Reklama:

Jan Krasinský: "Kulturistika upadá, na vzestupu jsou silové sporty" (I.)

30.275 zhlédnutí
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman

Pokud nejste zrovna milovníci YouTube a youtuberů, pseudonym "Anabolic Horse" Vám asi nic neřekne. Určitě jste ale někdy postřehli jméno Honza Krasinský. "Krása", jak mu přátelé a fanoušci říkají, se v posilovně začal motat zhruba od dvaceti let. Od té doby uběhla dlouhá doba a z hubeného kluka se stal multifunkční silový sportovec, který udivuje svými výkony u nás i v zahraničí.

V letech 2015 a 2016 závodil v kategorii physique. Například na Mistrovství Čech mužů a žen 2015 skončil sedmý, o rok později na soutěži Partners Cup 2016 skončil druhý. V tomto "plavkovém období" zjistil, že ho stejně nejvíc baví dřít, zvedat těžké váhy, nikoliv předvádět se v kraťasech na pódiu. Ještě ten rok s kategorií physique skončil. Chtěl změnu, ale kulturistika ho nelákala. V roce 2017 se začal věnovat konceptu silových válek Strength Wars, které ho proslavily pravděpodobně nejvíce.

V témž roce přijal pozvání českého profesionálního strongmana Jiřího Tkadlčíka na závod Static Monster, kde si zkusil Log Lift a Deadlift na maximum. První koketování se strongmany se mu zalíbilo a řekl si, že v budoucnu si určitě nějaký závod zkusí. V roce 2019 nastal ten správný čas a Honza se zúčastnil nejtěžšího českého strongman závodu Strongmen's Games Aš, kde mezi mnohem zkušenějšími borci obsadil 4. místo! Aby toho neměl málo, ještě se tentýž rok zúčastnil Mistrovství ČR strongmanů, a dokonce mistrovství ČR v trojboji federace GPC, kde zapsal 875kg total! Letos by chtěl překonat 180kg český rekord v Log Liftu, který od roku 2017 drží český profesionální strongman Jiří Vytiska.

Jeho tvorba na YouTube má především bavit lidi a to se mu podle mě určitě daří dobře. Má miliony zhlédnutí a neustále spolu s jeho kamarádem Pavlem "Pavlisem" Vackem vymýšlejí další a další videa. Stojí také za jedním z nejprodávanějších nakopávačů s názvem Kraličí krev. Přinášíme Vám obsáhlý rozhovor s jedním z nejsilnějších Čechů, který se nezaměřuje na žádný konkrétní sport. Rozhovor byl tak vydatný, že jsme ho museli rozdělit na dva díly. Aspoň se máte na co těšit!

Jdeme na to Johny…

Vůbec nevidím, že to nahrává…

Jo, nahrává to, povídej něco...

Měřím 189 cm a teď vážím nějakých 118 kg. Chtěl bych se ještě tak na 122 kg dostat.

A kolik jsi v životě vážil nejvíc?

Nejvíc jsem měl asi 124, ale to jsem fakt musel fakt přehánět.

Musel ses nutit? Nebo to má spojitost s přecpáváním Happy Mealy?

Ne, ne. To si možná myslí lidi. Já ty challenge mám rád, je to sranda, ale těch videí mám tak 10 za rok. Jinak jim docela striktně. Já tak musím jíst, protože hodně dobře spaluju, a když jim často sra*ky, tak to nestíhám ujíst. Je to paradox, ale když jim sra*ky, tak shazuju. Proto se v jídle fakt musím snažit, co nejvíce komplexních živin a bílkovin. Když chci přibrat, tak to musím tlačit na sílu.

Rovnou mi pověz, jak to máš s tím jídlem konkrétně?

Jak kdy, záleží to hodně na Monče, ale k snídani mi vyhovují vejce, protože když si dám sacharidy, tak mě to úplně zabije. Většinou teda snídám vejce se slaninou a chlebem. Dál je to podle tréninku. Někdy jdu po snídani hned na trénink, nebo si dám ještě sacharidovou svačinu, a pak až je trénink. Po tréninku je to klasika - protein a hlavní jídlo. Těstoviny, maso, rýže, maso, brambory, maso, prostě klasika. Ona vaří hodně Monča, ji to baví, zná spoustu receptů nebo zkouší nové, všechno ze základních surovin. Neřeším žádné detaily, jestli je tam o kapku oleje víc nebo jestli je olivový, či slunečnicový, to jsou podle mě zbytečný ho*na. Pak svačina a potom večeře. Večeře bývá podobná, protože mám třeba uvařeno na 2 dny, tak to jím na oběd i na večeři. Neřeším, že bych si večer nemohl dát sacharidy apod. A před spaním jsem se docela naučil dávat si mozzarellu s rajčaty nebo tvaroh.

Mekáč a podobně si tedy občas dopřeješ?

Neprasím tak často, ale mám jeden cheat meal. Necheatuju celý den, ale to jedno jídlo si dám, jaké chci.

Přišel jsi na to jídlo postupem času, nebo jsi to jel takhle už od začátku?

Já už jsem to poznal, když jsem byl na závodech ve physique. Ze začátku jsem cheatoval celý den, protože jsem to neuměl, ale když mě pak připravovala Kačka Kyptová, tak jsem cheatoval vždycky jen večer. Takže od šesti, než jsem šel spát, jsem něco sežral a byl jsem v pohodě, dokázal jsem takhle fungovat.

Jaké jiné sporty jsi v životě dělal?

Od osmnácti jsem dělal thajský box a předtím jsem jezdil na kole. Fourcross a bikros. Je to podobné, ale bikros se jezdí na takových uhlazených tratích na těch malých BMX kolech. Já jsem měl velké kolo, takže jsem jezdil fourcross. To už pak harašilo s downhillem, ale nebylo to úplně tak drsné. Začínali jsme vždycky ve čtyřech.

Je to populární v Čechách?

To si piš. Máme tady v Čechách nejslavnějšího fourcrossaře. Tomáš Slavík je nejlepší fourcrossař na světě. Nebo Michal Maroši a tak, máme spoustu dobrých českých fourcrossařů. Ale samozřejmě fotbal je fotbal…

Není to tak zpopularizované…

Není, je to škoda. Je to fakt dobrý adrenalinový sport.

S tím jsi tedy začínal?

Jo, jo, pak jsem se nějak zrakvil a už to nebylo úplně ono, měl jsem strach.

Stalo se ti něco vážného?

Vážného úplně tolik ne, ale chytli jsme se na jedné lavici s borci, přeletěli jsme ji a dost hnusně jsme se rozsekali a pak už jsem měl strach. Už jsem se bál tomu dát naplno, takže jsem s tím pomalu přestával.

Nebyl jsi tedy extrémista, který by nedozíral zítřku?

Adrenalin mám rád, ale tohle mě zlomilo. Pak už jsem si občas zaskákal dirty a přešel jsem na thajský box. Bylo to spíš, abych se hýbal, nebylo to, že bych v tom chtěl něco extra dokázat. To jsem dělal tak dva roky. Jednoho dne jsem spároval se začátečníkem a při mém low kicku mi tam strčil nohu tak blbě, že jsem si zlomil tři prsty na noze o jeho holeň. Tím pádem jsem nemohl trénovat, chodil jsem jen do fitka a už jsem u toho zůstal. To mi bylo zhruba 20 let.

V té době sis asi nepředstavoval, že budeš tam, kde dneska…

To určitě ne. Já si ani nepamatuju, co jsem vlastně dělal, když jsem začínal. Vím, že jsem určitě nedřepoval a netahal mrtvoly. Ale tlaky mi šly vždycky dobře i jako hubenému. Jako hodně mlaďasů jsem jezdil jenom tlaky a ruce.

Kulturistika tě nelákala?

To vůbec. Až pak, když jsem se přestěhoval do Plzně kolem 23 let, přesně si to nevybavím, to jsem poznal Filipa Grznára a začal tomu rozumět trochu víc. S mojí postavou jsem pak chtěl vyzkoušet physique. To byly takový moje začátky, ale byly super. Potom mě Kačka připravovala na EVLS, to vyšla skvělá forma, na pěti závodech jsem byl skoro vždycky na bedně, akorát na EVLS jsem si ani neškrtnul. Tam nás bylo třeba čtyřicet a bylo to, jako bych tam vůbec nebyl.

Bavilo tě to?

Bavilo mě udělat tu formu, to tě prostě baví, ale stejně jsem celou přípravu tahal. Spousta lidí mi říkala, že je to špatně, ale mě to bavilo. EVLS byl poslední závod a tím pro mě skončila éra "fyziků". Už jsem začal tahat a zůstal u toho. První strongman závod, na kterém jsem byl, se konal v Lokti, Static Monster, to pořádal Jirka Tkadlčík, tam byla mrtvola a kláda na max. Tam jsem jel Log Lift snad poprvé v životě. Jirka mě pozval na poslední chvíli, tak jsem si řekl, že to zkusím, proč ne. Nakonec jsem si zatáhnul 320 kg a na Log Lift asi 150 kg. Potom už mě strongmani začali bavit.

Ale jenom tak trošku, úplně ses do toho nevrhnul…

Ne, to máš pravdu. Já chci totiž zůstat komplexní, to je moje priorita. Druhá věc je, že do 105 kg hubnout nemůžu, to bych vypadal jako kostlivec a 150 kg taky nechci mít. Já vím, že se 125 kg, což je takový můj váhový strop, nebudu porážet 170kg týpky v open. Já nepotřebuju vyhrát, mě baví je hecovat, třeba jako v Aši. Tam jsem přišel, všichni mě podceňovali, všichni měli blbý kecy a pak čuměli jako dementi. Pak už věděli, to bylo super. Nebudu nabírat na 150 kg jenom proto, abych tu porážel nějaké české strongmany.

Jak to myslíš?

Je to o lidech, já si myslím, že kdyby se tomu víc věnovali… Řeknu to takhle, já kdybych se věnoval něčemu dlouho, pak by přišel "mladej kluk" a ukázal, že dokáže dát některé výkony totožné, jako když to dělá někdo 10 let nebo déle, tak by mě to s*alo. Motivovalo by mě to vytáhnout to úplně někam do vesmíru. Ale na druhou stranu samozřejmě chápu, že na to v Čechách nejsou takové prostředky. Kdo se neumí prodat na internetu, nemá prachy, chápu, že je to náročný sport. Když chodíš do práce, makáš, máš rodinu, tak je to náročné. Vím, že to hodně lidí omezuje v tom být mnohem výkonnější.

Na MČR v trojboji, kde jsi zapsal 875kg total, tam sis taky jen "odskočil"?

Já se nikdy nepřipravuju na jeden konkrétní závod. Mám prostě nějakou sezónu, která trvá určité období. Protože můžou přijít "války" (Strength Wars), může přijít cokoliv, tak jsem připravený furt. Volno si dávám až na podzim, na Vánoce, kdy fakt nic nechci dělat. Odpočinu si a pak jsem zase schopný makat. Jasně, nebudu celý rok tahat můj max 350, ale těch 330 - 340 kg jsem schopen zatáhnout fakt dlouho.

Jak tohle všechno zvládáš zregenerovat?

Těžko.

Vím, že regeneraci dáváš hodně…

Chodím na masáže, mám fyzio, dávám ledovou vodu každý den. Na balkóně mám takovou speciální vanu. Protahuju se. Snažím se tomu dávat maximum.

Pověz mi, co to jsou Strength Wars?

"Války" vznikly v Německu, majitel Konrad Wolf. Jedna z nynějších hlavních tváří "válek" Tetzel přišel za Konradem s tímhle konceptem, bla bla bla... Konradovi se to líbilo a tak to vzniklo. "Války" jsou o tom, že stavíš různá silová odvětví proti sobě. Není to jen strongman proti strongmanovi, ale půjde třeba hráč amerického fotbalu proti thaiboxerovi v nějakém silovém battlu. Samozřejmě v Čechách jsme powerlifteři, strongmani, kulturisté, takže tohle zajímá nejvíc. To jsou lidi, kteří mají nejblíž k tomu silovému sportu. Dřív byly ve válkách tři disciplíny, pak "Pavlis" v Čechách udělal čtyři, je to vlastně jedno, tři až pět disciplín. "Pavlis" (Pavel Vacek, shodné jméno s manažerem Extrifitu, pozn. red.) to dělá tak, že jeden každý ze závodníků si vybere jednu disciplínu a "Pavlis" vybere zbylé dvě. Aby to bylo fér. Já jsem teda původně říkal "Pavlisovi", že by bylo super, kdyby se lidé losovali na místě, jenže k tomu se ještě dostaneme, proč to tak nikdy nemůže být. Takže vznikly "války" v Německu, pak si toho všiml "Pavlis", líbil se mu ten koncept, tak to udělal v Čechách, a pak vlastně začala liga, "Pavlis" se stal hlavním producentem těch hlavních "válek" v Německu.

Jde tam o peníze?

Normálně tam o peníze nejde, ale když byla liga, protože se změnil koncept na YouTube, tak to chtěli udělat jinak, udělali ligu. Do té doby to byly jednotlivé fighty. Liga byla celý rok a peníze v ní byly. Ale nebylo třeba, aby tam šlo o prachy, buď ten sport máš rád a jdeš do toho a nevymlouváš se na nějaké prachy, anebo ne. V lize o prachy šlo. "Faceless" vyhrál 5000 eur.

Kdo je "Faceless"?

Je to borec z "válek", Seba Kot. Jeden z hodně výkonných powerlifterů, byl neporazitelný a neporažený. A ten celé "války" vyhrál a já skončil za ním. Bylo to super v tom, že já jsem tam přišel jako outsider, námi Čechy jen doplnili tu řadu. Bylo super, že jsme jim ukázali, jak to jede v Čechách. Hlavně díky "Pavlisovi" se to dostalo do Čech, takže i ty zahraniční "války" byly v Čechách, jednou byly v Bcrossu, jednou byly tady v plzeňském CrossFitu. Byly tam mraky lidí, neskutečná atmosféra, prostě víc lidí než na strongmanech nebo jiných silových sportech. A pak se stalo, že to Konrad prodal společnosti Generation Iron, která chtěla zabřednout do silových sportů, protože kulturistika upadá, nikoho to nezajímá. Věčné dokumenty o kulturistech na Generation Iron už nejsou tak zajímavé. Silové sporty jdou hodně do popředí, ale třeba se stane nějaký zlom v kulturistice a bude to zase dobré, ale zatím to tak nevypadá a myslím si, že silové sporty to teď válcují. V CrossFitu je nejvíc lidí, strongmani jsou na špici pořád. Každopádně zpátky k těm "válkám", Generation Iron teď udělalo "války" v Americe, pozvali fakt špičkové atlety.

Podle jakého klíče se volí závodníci? Co si řekne pořadatel?

Já si myslím, že je to jen na pořadatelích. Já jsem tam byl jako náhradník, protože Seba byl zraněný a od konce ligy není ve formě. Díky Tetzelovi a "Pavlisovi" jsem se tam dostal.

Věděl jsi dopředu, co tě čeká?

Mně to řekli na začátku prosince, respektive poslední týden v listopadu: "Hele, 6. prosince poletíš do Ameriky na války." A já už jsem byl tři měsíce off, odpočíval jsem, tak říkám, hm to je dobrý, týden na přípravu, to je v pohodě. Někdo z nich se pak zranil, nevím kdo, ale posunulo se to na konec ledna. Takže úplně super, měl jsem trošku víc času na přípravu, takže to bylo lepší, ale měsíc a půl jsem věděl, jací tam budou lidé a parkoury. To mi moc na sebevědomí nepřidalo, protože tam byla jména, jako je Blaine Summer, který v dresu předvádí nesmysly, Larry Wheels, NDO Champ, Big Neechi, Terron Beckham, Jerry Pritchett.

Vy jste stáli proti sobě všichni?

Bylo nás osm, byl první fight, vítězové šli do druhého fightu, vítězové šli do finále. Ale to všechno uvidíte.

Ještě to nebylo zveřejněné?

Ne, oni z toho chtějí udělat dokument na Netflix. Ale bylo dobré, že tam byl "Pavlis", který jim řekl, že to je na ho*no, že by bylo dobré, kdyby ty fighty byly udělané i na YouTube, takže se domluvili, že "Pavlis" udělá války na YouTube, takže to tam bude taky ke zhlédnutí. Ale není to naše produkce, nemá s tím co dělat, takže čekáme, protože nevíme o moc víc než všichni ostatní.

V té lize, kterou pořádala společnost Generation Iron, jde o peníze?

Ne. Já si myslím, že ve "válkách" není třeba bojovat o peníze. Všem jde o prachy, ale to je taky věc, která spoustu lidí zabíjí. Víš co, kasat se, že něco miluješ a že to děláš ze srdce, a pak nejsi schopen udělat něco zadarmo nebo se někde ukázat zadarmo, to si strašně protiřečí. Třeba v Čechách se podle mě na strongmanech mají jako králové, nemůžou si tady na nic stěžovat. Já jsem byl na závodech Čestmíra Šímy, skončil jsem tam čtvrtý, přede mnou byli nějací Ukrajinci nebo Poláci, teď nevím. Já byl čtvrtý a dostal jsem 300 nebo 400 eur. Já jsem ani nevěděl, že mám něco dostat, po soutěži jsem se sebral a odjel. (smích) Tohle vůbec neexistuje v trojboji ani kulturistice, tohle neexistuje nikde.

Zdají se ti tyhle podmínky skvělé, nebo by mohly být lepší?

Hele, buď to chceš dělat, nebo to nechceš dělat. Když to chceš dělat, musíš se s těmi podmínkami smířit. Nebo lidé, který mají velký vliv, se musí snažit nehrabat si jen na svém písečku. Chápeš, když máš za sebou silné, bohaté lidi, tak není třeba si dělat vlastní závody a být tam za kingoše, ale dát to trochu pro všechny. Prize money v tom můžou být větší, ale musí pro to víc lidí něco udělat. Když bude každý schovaný doma na gauči a vyleze jenom na závody, nebude se chtít prezentovat na Instagramu, na YouTube, tak se to nikam nepohne. Taková je dneska doba, musíš. Čím víc lidí to pochopí a začne to dělat, tím víc ten sport půjde dopředu, tím víc se v tom může objevit peněz.

Točíš videa rád, nebo to bereš jako práci?

Beru to jako práci, ale moje práce je můj koníček. Baví mě to, protože to dělám s "Pavlisem", jsme dobří kamarádi, a když pracujeme spolu, tak to jako práci nevnímám. Když mi napíše "hele, jedeme točit", tak prostě jedeme točit. Díky tomu, co dělám, nemusím chodit na 8 hodin do práce a ten čas můžu dát do toho, takže ten čas, který strávím na tom natáčení, je furt menší, než kdybych chodil někam do práce. Vážím si toho, že to můžu dělat. Baví mě to.

Ve "válkách" letos budeš pokračovat?

Odpověď na tuto otázku a kopu dalších si můžete přečíst v druhém díle rozhovoru, který Vám již brzy přineseme.


Jan Krasinský ve finále Strength Wars proti
nejlepšímu závodníkovi "Faceless"


Jan Krasinský na Strongmen's Games Aš 2019


Jan Krasinský na Mistrovství ČR v silovém trojboji 2019


Foto:
osobní archiv Jana Krasinského, Barbora Ághová, Ronnie.cz


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

15.07.15:44Turakam - Honza je borec! Ešte sa pekných pár rokov sa bude posúvať ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie