereálné.

S přítelkyní Monikou se vám narodil syn, jak zvládáš otcovské povinnosti?

Asi to má každý stejně, ze začátku se bojíš a pak už je to jenom skvělé. Užívám si to na 1000 %, Monča je neuvěřitelná v tom, že se dokáže postarat o domácnost, o malého, prostě o všechno. Já jsem tu 14 dní nebyl a ona to všechno zvládla, je prostě skvělá. Malý je hodný, roste, v noci spí, málokdy se stane, že se v noci probudí, my se běžně krásně vyspíme. Užívám si to. Do toho ještě jezdíme hodně na závody s naším psem, u toho se krásně odreagujeme, je tam taky úplně jiná sorta lidí. Mě nebaví se o fitness bavit pořád, to někam přijdeš a všichni kluci furt, kolik zvedáš, kolik budeš zvedat za týden, co tam dáváš, a takové kraviny.

Jak sis užil Ameriku, kam jsi letěl na "války"? Byl jsi tam už někdy předtím?

Teď jsem tam byl poprvé. V Americe jsem si splnil několik snů zároveň. Jedna z největších věcí, co jsem v životě dokázal. Nikdo v Čechách nic takového nedokázal. Jasně, spousta kulturistů už byla na Olympii, spousta strongmanů jezdí na závody, ale co? Žádný nebyl na World’s Strongest Man. Protože co je sledované? Jen World’s Strongest Man?

Arnold Strongman Classic a World’s Strongest Man jsou nejsledovanější, Češi už tam byli, ale to je historie.

Z těch, co já znám, tam nebyl nikdo, víš, jak to myslím. Tohle byl největší fitness projekt, kde byly největší fitness hvězdy napříč silovými sporty, váhovými kategoriemi, byl to top.

Přemýšlíš nad budoucností, nebo budeš dělat youtubera i třeba ve čtyřiceti?

Přemýšlím nad tím. Fitness je pomíjivé, nic nevydrží věčně. Je potřeba to využít naplno a vymyslet taky něco, co může fungovat i bez tebe. Nedělám to bezhlavě. Lidi nemusí vědět, co všechno plánuju. Až to přijde, tak to budou vědět.

Vidíš v nějakém Čechovi dobrý potenciál?

Mezi mladými? Je tu spousta lidí dobrých na něco. Je tu třeba Marek "Folha" Zych, který by ve své váhovce mohl dát nějaký all-time rekord. Kuba Enžl, když se vyse*e na módní přehlídky a začne trochu víc tahat, tak by mohl mít taky brutální výkony. Lukáš Pepř by se časem mohl vyšvihnout, jde o to, jak u toho vydrží a jak on sám vydrží. Honza Gruszka je dobrý, na ten Log Lift by mohl dát pořádný ranec, Lukáš Patera na jednoručce nebo kládě, když mu to sedne. Máme tady super lidi.

Kdyby ti nabídli roli v seriálu nebo filmu, vzal bys to?

Podle toho, co by to bylo. Nabídek na různé věci mi chodí hodně, ale jen tak něco nevezmu. Nejsem takový, že bych pro každou korunu šel dělat každou kravinu.

Máš nějaké neřesti? Alkohol, drogy?

Zapíjel jsem akorát malého, jinak nechlastám. Drogy vůbec.

Závěrem ti poděkuju za tvůj čas, Hanzi. Chtěl bys někomu poděkovat?

Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří stojí furt při mně. Fanouškům, kteří nás podporují, kupují si náš merch, toho si moc vážím, protože to nás posouvá dopředu v naší tvorbě. Samozřejmě chci poděkovat Monče, protože mi pomáhá všechno zvládat, chci poděkovat Pavlisovi, protože bez něj by nic takového nebylo. A samozřejmě moc děkuju tobě za rozhovor.


Mistrovství ČR strongmanů 2019


S youtuberem Petrem "EvilBender" Brunerem


Foto:
osobní archiv Jana Krasinského, Pavel Vacek - Swaglift, Barbora Ághová, Ronnie.cz


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

31.07.09:24decarabas - No povedal by som, že éra vykŕmených powerlifterov je už n..
29.07.16:56svecjiri - Nemám nic proti powerliftingu, ale to že začíná být populá..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZemřel Shawn Rhoden
Turakam (19:47) • Náhodou, príspevok dal Tommy ako vínko, mal svetlejšiu chvíľku po tom Monstrovi a dvoch...
magazínZemřel Shawn Rhoden
Diegito (15:47) • Tommy určitě spousta lidí ocení, že dokážeš o některých věcech mluvit otevřeně a že ses...
magazínZemřel Shawn Rhoden
Neutralni typ (14:40) • Rekl bych ze je dost mozne ze v tech castych umrtich hraje roli i chripka resp. mozna t...
magazínMartina Dostálová je s vážnými zraněn...
Turakam (20:20) • Ech, toto mi je ľúto, verím, že sa z toho dostane, je to zjavne ozaj silná osobnosť, ve...
magazínMartina Dostálová je s vážnými zraněn...
Kebab (16:54) • Fíha tak to si nikdo nepřeje, aby se mu něco takového stalo *4* Držím všechny palce *4*Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie